1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Саем на книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 15 април 2010.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    @Mishela мислам дека сакам книги за 5 книги имаа една бесплатно или книга подарок :) Да си планираш и тоа :lol:

    Ама случајно ова го најдов од Матица. Што значи малце сум утнала во цените за некои. Ми се сврте во глава прееска кога гледав, а и они имаа наредено од сите страни истите книги. Врти врти пак истото :)
    upload_2018-5-4_1-32-58.png
    upload_2018-5-4_1-33-41.png
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    @x.Daisy.x, цениве за Лусинда крајно нелогични. Ангелско дрво или им е најбарана или ич не се троши па ја намалиле. Книгава има преку 600 страници, вака испаѓа живо џабе. Добар избор си направила, убава е.

    Сестрите немаат лоша цена, а за некои книги немам коментар - Полноќна роза и Куќата на орхидеите се околу 500 редовна цена, се прекршиле со попустов. :worried:
    Матица имаа подобар попуст пред некој месец, сите книги на Лусинда (всушност речиси сите поактуелни автори) беа намалени 50%. Штета што не се пуштив во акција тогаш.

    Ај ќе разгледам на лице место па ќе видиме. А ако земам книга гратис од Сакам книги, ќе треба да те барам да ти ја подарам, за споделените информации. :wasntme:
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Да зимата мислам дека имаше подобри попусти и таму, а и во Три. Од Три исто малку се разочарав бидејќи очекував повеќе да симнат цени. А беа истите како лани на саем, па и истите книги ги имаше.
    Јас сакав Трите ќерки на Ева зимава да ја земам ама промашив за еден ден, а беше намалена на 320 од 500. Сега на саем 400 денари.
    Ептен циции. :doh:

    А во академска книга исто имаше добар попуст, ептен убави класици за евтини пари.
     
    На elimkd, CaraMia, Kohlensäure и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    6.094
    Пол:
    Женски
    Да не знаете случајно Лолита од Нобаков на кој штанд ја има? Вчера бев на Саемот на штандот на Магор бидејќи видов на нивниот каталог дека ја имаат, ама ми рекоа дека друг штанд ја превземал.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    21.266
    Набрзинка посета на пар "тезги" само, излегов само со:

    2018-05-06-21-41-23.jpg

    Се мислев од Stephen King од Академска да зеам, ама на крај решив скапички дека ми се во моментов. Планирав и од Бункер од оние 200 страни во боја на македонски Dylan Dog изданијата да земам, ама немаше.
     
    На DAngel, CaraMia, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Еве јас што си купив, некои не ми ни беа планирани ама морав да ги земам. : ))))
    [​IMG]
    Во Академска книга покомерцијалните автори не беа баш намалени - ништо посебно, само 20% сите романи на Агата Кристи и многу, многу класици да ги наречам, по 135 и 199 денари. :)
    Од Академска книга ми дадоа и ваучер од 30%, кој важи до крајот на месецот (сите добиваат, без разлика која книга ќе ја земете), а од Сакам книги ви даваат да си одберете (од одредени книги) подарок за секои 5 купени книги.

    Лусинда и Линвуд Баркли ќе почекаат подобри денови, попустот беше скоро па никаков - сите книги од Баркли намалени од 390 на 350. Wow. :|
     
    Последна измена: 7 мај 2018
    На Annath, КикиМаус, DAngel и 8 други им се допаѓа ова.
  7. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    На КикиМаус, blackpanter и RainBow им се допаѓа ова.
  8. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Jas 3te kerki ja zemav 399,ne znaev deka ja namalile zimoska do 320.Sepak za ovaa ovtorka ne zalam pari,prekrasno pisuva site knigi i gi imam vo domasna kolekcija :)
     
  9. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Сфаќам дека со години одам на истите штандови, по истиот редослед, ама годинава тргнав со спремен план од дома и се покажа како најпаметната опција која сум ја направила досега. :sun:

