1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè уште имам чувства кон бившиот

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Simpati4na, 9 октомври 2010.

 1. Simpati4na

  Simpati4na Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  ...se sretnavme na maturskoto patuvanje se zapoznavme i ne pominaa nekolku casa se najdovme vo hotelot kade sto prestojuvavme..za maturskata ve4er najprvo bevme sobrani vo edna soba i pievme...toj postepeno pocna da flertuva so mene..otidovme na disko i toj igrase celo vreme so mene izlegovme nadvor i pocnavme da zboruvame za nas i tka i se muvavme...celi 5 dena bevme zaedno..koga se vrativme od ekskurzija toj pocna da mi se javuva na eden nacin ukazuvase deka se interesira za mene...posle nekoe vreme se vidovme i od togas nego go nemase nikade...se skaravme na fb bidejki jas se napisav vo vrska so drugo mom4e za da vidam kako ke reagira..pomina nekoe vreme i pred nekoj den povtorno mi veli deka saka da se vidime,deka sakal da bide so mene...no jas mu rekov deka ne sakam da mi otvara rana sto veke e zatvorena..toj mislese deka jas ke tr4am po nego no za zal gresi..drugarkite mi velat deka sega jas treba da mu tresnam korpa zatoa sto ne zasluzuva... :( mo sepak imam nekoi custva za nego a nemozam so nego bidejki znam deka istoto ke me snajde...toj e i zenskar...:((
  [mod-kirilica:2o7tn0j6][/mod-kirilica:2o7tn0j6]
   
 2. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  Seuste imam custva za bivsiot

  те сфаќам како ти е,затоа што и на мене ми се случува истово,и мене ме бара бившиот со кој што бев во врска година дена.Го немаше никаде 2 месеци откако раскинавме,јас се ставив со друг во врска и супер ми оди со него,но проблемот е во тоа што еве пред 2-3 недели повторно ме бара бившиот за да сме правеле СЕРИОЗЕН муабет.Од една старан несакам да одам затоа што сум слаба на него и го сакам а пак од друга страна сакам да појдам и да му кажам се во лице,се што ми лежи на срце па после нека биде што биде.Јас одлучив да помине уште малку време да видам длаи е ова пролазно или пак стварно сака да бидеме пак заедно,затоа што и ти убаво си напишала пак да поминувам низ истата болка баш и не сакам.Само едно неможам да сватам се однесуваме како мали деца а и баш не сме,јас 21 а тој 25 и уште да не знае што сака ауууууууу па кога ќе знае бе??? ццц
   
  На bate-bane и Simpati4na им се допаѓа ова.
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Seuste imam custva za bivsiot

  Расчистете со минатото и живејте во иднина. Не правете иста грешка и одговорете си на прашањето зошто по раскинување со бившиот влегувате веднаш во нова врска - да лечите рани ???
  Да било добро нема да биде ,,бивши,,?!?!
   
  На blueeyes7 и Simpati4na им се допаѓа ова.
 4. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  Seuste imam custva za bivsiot

  во право е славица да би валјало би трајало, а не одма штом си заминам од неговиот град за време на распустот,(само јули и онака август пак се пријавуваат испити ова она) веднаш во друга пегратка замина
   
 5. Simpati4na

  Simpati4na Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Seuste imam custva za bivsiot

  imas pravo slavicee taka i ke napravam...koga jas se interesirav za nego toj go pokazuvase toa..no ima ustee eden problem..toj ne sakase vo javnosta so mene ..mu bese gajle sto velat drugite...iako ne go priznavase toa...redno e i jas da svrtam nov list ne me interesira za minatoto...ni ipak ima mal del vo mene sto custvuvam za negoo...no bi bilo redno da go otflam..koga ke se vidime togas ke mu ja zalepam jas...fala na mislenjetoo a misalm deka i teddygirl treba da napravi vaka kako mene.. :*
   
 6. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  618
  Сеуште имам чувства кон бившиот

  хмм ке видам јас иднава недела треба да се сретнам и да му лупнам се во лице што мислам па ќе ти пишам што испаднало на крајот хехех пиши и ти како ќе поминиш хехе
   
 7. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Сеуште имам чувства кон бившиот

  хахахха ц ц ц
  И што дека се стави во врска со друго момче на Фејсбук? Извини вака ама многу глупаво е тоа.
  Што се глупирате со тоа Фејсбук? Ако сакаш да си со некого, биди искрена и сакај силно, не да правиш глупости од тој тип. Што има да го тестираш така? Тоа не е врска, што те мачи и сакаш да знаеш кажи му или прашај. Само биди искрена и ке немаш проблем, а тоа дека бил женкар, кој не е?
  Ако вистински се заљуби се ке заборави.
  Бацки
   
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Сеуште имам чувства кон бившиот

  А вака да не ги слушаш другарките? И нивните брилијантни идеи? :^) Извадете си го од глава тоа "Што да правам помогнете?" Научете се сами да си донесувате заклучоци, затоа што само вие си знаете што е најдобро за вас! Ние овде можеме да те посоветуваме, и сите ќе ти кажеме дека не вреди, но додека ти мислиш спротивно на тебе останува.

