Родителите и крвните групи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од tessie, 26 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.342
  Допаѓања:
  18.328
  Пол:
  Женски
  Почитувани,

  И јас и мојот сопруг сме 0 rh позитив. Дали тоа би можело да донесе некаков ризик за нас или детето доколку решиме да имаме деца?

  Однапред благодарам.
   
 2. MacYsho

  MacYsho Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  5
  Мислам дека не :)
   
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.683
  Не. И јас и мојот сопруг сме 0+, па ништо немавме компликации за бебе.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.404
  Допаѓања:
  47.336
  Пол:
  Женски
  И моите се 0 Rh+ , па еве сум жива здрава, цели 22 години :)
   
  На srcekrsacka и tessie им се допаѓа ова.
 5. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  а што ако двајцата родитела се негатив група? мислам дека тешко за деца или не? :^) или еден од родителите негатив да биде
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  проблеми можат да се јават само ако мајката е негатив, а таткото позитив, бидејки во тој случај телото на мајката неможе да ги поднесе честичките (или како се викаат) кои се +, кај негатив има помалку незнам тоа стручно како се вика, затоа е подобро на време да се открие крвната група и на двајцата родители да не дојде подоцна до губење на детето, е сега барем е напредна медицината, мајката прима инекција и нема проблем.
  исто така може да се јават компликации ако и двата родитела се негатив, но тоа е многу поретко отколку во првиот случај.
  ако се позитив и двајцата шанси за компликации се сведени на минимум.
   
  На Anacid и tessie им се допаѓа ова.
 7. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.849
  Допаѓања:
  57.227
  Пол:
  Женски
  Крвните групи не играат улога за тоа дали ќе има или не проблеми со плодот, улога игра само ако RH факторите на родителите се различни.

  Пр мајката е RH - a таткото RH +, во тој случај при првата бременост околу 28 недела се прима првата инекција на RHig имуноглобин и 72 часа после породувањето ако е бебето RH+.

  Инекцијата се прима и ако дојде до спонтан абортус и во случај на намерен абортус во спротивно во наредната бременост може да има сериозни последици по плодот.
   
  На bubuce, Bozica1980 и tessie им се допаѓа ова.
 8. girl27

  girl27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  a me interesira dokolku tatkoto ima RH - a majkata RH+ dali bi pretstavuvalo nekakov problem??
   
 9. bumbuleya

  bumbuleya Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  105
  Не ги прочитав претходните мислења, се извинувам ако има некаде објаснето за моето прашање..
  Татко ми е нулта позитив, мајка ми е А позитив а јас сум А негатив..
  можно е ако двајцата родители се позитивни, детето да има негативна крвна група ?
   
 10. FeatherCut

  FeatherCut Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  33
  да можно е :)
   
  На bubii7654 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chair

  Chair Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  3
  Може ли детето да е 0 - а родителите А - ?
   
 12. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  да можно е
   
 13. sreknadevojka

  sreknadevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  Те молам за совет...јас пред 7 год се чистев во 4тата недела, и не ми пуштија таква инекција поради тоа шо многу добриот доктор не ме ни праша за крвна група а тогаш оти бев помала и испалшена незнаев шо треба да се знае во таква ситуација.инаку сум 0 негатив крвна група а дечко ми е А позитив планираме во блискка иднина да останам бремена но ми е страв сеа после ова шо го пролитав дали ке има некоја компликација шо не примав инекција...и дали сега кога ке останам може да примам_ те молам за брз одговор фала !
   
 14. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Ако во рок од 72 часа после абортусот не се прими инекцијата, во организмот се создаваат антитела кои може да прават проблеми при следната бременост. Еве јас сум Rh-,мм е Rh+, и по последното породување веднаш ме праша сестрата дали мислам уште да раѓам, за да знае дали да ми стави инекција или не мора. Тие антитела не прават проблем доколку плодот бил ист Rh фактор како тебе, ама во твојов случај тоа не се знае, така што... Кај мене двете деца беа Rh+ и затоа примив инекција. Значи, при следната бременост доколку плодот е Rh-, ќе немаш никаков проблем, доколку е Rh+ може да имаш проблеми кои може да предизвикаат проблеми во бременоста. Но затоа има и испитувања, па може да се следи ситуацијата. И навистина не знам како можел лекар да ти направи абортус без да ти знае која крвна група си? Па замисли да имало компликации и да ти треба крв (а се случува, да, на пр. прекумерно крварење заради некоја внатрешна повреда при абортусот). Навистина ти се искомплицирала работава, ама еве, можеби при следната бременост плодот ќе биде со иста Rh како тебе...
   
