Форумџика на годината 2020

Работа како програмер

Дискусија во 'Барање работа' започната од Sofceto, 19 јуни 2017.

 1. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Епа вака дечки...Заинтересирана сум за една работа а тоа е програмирање можеби и ќе го студирам ова...Па би ве замолила доколку сте од Битола и ако ја познавата Фирмата Интерворкс од Битола да напишете нешто.Навистина сум слушнала дека работат на убава работа па би сакала да знам подетално во врска со оваа фирма.Сите коментари ми се добредојдени.
   
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.451
  А да научиш да програмираш прво, па после да бараш работа? Или реклама им вршиш.. не знам...
  Едно е да си заинтересиран за нешто, друго е да научиш да го работиш тоа.
   
  На Hristov му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sofceto

  Sofceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Вака драга, значи јас се наоѓам сред студии на технички факс во Битола, само сега би требало да одберам што би работела. И затоа сум заинтересирана.
   
  Последна измена од модератор: 19 јуни 2017
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.451
  Вака драга, јас верувам дека појма немаш од програмирање.
  Прво, ова е толку динамичен свет што додека да завршиш ти ќе се променат и технологии и барања и фирми. Не можеш да одлучиш уште сега што ќе работиш и во која фирма и да чекаш да те вработат.
  Прво, не знаеш дали фирмата ќе постои додека завршиш.
  Второ, не знаеш дали технологиите кои ги користат ќе ти бидат јаки страни.
  Трето, не знаеш дали ти ќе им се допаднеш нив како кандидат за работа.
  Програмирањето е занаетчиска професија. Треба да си спремен да се менуваш, прилагодуваш, а не да си одбереш правец и да тераш по него.
  Додека да завршиш ти, ехееееее.
  Дали ако некој ти рече дека Интерворкс не се добра фирма ќе се откажеш од идејата да студираш програмирање?
  Од кај знаеш каква фирма ќе бидат кога ќе завршиш (и дали ќе постојат)
  Иди на факултет, аплицирај им за пракса и ќе си видиш со сопствени очи какви се.
   
  На PaLaVa, Gosh, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Someday

  Someday Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.623
  Пол:
  Женски
  Тоа дали ќе одбереш прог или граф зависи од тоа што те влече повеќе. Доколку студираш инфо би требало и сама да знаеш дека инф константно напредува. Постојано излегуваат нови работи. И не треба тоа да ти зависи од било која фирма. Ти кога ќе завршиш не знаеш што како ќе биде. Можеш само да се трудиш да научиш доволно за да можеш да аплицираш каде и да посакаш. И ќе немаш проблем. Сепак од областа на инфо секогаш има најмногу потреба за вработени.
   
  Последна измена од модератор: 19 јуни 2017
  На Lianna Anna и DAngel им се допаѓа ова.
 6. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.286
  Toa sto se interesiras za poedina struka duri i pred da se zapises e poveke od odlicno i podrzano od mene i cel zapaden svet.
  Sekade vo svetot zainteresiranite kandidati za poedina struka apliciraat na fakultet (i toa na 5-10 fakulteti) i uste vo 11 odd. pocnuvaat da volontiraat za da imaat prestava kade ke go ulozat vnimanieto, trudot, parite i vremeto.
  Pominaa vreminjata kade prvo trebase da se zavrsi skolo, a potoa da bide "ova jas ne go sakam".
  Eve moevo dete volontira za da se zapoznae so strukata koja ja saka. Ako vidi deka toa ne e toa togas nema potreba zosto da se odi ponataka.
  Kako raboti poedina firma ne bi trebalo da bide od tvoj interes. Eve i da sakas cel zivot vo MK da go isteras, toa so firmata ne ti vredi, zasto toa se raboti koj nikoj nemoze da gi predvidi nitu da ti gi kaze. Mozno e da prasas licnost koja slaba e vo profesijata pa bi bilo ona "veze nema firmata" samo zatoa sto taa persona ne gi ispolnuva baranjata na firmata. Drugo niz zivotniot vek firmata pominuva niz razni premjezja koe od vnatresna politika ili globalna politika, taka da sto ke bide so firmata nikoj nemoze da ti kaze.
  Mnogu bi bilo ubavo ako mozes da volontiras i da imas prestava sto i kako.
  Sekoja profesija pominuva niz brz razvoj taka da toa ne treba da te predomisli. Sekogas treba da ucis novo i trcas po musterii. Pominaa vreminjata na sedenje i obzerviranje. Uspesen rabotnik vo bilo koja struka e samo nadgraduvana osoba.

  Jas ti pozeluvam uspesna kariera.
   
  На boo3 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.