  Јас ќе ти кажам дека си згрешила што си се ставила во врска со друг, само за да видиш како ќе реагира. Зошто морало се што ќе направиш да биде направено за тој да те забележи и да изреагира некако? Него го снемало, и ти не требало воопшто да се замараш, требало да му оставиш простор на времето да одлучи што ќе биде и да си ги контролираш чувствата.

  Убаво си направила затоа што не си излегла со него. Затоа што пак истото ќе се случело. Еве јас ти кажувам дека имам таков другар што им се јавува на одредени девојчиња и им глуми лудило само кога му е досадно и кога нема некоја нова.
   
 9. Simpati4na

  Simpati4na Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Сеуште имам чувства кон бившиот

  ....imate pravo no ipak ne ja znaete li4nosta vo celost jas samo vi opisav del..to4no e deka denes nema verba vo drugarki bidejki tie sto mozat da ti napravat nemoze nikoj drug...ama ipak sakam da kazam deka toa go napraviv namerno bidejki znam kolko mnogu se interesira...mozebi zgresiv no toj dolgo vreme ne obrna vnimanie na mene da ne ocekuvase deka ke mu kazam deka go sakam ma tuka gresi ...ne e samo toj :)
   
 10. Katty-Lolly

  Katty-Lolly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  6
  Ми треба некаков совет

  Здраво девојки...незнам од каде да почнам ама ете ќе почнам од...Имав врска 2години. Од тие две години само првите неколку месеци беа во ред потоа се се промени...кога бевме во ред немаше посрекен и по заљубен пар од нас, ама кога ќе започнеше со неговите испади уффф....тој беше нај љубоморното суштество што некогаш сум го сретнала...постојано се каравме, се малтретиравме, многу се нервирав, кога бевме скарани премногу ми беше тешко без него -со него тешко, без него уште потешко- (несакам ни да помислам што се ми пагаше на памет да направам) ''врската'' ни стана пекол и по мое долго убедување дека не оди понатаму нема никаква иднина престанав да се обидвам да го сменам и некако собрав храброст и ставив крај на таквото измачување. Бев спремна на се за него...го сакав со цело мое срце и душа..ама знаев дека така е најдобро за мене. Сега имам нов дечко скоро 7месеци...се ми е погодено во врската...тој ме сака многу а јас сакам да сум со него преубаво ми е и несакам да се скараме.. а сепак не сум заљубена во него...иако мојот бивши е идиот јас сеуште мислам на него...Навистина го сакав и цела моја иднина ја замислував со него и кога ке се сетам на некои од убавите моменти поминати со него срцето ми се кини...а пак од др страна мн ми е убаво со новиот дечко...стварно незнам што да направам да го избришам бившиот од мојата глава.....се осекам како да си ја имам потрошено цела моја љубов и сега ништо да не останало за мојот нов дечко освен поштовање ценење искреност...и ете тоа си е мојата мака...Некаков совет? :)
   
 11. UnknownLadyDi

  UnknownLadyDi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  951
  Ми треба некаков совет

  еве вака..секој во животот ке ти завземе некое место,а понекогаш колку и да се трудиш тоа нема да можеш да го смениш.Секој го сакаш на малце по различен начин и интензитет,јас мислам дека оваа 2 љубов не е детска љубов,туку напротив е многу рационална и правилна.Немој да дозволуваш да си уништиш врска со човек што те сака и цени,не те малтретира и нервира.Правилно си постапила кога си ја прекинала врската со бившиот и доколку му се вратиш по некој месец ке сфатиш каква грешка си направила и ке се каеш (од искуство).Биди среќна и уживај, тоа е мојот совет. ;) ;*
   
 12. Katty-Lolly

  Katty-Lolly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  6
  Ни на крај памет не ми текнало да му се вратам на бившиот...а и никако несакам да го изгубам човекот што го имам до мене сега...ќе оставам се на времето..се надевам ќе го засакам како што навистина заслужва! :)
   
  На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LiveLaughLove

  LiveLaughLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Повторно се заљубив во бившиот кој што јас го откачив. Помош

  Значи вака... Со типов многу се свиѓавме и по некое време тој ме покани на состанок и се фативме. Во тоа време мнооогу ме сакаше, значи премногу. Ама ете јас глупава не знаев да го ценам тоа и го откачив по месец (најверојатно) дена. Се мислев дали да го направам тоа затоа што типот стварно беше предобар, таков ретко се наоѓа. Ем убав, ем паметен, ем џентлмен итн. Ама едноставно не ги возвраќав чувствата :| Почнав да го игнорирам, и на крај му раскинав. Е сега се тоа фино, мислев дека сум завршила со него. Од тогаш поминаа неколку месеци. За време на тие месеци одржувавме контакт ама онака... И сега последниве неколку недели пак се "спријателивме" и јас почнав да го свиѓам! Многу сум глупава. Се каам што го откачив, но од друга страна знам дека тогаш само ќе се мачев ако сум со него бидејќи не го сакав :?: Збунета сум. Дали да чекам ова чувство да помине? Ама постојано мислам на него :( Мислите дека има некоја шанса уште да ме сака? Не ми се верува... ама постојано ми дава mixed signals. Помош?
   
