1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СТОП за преработки на песните од ТОШЕ

Дискусија во 'Музика' започната од belluci, 22 март 2012.

 1. belluci

  belluci Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  12
  Искрено денес ме изреволтира тоа што некои сакаат да стигнат до слава преку името на Тоше па сакав да видам дали и други го имаат моето мислење ..... Мислам дека е многу лицемерно на тој начин анонимни луѓе да стекнуваат слава посебно преку нешто за кое секој Македонец е емоционално поврзан ... Исто прочитав дека и некој Бугарин ја препеал истата Полско цвеќе .. па незнам дали некој гради кариери или па некој др пере пари преку тоа... Незнам дали е во ред но мене ме погоди тоа што искрено не е испочитуван како што заслужува....
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  3.307
  Треба да се провери песните кои ги преработуваат под кои околности го прават тоа. Можеби тоа е со дозвола на менаџерите. Се прават такви работи. И понекоја од песните на Тоше е исто така преработка на грчка музика.

  Типичен пример:

  http://www.youtube.com/watch?v=vWe1F5AfkXE

  http://www.youtube.com/watch?v=IsneR-V5W3g
   
 3. belluci

  belluci Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  12
  Највероватно е со дозвола, ама како може така едноставно да се продаваат неговите дела мислам дека не треба да се преработуваат ..... нека остане онакво какво што е
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Според мене не е во ред да се преработуваат песните, ако е со злонамерни цели, значи би требало да се знае зошто би се преработувале истите.Мене лично не ми се допаѓа препеана песна, некако не ми е убава, за разлика од оригиналната која ми се допаднала.На ваков пример имам налетано многу пати, еден кој онака ми се коси со оригиналот и ми има оставено впечаток, тоа е дел од песните на Стинг, препеани, воопшто не звучат убаво на увце.Самиот оригинал си има своја убавина, нешто по што го прави посебен и впечатлив, а секако дека тоа ќе се изгуби ако се копира.Не велам дека некои преработки на песни не можат да бидат убави, но за дел од нив можат да бидат лоши.Затоа и би требало да внимаваат за каква цел е преработката на песните на Тоше и не е само поради неговите песни, туку општо.Доколку се за злонамерни цели, потполно се согласувам истите да се спречат, да не се реализираат.
   
 5. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Не сум за преработка на песите на Тоше
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Џабе им е се, Тоше беше еден и единствен.
  Но дефинитивно мора да се најде начин и сите негови песни да бидат заштитени.
   
 7. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Погоренаведениот пример не е во ред зашто уште додека Тоше беше жив имав слушнато дека самиот тој си има изјавено како Студена му е единствената препеана неавторска песна. Пребарав и низ Интернет каде пишува дека верзијата на Деспина Ванди е издадена во второто издание на албумот Gia (2001 г.), а онаа на Тоше во Ако ме погледнеш во очи (2002 г.) така да тоа и не ќе да држи баш.

  Се извинувам за оф - топик.
   
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.441
  Пол:
  Женски
  И да ги препеваат и да ги крадат, џабе им е. Песните не беа толку убави колку што Тоше знаеше да ги испее, така да, џабе иста кошула ќе прават со друг штоф...
   
 9. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
 10. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  264
  Тоше ја има препеано оваа. Всушност на тој албум има неколку препеани грчки песни.
  Во последниот албум Тоше имаше неколку препеани песни. Меѓу нив Цреша е препеана.
  Затоа не го разбирам гневот на фановите што се нафрлија на кутриов пејач од Малта кога и Тоше препеваше песни, акјо некој препее негова песна, треба да се гордемее, особено ако е некаде од странство.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.266
  Допаѓања:
  8.585
  Пол:
  Женски
 12. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  против преработки ;)
   
 13. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Преработки се прават речиси на сите познати песни во светот, а некогаш за жал преработката е дури попопуларна од оригиналот. Во моментот ми текнува на Skinny love преработена од Birdy, а многу од тие што ја знаат песната немаат ни слушнато за Bon Iver, оригиналните изведувачи на песната, додека пак од толку преработки на Big in Japan (преку 10) бев збунета кој е всушност оригиналниот изведувач.
  Истото е со многу песни, многу анонимни луѓе се стекнуваат со слава преку преработка на веќе постоечки песни. Јас која и песна да ја испеам сигурно нема да бидам славна, а поентата ми е дека има нешто друго освен песната која тие луѓе ја изведуваат што ги прави славни.
  Понекогаш преработките можат да бидат недостиг на креативност на артистот, а некогаш и голема љубов кон песните. Не сум против преработки, нека ги има.
  Како на друг начин ќе се пробијат некои талентирани луѓе на музичката сцена ако не посегнат кон она што го слушаат луѓето за да можат да направат дистинкција помеѓу оригиналот и преработката? :)
  Не можете да ги заштите песните од тоа да бидат препеани.
  Всушност - тоа е добро за песната која продолжува да живее на различни начини и допира до различни луѓе преку различни изведувачи.
   
 14. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  912
  Пол:
  Женски
  Јас сум против преработките на песните од Тоше затоа што никој како него не може да ги пее неговите песни,па колку сака нека е добар изведувач и добар пејач и затоа преработките на песните од Тоше треба да бидат со закон забранети за да на тој начин се заштити печатот,ликот и делото на балканскиот музички крал! :* :inlove:
   
 15. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.554
  Допаѓања:
  31.039
  Пол:
  Женски
  Против сум за преработките на песните на Тоше, но факт е дека тоа нема да се спречи бидејќи се случува постојано на многу песни. Но без разлика на преработките како Тоше неможе никој да ги испее неговите песни и тој си е еден и единствен :inlove: