1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Раѓање на совршено бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 12 јули 2013.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    темата ми е некако интересна за дискусија, ако не ве бендисва ,,канта,,

    најдов добра статија се роди првото совршено бебе
    http://komentar.mk/archives/15940

    баш во овие времиња на алергии, вируси и многу други болести баш би било добро кога во иднина ќе има повеќе вакви деца, или не е баш така????
     
  2. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Научнициве си играат со човековоиот род,само тоа ке кажам :x
     
    На zalosna и Nevena.Smilevska им се допаѓа ова.
  3. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    и јас мислам така, не е во ред до некаде,
    само замислете: седни си дома опуштено и направи си список со желби што сакаш а што не да има детето. сакаш сини очи-исполнето
    сакш црна коса-исполнето
    сакаш темен тен и тое е исполнето.
    не сакаш да е на ништо алергично, нема проблем. :D :D :D :D
    до каде се стигнаа луѓето, ама па до некаде е добро, барем нема да се секираш за некои болести
     
  4. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Не е во ред ова, си играат како ќе има текне исто како кога почнаа клонови да прават. Мислам дека ваквите експерименти можат да донесат други компликации како за совршеното дете така и за сите луѓе на земјава. Обично ваквите работи не остануваат баш така совршени и секогаш има некоја несакана последица.
     
  5. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Ова како на филмовите,и после ке почнат да се размножуваат тие луѓе и комплетно ке се смени човековата раса.Којзнае какви последици ке има... :worried: :x
    ама како викаат човекот што може да си направи сам,никој друг не може :fubar:
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Од најубавите природни работи....прават глупости :| :x
     
  7. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Пробаа тоа да го направат во 2010. Правеа некоја селекција на гени за да се може да избере боја на очи, коса, тен итн. Наводно успеале во тоа, но го уништиле ембрионот (во што баш и неверувам ама ајде) бидејќи беа на мета на многу етички групи, кои тотално ги поддржувам затоа што ова што го прават пркоси на сите закони на природата. Секое дете е совршено такво какво што е. Битно е да се здрави и прави, а бојата на коса или очи е најмалку важна.
     
  8. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Јас колку што прочитав од линкот никаде не пишуваше за боја на очи или коса, туку за болести.
    Што мене ми е сосема океј, до некаде збориме, посебно кога се работи за пар кои имаат голем генетски потенцијал да пренесат некоја наследна болест, зашто ни е науката напредна да ги решава овие проблеми, а не да не трујат фармацевските куќи со апчиња и чуда.
    Мене ми е ова сосема океј, зашто не е од аздис се работи за поздраво идно поколение, сега колку ќе излезе ова вистина ќе видиме.
    Да знам јас дека имам некоја наследна болест која има 50% шанси да се пренесе на моето дете или па утре на неговото, зашто ако можам да си дозволам да не го спречам тоа?
    Насловот е само малку глуп, не соодветен.
     
    На okcenzi и Daydream им се допаѓа ова.
  9. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Јас изгледа сум го сфатила погрешно. :?: Доколку е како што кажува Hipster тогаш и јас би направила ваков чекор. Ако јас имам некој генетски проблем што знам дека може да се пренесе на моето дете зошто да не ја исклучам таа можност. Еве на пример ракот се смета дека е наследен, мислам дека не е целосно докажана таа теза ама праксата покажува дека е точно.

    Јас мислев дека под тоа "совршено бебе" се подразбира всушност да нема апсолутно никаква болест или настинка. Но штом се работи за исклучување на само некои одредени смртоносни болести кои е возможно и голема е веројатноста да се пренесат од родителот на бебето тогаш за мене е сосема во ред ова. Меѓутоа да не претеруваат и се да биде во границите на нормалата. :)

    А тоа за боја на очи, коса, тен итн., мене лично не ми се верува дека моментално е возможно. А и да е, штознам, тоа е веќе "аздис". :^)
     
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^ Во текстот пишуваше као демек дека нема да се разболи од никоја болест.
    Но јас не мислев на тоа, јас мислам пред се генетски модификации за некои наследни болести, шеќер, рак, или не знам што друго што се наследуваат.
    Овие малку ја претерале но пак ќе речам ќе видиме колку нависитна тоа дете нема од ништо да се разболува. Тука влијаат многу надворешни фактори од кои научниците не можат да не спасат.
    Јас пред се викам дека океј за генетските наследни болести, зашто имам читано слично артикли за тоа дека се правеле такви испитувања и такви обиди, што за мене е огромен напредок.
    Не верувам дека некој може да спречи радијација и сите болести кои се јавиле од неа, па и колку болести се јавуваат од стресови што немаат допирна точка со гени.
    Затоа викам, до некаде е океј, останатото дека ќе успеат со генетски модификации да направат човек да не се разболи од никаква болест мислам дека е невозможно.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    да во овој текст пишуваше дека нема да се разболува од некои болести(изгледа од тие болести кои родителите ракле, пр, рак и сле) ама јас имам читано дека можи и да се одреди боја на коса и очи и го напишав задади тоа, а мене лично ми е глупо, а за болестите да,
    да знам дека дека во фамилијита има некои болести и да можам на овој начин да го спречам би го спречила.
     
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Храната која ја јадеме е вака обработена "совршена", болестите кои ни се пратено од лабораторија, колку само хемија внесуваме во организмот... се е денес вештачко, па пооснова на тоа природно е и ние да мутираме во таа насока, сведоци сте и сами на лекување каде се роборизираат делови од телото, напредокот си го прави своето и некогаш кога нас ќе не нема, нашите прапрапрапрапрааа внуци ќе бидат дслеку одова што денес е нормален човек.