1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ранички во косата

Дискусија во 'Тело' започната од ludamaja10, 19 март 2018.

 1. ludamaja10

  ludamaja10 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  888
  Не најдов ваква тема , незнам ни кај да ја сместам па нека ме префрли некој .. Сакав да ве прашам дали сте имале проблем со акни во косата? Пред 2-3 дена ми искочила внатрешна во коренот ( местото ми е црвено) и боли кога допирам а и едвај се избањав.. од што може да е и помош?..
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.183
  Допаѓања:
  70.143
  Пол:
  Женски
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ludamaja10

  ludamaja10 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  888
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.976
  Допаѓања:
  39.028
  Пол:
  Женски
  Каков шампон користиш?
  Јас кога користев Head and Shoulders, Wash and go, и слични имав таков проблем, дури ранички како да ми се правеа на главата.
  Kога почнав да користам поблаги и поприродни шампони ми се реши проблемот. :)
   
  На ludamaja10, theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
 5. Ladybbc

  Ladybbc Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Да не е херпес Зоостер?
   
  На GabyTranceॐ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.274
  Допаѓања:
  20.627
  Пол:
  Женски
  Совет не можам да ти дадам, бидејќи и јас низ истото поминувам сега и барам чаре. Се фарбаш?

  Јас порано немав никакви проблеми нити со мрсење на коса нити со чешање, првут, акни. Ама сега се борам со се' од наведеното. Мислам дека кај мене дојде до тоа од пречесто фарбање (горење) на косата и скалпот и користење на различни шампони. Планирам да купам некој на алверде деновиве да видам дали ќе смени нешто
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.976
  Допаѓања:
  39.028
  Пол:
  Женски
  Само да ти кажам, не очекувај веднаш некаква голема промена. Ке и треба на косата време да се навикне и исчисти од сите тешки состојки од претходните шампони. Ставај и масло пред миење исто така, или маската од авокадо на Алверде, во комбинација со шампонот што ќе го земеш на Алверде пример. Негувај ја така и ќе забележиш промена сигурно. :)
   
  На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.274
  Допаѓања:
  20.627
  Пол:
  Женски
  Кое масло за коса би ми го препорачала? Немам користено до сега, само шампон и регенератор употребувам.
   
 9. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.976
  Допаѓања:
  39.028
  Пол:
  Женски
  Јас ставам некогаш или кокосово масло (чисто од Зегин, во тегличка е, околу 200 ден.) и го ставам неколку часа пред миење на малку навлажнета коса, или од маската од авокадо (исто околу 200 ден во ДМ) на ист начин како маслото, потоа ја мијам нормално, а регенератор не користам.
  А за скалпот дефинитивно има голема улога шампонот, такви појаки шампони како што набројав погоре ми ја исфрлаа кожата. Исто така ако немаш многу мрсна кожа можеш да ставиш масло на целата коса за да го нахраниш малку скалпот и да ти омекне косата, ако не само на пола коса или на врвовите. :)
   
  На ludamaja10, Hellobeautiful и theowndemon им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.863
  Допаѓања:
  150.362
  Пол:
  Женски
  И јас истиов проблем го имам веќе два месеци само не постојано. Поенкогаш ми се прај апла мозолче, како раничка во главата, ме боли и ме чеша. Често мозолчињата се и гнојни. Се немам фарбано година дека можеби, ама користам агресивен шампон. Страв ми е да го сменам зошто ако не го користам него ми се прај прша. По препорака на мајка ми почнав да мешам еднаш шампон, еднаш обично бебешко сапунче за косата и некако посмирена ми е кожата.
  Регенератор лично, ми ја мрсеше косата и ми се правеа мозолчиња па ни тоа не користам.
  Баш ќе разгледам што имате пишано тука да си применам уште нешто. :|
   
 11. ludamaja10

  ludamaja10 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  888
  Fitoval koristam i do sega vakov problem ne sum imala.. nit se farbam ni nisto..
   
 12. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.976
  Допаѓања:
  39.028
  Пол:
  Женски
  Не знам за тој шампон да прокоментирам каков е, сликни декларација и стави ја во соодветната тема за да ти кажат за составот. :)
   
 13. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.480
  Допаѓања:
  18.515
  Пол:
  Женски
  Мене ми се прават кога користам шампони од оние од лук и камилица од алкалоид.
  Смени го шампонот
   
 14. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  4.529
  Пол:
  Женски
  И јас имав такво како чирче на главата,бев на кожно ми дадоа маст некоја,прво го прскав и со сребрена вода па го мачкав.Се исуши падна.Сега еве пак на истото место ми се јави ама забележав дека се јави кога почнав да користам сув шампон.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Јас ги користам Head and Shoulders, и од Nivea и такви нон стоп ми се појавуваат (не помислив дека е од шампоните ) сега ми стана јасно.
   
 16. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  25.396
  Пол:
  Женски
  Jас пак имам буквално рани на главата и незнам од што ми се.
  Не бубулици туку прави ранички.
  Можно е да се имам изгорено со пеглата ама не сум сигурна.
  Исто така имам и прееемногу првут.Користев Реконазол шампон,ама само привремено гледам подобрување.
  Друго чаре?
   
 17. sorbet

  sorbet Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.268
  Користи некој поблаг шампон. И мене некои шампони ми предизвикуваа првут и бубулички па затоа многу внимавам каков е составот на шампонот. Можеш да користиш органски производи. Органските шампони се убаво избалансирани, а пред миење да ставиш некое масло на коренот за да ги смириш раничките.

  Овој проблем го немав кога го користев Лореал со три вида глина, да го дотрошам сегашниов шампон и одма се враќам на него.
   
  На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lady in white

  Lady in white Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2017
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Toa ti e seborea. Odi na doktor dermatolog.

  Koi poblagi shamponi gi koristish?
   
  Последна измена од модератор: 27 јануари 2019
 19. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.976
  Допаѓања:
  39.028
  Пол:
  Женски
  Го користев Orzene, за жал ми направи првут. Потоа Гарниер зелениот со 5 билки, тој ми беше во ред. А сега моментално го користам Алверде од авокадо.
  Ранички немам веќе :)
   
 20. teap1

  teap1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  И јас имав ваков проблем додека го користев Wash and Go, но сега користам брезов шампон и не ми се имаат појавено