1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да прекинам секаков можен контакт со роднина

Дискусија во 'Психологија' започната од mintyflowers, 18 јуни 2020.

  1. mintyflowers

    mintyflowers Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Епа вака, ова ми е прв пат сама да напишам нешто, sorry ако има слична тема. Значи имам проблем со роднина која уште како мала ми нанела трауми, нервози, болка. Мајка ми уште има контакт со таа особа (роднини се) и иако и самата вели дека не е во ред тоа што ми се случувало, постојано зборува со оваа личност на телефон. Јас немам контакт, блокната ми е, не одам на family events, но тоа што моите родители (татко ми е приморан хахах) сеуште се гледаат со неа ми е многу triggering, како да кажам... Превише сум млада за да заминам тукутака од дома а и плус мислам дека ќе им треба помош за на постари години на моите родители бидејќи имаат хронични болести. Не можам да живеам нормален живот вака, а не ни помага што особата е буквално гладна за драми и цело време сака некако да се пикне во мојот живот и да најде некакви си сочни оговарања. А знам дека нема никогаш скроз да се оттргнам освен ако мајка ми не ја тргне од својот живот, што изгледа невозможно. Се надевам дека
    е пронајдам помош за ова тука, ако не барем само што го напишав ова ми е доволно.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.075
    Допаѓања:
    11.219
    Не и прави муабет, избегнувај ја.
     
  3. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Прочитај за gray stone и no соntact со нарцисоидни личности. Има таму доста совети.
     
    На Tanjamm, mintyflowers, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не и прави муабет избегнувај ја.
    Кажи им и на твоите "како можете да зборувате со нејзе кога како мала ми нанесе трауми? како можете после се да бидете блиски со неа!"
    Не вреди да ги напушташ твоите ради некоја си "тетка" таму. Едноставно игнорирај ја.
     
    На cresa-jagoda, hermosa, mintyflowers и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Mony18

    Mony18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Мислам дека најдобро е да ја игнорираш односно да избегнуваш секаков контакт со неа отколку да се расправаш и со твоите и со неа и да ја гледаш па да ти е потешко. Невозможно е да не ја гледаш или пак да исчезне од твојот живот, сепак совет ми е да ја игнорираш колку што е можно повеќе....
     
    На mintyflowers му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Соочи се со неа и не и се плаши , твојте не ми е јасно како го дозволуваат тоа?
     
    На cresa-jagoda, mintyflowers, bicycle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. mintyflowers

    mintyflowers Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Знамм и мене не ми е јасно, но за жал моите се од оние "family is most important" типови на луѓе. Кога бев помала и не можев да им се противам многу ми урлаа зашо „цело време збориш со другарките а на братучеда ти никако да и пишеш“, ко јас одлучувам која личност ми е интересна...
     
  8. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Па баш ако се "фамилијата е најбитна" треба за детето најпрво да гледаат. Татко ми никогаш не би дозволил да рече некој лош збор за мене поготово роднина одма ќе му покаже кај му е местото. Јас би била бесна на родителите доколку не превземаат нешто во таква ситуација па уште се понашаат како ништо да не било.
     
    На nevermet18, buba4e89, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  9. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Точно, фамилијата е најважна, затоа прво мир во вашата куќа, па после ако има толку желба нека им угодува и на роднините.
     
    На cresa-jagoda и mintyflowers им се допаѓа ова.