    Куп книжевни убавини од Магор - студии и критики од Шелева, Капушевска - Дракулевска, Лужина за смешни пари. Заклученото тело на Лу и (С)плетени раскази на Ќорвезировска за стотче. Источно од рајот, од едицијата Ѕвезди на светската книжевност - седумстотини страни за 350 денари.
    И' дојде редот и на 18% Сиво, Антолог позитивно ме изненадија со ценовникот.
    Од Бегемот го собрав Замјатин и едно ново, ретко добро книжуле - (Бес)конечни модели на расказот. Топло ја препорачувам на сите вљубеници во постмодерна. Ја листав со мерачко уживање!
    Ептен се израдував со збирките поезија на Хорват и новата на Петар, Страв од варвари. Мислам дека сите кои ги познавам, а годинава го посетија саемот, си ја понесоа дома.
    Иии, конечно, ама конечно заврши мојата долгогодишна сага со Стефановски. Иако се разочарав за Табернакул, најпосле го пронајдов на штандот на Икона. Со уште поголем попуст од тој што го нудеа до лани.

    Празен новчаник, ама полно срце.
    Или што би рекол другар ми: „Ќе умреме сиромашни, ама начитани!“.

    p.s. Тоолку ја сакав Приказни за добра ноќ за бунтовни девојчиња, а скроз ја изумив. Ќе почека некои подобри времиња, или почеток на јуни во најмала рака.
     
    На MissDior, bile454, Kohlensäure и 5 други им се допаѓа ова.
  10. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Денес ги купив НА РАБ НА ЛУДИЛО И ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ,впечатоци ако ги прочита?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Зад затворени врати ми е читана, а другата ја читам во моментов.

    Зад затворени врати мене ми се допадна, иако приказната е малку провидна и може да се претпостави крајот.
    Истиот впечаток го имам и за На раб на лудило, па да видиме дали претпоставките ми биле точни.
    Не се лоши книгиве, мистерии испреплетени со драма и некоја љубовна афера/врска.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    На раб на лудило по поисот одма ми се допадна дека скоро ништо не е опишано за книгата само како почнува. И многу ми се допаѓа описот на книгата Приказна на една мајка.
    А си ја читала Ејми ја нема(се мислев таа да ја земам) по ок е или?
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Да, Ејми од Џлијан Флин ми е читана одамна, ми се допадна многу повеќе од филмот.
    Ми беше многу интересна, ако сакаш да читаш таков жанр на книги секако ќе ти се допадне, слична е со претходниве што си ги купила, само малку подраматична и не толку предвидлива.
     
    На CaraMia и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Култура има мини "саем" од 5.11-15.11.2018.
    Не знам дали сте виделе, ама да кажам зашто попустите се и повеќе од одлични. :)
    На годишниот саем беа далеку поскапи, добро што им текна да организираат нешто вакво.

    Еве дел од акциите на сетовите:
    FB_IMG_1541543433925.jpg FB_IMG_1541543437311.jpg FB_IMG_1541543440729.jpg FB_IMG_1541543444154.jpg FB_IMG_1541543447014.jpg FB_IMG_1541543449780.jpg

    Плус сетови од Ема Чејс, Тарин Фишер...

    Им го фрлив меракот на трите од Дајен Чејмберлен и трилогијата од Тарин Фишер, ќе одам деновиве да се почастам со нешто.

    Била ли некоја од вас деновиве до Култура? :)
     
    На S.deBea, Annath и Kohlensäure им се допаѓа ова.
  15. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    890
    Пол:
    Машки
    Кога и каде годинава ќе се одржи Саемот на книга?
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.193
    Пол:
    Женски
    И јас не можам да најдам информација за саемот. Знае некој детали?
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Саемот ќе биде од 8-ми до 14-ти мај во Борис Трајковски.
     
    На Someonespecial, poenta, Bibliophile и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Томас Енгер и Хана Филдинг доаѓаат на Саемот за книги годинава. Ќе оди некој?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да одам на 13-ти за Томас Енгер.
    Хана Филдинг не ја читам, ако се погодам таму океј, ако не...здравје. Ама Томас не би го пропуштила, па ќе видиме. :)
     
    На azelea и Annath им се допаѓа ова.
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.331
    Допаѓања:
    42.221
    Пол:
    Женски
    На саемот на книга сум била последен пат кога се одржуваше кај Континентал пред неколку години:tmi:
    Оваа година сакам да одам, па ако може да ми кажете за викендот од колку до колку часот би можела?
    И влез нешто ситно се плаќа како порано? :wasntme:
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.