Работењето на новата влада и нејзиниот состав

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 2 август 2017.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.282
  Допаѓања:
  49.990
  Пол:
  Женски
  Темава ја отворам со цел да се дискутира работењето на новата влада, нејзиниот состав, мерките, сè поврзано со владата, како сте задоволни и што сметате дека би можело да се подобри.

  Ве замолувам да се воздржите од истите дискусии, темата не е за вмро, стриктно е за работата на новата влада. И без навреди, нормално. :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  45.754
  Пол:
  Женски
  Се уште е прерано да дадеме реална оцена,но од она што досега го видовме како промена,генерално сум задоволна.
  Со оглед дека државата ни беше заробена во еден политички режим,промените споро доаѓаат.

  Позитивно го оценувам она што се поставуваат прашања и за истите се одговара.

  Позитивни ми се промените во образованието,сите посакувавме екстерното и небулозната Кембриџ програма да ги снема.Колку и да им изгледаат популистички овие мерки на неистомислениците,промените од овој тип беа и повеќе од потребни.

  Во здравството очекувам исто така позитивни промени.На чело стои квалитетен човек од фелата кој ги знае и на своја кожа ги осетил неприликите во кое тонеше здравството со години.Укинувањето на економските директори во болниците е уште една мерка која ја поздравувам,непотребни трошоци треба да се сведат на минимум и за сметка на тоа да се стимулираат лекарите.Особено што ми се допаѓа е целта што си ја имаат поставено,а тоа е јакнење на јавното здравство.

  Позитивни промени и во надворешна политика.Толку оспоруваниот договор со Бугарија не е ништо страшно,видовме.Градење на добрососедска политика и многу работа за приклучување кон ЕУ и НАТО е во програмата на секоја влада,ама овие барем нешто почнаа да прават,мрднавме од мртва точка.

  Она што не ми се допаѓа е што криминалците се се уште на слобода,ама и за тоа треба време.Како што кажав,промените бавно одат,ама ќе биде и тоа.Департизацијата на Сваровски судството е долг процес.

  Да не биде се во позитивна конотоција,сметам дека законот за пушење не би требало да се менува.
   
  Последна измена: 2 август 2017
  На green.eyes, Rubiii, Bozica1980 и 16 други им се допаѓа ова.
 3. carangigia

  carangigia Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  4.723
  Пол:
  Женски
  Незадоволна сум од нелигитимната влада (не победи на изборите), а видовме како беше избран преседателот на собрание Талат, а се сеќава некој на 2001 како го нарекуваа Талат?

  Не спомнуваат за ниедна мерка што ја најавија пред изборите. Воведување на евтина струја, зголемување на плати, промени на плаќање данок, правење од оградата на Владата, клупи (facepalm) Од што да бидеме задоволни од чистењето на подрумот на Владата? Од договорот со Бугарија? Бугарите рекоа дека сме граѓани на Скопје З.З. се смее. Склучија договор со Бугарите велејќи сме имале заедничка историја. Каква заедничка историја кога војводите се залагаа за назависна и самостојна Македонија.

  Уште го немат решено проблемот со депонијата во Струга исто и со пожарите. Таравари најавува уште 50 нови разрешувања, а за директорка на ГАК е поставена пријателка на сопругата на З.З. Нели ќе вработуваат стручен кадар без разлика на партиската определба? Епа пак си го погазија зборот.

  Министерот Алаѓозовски вели шарената фасада ќе останела како дело на слободен дух. :) Многу го бива за естетика :rofl: и баш ме интересира што ќе прави со проектот Скопје 2014.

  Министерот Тевдовски не знае што е нето ДДВ, а што е бруто ДДВ. Баш квалификуван кадар избрале. Говорите на Тевдовски не се ни предмет на потсмев, само ми текнува на убила ме туѓа срамота.

  Покрај договорот со Бугарија, сега се наметнува и разгледување на Законот за примена на албански јазик, а потоа следи промена на име. Штетата што ја направија и ќе ја прават е огромна, а на власт се едвај два месеца. Ако народот ги подржуваше владините мерки на сдс денес Крушево нема да биде празно.

  И да се потсетиме како изгледа говор на министер.
   
  Последна измена: 2 август 2017
  На Searcher, Abeja, Rama и 7 други им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.308
  Допаѓања:
  291.022
  Јас бев за промени :)
  Составот на Владата не сум компетентна да го квалификувам.
  Малку време се на власт и допрва очекувам да сторат нешто позитивно.

  Тевдовски ми е фаворит.

  Алаѓозовски (y) за промените во областа на културата.

  Таравари има идеи за здравството,ама доста време ќе му треба да ги спроведе,за почеток добро е што ги укина економските директори на клиниките кои беа чирови во здравството.

