1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рак на матката - инвалидска пензија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од k86, 26 јануари 2016.

 1. k86

  k86 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Здраво! Се извинувам доколку ја отворам темата на погрешно место. Слободно преместете ја или споете ја со друга тема ако треба.

  Дали може некој да ми одговори дали на жена од 55 години, со 20 години работен стаж, моментално стечаец, со дијагноза рак на матката и следува некаква предвремена инвалидска пензија?

  Ви благодарам.
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Треба да и следува инвалидска пензија со таква дијагноза. Мајка ми доби инвалидска пензија за дијагноза рак на дебелото црево (сега е почината). Распрашајте се во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување.
   
  На k86 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. k86

  k86 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Ти благодарам за одговорот! Низ интернет читав различни и спротивставени нешта, дури и во официјалните одговори на сајтот на фондот. Затоа сакав одговор од некој кој веќе го искусил тој проблем.

  Во подрачната единица на фондот рекоа дека би требало да и следува надоместок за нега (околу 3000-4000 денари), за друго не знаеја. Најверојатно повеќе ќе се знае после операцијата...

  Жал ми е за вашата мајка.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски

  Треба да се покаже во Фондот отпусно писмо од болница, со наведената дијагноза. Мајка ми на тој начин земаше инвалидска пензија - 3 000 и нешто денари. Не се сеќавам точно колку. Инвалидска пензија значи предвремена пензија. Колку што ќе зема жената редовна пензија, толку ќе зема инвалидска пензија.
   
  На k86 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kika.dragan

  kika.dragan Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  148
  Здраво,имам едно прашање па доколку некој знае нека ми одговори. Имавме поднесено документи за инвалидска пензија за мајка ми. Денес ни стигна решение дека добила и дека ке зима пензија. Но сега не ми е јасно во која банка да се обратам за пензијата? На листот ја имат напишано пензиската сметка но за банка никаде не пишува. Фала ви однапред
   
 6. jovanasto

  jovanasto Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Здраво, колку изнесува инвалидската пензија? Дали е повеќе од нега за трето лице?