1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раскинување-мора да чини толку скапо?

Дискусија во 'Разделби' започната од ajrin1617, 4 мај 2013.

 1. ajrin1617

  ajrin1617 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Како да се излезе од проблемот на закани од претходниот? Навреди, психичко малтретирање... Кој е излезот...
   
 2. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.201
  Допаѓања:
  3.350
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  Те разбирам што сакаш да кажеш и јас исто така имам вакво искуство.
  Паднаа зборови тешки како - мртва си ти за мене,е*и се, очи несакам да ти видам, ќе сфатиш некој ден ама тогаш ќе ти биде џабе, се си ти крива, ( иако беше тој крив ама напад најдобра одбрана нели? ;) ) збогум, не ме барај веќе, крши глава.. Се е тоа во афект на нервоза кажано. Такво му е оправданието секогаш. Јас сум го изнервирала. ;)
  Колку и да сум го изнервирала ако малку барем ме ценел и почитувал немаше такви зборови да ми упати.
  Колку би сакала сето тоа да се избегне и ако веќе доаѓа до раскинување сакам да раскинам културно како човек!!
  3 години секогаш кога и да се караме стигнуваме до овој степен. И секогаш се е исто. Јас сум крива, јас сум згрешила. |( Кај сум крива па уште го барам јас зошто него никаде го нема.

  Незнам дали ќе ми дојде некогаш памет и дали некогаш ќе почнам да се ценам самата себеси :headbang:
   
  На Hopeful и Saxobeat им се допаѓа ова.
 3. ajrin1617

  ajrin1617 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  Врската траеше 2,5 години. Од ко се фативме, тој остана уште да си ја смени кожата поради мене (викаше дека е многу заљубен, дека многу ме сака). И убаво беше тие првите година дена, но тој секогаш имал такви насилни испади. Знаеше мене да ми се истури за проблемите што ги имал дома, и нормално после тоа да ми ветуваше дека се’ ќе биде како што треба, дека ме сака, дека не може да си го замисли животот без мене, дека за мене се’ би направил, дека животот му е испланиран со мене, такви моменти. После две години, поминати со него, дури бев во Скопје за време на студиите, го видов во секакво издание и навистина ми помогна многу, но по дипломирањето се вработив во мојот град и оттогаш до денес поминаа 8 месеци. За време на тие 8 месеци безброј пати се скаравме, безброј пати ме навреди, како тоа јас сум била вработена а не сум вложувала во врската. Започна да ми води есап за финансиите, започна да се однесува премногу љубоморно (ЗАМИСЛЕТЕ ПОРАДИ FACEBOOK, зошто некој ми ставил like на мојата слика...?! Зарем можам јас на некој да му речам не ми ставај like?? Зарем не е малку посесивно?). И оладив целосно. Врската беше колку за да е врска. Се стана механички, а тој мислеше дека се’ е во ред. НЕ ни памтам колку пати сум му кажувала дека не е во ред (знаете, подобро е да се направи муабет, па да се преземи што и да е), сум му кажувала што ми треба од негова страна, а тој ми велеше „немам инспирација“. И МИ ПОМИНА. На неколку пати се сеќавам кога со него правев муабет, што би се случило ако раскиниме поради ваква причина, памтам дека ми рече: „Ќе ви го направам животот невозможен и тебе и на тој што ќе е тогаш со тебе“. На крајот се појави друг човек во мојот живот (сега сум со него) и започнаа проблемите. Раскинав, пред да направам било што со новиот. Па имаше и закани, Ќе го натерам крв да пушти, ќе ти вратам тебе тридупло од тоа што го имам за тебе направено. Ме следел, ме следеше и завчера кога и се случи нешто што никогаш не очекував дека ќе се случи. Не’ нападна физички и мене и тој што беше со мене, бевме вербално навредени во јавност, а сега сум преплашена, зашто знам дека тој е насилен и дека нема да застани дури евентуално не му помини. До тогаш... Не гледам излез, оти така некако ми гори под нозете
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  Си има полиција за такви насилници и крај...Ќе го викнат на разговор и нема веќе да ти се приближува...
   
 5. minne03

  minne03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  46
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  I jas imav slicen slucaj,,eden diler na droga ,,ne znaev deka e takov rasipan odev so nego nekolku meseci,,koga razbrav kakov e se blokirav se uplasiv neznaev kako da mu raskinam mi se zakanuvase deka ke me grabne ke me zemi na sila i eden kup drugi gluposti,,,iposle edna godina on se povlece,,jas retko izleguvav skoro ic ne izleguvav, i koga i da izlezev on se pojavuvase pred mene i nemav ni volja da izlezam,,,od koga se smiri malku situacijata vide ne vide deka go nejkam se povlece sam,,,potoa jas se zapoznav so mojot segasen maz nemav nekoj problem od nego no sepak imav strav dodeka pomina svadbata i se toa,,,takvite tipovi se mn opasni i psihopati bolni se,,,gospod da gi cuva na site zenski od takvite,,,mn pazenje treba no koj bi se nadeval sto go ocekuva vo zivotot :(
  [mod-kirilica:3dblkwol][/mod-kirilica:3dblkwol]
   
 6. ajrin1617

  ajrin1617 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  Еве и тебе тоа ти се случило. Но што треба да се прави во врска со тоа? Полиција се спомна. Можеби тој ќе направи нешто, ќе нападне некој, па ќе добие пријава, или забрана за доближување, но никој не гарантира дека тој истиот со пријавата нема да почне да дејствува преку други па повторно да се прават штети...
   
 7. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  Моја другарка имаше проблем со еден бивши што и се закануваше.Додека не го пријави не ја остави на мира. Епа сега ако е некој насилник и манијак преку други да дејствува,ти си знаеш.
   
 8. minne03

  minne03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  46
  Раскинување-МОРА ДА ЧИНИ ТОЛКУ СКАПО?

  Ne ne bez policija bese kaj mene,,,navistina e golem manijak no go molev gospod da mi go trgne sekoja vecer sum placela,,,np dobiv golema poddrska od tatko mi mu dade do znaenje deka ne sum sama i sam vide ne vide deka nekoj me stiti nemase sto da pravi,, so takvi luge ne znaes ni kako da reagiras,,gospod da cuva sum osetila na svoja koza i neznam mn loso e ,,,da prijavis vo policija e poloso moze dase naluti mozr da poceka dase smiri situacijata i togas da napadne toa e poloso neznam sto da recam,,takvite psihopati se spremni na se i sesto ]:)