1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Работа на Odesk (Upwork)

Дискусија во 'Барање работа' започната од yo lee, 3 април 2016.

 1. yo lee

  yo lee Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Здраво,ме интересира дали некој има искуство со работа на овој сајт,знам луѓе кои работеле и исплатата е сигурна.
  Ќе сака ли некој повеќе да објасни како оди работа,исплатата,што се е потребно.
  Споделете искуства,ке бидат од помош за другите што бараат работа од дома
  Според мене upwork е најверодостојна страна за работа од дома
   
 2. PUG LIFE

  PUG LIFE Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  UpWork e odlicna strana za sigurna zarabotka. Veke nekolku meseci rabotam preku niv I super e. Mora da si odlicna so angliskiot da mozes da rabotis. Ima mnogu vidovi rabota, mozes da biras. Zemaat 10% od sekoja tvoja zarabotka. Uplata se vrsi preku Payoneer kartickata - apliciraj na stranata za Payoneer za edna nedela ke ti stigne doma.
   
 3. Antonijevska

  Antonijevska Нов член

  Се зачлени на:
  21 мај 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo Pug LIfe dali moze da mi objasnish podetalno kako odi toa transferot na falovi koi si gi srabotil i parite od rabotodavecot . I kako posle gi trefrlash na tvoja smetka ? Jas sega pocnav so Upwork mi treba sovet od poiskusni.
  Odnapred ti blagodaram. Pozdrav
   
 4. PUG LIFE

  PUG LIFE Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ti treba karticka od Payoneer. Ke otvoris payoneer.com ke se registriras (ostavas svoi podatoci t.e. adresa) I kartickata ti doadja na domasna adresa za desetina dena. Ovaa karticka avtomatski se povrzuva so tvojot profil na upwork I site zaraboteni pari tamu se prefrluvaat. Mozes da ja koristis na sekoj bankomat, ne pravi nikakva razlika site isto naplatuvaat. Ako uste nesto ti treba pisi slobodno :)
   
 5. nearMe

  nearMe Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  38

  Мене ме интересира за целокупниот начин на аплицирање,и што е важното при креирање на профилот?
   
 6. PUG LIFE

  PUG LIFE Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ne znam za koj profil zboruvas, dokolku se odnesuva na profilot na UpWork threba 100% da e zavrsen, so slika I tocni informacii (adresa koja ne se pokazuva na profilot). Medjutoa najbitnoto e toa sto ke odberes da rabotis da znaes da go rabotis. Dokolku se odnesuva na profilot za Payoneer, lesno se kreira so ime, prezime I adresa. Kartickata ti doadja doma za desetina dena, neaktivirana. Kodot go vnesuvas na stranata na Payoneer za da ja aktiviras I potoa odis na bilo koj bankomat da si kreiras pin.
   
 7. pavloski

  pavloski Нов член

  Се зачлени на:
  25 мај 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  PUG LIFE sakam da te prasam dali se plakja za kartickata na payoneer,ili e besplatna? jas aplicirav i mi stigna notifikacija preku mejl deka ke mi stigne okolu 14-20 juni
   
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.719
  Пол:
  Женски
  Абе луѓе, зошто не читате terms and conditions кога веќе планирате да работите? И за Upwork и за Payoneer, се’ си пишува многу јасно и детално. Еден час дали ќе ви одземе да прочитате. Не очекувајте на готово некој да ви каже. Ако нешто не е јасно, во ред е да прашаш, ама за нешто што си го пишува... не бидете мрзи.

  Да седне сега некој да ви објаснува за целокупниот начин на аплицирање? I don't think so.
   
  На TeddyGrey, LadyR, SV1911 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. PUG LIFE

  PUG LIFE Активен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Besplatna e kartickata.
   
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.719
  Пол:
  Женски
  Се плаќа околу 29 долари годишно одржување за Payoneer. Првите ти ги земаат после првиот прилив, и потоа на истиот ден наредната година повторно ти земаат. Ако си бил преку referral, добиваш 25 долари гратис и ти и тој што ти ја препорачал картичката. Така, првата година ти доаѓа бесплатно затоа што се компензира.

  Се’ тоа си го пишува. https://payoneer.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6115
   
  На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Freya123

  Freya123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  203
  Колку време ви било потребно за да ве ангажираат? И дали прво треба да ја добијам картичкава што ја зборувате, па да се регистрирам на Upwork или нема врска?
   
