1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти со Палента

Дискусија во 'Рецепти' започната од rici.aaaaa, 7 мај 2012.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.390
  Јас ја обожавам палентата,научив за неа откако ми пронајдоа холестерол во крвта,искрено ми помогна многу,но јас знам многу малку рецепти за подготовка со палента.Па решив да ја започнам темава,со надеж дека ке ги споделите вашите рецепти со мене.Ви благодарам мои феминки

  Еве еден рецепт
  3јајца,
  1шол зејтин.
  2шоља јогурт,
  1шол палента,
  2шоља бело брашно,
  3суп.лаж.рендано сирење,
  1пециво,
  сол по вкус.
  сето ова се меша убаво и се пече во тавче бр.28
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.296

  Ова е рецепт за проја самошто наместо мумурузно брашно се става палента.

  Си ја сакам палента со сиренце или кашкавал внатре ставен откако ќе се свари а исто така и со ситно сецкана подпржена сланина со лукче.
  Поретко ја комбинирам како прилог кон одредено јадење, вака за појадок ми е најубава.
   
  На thelittle17 и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
 3. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.035
  Еве нешто од мене:
  Ќофтиња од палента:

  за 6-8 ќофтиња:
  200 g палента
  2 лажици маслиново масло + за пржење
  сол и бибер
  150 мл зовриена вода

  Измешајте ги палентата, солта, биберот и маслиновото масло, па додајте ја зовриената вода да добиете густо тесто. Од него направете 6-8 ќофтиња па пржете ги во малку масло средно загреано, прво од едната страна, околу 8 минути, да се оформи коричка, па додадете малку зејтин и превртете ги од другата страна.

  Го имам направено повеќе пати, може да додадете зачини и да експериментирате на пр. јас пробав со кари и сл. Малку се мрснички и со тврда кора но вкусни. :)
   
  На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.817
  Допаѓања:
  172.047
  Пол:
  Женски
  Мафини со палента

  Една чаша бело брашно, една чаша палента, една чаша млеко, пола чаша масло, пола ќесичка прашок за пециво, 2 јајца, 400 г свежо сирење, сол по потреба.

  Се мешаат посебно сувите и течните состојки, па течните се додаваат во сувите со постојано мешање. Смесата се става во хартиени корпици во калап за мафини. Се печат на 180 степени 20-30 минути.

  Мене вака повеќе ми одговара, оти овде никој не ми јаде проја, а вака ем помалку, ем повкусно.
   
  На pharmacy, ванилала, Marilyn-Monroe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  5.231
  Пол:
  Женски
  Колку мафини ти испаѓаат отприлика?
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.817
  Допаѓања:
  172.047
  Пол:
  Женски
  Оваа доза ми е точно за 12 парчиња. Наместо палента може и пченкарно брашно. Од палентата може да крцкаат повеќе меѓу забите, а од пченкарното брашно ќе добијат убава коричка.
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.