1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа за редовни студенти

Дискусија во 'Барање работа' започната од NovusOrdoSeclorum, 28 јануари 2016.

  1. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема ваква тема, а би била од корист. :)
    Ме инспирираше едно девојче што го запознав пред извесно време. Дома само татко ѝ работел, а биле четворица, брат ѝ уште средношколец, а таа студентка. Не може вонредно да студира пошто е на ликовна академија, а од дома инсистираат да заврши во рок, плус ѝ оди супер и не би било фино да прекине со студии.
    Пробала со овие интернет онјалн кликања реклами што немаат везе, џабе.
    Барала некоја работа со неполно работно време, џабе.

    Претпоставувам не е единствена со ваков проблем, па си викам да споделиме искуства. Накратко, што би можел да работи редовен студент и да има некоја си заработувачка?
     
  2. yo lee

    yo lee Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    И јас сум со ист проблем,редовен студент су и барам нешто што би можела да работам,по полавина работно време..Ако има некој некакви информации ве молам споделете
     
    На Lotus-14 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    Малце каснам јас со одговор...
    Од свое лично искуство, можам да кажам постои можност да се работи за викенди во кафичи, ресторани... За дневница, непријавено. Или не мора исклучиво за викенди, може и за слободните денови кога се нема предавања. Конкретно јас, работев во кафич 3 дена во неделата. Не дека е којзнае каква работа, меѓутоа колку-толку, имав свои пари, се осеќав понезависно, посамостојно. Со парите што ќе ги заработев во тие три дена, можев скромно да го истерам остатокот од неделата. Не бев на терет на моите. Ми поддаваа и тие по некој денар, али некои мали суми, коишто инаку би биле доста поголеми.
    Исто, постои опција за да се работи преку интернет, фриленс. Пробивањето е доста тешко, секој го вели тоа, на почеток е најтешко, али подоцна викаат се исплаќа. За ова не знам од прва рака како е, не сум го пробала, али би сакала. :)
     
    На Bojana_Ilcevska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Iva 94

    Iva 94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    А некој да не знае како можам до дојдам до контакт со тие компании што нудат работа на девојчиња на пример за промоција на ншето на пр. на милка чоколади имаше еднаш , на било кој производ ги има по маректи по гтц, сити мол?? нез дали убаво ви опјаснив ама валјда ке ме разберете :D
    Оваа работа мислам дека можеме да ја работиме редовните студенти и да си заработиме некој денар
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Братучетка ми вака делеше флаерчиња за некои производи, 4 саати и беше работата, ама парите никогаш не и ги дадоа. Им се јавуваше секој ден, а тие само ја лажеа...не знам сега што направила ама последно не и беа дадени парите за неколку дневници и се нервираше...
    Поарно најди си во бутик или козметички салон за пола работно време...
     
  6. Iva 94

    Iva 94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    цц сепек тоа е Македонија и не сум изненадена и ништо не ме чуди. ФАЛА НА СОВЕТОТ
     
  7. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Реално во нашава држава ништо нема за работа. Деновие сум во потрага по работа и нема ништо како за 20 год. студент што може да работи што било. Разочарана сум.
    Дури некои огласи се објавени како за на зафрканција.
    Некој се мачи бара, прави ЦВ, им праќа, пишува мотивационо писмо, за тие да вратат само „огласот е неважечки“. Па што сте го објавиле?
    Стварно нема работа во државава и со право си одат сите. Јас патриот невиден сум, и си ја сакам државава, ама баш овие дена сум тотално разочарана. Да нема една работа во бутик или нешто прилагодливо како за студенти да работат е стварно мизерно.
     
    На tea1221 и biGirl им се допаѓа ова.
  8. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,јас сум редовен студент и имам 19 години,во потрага сум по работа на пола работно време или за викенди. Секоја помош би ми значела. :)
     
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ти си на машински ке си имаш многу работа. Седи и учи.
     
  10. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Потребни ми се финансии драга,нема смисла само дај да викам дома на моите..
     
    На Oscar Lady, biGirl и Dust им се допаѓа ова.
  11. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki i jas go imam istiot problem no veruvajte za se ima nadez. Jas eve iskreno obozavam da pravam seminarski, proekti, diplomski magisterski itn. se sto e rabota na kom i se sto ima nesto sto treba da se sreduva. Isto taka preku vikendot cuvam dve bratcinja od 07 do 15casot za 600den no veruvajte deka se najduvaat od gorenavedniot vid na rabota se slucuvalo i po 3.000 denari ali sepak toa e napraveno so mnogu trud i pukanje na ocite pred laptop. Dokolku vi treba bilo kakva pomos od seminarki, diplomski, esei, proektni, proekti na hamer, magisterski i toa od site mozni oblasti vo naukata povelete slobodno pisete vo privatna poraka otvorena sum za sorabotka. Pozdrav
     
  12. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.463
    Пол:
    Женски
    Јас сум редовен студент но и работам, одамна почнав како фриленсер по страни и конечно пред нецела год најдов фирма за која пишувам. Ми се исплаќа јер ми е многу флексибилно плус комнинирам со факсов убаво сега за сега.
    Би ви препорачала ако знаете јазик да се активирате по страниве што се за фриленсинг.. :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Da a sto konkretno se raboti?
     
  14. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.463
    Пол:
    Женски
    Каде?
     
  15. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Za frilenser sto konkretno se raboti i dali se isplatuva?

     
  16. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.463
    Пол:
    Женски
    се исплаќа ако знаеш да го работиш тоа за кое аплицираш, а и зависи од тоа да начекаш сериозни работодавци.
    Пробај, ништо не губиш :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. macufce

    macufce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    396
    Пол:
    Женски
    И јас барам работа , редовен студент сум. Од Скопје сум и еве никако некаде да упали.. (праам муабет за женска работа дали бутик,дали парфимерија или сл.)
    Немам искуство во работа. Ама сигурна сум дека би сработила милион пати подобро од некој друг што влага на работа со врски.
    Неам искуство, ама СВЕСНА сум дека треба да РАБОТАМ, затоа и барам работа, за да работам. А не за да лежам...
    Милион CV-а имам пратено и НИШТО ОД НИКАДЕ. Страшно ми е криво, ама тоа е нашето државиче. :)
     
  18. mim12

    mim12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво!
    Со почетокот на новата студиска година истата мака како и секогаш да најдам некаква работа за студент која што ќе биде на пола работно време а истата мака ја имаат и останатите студенти во Скопје.
    Иако работа за студенти во сите држави е многу лесен проблем кај нас не може да се најди никаков оглес на интернет пребарував но ништо не моажам да најдам.
    Се надевам дека оваа тема ќе заживее и ќе има огромен број на работни позиции кои студентите ќе можат да ги одберат.
     
    На Alice998 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bobo83

    bobo83 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Супер работа за студенти кои се екстровертни и сакаат да работат продажба. Плата од 300 евра плус бонус. Работа ноќна смена.Важно е да има добро познавање од англиски јазик или било кој друг од главните странски јазици. Аплицирајте на следниов линк за работа. Нема потреба од искуство, даваме комплетен тренинг на самата работа. https://www.exai.com/company/careers
     
  20. bobo83

    bobo83 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Супер работа за студенти кои се екстровертни и сакаат да работат продажба. Плата од 300 евра плус бонус на секоја продажба од 10%. Работно време 16:45-00:45. Важно е да има добро познавање од англиски јазик или било кој друг од главните странски јазици. Нема потреба од искуство, даваме комплетен тренинг на самата работа. Аплицирајте на следниов линк за работа. https://www.exai.com/company/careers