 12. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  4.445
  Пол:
  Машки

  Мене ми требаше 10ина дена да се пријавувам упорно на различни проекти што се во рамки на моите можности, за на крај првиот клиент да ми е човек на кој му требаа промотивни текстови за различни хотели низ светот. Оттогаш, тргна работата, но не е секогаш еднакв добро, се разбира; некогаш ќе начекаш повеќе проекти наеднаш, некогаш еден тешко да се „ќари“.

  Пари можеш да си собираш на самиот Upwork профил без никаква картичка. Можеш да имаш, на пример, $500 без воопшто да имаш отворено/добиено Payoneer картичка.

  И, уште нешто - ме чуди зошто погоре никој не спомна дека пари може да се добиваат и на Skrill (Moneybookers), што си е 100% легален сервис на нашиот онлајн пазад. Така што, Payoneer не ви е единствената опција.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nearMe

  nearMe Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  38
  а даноци се плаќаат на овие приливи што пристигнуваат?
  и дали кај аплицирањето да гледаме рејтинг кај работодавачот или и кај оние без ниеден review да се пријавуваме?

  Мислам дека секој совет е добредојден, не станува збор за мрза да прочитаме, сакаме да слушнеме повеќе искуства, за тоа и постојат форумите...
   
 14. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.719
  Пол:
  Женски
  @nearMe Секако дека се плаќаат даноци, на секој приход има данок. Тоа ќе си пријавиш во УЈП по пропис.

  Гледај да аплицираш кај работодавачи што имаат добар рејтинг, посигурно ти е. Ако аплицираш кај некој што нема рејтинг, гледај да не е голем проект. Кога прашуваш вакви прашања е во ред. Да речеш - сакам да ми се објасни цела процедура на аплицирање... тоа е мрза.
   
  На Ana Ristic му/ѝ се допаѓа ова.
 15. IvanaPlove

  IvanaPlove Активен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  mene mi stigna payoneer kartickata,ja aktivirav preku net so pin ,i sega se registrirav na freelancer i go vnesov brojot na kartickata neli na mastercard e ako e payoneer,i mi pisuvase pogresna kartica,a nova mi e,pred nedela mi stigna ja aktivirav ama nema pari na nea..sovet?
   
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.719
  Пол:
  Женски

  Can I use my existing Payoneer debit card with my Freelancer account?


  Yes. If you have an existing Payoneer debit card, you can use it instead of or in addition to a Freelancer Payoneer card. To set up your existing Payoneer card for use with your account, please follow the instructions below:

  • Login to your Account.
  • Click "Withdraw Funds" from the Payments menu.
  • Click "Freelancer Debit card."
  • Click on the link "Get your Freelancer Debit card now!"
  • On the Payoneer page, you will see on the top right of the page "Already have a Payoneer Account?" click on 'Click Here!' and follow instructions.

  Не знам како е на Фриленсер, ама по претпоставка - наместо да избираш Мастеркард треба да одбереш Freelancer Debit Card, па оттука те носи на Пајонир.
   
 17. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  1.332
  Пол:
  Женски
  Нешто што навистина ме иритира околу UpWork е што тебе не ти дозволуваат да се пријавиш за работа додека не го завршиш профилот, а за да го завршиш ти бараат лични податоци, слика и сл. а за работодавците сосема е во ред ако имаат име како VILLAGE SPICE, да добро прочитавте, и јас бев зачудена кога ми се обрати таков клиент а за слика да не спомнувам, ни слика ни лого од фирмата ништо. Праведно би било и работодавците да имаат нивни профили, со слика, лични податоци и сл. ама очигледно не се работи за правда. Освен тоа, сега скоро наметнаа нови барања, сега наместо 10% земаат 20% на секоја наплата до $500 долари ако не грешам, што исто така многу ме изиритира. Ама кога сакаш да заработиш се ќе трпиш изгледа.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.719
  Пол:
  Женски
  Секогаш барај клиенти со payment method verified. Значи си ставиле и картичка и податоци.
  Издржи, на почеток е тешко. Ако успееш да влезеш во топ фриленсери, upwork ќе те препорачува на клиенти и исплатата ќе ти биде загарантирана. И тоа со 20% (хмммм, да не беше 15%?) провизија изгледа лошо на почеток, но всушност е поволно за долгорочни соработки. Мене сега на единствениот договор што го работам ми е 5%.
   
  На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  1.332
  Пол:
  Женски
  20% e за заработка до 500 долари, претходно беше 10%.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Freya123

  Freya123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  203
  Дечки ќе може некој да ми објасни како фунцкионира paypal?? Бев на нивната страна ама не успеав да најдам конкретни информации.