1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Потомство на возраст од 40/50 години

Дискусија во 'Дете' започната од VMP, 3 февруари 2017.

  1. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Ја тек сеа сфатив дека станува збор за продолжување на работен стаж, па од тука и неумесниот коментар дека треба да се остави простор на младите да дојдат до работа а не старите до смрт да седат по канцеларии и институции.

    Како и да е секако е навредлив коментар особено од некој рандом човек кој нема никакво влијание во твојот живот.

    Од друга страна често има дискусии баш на таа тема за пензија и продолжување на рокот зошто од една страна работни места држат старци кои кај веќе не се способни да работат ама па немаат ни воља за работење на 60 и кусур години, додека омладината дреме дома и работа не може ни за лек да најде. А баш на омладината и требаат финансии допрва да чува деца и да основа семејство а не татко ми од 63 години кој веќе си заврши своето и во поглед на семејство и во поглед на работен век. Ама ова веќе е за во друга тема а не за тука.

    @VMP би било фино малце попрезино да го излагаш твоето мислење за да може поубаво да се дојде до суштината на темата да се даде совет и мислење.
     
    На Victorian, PaLaVa, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  2. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Не преувеличив воопшто. Можеби само му придадов на тоа преголема важност и премногу ме погоди. Знам јас дека секој има право да се бори за својата егзистенција. воопшто не е убаво тоа што младите луѓе често имаат многу лоши перспективи за вработување. Меѓутоа, сметам дека секој си ја знае својата ситуација и своите способности за работа и би требало неговата одлука да се почитува, кога веќе законот му дава право да бира. Не зборував за вработување, туку за правото на продолжување на стажот што законот го дава како избор. Ако некој го искористи тоа право и продолжи да работи дури и за мала плата (пензијата од мала плата би била минимална), бидејќи средтвата не би биле доволни ни за себе, а камоли за исдржување на дете, може да биде изложен на притисок во средината, па дури и во сопствената работна организација.
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.421
    Пол:
    Женски
    Sakas da kazes deka napadot i navredite bile od strana na vraboten vo banka? Ako e taka treba da go prijavis obavezno pa da vidime dali pak ke mu tekne. E ako e od strana na nekojsi sto se nasol vo momentot tamu prepisi mu na glupoat i nevospitanie i ne dozvolucaj do tolku da te vadi od kontrola.
     
  4. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Ма уживај си и биди среќна што детето се образова и што го цени тоа. Тоа треба да ти биде награда...а луѓето ќе зборуваат како и секогаш. Никој не си го чисти сопствениот двор ама за туѓиот коментираат.

    Значи ли тоа дека јас не треба да се мажам и да родам дете затоа што сум 40?? Само за да не ме озборуваат
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    да, за продолжување станува збор. Ако некој имал дете над 40, тигаш многу логично е да има над 60 кога тоа дете стасува за студии и исто така логично е да го продолжи стажот. Инаку останува тоа дека навистина мора да се снајде сосе детето со многу помали средства. Во крјна линија, пак е обвинет за тоа што сака да работи онолку колку може. Во таква ситуација, и да има некоја мизерна пензија, би бил приморан да работи насекаде се и сешто, дури и тешко, за да обезбеди потребни средства. Независно од возраста на родителите, потербите на еден студент се исти: плаќањето, облеката, храната ... се што му треба на еден млад човек. И, тогаш, за да се тргне и да му обезбеди место на еден помлад човек, мора да си го жртвува својот млад човек дома. Нели треба да се грижиме за младите? Тој со тоа што работи и заработува се грижи за обезбедување на егзистенција на еден млад човек кој се формира и образува. Зошто некој би имал предност? Да не разговараме сега за тоа колкава е старосната граница во повеќето европски земји во кои таа старосна граница (обично насекаде над 65), не пречи во тие држави да има далеку подобра вработеност отколку кај нас. Мислам дека вработеноста ќе се покачи со отворање на сосема нови работни места, а не со тоа што еден нов пензионер кој сеуште може да си ја заработува платата (особено во некои област) ќе се обеси на двајца млади вработени. Кога навистина нема да може да работи... Во секој случај, сите коментари, одговори итн. ми беа многу корисни. благодарам.
     
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    @VMP , единствена твоја грешка е што си влегла во дискусија. За твојот личен живот и одлуки не си должна било кому да се правдаш. И не требало да се правдаш и образложуваш. Толку.
     
