1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родителите и крвните групи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од tessie, 26 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Почитувани,

    И јас и мојот сопруг сме 0 rh позитив. Дали тоа би можело да донесе некаков ризик за нас или детето доколку решиме да имаме деца?

    Однапред благодарам.
     
  2. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Мислам дека не :)
     
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Не. И јас и мојот сопруг сме 0+, па ништо немавме компликации за бебе.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    И моите се 0 Rh+ , па еве сум жива здрава, цели 22 години :)
     
    На srcekrsacka и tessie им се допаѓа ова.
  5. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    а што ако двајцата родитела се негатив група? мислам дека тешко за деца или не? :^) или еден од родителите негатив да биде
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    проблеми можат да се јават само ако мајката е негатив, а таткото позитив, бидејки во тој случај телото на мајката неможе да ги поднесе честичките (или како се викаат) кои се +, кај негатив има помалку незнам тоа стручно како се вика, затоа е подобро на време да се открие крвната група и на двајцата родители да не дојде подоцна до губење на детето, е сега барем е напредна медицината, мајката прима инекција и нема проблем.
    исто така може да се јават компликации ако и двата родитела се негатив, но тоа е многу поретко отколку во првиот случај.
    ако се позитив и двајцата шанси за компликации се сведени на минимум.
     
    На Anacid и tessie им се допаѓа ова.
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Крвните групи не играат улога за тоа дали ќе има или не проблеми со плодот, улога игра само ако RH факторите на родителите се различни.

    Пр мајката е RH - a таткото RH +, во тој случај при првата бременост околу 28 недела се прима првата инекција на RHig имуноглобин и 72 часа после породувањето ако е бебето RH+.

    Инекцијата се прима и ако дојде до спонтан абортус и во случај на намерен абортус во спротивно во наредната бременост може да има сериозни последици по плодот.
     
    На bubuce, Bozica1980 и tessie им се допаѓа ова.
  8. girl27

    girl27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    a me interesira dokolku tatkoto ima RH - a majkata RH+ dali bi pretstavuvalo nekakov problem??
     
  9. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Не ги прочитав претходните мислења, се извинувам ако има некаде објаснето за моето прашање..
    Татко ми е нулта позитив, мајка ми е А позитив а јас сум А негатив..
    можно е ако двајцата родители се позитивни, детето да има негативна крвна група ?
     
  10. FeatherCut

    FeatherCut Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    да можно е :)
     
    На bubii7654 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Chair

    Chair Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    3
    Може ли детето да е 0 - а родителите А - ?
     
  12. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    да можно е
     
  13. sreknadevojka

    sreknadevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Те молам за совет...јас пред 7 год се чистев во 4тата недела, и не ми пуштија таква инекција поради тоа шо многу добриот доктор не ме ни праша за крвна група а тогаш оти бев помала и испалшена незнаев шо треба да се знае во таква ситуација.инаку сум 0 негатив крвна група а дечко ми е А позитив планираме во блискка иднина да останам бремена но ми е страв сеа после ова шо го пролитав дали ке има некоја компликација шо не примав инекција...и дали сега кога ке останам може да примам_ те молам за брз одговор фала !
     
  14. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Ако во рок од 72 часа после абортусот не се прими инекцијата, во организмот се создаваат антитела кои може да прават проблеми при следната бременост. Еве јас сум Rh-,мм е Rh+, и по последното породување веднаш ме праша сестрата дали мислам уште да раѓам, за да знае дали да ми стави инекција или не мора. Тие антитела не прават проблем доколку плодот бил ист Rh фактор како тебе, ама во твојов случај тоа не се знае, така што... Кај мене двете деца беа Rh+ и затоа примив инекција. Значи, при следната бременост доколку плодот е Rh-, ќе немаш никаков проблем, доколку е Rh+ може да имаш проблеми кои може да предизвикаат проблеми во бременоста. Но затоа има и испитувања, па може да се следи ситуацијата. И навистина не знам како можел лекар да ти направи абортус без да ти знае која крвна група си? Па замисли да имало компликации и да ти треба крв (а се случува, да, на пр. прекумерно крварење заради некоја внатрешна повреда при абортусот). Навистина ти се искомплицирала работава, ама еве, можеби при следната бременост плодот ќе биде со иста Rh како тебе...
     
