1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ранички во косата

Дискусија во 'Тело' започната од ludamaja10, 19 март 2018.

  1. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Не најдов ваква тема , незнам ни кај да ја сместам па нека ме префрли некој .. Сакав да ве прашам дали сте имале проблем со акни во косата? Пред 2-3 дена ми искочила внатрешна во коренот ( местото ми е црвено) и боли кога допирам а и едвај се избањав.. од што може да е и помош?..
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    Каков шампон користиш?
    Јас кога користев Head and Shoulders, Wash and go, и слични имав таков проблем, дури ранички како да ми се правеа на главата.
    Kога почнав да користам поблаги и поприродни шампони ми се реши проблемот. :)
     
    На ludamaja10, theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
  5. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Да не е херпес Зоостер?
     
    На GabyTranceॐ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Совет не можам да ти дадам, бидејќи и јас низ истото поминувам сега и барам чаре. Се фарбаш?

    Јас порано немав никакви проблеми нити со мрсење на коса нити со чешање, првут, акни. Ама сега се борам со се' од наведеното. Мислам дека кај мене дојде до тоа од пречесто фарбање (горење) на косата и скалпот и користење на различни шампони. Планирам да купам некој на алверде деновиве да видам дали ќе смени нешто
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    Само да ти кажам, не очекувај веднаш некаква голема промена. Ке и треба на косата време да се навикне и исчисти од сите тешки состојки од претходните шампони. Ставај и масло пред миење исто така, или маската од авокадо на Алверде, во комбинација со шампонот што ќе го земеш на Алверде пример. Негувај ја така и ќе забележиш промена сигурно. :)
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Кое масло за коса би ми го препорачала? Немам користено до сега, само шампон и регенератор употребувам.
     
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    Јас ставам некогаш или кокосово масло (чисто од Зегин, во тегличка е, околу 200 ден.) и го ставам неколку часа пред миење на малку навлажнета коса, или од маската од авокадо (исто околу 200 ден во ДМ) на ист начин како маслото, потоа ја мијам нормално, а регенератор не користам.
    А за скалпот дефинитивно има голема улога шампонот, такви појаки шампони како што набројав погоре ми ја исфрлаа кожата. Исто така ако немаш многу мрсна кожа можеш да ставиш масло на целата коса за да го нахраниш малку скалпот и да ти омекне косата, ако не само на пола коса или на врвовите. :)
     
    На ludamaja10, Hellobeautiful и theowndemon им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    И јас истиов проблем го имам веќе два месеци само не постојано. Поенкогаш ми се прај апла мозолче, како раничка во главата, ме боли и ме чеша. Често мозолчињата се и гнојни. Се немам фарбано година дека можеби, ама користам агресивен шампон. Страв ми е да го сменам зошто ако не го користам него ми се прај прша. По препорака на мајка ми почнав да мешам еднаш шампон, еднаш обично бебешко сапунче за косата и некако посмирена ми е кожата.
    Регенератор лично, ми ја мрсеше косата и ми се правеа мозолчиња па ни тоа не користам.
    Баш ќе разгледам што имате пишано тука да си применам уште нешто. :|
     
  11. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Fitoval koristam i do sega vakov problem ne sum imala.. nit se farbam ni nisto..
     
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    Не знам за тој шампон да прокоментирам каков е, сликни декларација и стави ја во соодветната тема за да ти кажат за составот. :)
     
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Мене ми се прават кога користам шампони од оние од лук и камилица од алкалоид.
    Смени го шампонот
     
  14. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    И јас имав такво како чирче на главата,бев на кожно ми дадоа маст некоја,прво го прскав и со сребрена вода па го мачкав.Се исуши падна.Сега еве пак на истото место ми се јави ама забележав дека се јави кога почнав да користам сув шампон.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Јас ги користам Head and Shoulders, и од Nivea и такви нон стоп ми се појавуваат (не помислив дека е од шампоните ) сега ми стана јасно.
     
  16. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Jас пак имам буквално рани на главата и незнам од што ми се.
    Не бубулици туку прави ранички.
    Можно е да се имам изгорено со пеглата ама не сум сигурна.
    Исто така имам и прееемногу првут.Користев Реконазол шампон,ама само привремено гледам подобрување.
    Друго чаре?
     
  17. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Користи некој поблаг шампон. И мене некои шампони ми предизвикуваа првут и бубулички па затоа многу внимавам каков е составот на шампонот. Можеш да користиш органски производи. Органските шампони се убаво избалансирани, а пред миење да ставиш некое масло на коренот за да ги смириш раничките.

    Овој проблем го немав кога го користев Лореал со три вида глина, да го дотрошам сегашниов шампон и одма се враќам на него.
     
    На MamacitaBuena му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lady in white

    Lady in white Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Toa ti e seborea. Odi na doktor dermatolog.

    Koi poblagi shamponi gi koristish?
     
    Последна измена од модератор: 27 јануари 2019
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    Го користев Orzene, за жал ми направи првут. Потоа Гарниер зелениот со 5 билки, тој ми беше во ред. А сега моментално го користам Алверде од авокадо.
    Ранички немам веќе :)
     
  20. teap1

    teap1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    И јас имав ваков проблем додека го користев Wash and Go, но сега користам брезов шампон и не ми се имаат појавено