  А за Крушево денес..имаше толку народ колку што треба да има.
  Нема веќе службени возила,нема гага абтобуси и сендвичи,нема партиски списоци и прозивки..:nod:
  Кај се тие патриоти што до лани се пржеа во Крушево???
  Луѓее доволно беше циркус...З А В Р Ш И!!:nod:
   
  На green.eyes, Rubiii, Bozica1980 и 20 други им се допаѓа ова.
 5. Tamatam

  Tamatam Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2017
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Ништо не направија досега освен што се помочаа на Македонските национални интереси а допрва ќе гледаме виткање на кичмата за албанскиот јазик и името.
  Што е уште полошо донеле стратегија за градба на станбени комплекси за емигрантите коишто треба да ги пуштат од Блиски Исток и Африка и експресно стекнување на Македонско државјанство и интегрираење во нашето општество. Целта е се знае - промена на демографската структура!
  Епа ако ова е цената што треба да ја платиме заради тоа што Заев и компанија го ветиле за да бидат на власт, не само што сум незадоволна туку и разочарана што Македонскиов народ секогаш си страдал од своите ;(
   
  На Abeja, Rama, orevokrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Tamatam

  Tamatam Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2017
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Тевдовски ти е фаворит? :xЧовекон појма нема од бруто/нето данок, буџетирање и финансии воопшто. На страна што не знае да збори ни да изрази мисла, ако воопшто ја има @referentka
   
  На Abeja, H.VAGA, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.308
  Допаѓања:
  291.022
  Допрва ќе видиме
  Не биди песимист:),може ќе се покаже човекот:).
  Ако можевме 11 години да чекаме од Ставревски да се опраи,ваљда имаме трпение пола од тоа време да му дадеме на Тевдовски:)..ма третина,немора пола!

  ..а тоа дали некој е експерт за бруто/нето...ќе се види на крај:)..
  Еве..видовме претходната Влада каква била-растрошна и разуздана:)
   
  На blackwave, JollyGirl, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 8. carangigia

  carangigia Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  4.723
  Пол:
  Женски
  Колку е 2+2 синот вика 5. Ој на тато министерот хахаха. Вака гледам на Тевдовски нема општи познавања од економијата. Срамни му се говорите. Ама тоа е новиот капацитет на владата,.

  Кои промени ги најави Алаѓозовски? Суканици? :wasntme:

  Патриотите беа во Смилево да дадат почит на великанот Дамјан Груев и на сите војводи кој го дадоа животот за Македонија. Патриотите нема да слушаат говори на командант од 2001 година.

  Нема бесплатни автобуси, ама ќе имаш 200 000 мигранти со македонски држајванства, намалени плати, пензии, нема укинување на РДТ, нема евтина струја, ќе има зголемување на партиципацијата на факултетите и ред др работи.
   
  На Abeja, Rama и Lianna Anna им се допаѓа ова.
 9. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.453
  Допаѓања:
  68.724
  Тебе не ти се случуло некогаш да се збуниш? И што ако не знае да зборува? Не е секој роден за говорник...Тоа не го прави несоодветен и нестручен

  Он топик:
  Засега имам позитивно мислење, one step at a time...
  Сметам дека минатата влада има оставено преголем товар за оправање и искрено не верувам дека ќе успеат да средат сѐ...И не може вие да очекувате преку ноќ да ги остварат сите ветувања...
   
  На JustBeautiful, Yowannty, blackwave и 8 други им се допаѓа ова.
 10. clen1

  clen1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2016
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Машки
  Ako poskapuvaat site masovno da izlezeme na izbori da im kazeme ne! Amerika da najde nov partner vo makedonskata politika da go podrzuva ne tie lopovi na nas grb! Takvo sdsm ne ni treba!
   
  На Lianna Anna и carangigia им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.308
  Допаѓања:
  291.022
  Ако..зборете си:)
  Критиките секогаш се добредојдени..ама според критиките се открива слабоста на критизерите:nod:.
  Сето тоа што го зборите, СЕГА има начин како да стаса на вистинска адреса.Либерална е сегашнава власт,прифаќа и критика:).
   
  На Hipster, Yowannty, boomsleng и 11 други им се допаѓа ова.
 12. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Тевдовски не знае општа економија исто колку што Хорхе знае што е разумен компромис:mm:

  Не знам како ќе се покаже како министер ама меѓу студентите беше омилен професор. Нема еден мој другар/другарка на кој им предавал да не го пофалат.

  Има гоолеми утки во владава, но има и некои кои се убаво изненадување. Останува да следиме будно, критикуваме и оценуваме.
   
