Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Cakica

  Cakica Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  7.662
  Пол:
  Женски
  На Jacobana, Arja, 1MA и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.944
  @Umbrella22 znaci te molam za recept , sakas tuka sakas vo lp nema vrska toa. Izvinete od mob sum.
   

  Прикачени фајлови:

 3. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.291
  На molikaMk, Serafima и Avokado им се допаѓа ова.
 4. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.900
  Пол:
  Женски
 5. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Женски
  Може рецепт за тестото? :mm:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.227
  Ајде рецепт :),

  И тортичево нема име, па можете да си го именувате како што сакате. Што си замешав, тоа си добив, ама им се допадна на гостите, тоа е најважно :$.
  Не сакав да биде нападно, премногу благо и да заситува многу, па измислив некоја своја лајт варијанта. Без маргарини, без обичен шеќер...

  Пандишпан (овој е само од интернет, некој проверен рецепт): 110 гр. путер се бие со 200 гр. кафеав шеќер во прав. Потоа едно по едно се додаваат 2 јајца и постепено се додава 200 гр. брашно и 1 пак. прашок за пециво. На крај полека се додава 125мл млеко и 1 лаж. екстрат од ванила, па се става во калап обложен со мрсна хартија. Се пече 15 минути на 180 степени.

  *** Јас го правев во плех, па затоа ваков излезе, многу тенок. Целта ми беше да извадам само еден ремен за оваа тортичка. Ако не сакате да ви остане парчиња од пандишпанот, преполовете ја дозата и испечете го во некој малечок калап.

  Кафеав фил:
  250мл. млеко, 150 гр. кафеав шеќер, 1 пудинг од чоколадо, 1 црно чоколадо со поголем процент на какао, 1/2 кес. желатин, малку вода, 150 мл. Хопла, 125 гр. путер.
  Бел фил: 150мл Хопла, едно бело чоколадо и неколку лаж. карамел (мојот беше домашен) колку за поинтензивен вкус.

  Подготовка на филовите: Се става млекото на тивок оган и му се додава шеќерот. Настрана се раств. пудингот во малку млеко и се вари. Питоа додека е жешко се става чоколадото и желатинот (желатинот претходно ќе го ставите во малку вода да набубри). Се остава да се излади.
  Путерот се бие и му се додава веќе изладениот пудинг. Настрана се бие Хоплата и се соединува заедно.
  За белиот фил...
  Цврсто се бие Хоплата. Чоколадото се топи и се става полека, а исто се става и карамелот. На крај се става стопениот желатин (кој претходно исто сте го ставиле во малку вода /од прилика едно чаше за ракија/ и потоа го ставате на тивок оган да се стопи). Во никој случај да врие, зашто ја губи способноста за желирање.
  Потоа ги ставате филовите во калап. Прво едниот убаво го израмнувате, па другиот, и на крај пандишпанот.
   
  На Journalistsocio, Cloud95, SunnyGirl2 и 14 други им се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.716
  Допаѓања:
  82.187
  Пол:
  Женски

  Пијaнo тестo

  500 гр брaшнo
  150мл млекo
  200 мл пивo
  4 л мaслo
  1 м.л сoл
  1м.л шеќер
  40гр свеж квaсец
   
  На betidule, ♡BuBaLe♡, Angel4eeee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.173
  Допаѓања:
  296.769
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.207
  Допаѓања:
  41.273
  @sadgirl21 Рецепт од колачињата ако може
  @Dgirlll Од Мачемлоуто
  @mila25ve Од корпите

  Фала :D :*
   
 10. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.316
  Допаѓања:
  8.391
  @ludoto19 , повели рецепт:)

  4 јајца и 13 лажици шеќер се матат убаво, јас вообичаено ги матам околу 10тина минути.
  Потоа се додаваат 13 лажици зејтин (морам да ти напоменам дека зејтинот јас го кратам, значи ставам 6 или 7 лажици бидејќи со 13 некако како мн. ровка ми е кората), 13 лажици млеко, 13 лажици брашно, и 1 пециво.
  Убаво избрканава смеса се пече во плех, претходно намачкан со малку зејтин и обложен со брашно,

  Глазура: 3 филџана млеко, 13 лажици шеќер и 3 лажици какао, може и 1 ванилин шеќер.
  Бркаш додека да згусне, и потоа посипуваш врз испечената кора.

  Поздрав, и убав ден!:)
   
  На cresa-jagoda, Annath и ludoto19 им се допаѓа ова.
 11. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  7.281
  Пол:
  Женски
  @ludoto19

  Пандишпан: 6 жолчки се бијат со 200гр. шеќер, потоа му се додава 150 мл. млеко, 150 мл. масло (ама јас помалце секогаш ставам оти нејкам многу мрсено да е), 150 гр. брашно, 1 пециво, 2 лајчиња какао и сето тоа убаво се меша и се печи. Потоа се бијат белките со 18 лажици шеќер и откако ќе се испече пандишпанот одозгора му се тураат белките и повторно се става во релната да добијат боја жолчките. Потоа се прави глазура од чоколадо и се премачкува. И обавезно сечиго дур не е здрвена глазурата оти потоа ќе ти пука чоколадото. :) Bon Appetit
   
  На cresa-jagoda, Annath и ludoto19 им се допаѓа ова.
 12. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  1 канче кисело млеко, 1пециво, 1лажичка сол, 2лажички шеќер, пола филџан зејтин и брашно по потреба. Ова е тесто за пица и од тоа тесто направив 1плех пица и 6мафини крофни со крем. Тестото се меси убаво потоа се расукуваат мали кругови и се ставаат во калап за мафини, се полнат со 1лажичка крем и се фаќаат сите краеви од тестото и се затвораат како кутивче да дојде
   
  На cresa-jagoda, Annath и ludoto19 им се допаѓа ова.
 13. One.Moment

  One.Moment Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  3.538
  Пол:
  Женски
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.429
  Допаѓања:
  156.572
  Пол:
  Женски
  Да си го испоштовам @ludoto како големо гурманче, еве ги рецептите.
  Лесни и брзи.

