1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоодбрана

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од filip2400, 11 март 2011.

  1. filip2400

    filip2400 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    znaci vaka,jas ziveam vo loso sosedstvo ...
    za da stignam do doma moram da pominam blizu edno cigansko maalo.ne e deka imam nesto protiv ciganite no dosega mnogu pati se sluci luge minuvaci da pitat pretepani ili duri ograbeniod nivna strana.
    toa se slucuva vo kontinuitet veke dve godini.
    policijata dosega ne prezede nisto.ova se slucuva vo kasnite nokni casovi.poradi ova prinuden sum sekogas koga izleguvam so sebe da nosam noz na sklopuvanje poradi licna samoodbrana ako se sluci nekoja vecer da bidam presretnat,iako se nadeva deka istiot nikogas nema da mi pritreba.
    ona sto ne znam i sto me plasi e toa dali ako me sretne policija i ako mi go najde nozot mozam da odgovaram zatoa sto so sebe nosam oruzje,iako istoto toa oruzje moze da se kupi na sekoja tezga...mi treba praven odgovor
    [mod-kirilica:1967acnl][/mod-kirilica:1967acnl]
     
  2. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.397
    Допаѓања:
    6.335
    samoodbrana

    Мислам дека можеш да одговараш,бидејќи сепак е оружје.Но како аргумент би можело да ти биде околината околу тебе...
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.920
    Пол:
    Женски
    samoodbrana

    Нож ти е страшно, можеш да повредиш сериозно некого и да скапаш во затвор. Исто и ти можеш да се повредиш. Затоа, купи си солзавец-спреј. Јас секогаш си носам в ташна.
     
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.557
    Допаѓања:
    21.026
    Пол:
    Женски
    хммм се легализираа тие спрејовите кај нас? (едно време немаше во мк знам една познајничка од Бугарија шо имаше земено пред 2-3години)...каде велиш ги има и по која цена?
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.920
    Пол:
    Женски
    Абе легализирано нелегализирано 100 пати подобро е од нож.
    Што ако му застанам на машко со нож пред него? Ќе ми се изнасмее како прво, и комотно може да ми го зеде од раце па после јас да си настрадам. Со солзавец прскаш, маваш и бегаш.
    Иначе мене ми е од странство, ама има во продавница за лов и риболов. Побарај. :)
     
    На srcekrsacka, MonnaSi, unlucky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    68
    Абе и нож да употребиш и митролез ако те нападнале и тоа било во самоодбрана и ако имаш дозвола за пиштол на пример нема фрка, а за нош пак уште помалку секој си има право да носи рачно ноже не значи дека ќе го употреби па да не биде исправно. А на крајот на краиштата што не се соберете повеќе вака станари на таа населба па кажете и на полицијата подобро да се спречи отколку да се лечи. :)
     
  7. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.471
    Допаѓања:
    869
    остај го ножот не ти треба земиси спреј солзавец тој повеке ке ти заврши работа
     
  8. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.886
    Добро ти текнало да внимаваш на себе, ама ако гледаме така, ајде дома да не уклучуваме бојлер за да не не лупне струја, м? :^)
    Нема гајле ако носиш нож со себе, тоа би било исто како да носиш дел од прибор за јадење со себе, пример вилушка. Е да, вилушка е оружје со иста температура како и ножот, можеби дури и пофатални последици предизвикува, ама на кој да му текне...
     
    На Hipster и Lov3 им се допаѓа ова.
  9. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.090
    Допаѓања:
    106.763
    Пол:
    Женски
    Јас носам шат-ган, понекогаш и базука, зависно од облеката што ја носам, бидејќи и не секогаш ми стои со комбинацијата од дента или вечерта, не ми оди со чевлите или пак, не секогаш со себе носам чанта или џебови за да ги соберам. Но, Скопје ти е страшен град, никогаш не знаеш што може да те снајде. Не дека секогаш ги употребувам, чисто онака се чувствувам посигурна, кога ги имам крај себе, пак и кога носам чизми секогаш имам по еден нож во секоја поединечно и по неколку кашикари. Ако се случи тоа некој да ме нападне и јас од бегање да си ја изгубам еднава чизма или недај боже ко на филм да ме фати за чизма и да ми ја соблече, отиде едното помагало за моја лична протекција. Сакам да се чувствувам сигурна. Ова, сето што го носам, верувајте ми не е оружје, дури и од се срце ви препорачувам од дома да си земете ако имате од оние, големине убави касапски ножиња, што коски се сецкаат со нив... само пробајте да видите како посигурно ќе се чувствувате.
    И да знаете, в лице им се смеам на оние кои мислат дека со еден спреј можат да совладаат некого. Како можеш да се чувствуваш сигурна ако некому му прснеш во око, толку детски ко да си му брцнал на другарчето од забавиште со малото ти прст в окцето, пак ова ќе заофка од болка, пфф. Но, не знам, ова е мое лично мислење :). Што поладно то подобро, то посигурно... само да си знаете, ако видите по улица зелено суштество со црна долга коса, не ми приоѓајте од зад грб, не за друго да не случајно ми се слизне некој од ножињава во вас, или што знам, некој куршум ми испали на несакање или од превозбуденост што ве гледам.
    Толку имав да ви кажам, ајде па-па и размислете си убаво.