    На evangelina.ina, Mr. Right и Someonespecial им се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Луѓето, на секаков можен начин ќе си ги лечат фрустрациите и незадоволството од животот. Па, кога немаат т.е. не можат врз тој што им е крив... ќе се истурат врз луѓе што нит им се криви, нит им се должни да им се правдаат и објаснуваат за својот живот и постапки.
    Денес е време кога секоја будала мисли дека треба гласно да си го каже ставот за се' и сешто па ако треба и да згази некој по пат, што му/и е гајле.
    Кога некој посакува дете... кој е тој да му рече дека не смее да го има, или да му рече дека не смее да заработува за да го издржува.
    Погани устиња. Се' повеќе ги има и се погласни се.:) И, кога вакви се се' погласни... па, во право е човек и да се запраша... да не дојде ден кога ќе го принудат/ќе му го ускратат правото на сето она што ти го поставуваш ко прашање.(y)
     
    На PaLaVa, Tanjamm, evangelina.ina и 5 други им се допаѓа ова.
  8. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Имате право, воопшто не беше важно во која банка. Едноставно, ми излета, а сега е доцна да го избришам. Обично внимавам , но избрзав. Неетички е спомнувањето на точната локација. За тоа се извинувам. Особено на вработените.
     
    На cresa-jagoda и crimson им се допаѓа ова.
  9. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Го поставив, врзано за еден сличај во кој се преплетуваат два проблема. Еден е содржан во стереотипот дали на одредена возраст можеш да му бидеш некому мајка или баба. Дали баш МОРА да се определи некаква возраст. Втрориот проблем е актуелен во моментов и сврзан е со првиот. Можеби можело и поинаку да се постави, но понекогаш реагираме импулсивно, па не размислуваме околу тоа колку прецизно е поставено прашањето за некој проблем. Но, не може да се рече дека проблемите не се поврзани. Од една страна, избор на секој човек е кога ќе биде родител. Но, треба да има и услови за тоа родителство. Тука спаѓа и евентуалното академско образование. Формално, секој има право на тоа. Но, фактички, тоа е поврзано. Ако некој кој треба да се грижи за школување на млад човек мора да се тргне за да може да му овозможи на другмлад човек, се поставува прашањето дали еден млад човек треба да биде жртвуван за друг млад човек. Значи, барем посредно, сепак е проблемот во возраста на родителите. Нелогично е да очекуваме дека некое дете, родено по четириесеттата, на студии ќе има родители, помлади од 60. Или, поинаку, нека не се дава воопшто можност за избор, туку законот да биде дециден во определувањето на старосната граница. Така ќе се избегнат навредливи коментари.
     
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува што прочитав... :x
    Јас прво погрешно разбрав дека шалтерски работник во банката ги кажал тие зборови, и не знам дали би било потрагично така или како што стварно се случило. Побогу, каква некултура и бесрамност е тоа, на рандом жена што чека ред пред тебе и воопшто не ја познаваш - да се дрзнеш да ѝ се испонашаш така, да ја напаѓаш за нејзини животни одлуки? (facepalm) Срамно и жалосно на многу нивоа е како во 21 век сè уште опстојува тој менталитет на пикање нос во туѓ двор и давање за право да коментираш за нечиј живот.
    Мене еве не после 40, ама мајка ми како прво и единствено дете ме родила на 37 години. Не оправдувам дури ни неумесни коментари од рандом луѓе што ќе кажат дека постара мајка личи како баба на детето, а не па вакви безобразни осуди.
    @VMP, разбирливо е што моментално си се изнервирала многу (еве мене за вакви простачки однесувања дури и кога ќе прочитам од некого тука што првпат го читам вака, па револт ме фаќа) - ама не дозволувај заради такви безвредни коментари навистина во глава да ти се вртат вакви прашања како во првиот пост. :hug:
     
    На Florenсе, PaLaVa, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  11. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Точно! Апсолутно имаш право. Никогаш повеќе. Мојот живот и моите одлуки се мои и имам право да ги донесувам. Имам право, како и секој друг, да ги користам законските права. Ако некому му пречи, може да побара начин да се укине некој закон или некоја одлука. И не смеам да реагирам така импулсивно. Меѓутоа, сепак на сите им благодарам за коментарите и ја користам приликата уште еднаш да се извинам што ја наведов локацијата.

    Маж беше, ако е тоа воопшто важно.

    Да, затоа веќе се извинив. Крајно неетички од моја страна беше наведување на локацијата. Сеуште не можам да си простам како тоа ми излета. Уште еднаш длабоко им се извинувам на вработените. Станува збор за извонредно професионална екипа. Грешка ми е тоа што спомнав локација и тоа што воопшто одговорив уште на првиот коментар со некаккви објаснувања. Ако премолчев и ако не се изреволтирав, тоа воопшто немаше ни да се случи така.

    Некој што го избриша коментарот очигледно бил присутен, бидејќи имаше детали кои јас не ги наведов. Во секој случај, жал ми е и што тоа се случи и што направив, без да размислам, неколку грешки: пред се та што ја наведов локацијата и тоа што дозволив да бидам испровоцирана.