  Моцартки
  • 150г путер или маргарин
  • 250г бел еурокрем
  • 250г бела чоколада
  • 250г ореви и лешници (може и само ореви или само лешници, по желба)
  На пареа се топи путерот, се додава чоколадото да се растопи, а потоа и еурокремот.
  Мешавината од ореви и лешници ситно се сецка, а може и да се истолчат во аван.
  Јатките се мешаат со смесата од чоколадо, еурокрем и путер и кога ќе бидат убаво измешани, смесата се става во силиконски калапи или пак во обложени калапи по желба и се остава да се стврдне барем неколку часа.

  Штангли со кикирики

  • 150г путер
  • 150г шеќер во прав
  • две жолчки
  • 150г печени и несолени кикирики
  • 150г ореви
  • 150г бисквити
  • 150г чоколадо
  • за глазура
  • 250г шеќер во прав
  • лажиче путер
  • лажиче рум
  • сок од еден лимон

  Путерот и шеќерот се матат да се добие кремаста смеса. Се додаваат жолчките и убаво се мати.
  Кикириките, оревите и бисквитите се толчат во аван, да не бидат многу крупни.
  Чоколадото се ренда на ситно.
  Сувите состојки се мешаат во смесата од путер, шеќер и жолчки и се меси убаво со рака да се добие хомогена леплива смеса. Може да се додаде и малку млеко, ако не се доволно поврзани состојките.
  Смесата се става во обложено правоаголно тавче или калап и се обликува кора со дебелина од еден прст.
  На тивок оган во нелеплив сад се топат шеќерот со сокот од лимон, путерот и румот да се добие течна глазура или прелив со кој се прелива кората. Треба брзо да се работи, бидејќи глазурата многу брзо се стврднува.
  После 24 часа (пожелно) се вади колачот од калапот и се сечат штангли.


  Канелони од палачинки

  • За палачинки
  • 400г брашно
  • 400мл млеко
  • 400мл кисела вода
  • 2 јајца
  • филџан масло
  • За фил
  • 100г мортадела или пршута
  • 200г свежи печурки по избор
  • 5-6 кисели краставички
  • 200г кисела павлака
  • За бешамел
  • 20г путер
  • 20г брашно
  • 250мл млеко
  Прво се прават палачинките. Од состојките се добива малку погуста каша од вообичаеното, и се печат палачинки. Јас ги правам малку подебели и не ги допекувам целосно, бидејќи ќе се печат и во рерна.
  Се приготвува бешамел сосот - путерот се топи на тивок оган, се додава брашното, се пржи, па се додава млекото да се добие густ сос. Се зачинува по вкус со сол, црн бибер и мускатно оревче.
  Печурките се сецкаат и се пропржуваат на путер. Се зачинуваат по желба.
  Во огноотпорен сад се става бешамел на дното.
  Палачинките се мачкаат со кисела павлака, се реди пршута/мортадела, се ставаат печурки и сецкани кисели краставички. Се витка и се реди во садот. Постапката се повторува додека да се наполни садот за печење.
  Врз палачинките се става преостанатиот бешамел сос, се редат уште две празни палачинки како покрив и се посипува со рендан кашкавал. Може да се стави и малку кисела павлака.
  Се пече 15 минути на 200 степени покриено со капак или фолија, а потоа се намалува температурата на 180 степени и се вади капакот да се потпече. Полнењето за палачинките може да биде по ваш избор со други состојки.

  Добар апетит! :D
   
  На teaiva, Angel4eeee, ludoto19 и 12 други им се допаѓа ова.
 15. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.590
  Допаѓања:
  7.336
  Пол:
  Женски
  Може рецепт за тестото?
   
 16. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  7.213
  Допаѓања:
  83.099

  Зека, огромно браво. Оваа погача со нутела ја гледав на интернет, и гледам дека тебе ти излегла исто од рецептот :) Деновиве ја правам и јас, секако чекам гости, па да има што да ставам. Ке ставам слика и јас :)
   
  На zeka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zeka

  zeka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2013
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  9.906
  Пол:
  Женски
  Многу ви благодарам на сите.

  Точно, ова го гледав од интернет.

  Линк:Fiore di Pan Brioche alla Nutella,Braided Nutella Star Bread:
   
  На mal.ecka, crazylady, ludoto19 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.240
  Допаѓања:
  267.382
  Пол:
  Женски
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.900
  Пол:
  Женски
  Се моли @Serafima ако сака да го пише рецептот за мечињата :angel:
   
 20. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.634
  Допаѓања:
  54.608
  Пол:
  Женски
  @Peppermint, со што го направи кремот? Нели треба млечен крем или згустено млеко, кај нас нема ни едно ни друго. Не знам со хопла како би испаднало, ич не ја сакам.

  Инаку прекрасна ти е.