 15. ReadyRosa

  ReadyRosa Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Dali e mozno majkata da e O a tatkoto AB a deteto A ?
   
 16. Poisson

  Poisson Активен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Doznav deka decko mi e ista krva grupna so mojata A1 rh + .. Dokolku bi ostanala bremena od nego dali bi imalo rizik za deteto ili za nas ??
   
 17. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  8.785
  Пол:
  Женски
  Можно е. Од тие две групи, детето е или А или Б крвна група, друга не може да биде.

  Како што кажаа погоре, проблемот е ако мајката Rh-позитивна а детето Rh-негативно. Твоето најверојатно би било позитивно, така да најверојатно нема да има проблеми. Доколку би било негативно, ќе примаш инекција после пораѓајот, и ништо страшно. :)
   
 18. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.157
  Може ли да ми кажете кои се проблемите кои може да настанат? Во која смисла проблеми? Прашувам бидејќи ме интересира да видам дали има нешто поврзано со историјата на мајка ми и мене. Однапред благодарам!

  [/quote]Тие антитела не прават проблем доколку плодот бил ист Rh фактор како тебе, ама во твојов случај тоа не се знае, така што... Кај мене двете деца беа Rh+ и затоа примив инекција. Значи, при следната бременост доколку плодот е Rh-, ќе немаш никаков проблем, доколку е Rh+ може да имаш проблеми кои може да предизвикаат проблеми во бременоста. Но затоа има и испитувања, па може да се следи ситуацијата. И навистина не знам како можел лекар да ти направи абортус без да ти знае која крвна група си? Па замисли да имало компликации и да ти треба крв (а се случува, да, на пр. прекумерно крварење заради некоја внатрешна повреда при абортусот). Навистина ти се искомплицирала работава, ама еве, можеби при следната бременост плодот ќе биде со иста Rh како тебе...[/quote]
   
 19. iHeartVintage

  iHeartVintage Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2012
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  149
  ^^При породувањето може да настане контакт меѓу крвта на фетусот и мајката. Тогаш телото на мајката бидејќи не го содржи Rh факторот
  тоа е всушност протеин во ѕидот на еритроцитите
  ги третира еритроцитите на фетусот како туѓо тело и создава антитела за да се борат против еритроцитите (црвените крвни клетки) на фетусот кои го содржат.
  Бидејќи контактот при породувањето е краток, во крвотокот на бебето влегуваат мал број антитела и ретко се случува да предизвикаат значително уништување на еритроцитите. Затоа првата бременост поминува во ред, дури и ако има некомпатибилност меѓу Rh факторите на детето и мајката. (позитивна мајка, негативно дете).

  Е сега, при наредна бременост, доколку фетусот е повторно Rh позитивен, антителата кои останале од претходната бременост имаат повеќе од доволно време да ги детектираат еритроцитите како туѓо тело и да ги нападнат. Може да настане лесна анемија, или во тешки случаи хемолиза на еритроцитите, на латински erythroblastosis fetalis. Значи, еритроцитите на фетусот се уништуваат побрзо отколку што можат да бидат надокнадени и кислородот не може да се пренесува. За жал, може да заврши и со смрт или да останат последици и да се оштетат/недоразвијат органите.

  За да се спречи ова, во рок од 72 часа по првото породување ако се родило дете со позитивен Rh фактор на мајката и се даваат антитела во вид на инјекција, RhoGAM се викаше мислам. Тие служат за да се неутрализираат клетките на фетусот кои инаку ќе предизвикаат телото на мајката да создава антитела.

  Овие дадените антитела се разградуваат во рок од 6-8 недели, додека оние кои телото би ги создало остануваат и затоа прават проблем дури и ако бременост се јави по долг период после првата.
   
  На kukla21, Hopeful и karenin им се допаѓа ова.
 20. minne03

  minne03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  46
  Eve majkami e AB+ tatko mi A+ a jas sum 0-,,,kako e mozno se cudam,,,e sega jas sum bremena na prvo no se uste neznam maz mi koja grupa e,,no znam deka posle porogaj treba da primam inekcija za naredno da nemam problemi
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.