1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Розацеа

Дискусија во 'Лице' започната од QueenBeyonce, 7 јуни 2021.

  1. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    830
    Пол:
    Женски
    Разгледував низ форумот, не наидов на посебна тема токму за овој проблем, туку посебни теми во кои се споменува овој проблем. Па не знам колку е соодветна креацијата на ваква тема.
    Секојдневно дознавам за сé поголем број луѓе кои се соочуваат со овој проблем, како и потешкотиите во неговото намалување/решавање.
    Бидејќи и така, на нашиот пазар, сме ограничени со продукти кои може да ги набавиме, а кои воедно се соодветни и помагаат во третирање на овој проблем, мислам дека од голема корист би било взаемно помагање.

    •Што користите вие, што ви помогнало (производи за нега на лице)?

    •Кои навики во секојдневното живеење ги имате сменето, а сте забележале дека ја намалуваат розацеата?

    •Дали имате забележано дека некои продукти за исхрана ви ја влошуваат вашата состојба?
     
    На Wanya му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    73F4ADBB-9869-453E-8236-6D5A1EFFFA85.jpeg
    Дали ја користел некој, да ми каже како се користи, дали е задоволен и сл. читав дека помага за розацеа? Побарав тестер во Белина немаа.
     
    На Bubi*2 и Bella__ им се допаѓа ова.
  3. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Јас користам азелаична киселина исто ама моето е серум. Е сега кај тебе дека е крема ќе се користи можеш два пати на ден ( да се почне со првите денови само навечер да се види како ќе реагира кожата) Ако имаш некој серум тонер пред него и да е со друга киселина слободно можеш да ставаш.
    Толку можам да ти помогнам ја немам пробсно за да ти кажам мислење ниту каква текстура е можам само да заклучам по состојките дали е добра или не бидејќи мене тоа ми е најбитно од се :) ако сакаш можам да ја проверам .
     
    На Bubi*2 и Autumn Love им се допаѓа ова.
  4. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Навечер после двојно чистење на лицето прскам од Новексперт спрејот со магнезиум, па ставам од хијалуронскиот серум исто на Новексперт, па флуидот.
    Е сега сакам да ја вметнам и кремава, имам црвенило на образите и челото и ми излегуваат такви црвени, ко спотс не знам како да ги дефинирам, не се акни, повеќе чешаат. Оваа ја видов во Белина, ама може и други да ми предложиш.
    Сакам :D.

    И за што помага уствари азелаичнава?
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    915
    Допаѓања:
    12.497
    Пол:
    Женски
    Кој серум го користиш? Колкав процент на азелаична киселина има? Јас користев долго време скинорен ама сега не можам да ја најдам никаде. Оваа на белина ми е слаба во споредба со скиноренот.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295


    Супер ти е рутината.
    Епа вака во кратки црти она е за смирување на црвенило,акни,розацеа помага,анти инфламаторно и анти бактериско е ,осветлува дамки и флеќи само зависи се ова од колкав % е . Не е киселина што исфрла како останатите оваа е поинаква и на повеќето луѓе се погодува.
    Можеш да ја вметнеш таа пример ако немаш крема или ако ти е прикрај за да не додаваш за џабе само. Но имај во памет дека не се знае крема колку ќе помогне, обично серумите се за таква намена се поконцентрирани и подлабински навлегуваат во кожата.
    Јас до сега две имам видено и истражено едната си ја купив од Олпео серум со 15% ,додека другата во дм ја има ама не е со најчисти состојки барем за мене јас имам пресензитивна кожа и на се ми реагира и е 10% ( ако трпиш парфем во крема нема да ти смета овој ) поевтина варијанта е со причина ама за да се почне од негде е во ред.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8126.jpeg
      IMG_8126.jpeg
      Големина на фајлот:
      154,7 KB
      Прегледи:
      12
    • IMG_8127.jpeg
      IMG_8127.jpeg
      Големина на фајлот:
      181,4 KB
      Прегледи:
      13
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Овој го користам со 15% азелаична,има камилица внатре и алое,што помагаат за хидратација и за смирување додатно како главни состојки покрај него. Ова е серум си треба обавезно после него крема хидратантна :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_8127.jpeg
      IMG_8127.jpeg
      Големина на фајлот:
      181,4 KB
      Прегледи:
      8
    На Bubi*2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    915
    Допаѓања:
    12.497
    Пол:
    Женски
    Супер. Јас за акни користам азелаична конкретно. Скинорен е 20% ова со 15% е посигурна варијанта за мене него 10%. Супер што прочитав бев во план да порачувам од the ordinary ама и тоа е со 10%.
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    И тој не е лош ама кога имаш прилика да идеш на 15 подобро би ти било :)
     
    На Bubi*2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Фала ти многу на исцрпниот одговор.
    Како си задоволна од овој серум што го користиш? И јас исто имам пресензитивна кожа и еден куп продукти завршиле во канта, затоа мислење од некој што има слична кожа ми значи многу.

    Дали би било проблем дампочнам со 15% со оглед на тоа дека до сега немам користено?
    И кај да го вметнам во рутинава вечерна?
    Се става на цело лице или само на проблематични места?
     
    На Bella__ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bella__

    Bella__ Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2023
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    295
    Вака јас го ставам на цело лице бидејќи скоро цело ми е проблематично и останато од акни. Јас прв пат користам азелаична и тоа е 15% нема правило тука за него. Ама пробај на проблематичните делови по малце се става минутка да се исуши па добрс крема.
    Имаат како тестер извадено можеш да пробаш да ставиш на врат/ брадата и до вечерта да видиш дали ќе имаш реакција (пецкање,црвенило) нешто такво слободно можеш да се потпреш на него. Јас така направив и топ ми е сега само морам и витамин ц јас да спојам со него за пеѓиве и од акни што ми остануваат..
    Епа јас би после хиалуронската киселина па после азелаичната секако крема. Ама и би ти рекла еден два дена да го ставаш сабајле хиалуронската а навечер само азелаичнава за да видиш како ќе ти реагира кожата и како ќе помине и се тоа па ако е се супер ќе остане така или ќе пробаш и еднаш со хиалуронската пред него и ќе видиш како повеќе ти одговара бидејќи сите имаме различна кожа и различно преферира.
    Битното е тоа да го пробаш таму на лице место на врат/брада и да почекаш минутка или до вечер да истестираш за да видиш како ќе ти биде :) .
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Има ваква тема во здравствени проблеми мислам беше.