1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рамни/повлечени брадавици

Дискусија во 'Бременост' започната од TSS, 22 ноември 2013.

  1. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Јас го имам овој проблем со едната брадавица...Вовлечена ми е навнатре,порано ми излегуваше,но од кога ми се зголемија градите таа воопшто не излегува.Ова навистина ми претставува проблем,син ми не можев да го дојам од таа града,пробав и со вештачка брадива и со пумпа(пумпата не беше кој знае што) и немаше никаков резултат.Сите ми велат со масажа треба да излезе но и со тоа сум пробала...никаква промена нема.Би сакала доколку некој има ист проблем;го имал или слушнал нешто околу ова да ми даде некој совет.
    Најново сакам да пробам со пумпица но што ја опфаќа само брадавицата а не како другите што се,половина града...имам видено на интернет таква помпица но никаде не можам да ја најдам и да ја купам...Вака од прилика изгледа тоа

    [​IMG]

    Зарем никој го нема овој проблем,или некој нешто да слушнал во врска со ова?
    Ве молам женски навистина ми треба некој совет...Или барем кажете ми каде можам да ја набавам оваа пумпица? :?:
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  2. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Мислам дека слична ваква пумпица има во Зегин, распрашај се.
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mi imat kazano dokolku bradavicite ne izleguuvaat treba da se stimuliraat t.e vo tekot na bremenosta da gi vleceme...i jas mislev deka levata ke mi pravi problem ama kolku tolku izleguva nadvor se prci...se nadevam ke nemam problem so doenjeto
     
  4. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    ако некоја знае да ми препорача нешто за вовлечени пупки ќе бидам многу благодарна бидејќи мислам дека ќе имам проблем.
     
  5. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Пишуваа на фoрумoт дека се извлекуваат сo пумпа за измoлзување.
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SINOLICKA_123

    SINOLICKA_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    I jas go imav toj problem nazalost a imav mnogu mleko
    Probav i pumpa i silikonski bradavici pomagaa no mu stvarvaja gasovi i grcevi od vozduhot sto se stvorase izmegu gradata i bradavicata
    Go goltase vozduhot
    I kratko go doev taka so trista maki
    Najzdravoto od majcinoto mleko mu go dadov potoa prodolziv so vestacko
    Ili ke se pumpas duri mozis barem na pocetok
    Drug spas neznam
    I jas baram za vtoroto zdravje sakam da go dojam
    Samo OVa i mene Mi e problem.
     
    Последна измена: 23 март 2020
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Два месеци го доев со силиконски брадавици, потоа без нив. Може ми помогна и пумпата за одмолзување. На почетокот ја користев секој ден.
     
    На Ann.loves.you и lakiki им се допаѓа ова.
  8. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    читав за силиконските на некој им помогнале исто и за Lansinoh LacthAssist за вовлечени брадавици[​IMG] како и за AVENT пумпицата за извлекување на брадавици само неа да видам дали ја има мк ми изгледаше добра, гледав видео на youtube. Така да ако ви помогнат овие производи да си ги разгледате, јас ќе земам некој од овие.
     
  9. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Дваесет кубичен шприц ќе го исечеш и обратно ке го ставиш да не те разранува, и ќе повлекуваш полека. На тој начин се извлекуваат најмногу, јас така се одмолзував и ми помогна да гибизвлечам. Пред секој подој или ако не си породена после 36недела...претходно може контракциии да предизвикаш...ми кажувааа и со фротирна крпа додека се бањам ама не пробав
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    И мене ми се вовлечени имам рачна пумпа на чико па можам да кажам дека сум задоволна, десната ми е повеќе проблем и ретко дојам од нејзе.
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lakiki

    lakiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    баш сега гледав така до шприц, да може да е замена наместо тие за извлекување апаратчињата.. се надевам нешто ќе ми помогне или тоа или пумпа, стварно сакам да го дојам бебушот
     
  12. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    И пумпа помага ама шприцот повеќе ми помогна, пробај. На Гак така се одмолзуваат тие што се со предврме родени...
     
    На lakiki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Како ја прифати градата одпосле,имаше ли проблем? Моето е 3 недели и дојам со брдавица,пробав без ама дека е рамна тешко му оди и се нервира. Си реков уште малку да помине па ќе пробувам,а баш ќе видам и кога ќе почнам да измолзувам можеби ќе помогне тоа за извлекување
     
  14. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Супер, без проблем си прифати. Почекај уште некое време да ти ги извлече убаво па почни да пробуваш без силиконски.
     
    На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.