1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раничка на грлото на матката

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bajadericka, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. bajadericka

  bajadericka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Почитувани,
  сакав да ве прашам за стручен совет. пред неколку години имав раничка на грлото на матката која ми беше успешно отсранета, меѓутоа на последната контрола ми кажаа дека постојат остатоци од неа во вид на сиви мозаик... Ми беше препишана терапија со вибрамицин која и не вроди со некаков плод. Би сакала да знам што треба да преземам затоа што секој лекар различно ми кажува и ми препишува терапија.
   
 2. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.278
  Пол:
  Женски
  И јас кога бев на гениколог ми рекоа дека имам раничка на грлото на матката,но кога го прашав докторот дали има потреба од загрижување ми рече дека не е ништо страшно,нормална работа било,и честа појава...
  Може ли нешто повеќе за тоа...
   
  На bajadericka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. casablanca1986

  casablanca1986 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
   
 4. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Како се добива раничка на грлото на матката? Кои се симптомите? :?:
   
 5. Leika

  Leika Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  49
  И јас имав некоја слична појава, но ништо страшно, и самиот гинеколог ке викаже кои витамини се потребни, немав никава инфекција освен кандида за која се прочистив и нема проблем веќе, како се појавува и од што е искрено ни мене не ми текнало да прашам иако сум досадна за такви работи, но сепак не се работи за никава сериозна појава како цин, хпв, некој вирус и не е ништо посебно, едноставно ја има а се открива преку клопоскопија, за секој случај јавете си се кај гинекологот и прашај те си, така ке си бидете нај смирени :)
   
 6. teogirl

  teogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  дали некоја од вас правела ласер поради раничка на грло ма матка?
   
 7. 2812

  2812 Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ranicka na matka

  bev za pap test i doktorkata mi vide ranicka i rece deka mozebi e od poroduvanje (1 god, po poroduvanje) ili da pocekame na rezultatite. pap testot ispadna negativen no imase virusna infekcija i kandida . mi preporusa sekoj mesec posle dobieno 4 meseci da koristam vaginalni poliginaks i plantagin so kantarion i po 4 meseci da se javam na nov pap.dali e ova dovolno ili ispravno ve molam za mislenje. odnapred blagodaram
   
 8. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  ranicka na matka

  па пиј ги колку што ти кажале па после ако нема подобрување тогаш треба да ти кажат лекарите што треба
   
 9. elimila

  elimila Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  11
  ranicka na matkata

  imam edno prasanje pred mesec dena vo sk vo drzavna bolnica na ginekologija mi najdoa ranicka na grloso na matkata mi ja cisteja i toa bese premnogu bolno i pravev pap test testot ne pokaza nisto a kako moze da imam ranicka a na testot nisto da nema i dali moze so edno cistenje da bide dobro taa ranicka a imam 25god i imam edna kerka i dali toa smeta za vtora bremenost vi blagodaram unapred za odgovor
   
 10. DevilsCandy

  DevilsCandy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Девојки јас имам многу важно прашање за вас, со оглед на тоа дека гледам веќе не одговараат гинеколози на прашањава. Пред неколку дена бев за прв пат на гинеколог, и ми најдоа раничка на грлото на матката. Докторот ми рече дека е многу чудно бидејќи сум многу млада за такво нешто (имам 21 година) со оглед на тоа што досега не сум била трудна. Резултатите од ПАП тестот сеуште не се готови, а јас ќе полудам додека да стигнат.. :sweat: Прочитав се и свашта на интернет, од тоа дека ХПВ може да предизвика таква раничка, до Цинови, итн.. И исто така, докторот ми рече дека имам проблем со кандидата и ми препиша терапија со Полигинакс во времетраење од 12 дена.. Дали некоја од вас имала сличен проблем? Дали е можно кандидата да ми ја предизвикала раничката? ВЕ МОЛАМ за одговор, премногу ми е страв да не излезе нешто лошо на ПАП тестот.. :sweat:
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.