1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Руски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од Snow-Queen, 17 април 2013.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Темава ја отварам се со цел, да си помогнеме меѓусебно за се што знаеме во врска со Рускиот јазик.
  Исто така и за општа дискусија и пишување за многу работи во врска со јазикот.
  Ете јас набрзо ќе полагам Руски, дефинитивно ќе ми треба помош за одредени работи :D

  Дали некоја од вас знае Руски, и како ви оди, како ви се допаѓа како јазик? :)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.093
  Допаѓања:
  45.739
  Пол:
  Женски
  Тука сум за давање помош :wasntme: го студирав 2 години на факултет , па што можам ќе помогнам :wasntme: :)
   
 3. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.305
  Допаѓања:
  10.258
  Пол:
  Женски
  Имам голема желба за руски јазик и вчера баш отворив на интернет азбуката, броевите.. е сега малку имам проблем со некои букви како што прочитав „твјорди знак“ или “мјахки знак“ итн... ајде и тоа не ми е толку проблем колку што ми е читањето и каде да ги употребам тие букви при пишување. Ако има некој што може да ми подобјасни, нека ми пише во лп. :)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  На eliesaab и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 5. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.520
  Допаѓања:
  7.254
  Пол:
  Женски
  ОД пред некое време почнав да учам од странава http://www.russianlessons.net/

  Не сум стигната многу напред (основни фрази учам), ама гледам дека не е многу тежок јазикот.Со труд, сè полека ќе се постигне.

  Плус, странава има и видео.Помага многу при изговорот. (y)

  Само ми е криво оти нигде не наоѓам книга на руски :( Онлајн има, ама вака.. тешко.
  Ако некој знае кај има (за купување) нека сподели. (highfive)
   
  На irenna и Vitaly им се допаѓа ова.
 6. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Машки
  jas imam kniga na ruski za citanje, gramatika i vezbi :)
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.520
  Допаѓања:
  7.254
  Пол:
  Женски
  @fans за продавање ти е :wasntme: ?
   
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Не е тежок бидејќи и тој спаѓа во словенската група јазици како и македонски,плус и тие Кирилица користат
  Има во Скопје отворен Руски Центар, побарај на ФБ, имаат библиотека и позајмуваш книги се е бесплатно, сега има и бесплатен курс по руски од септември, погоре линкот што го ставив види. :)
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jean-Baptiste

  Jean-Baptiste Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  2.867
  Пол:
  Машки
  Видов на интернет дека има бесплатни курсеви
   
 10. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.524
  Пол:
  Машки
  Мене ме интересира да научам некој источно или западнословенски јазик, само се мислам кој да го изберам :^).
   
 11. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Машки
  ne, ama kako sto pisaa pogore mozes da se obratis vo centarot za rus jazik.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 12. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Машки
  Студент из Македонии нашел общий язык с пермяками
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.429
  Допаѓања:
  170.587
  Пол:
  Женски
  Vi se javija za kursot? @Vitaly i ostanatite?
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Премногу заинтересирани имало, немаше место, следната година ни рекоа на тие што закаснивме. Над 800 пријавени имало. :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.429
  Допаѓања:
  170.587
  Пол:
  Женски
  Zakasnivme?! Pa jas prviot den pustiv prijava i mi stigna samo mejlot deka sum zavedena kako zainteresirana.Po koi kriteriumi selektirale?! Jas gi prasav dali ima i za so pari, nebitno... epten neprofesionalni!
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Имаше повеќе насоки, професионално, за пензионери, за средношколци и тн. Јас за средношколци се пријавив и рекоа дека веќе местата се зафатени, се извинија и рекоа следната година, јас дирекно таму бев. :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.429
  Допаѓања:
  170.587
  Пол:
  Женски
  Makedonska rabota(facepalm)

  Fala za informacijava. Jas ke im pisam mejl da vidam sto ke recat :D
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.300
  Допаѓања:
  18.006
  Пол:
  Женски
  Ццц, не сум ја видела темава, а пишав во друга да прашам дали некаде низ Скопје има курсеви за руски јазик и која цена се. А и за овој бесплатниов курс тука што го зборувате сега прв пат од вас дознавам, изгубена.
  Штом на тој се сите пополнети места, има ли некаде на друго место курсеви, макар и да се плаќаат, не мора бесплатно, или да си чекам догодина за истиов?
   
  На daylight и Vitaly им се допаѓа ова.
 19. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Барам и јас, не чекај, времето си поминува. :) Ако најдам некаде ќе ве известам тука. :)
  Инаку вие рускиот полесно ќе го разберете бидејќи Кирилица користите и има доста слични и исти зборови. Јас сум од Полска па потешко ми е, истовремено и македонски и англиски и руски учам. Ако мислиш да чекаш до другата година земи учи дома сама, преведувај зборчиња, гледај филмови, читај книги... јас така доста научив за 1 година. :)
   
  На Adele86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.970
  Допаѓања:
  40.795
  Пол:
  Женски
  Разбирам кога некој зборува тук таму.Знам бројки и некои основни зборчиња.Би сакала да можам да зборувам цели реченици ..колку толку бар.Ми се допаѓа како јазик..
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.