  15. ReadyRosa

    ReadyRosa Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Dali e mozno majkata da e O a tatkoto AB a deteto A ?
     
  16. Poisson

    Poisson Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Doznav deka decko mi e ista krva grupna so mojata A1 rh + .. Dokolku bi ostanala bremena od nego dali bi imalo rizik za deteto ili za nas ??
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.172
    Допаѓања:
    10.774
    Пол:
    Женски
    Можно е. Од тие две групи, детето е или А или Б крвна група, друга не може да биде.

    Како што кажаа погоре, проблемот е ако мајката Rh-позитивна а детето Rh-негативно. Твоето најверојатно би било позитивно, така да најверојатно нема да има проблеми. Доколку би било негативно, ќе примаш инекција после пораѓајот, и ништо страшно. :)
     
  18. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Може ли да ми кажете кои се проблемите кои може да настанат? Во која смисла проблеми? Прашувам бидејќи ме интересира да видам дали има нешто поврзано со историјата на мајка ми и мене. Однапред благодарам!

    [/quote]Тие антитела не прават проблем доколку плодот бил ист Rh фактор како тебе, ама во твојов случај тоа не се знае, така што... Кај мене двете деца беа Rh+ и затоа примив инекција. Значи, при следната бременост доколку плодот е Rh-, ќе немаш никаков проблем, доколку е Rh+ може да имаш проблеми кои може да предизвикаат проблеми во бременоста. Но затоа има и испитувања, па може да се следи ситуацијата. И навистина не знам како можел лекар да ти направи абортус без да ти знае која крвна група си? Па замисли да имало компликации и да ти треба крв (а се случува, да, на пр. прекумерно крварење заради некоја внатрешна повреда при абортусот). Навистина ти се искомплицирала работава, ама еве, можеби при следната бременост плодот ќе биде со иста Rh како тебе...[/quote]
     
  19. iHeartVintage

    iHeartVintage Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    149
    ^^При породувањето може да настане контакт меѓу крвта на фетусот и мајката. Тогаш телото на мајката бидејќи не го содржи Rh факторот
    тоа е всушност протеин во ѕидот на еритроцитите
    ги третира еритроцитите на фетусот како туѓо тело и создава антитела за да се борат против еритроцитите (црвените крвни клетки) на фетусот кои го содржат.
    Бидејќи контактот при породувањето е краток, во крвотокот на бебето влегуваат мал број антитела и ретко се случува да предизвикаат значително уништување на еритроцитите. Затоа првата бременост поминува во ред, дури и ако има некомпатибилност меѓу Rh факторите на детето и мајката. (позитивна мајка, негативно дете).

    Е сега, при наредна бременост, доколку фетусот е повторно Rh позитивен, антителата кои останале од претходната бременост имаат повеќе од доволно време да ги детектираат еритроцитите како туѓо тело и да ги нападнат. Може да настане лесна анемија, или во тешки случаи хемолиза на еритроцитите, на латински erythroblastosis fetalis. Значи, еритроцитите на фетусот се уништуваат побрзо отколку што можат да бидат надокнадени и кислородот не може да се пренесува. За жал, може да заврши и со смрт или да останат последици и да се оштетат/недоразвијат органите.

    За да се спречи ова, во рок од 72 часа по првото породување ако се родило дете со позитивен Rh фактор на мајката и се даваат антитела во вид на инјекција, RhoGAM се викаше мислам. Тие служат за да се неутрализираат клетките на фетусот кои инаку ќе предизвикаат телото на мајката да создава антитела.

    Овие дадените антитела се разградуваат во рок од 6-8 недели, додека оние кои телото би ги создало остануваат и затоа прават проблем дури и ако бременост се јави по долг период после првата.
     
    На kukla21, Hopeful и karenin им се допаѓа ова.
  20. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Eve majkami e AB+ tatko mi A+ a jas sum 0-,,,kako e mozno se cudam,,,e sega jas sum bremena na prvo no se uste neznam maz mi koja grupa e,,no znam deka posle porogaj treba da primam inekcija za naredno da nemam problemi
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.