    PS. за инструкции како се користат помагалава за самоодбрана, гледајте го Стој или мајка ми ќе пука, интересен филм е, и доколку се решите дека конечно ви дошло времето да превземете нешто во врска со вашата безбедност, безбедни помагала за самоодбрана се продаваат на парче овде позади зградава кај мене, тука на паркингот, црно комбенце е со темни стакла ќе го приметите по табличката од зад и од пред комбето пишува „цени поволни, за сечиј џеб“, пак и имате интензивен курс, како да го совладаш противникот со еден убод или еден куршум. Но, тоа ако не дај боже те преплашат многу. Инаку и ги враќаат парите доколку не успееш некого да совладаш со нив, баш кога ги купив моиве, тоа чичето ми рече, пробај ги сите до едно, ако не чинат сама дојди си плукни ме и земи си ги назад парите. Ама, е поминаа годиње од тогаш, јас со здравје си ги користам, дури ги немам ни сменато.
     
    На Hipster, srcekrsacka, unhappyy и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.571
    Туку најдобра самоодбрана е напад, за да ги демонстрираш своите способности за дефанзива мора да си офанзивно настроена :punch: :muscle: , страв лозје чува, :wasntme: , па да видиме дали некој ќе се осмели потоа на напад ју ар месинг вит д ронг мен овАј грл, ]:) !

    Инаку јас симултано мавам неколку маја гери дури извадам тоа спрејчето за во очи, па фино неколку електро-шокови со справиче за таа намена, па на крај вадам камшикот и сум Мадам Сад ин екшн и има да ползи инаку го носам дома каде под ќебе чувам набавени на црно АК - 47 стариот ми добар мој другар Калашљиков бум, бум, бум... :dance: верното пријателче Магнумче, неколку Молотови, нунчаки, еден јатаган од јаничарите наследство и обавезно пар лисици за да го врзам на кревет напаѓачот и да му фрлам доволно кобра хипнотизирачки погледи дури му ги вперувам сите оружја во фаца наизменично дури шкрипам со заби и потоа го ослободувам со трајна фобија.

    Сега моментално штедам за набавка на Томахавк ракета на блек маркетот за оружје па кога ќе си ја надополнам колекцијава со ракета која сама трага по целта, ќе бидам најбезбедна на светов, 8) .
     
    На srcekrsacka, unhappyy и zhap4e им се допаѓа ова.
  11. Oksigen

    Oksigen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Ножот се смета за ладно оружје и за истиот се заработува казна доколку е во тебе.Најдобра самоодбрана е да избегаш ако се многу, или ако е еден да земеш камен и да му ја расцепиш главата на 3 дела.Друга варијанта е да носиш со тебе запалка.Ако наидеш на густо стегни ја запалката со тупаница и мавај.Ти гарантирам нок-даун :D
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnaAnaB

    AnaAnaB Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    колку пари е еден солзавец ?
     
  13. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.028

    ајде нема ли некоја феминка да се најде да каже колку пари е ? :?:
     
  14. Advokatot

    Advokatot Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Ама сте воинствено настроени !!! :)
    Да, добро е човек да се брани, за тоа збор да нема. Само треба да се избере вистинско средство и да не се забега со одбраната. Инаку не ви гине затвор.
    Девојки, заборавивте уште едно одбранбено средство - најдете си дечко. Барем ќе има кој да ве испраќа до дома по темница, па и сега со овие рестрикции на улично осветлување ;)
     
    На ana992 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NikiTheGamer

    NikiTheGamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    45
    Или со цигла по глава (само немој пресилно за да не го пратиш два-три метри под земја) или фрли му песок или кал во очи или со солзавец (ако имаш).
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Колку пари е тој солзавец и каде се купува? И кој е неговиот ефект?
     
  17. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Незнам но и мене ме интересира
     
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.749
    баш со едно другарче кога бевме на Битпазар пред некој ден видов на една тезга џебни ножиња, железни прстени и што ли уште не па здравје планирам да си купам едно
    запалка имам а како средство за заштита врекичка со камења-така потешки не дај боже да удрам некој со нив, има звездите да ги изброи :D а богами добра сум и во боксирање-тешка рака имам иако сум женско :!:
    инаку за девојките најдобра опција е карате, аикидо-ем трошење на калории и негативна енергија ем супер самоодбрана :)
     
  19. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.749
    се продава во продавница за риболов-прошетај низ градов сигурно ке најдеш
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    10.384
    Допаѓања:
    136.698
    Не заебавај... :o