  Последна измена: 2 август 2017
  На Rubiii, Yowannty, Nigredo Odor и 9 други им се допаѓа ова.
 13. Tamatam

  Tamatam Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2017
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  Да прифаќа, затоа ги апсеа мирните протестанти на Левица зашто прифаќа критика. |(Ни Грујо не ги апсеше шарените за вадење транспаренти ниту за руинирање на институции и споменици. Ако денот по утрото се познава, следи едноумие и диктатура!
   
  На Cka, Rama, H.VAGA и 2 други им се допаѓа ова.
 14. clen1

  clen1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2016
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Машки
  Поголемо лицемерие од денес со талат не можам да верувам.... да ми кажеше некој пред 3 4 месеци дека ке го видам ова ќе го праев будала
   
  На Rama и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 15. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  14.256
  А беше ли таму на лице место да видиш што се случуваше, зборувај со факти, а не да читаш од медиуми поврзани со власта. Јас си знам како беше на протестите за Мартин Нешковски, стампедо од луѓе на сите страни обиколени со полиција, кој го легнале на земја, кој го приведуваат итн. И дали тогашната министерка изрази жалење за полициската бруталност, дали имаше санкции за цајканите кои покажуваа сила, не. Ете ти ја разликата...Незнам колку си информирана дека министерот одреди санкции за полицајците кои сакале да ги приведат членовите на Левица.
  Иначе за новата влада сега за сега имам позитивно мислење. Милиони светлосни години се и ќе бидат од дпмне.
   
  На Yowannty, blackwave, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.035
  Пол:
  Женски
  Од каде ова болдираново, Каранџи? :) Полека малку со песимистичките констатации за вакви сериозни работи, може некој како информација да си го сфати. Толку ли вредат овие од поранешната власт на кои си им симпатизер, за неосновано да плашиш со дезинформации обичен народ што најмногу го засегаат овие работи? :)

  Он топик, од законите што досега се донесоа, најпозитивен став имам за укинувањето на екстерното и Кембриџ програмата, па и од Дескоска општо како почна како министер можам да речам дека сум задоволна. За останатото и за другите министри не сум многу компетентна да коментирам, само за законот за пушење веќе реков и се согласувам дека не би сакала да го променат.
   
  На Yowannty, blackwave, JollyGirl и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.163
  Допаѓања:
  5.897
  Има некои промени на подобро. Се сложувам дека ВМРО само прават драми за договорот со Бугарија, а тоа ти е 90% економија, и плус може и да се раскине ако едната страна не е задоволна, ама па не е работата да се раскине, туку да одиме напред. Ми се допаѓа што суспендираа полицајци кои ги апсеа луѓето од Левица незаконски, ми се допаѓа што во Штип во болницата сменија директор затоа што било нечисто. Ми се допаѓа што ќе ја вратат евтината струја и што ќе дадат пари за стечајците, по 7500. Таман тие луѓе што со години рмбале и плаќале даноци, придонеси, ќе дојдат до корка леб. Ми се допаѓа оваа дипломатска офанизва и се надевам дека ќе вроди со плод. Тевдовски го знам професионално, сум била кај него повеќе пати и човекот според мене е супер, е сега каков министер ќе биде ќе видиме.
   
  На simonka93, cresa-jagoda, makedonkamak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Tamatam

  Tamatam Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2017
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  160
  Пол:
  Женски
  @GrimTheReaper
  Тие полицајци не апселе зашто така им текнало туку зашто имало наредби од старешини, а знаеме кој е сега власт во МВР такада се замајуваш само со некакви ѓоамити санкции.. сите го видовме виткањето раце и апсењето на членовите на Левица кои само извадија трансаренти за разлика од толпите кајшто ти си била кога се кршеа глави на полицајците.

  А тоа колку се напред сегашнава Влада од претходната еве ти линк од денеска па суди самата, горда Македонко :*

   
  На Abeja, Rama, orevokrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. augustd

  augustd Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  11.136
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓа што луѓе од 22 години работат во Влада, со едвај завршено средно. Први на протести, први по штабови, школо не им треба, доволно е улична култура. Знам, видов.
  Две недели по доаѓање на власт, оп нови послушници по институции. Ами камо оглас, да конкурираат и компетентни?
  Тоа ли треба да ми се допаѓа? Ич не ми се допаѓа. Одат по исти стапки на претходниците.
   
  На Cka, Abeja, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
 20. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  14.256
  Па фала богу дека имало наредба, уште полошо. Значи пак ќе ти кажам, не биди слепец, бев на лице место и знам што се дешаваше и не видов дека нечија глава била расцветана. Да беше таму па да коментираш, а вака незнам ни зашто ти одговарам.
  И што ми докажуваш со клипот, оди на тие со бугарски пасоши тоа да им го покажуваш не на мене. И зашто ги извадија, за егзистенција, и кои луѓе извадија, претежно оние што се лупаат у груди дека се горди македонци.
  И како тебе лично те афектира договорот со Бугарија?
   
  На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.