    Неееееее. Никако шалтерски службеник ! Тоа е многу професионална екипа. Рандом човек беше. Дури ми е сега многу жал што ми излета локацијата. Ако некој од нив прочита, се извинувам за непромисленоста.

    Не ! Не шалтерски службеник. Никако. Тие се таму многу професионални.
     
    На cresa-jagoda и LollySky им се допаѓа ова.
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Дури сега те разбрав добро оти првите постови прилично конфузни се. Значи тука не се збори баш за тоа кој кога раѓа и нема потреба да ја правиме за старосна граница на раѓање и коментари на околината, туку за продолжување на работен стаж после години за пензија со објаснување -имам дете студент. Законски колку што знам уште неколку години може, а коментари за тие што продолжуваат од страна секогаш имало и се резултат на големата невработеност и фрустрираност кај народот на оваа тема. А причините може да бидат повеќе -имам студент/ другата година свадба ме чека/кредити имам земено па не ми стига пензија...нас искрено сеедно ни е зошто ти треба поголема плата.
    Ти искористи си го правото што го имаш, и нема што друго да те интересира.
     
    На crimson, Someonespecial, SuperGirl24 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    И јас сега дури сфатив што уствари била целата ситуација.Прво мислев ти си од вработена таму, па некој ти проговорил.Небитно.

    Законот е така како што е, ако постои значи се може. Ама за ова имам многу поделено мислење. Куп млади седат дома, за сметка на старите кои уште работат. Но и тоа не е нивна вина, пензиите се мали, а секој има кредите, долгови, кои не можат да се покријат со пензиите.
    Па за сметка на тоа трпат младите кои седат дома.
    Ама тоа е проблем на државата, и никако во овој случај не си виновна ти или некој друг.
    Човекот немал никакво право да ти замерува .

    Ама па и твојата реакција не ја оправдувам, зошто го кривиш дека го отстапил местото за своето дете кога се пензионирал?
    Зар ти нема да го направиш истото за своето чедо?
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Проблемот е токму во тоа до кога сакаш да привредуваш ако имаш повеќе причини: си имал мала плата и сега ќе имаш мизерна пензија со која не можеш ни сметките да ги платиш и ,да си сам , би морал да работиш за доплнителни средства нешто што можеш и знаеш, а имаш дома студент (или во возраста за која зборуваш, дури и средношколец). Проблемот е и во друго. Еден вработен оди во пензија со 25-30 000, друг со исто, па и повисоко образование (обично од приватни фирми кајшто луѓето главно се осигурени на минималец) оди со 8 000-10 000 денари. Нормално е оној со малите примања да се бори да остане што подолго затоа што и 12 000 денари за него се подобри од 8 000. Кога и тој би отишол во пензија од 25 000-30 000 (дури и помалце), секако дека не би сакал да седи и да работи за помалку. Би избрал да оди во пензија. Затоа всушност најмалку напаѓани се оние со поголемите пензии. Ем добра пензија ем никој не ги гиба, ем страшно заинтересирани за иднината на младите и насекаде фалени како си отишле навреме. Освен тоа, тука се и одредени работни места, како редовни професори со реизбор кои не можат да изгубат звање, а се потребни во приватните образовни институции токму затоа што работат за многу помала плата (кажи кој професор од УКИМ ке си го напушти местото и големата плата за многу помала и понесигурно работно место). Конечно, во многу држави овие работни места не се воопшто ограничени со возраст, туку само со способност. На првите 400 рангирани универзитети во светот има многу стари и многу млади професори и не им паѓа рејтингот поради тоа. Ако не работи мозокот и на 50 е неспособен. Еве, претсетдатели на држави, премиери во светот се убаво над 60 години, а ги бираат и раководат со држави. Нашите луѓе бараат работа во Германија, а не Германците кај нас, иако Меркел има над 62 години. Значи, не е проблемот во старосната граница, туку во невработеноста и нискиот стандард, па секој секому му е крив што не му е добро. Го разбирам јас тоа и тој дел не ме налути многу. Врие по фејсбук од такви коментари од благи до полни со навреди и омаловажувања. Секој си гледа од своја гледна точка. Можеби и ќе премолчев, но експлодирав на тоа кога требало а кога не требало да бидам родител. Тоа е толку лична работа, што никој не би смеел ни да си дозволи да ја коментира.
     