 14. MucenceS

  MucenceS Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7
  Ako si sigurno deka nema da ti se zdosadi za eden mesec i ako stvarno sakas da bides so nego ondak potrudi se da go dobies :)) ako on stvarno mn te sakal veruvaj deka seuste te saka :D pozz i so srekaa
   
 15. LiveLaughLove

  LiveLaughLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Fala za sovetot :) ke probam popoleka... prvo mislev da mu pratam link od pesnata back to december, kako navestuvanje deka se kaam haha
   
 16. MucenceS

  MucenceS Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7
  Zdravoo :)) momentalnoo se naogam vo mnogu slicna situacija da ne recam skoro ista situacijaa ...me interesira so napravi so se sluci ? fala ti odnapred :*
   
 17. MucenceS

  MucenceS Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7

  hehe mozes i taka :)) dobar pocetok samo pred se bidi sigurna vo sebe i toa sto sakas :D :rofl:
   
  На LiveLaughLove му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mia123

  Mia123 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Како прво сакам да спомнам дека скоро цела година сум во голема дилема...
  Имав дечко раскинав со него и цело лето се гледав со друго момче(значи преку цел ден бевме заедно и не се делевме постојано си кажувавме колку ни е убаво)
  Но..мојот бивши беше премногу упорен за да се смириме и се договоривме ке излегуваме другарски на кафе ке се гледаме( бившиоВ е од друг град и од септември заедно почнавме да студираме на ист факултет но не идеме само сме добри другари иако он не ме гледа како другарка)
  И момчето со кое бевме заедно цело лето откако дозна дека заедно студирам со бившиот скроз се повлече од мене на фб дури и 2-3 збора едвај успеав да му извлечам...
  Секој викенд кога си идам дома го гледам момчето само се гледаме поминуваме еден крај друг како странци,1.еднаш му реков барем здраво да ми прави ако не друго..и во ред само ми се насмевна а во тој момент помислив дека ке умрам од среќа..НО НЕ БИВА НИ ТОА!!!он сеуште е скроз ладен кон мене ;( ;( ;(
  А со бившиот село време сме заедно на факултет се гушкаме ама не идеме..(АМА ЗА ЖИВА ГЛАВА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД МЕНЕ)
  А ЈАС..СЕКОЈ ДЕН СЕ ПОВЕЌЕ И ПОВЕЌЕ ГОРАМ ОД ЖЕЛБА И ТАГА И ПАТАМ ЗА САМО ЕДНА ПРЕГРАТКА ОД МОМЧЕТО :| што да му речам што да му пишам зашо очигледно е дека несака повеќе да се гледа со мене но јас сакам само уште еднаш да го гушнам и да ми помине маката...
  СЕ ИЗВИНУВАМ ШТО ВЕ ИЗМАЧИВ ЗА ЧИТАЊЕ НО СТВАРНО МНОГУ МИ Е ТЕШКО А НЕМАМ НА КОГО ДА СЕ ОБРАТАМ ;( ;(
   
 19. LiveLaughLove

  LiveLaughLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Мислам дека треба да зборите. Кажи му дека помеѓу тебе и бившиот нема ништо и прашај го зошто така сте се оддалечиле. Кажи му дека ти доколку тој повеќе не ги возвраќа чувствата да се обидете да останете пријатели бидејќи ти многу го цениш неговото мислење. Спомни нешто во стилот дека додека сте биле заедно ти било преубаво и дека не си баш најсреќна што сега се игнорирате. Кога му го кажуваш ова не хистериши и не го обвинувај. Биди спокојна, самоуверена и пријателски настроена. Доколку тој сеуште е ладен после ова, пробај да го заборавиш. Вакви оддалечувања се случуваат, а со тоа што цело време мислиш на него и се надеваш само се измачуваш.
   
 20. MucenceS

  MucenceS Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  7
  Moe mislenje iskreno sea nemoj nesho pogresno da me svatis ama po muabetov ne e vreden. Ako te saka ke se bori za tebe a nema da se odaleci radi vavkva rab. Probaj si ja sansata razgovaraj so nego objasni mu ja situacijata so bivsiot za da svati deka ne ti e precka deka ti nemas u plan da mu se vratis na bivsiot tuku deka go sakas nego. Ako i posle toa e laden sprema tebe ondak ne e biten.... Site zasluzuvame ljubov i nekon da ne ceni j da se bori za nas :)