  15. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Не го обвинувам јас воопшто за тоа, туку за тоа што не разбира дека, како тој што се грижи за иднината на своето дете, друг треба да се грижи за своето. Неговото стасало за вработување, а нечие требаа да се дошколува за да ја добие шансата да најде вработување. Не е само моето. Исто ги има повеќе, сигурно, на кои од билокои причини подолгото работење им е неопходно. Секој на свој начин има право и обврска како родител да се грижи. (Инаку, и да дипломира, јас нема да можам на моето да му го отстапам работното место никако, а воопшто не ми пречи што детето му се вработило, иако без никаква причина ме навреди како жена и особено како мајка). Освен тоа, вработеноста нема да се подигне со пензионирање, туку со отворање на сосема нови работни места. Посилни економии од нашата не можат да издржат таква маса пензионери во услови на стареењето на населението. Веќе реков некому тука дека ние бараме работа во Германија, а не Германците кај нас иако кај нив нема пензија до 65, а премиер им е Меркел, која има над 62. Во Англија работат до 70 и имаат повисок стандард од нашиот. Во повеќето (барем поразвиените земји од Источна Европа, па и регионот /Хрватска, БИХ .../), старосната граница е од 65 до 67, па имаат и подобра вработеност, повисоки пензии и повисок стандард од нашиот. На поедини места, како што се некои познати, високо рангирани универзитети, речиси и нема старосно ограничување за професорите. Големи уметници добивале оскар за големи филмски улоги во подлабока старост од 60 години. Погледнете ги политичарите што ги водат развиените земји. Има многу над 60 години, па народот ги бира држава да водат. Во САД на избори излегоа Трамп и Хилари Клинтон, едниот 70, другата близу 70. Никому не му текна да рече дека треба поради тоа да не се кандидираат. Не работат некоја многу полесна работа, туку електоратот смета дека се способни држава да водат. И тоа САД. Дали би ги бирале ако тоа се сенилни неспособници со бастумчето? Ова прашање би требало да се дискутира во некоја друга тема. Не мислев во тој правец да се развие дискусијата. Мислев пред се на тоа какво право има некој да определува смееш или не смееш да му бидеш родител на своето дете на возраст за која сам треба да одлучиш. Тоа ме револтира и повреди. Тоа го почувствував како навреда. Меѓутоа, можеби е време разговорот да се да се затвори. Било-поминало. Секогаш ќе има реакции за се. Еве, да речеме, и тој се нашол засегнат, па реагирал. Ама не на тој начин! Драго ми е што мнозинството не мисли така. Ако не се затвори темата, може да се напушти и заборави овој инцидент. Ќе се јават други проблеми и предизвици, сврзани за оваа тема кои заслужуваат коментар. Пријатен ден.
     
  16. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Да, така е, ама јас немаше ни да реагирам на коментарот за старосната граница. Ќе си работев како ми одговара мене. Можеби имам сопствена фирма која нема да ја напуштам ако е успешна, можеби сум вработена кај приватник кој би ми предложил учтиво да си одам ако не му требам. Воопшто тоа не ме засегна, туку точно мешањето во родителството. Тоа ме изеволтира, но нема повеќе. Јас ќе ја прекинам дискусијата во врска со тој инцидент. Било-поминало. Можеби понатаму ќе се најде некој друг проблем или предизвик во родителството по четириесеттата. Има таму многу проблеми и предизвици од поинаква природа за кои може да се дискутира.
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    @VMP прво извини, не сум те разбрала. Мислев му ја осудуваш постапката.
    Беша напишано во стилот па он му го отстапил местото ,а приговара на мене.

    Друго информациите во вториот дел на постот воопшто не се битни. Реков и јас проблем е на држвата.
    Ама проблемот е нож со две острици.
     
  18. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Може сум малце оф топик ама ќе кажам.
    Aко веќе зборуваме за пензионирање и отстапување на местото на помладите сметам дека проблемот е најмногу во државата. Ем колку невработени има, ем пак ниски се платите. Млади седат без работа не само од стари луѓе пред пензија кои уште работат, туку што и не се бара толку кадар. Значи треба повеќе работни места нови да се отвораат. Исто така не можеш од сите области да најдеш работа. Посебно во научно -истражувачката дејност, многу малку е развиено тоа кај нас, така да нема ни стари, не па млади да ги вработиш.
    Јас во иднина сакам да работам како молекуларен биолог што овде многу е тешко дека ќе најдам работа, зошто на никој не му е грижа да го развие тоа
    Да ги покачат платите, ќе можеш додека работиш да си издвојуваш пари на страна, па после да не мора да си продолжуваш стаж.
    Така да, тоа што го зборуваа некои важи само во нормална држава, не и овде.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.243
    Jas sum staramajka.
    Da mi se razvika nekoj nepotrebno na taa smetka i da proba da mi vodi esap koga treba da odam vo penzija (osven vo situacija ako si zasluzam samata),taka dobro ke go stavam kade sto pripagja sto nema da znae kade mu e ga*ot a kade glavata.

    Ne dozvoluvajte takvi malogragjanski i selski fintadzii da Vi go rusat raspolozenieto i da Vi igraat na nervi.
     
    На PaLaVa, darcy, victoria и 7 други им се допаѓа ова.