Самоубиството од религиска гледна точка

Дискусија во 'Религија' започната од daylight, 24 март 2016.

 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  3.113
  Кога ќе се погледне во нашето општетво колку се величело и величи самоубиството како херојски подвиг, не ме изненадува дека некои полабилни млади несвесно ја примаат пораката и тие да станат дел од „клубот„ на самоубијци. Имено, дали сте забележале дека дел од спомениците низ главниот град им се посветени на самоубијци? Зборам како за оние градени за време на комунизмот, така и оние градени последниве години.

  Ќе речете ама тие се убиле од поинакви мотиви и околности. Да, веројатно е така, но јас зборувам за несвесната порака која таквите споменици ја упатуваат до децата и младите.

  Мислам дека почесто треба да се величи животот и природата наместо воените херои од историјата и дека тоа позитивно би се одразило врз нас младите, особено на долг рок низ генерациите.

  Дополнето:

  Темава првобитно не ја отворив јас, туку дел од подфорумот Психологија со слична тема почна да допира религиозна димензија на овој проблем па во договор со Rainbow го составив следниов вовед:


  Причините кои доведуваат до таков ужасен чин можат да бидат разновидни, но генерално можат да се резимираат во две можности:

  1) Луѓето кои се решаваат на тоа воопшто не веруваат во нешта како душа и живот после смртта па оттаму мислат дека со тоа завршуваат нивните страдања бидејќи, како тие мислат, нив едноставно повеќе немало да ги има со тоа ни проблемите поради кои чувствувале дека страдаат ќе ги немало.

  или:

  2) Имаат погрешна представа како верници за тоа што ги чека откако ќе заминат на „оној„ свет како души. (На пр. дека ќе оделе во рајот и дека таму сè само од себе ќе било средено на убав начин).


  Како вашите верски и/или духовни убедувања гледаат врз самоубиството?   
  На Shpagetta, theowndemon и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  За болдот.Чинот на самоубиство кај Македонските војници кои биле опколени со непријател е од Античко време уште,и тоа се вика Хероизам.Го одземаш животот за да им покажеш на следните генерации дека за својот идеал и татковината треба и да го дадеш својот живот.Такви случаи имаше и во 2001ва ако не се лажам.

  Да не биле нивните самоубиства и жртви,многу веројатно е дека ти денеска ни во Македонија ќе живееше,ни Македонски ќе збореше нити ќе те познаваше некој како Македонец.

  Покажи малце почит кон оние кои умреле за ти денеска да оправаш по форуми за нивната жртва.
   
  На Abeja, Cka и okcenzi им се допаѓа ова.
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  3.113
  Тоа се вика сатанизам кој потекнува од античко време (а во антиката тие луѓе биле пагани) и е во спротивност со она што го проповеда христијанството вклучувајќи ја тука и Православната црква која во други теми ја истакнуваш како од Господ формирана.
  Ти покажи почит за Животот наместо да ги оправдуваш постапките на ментално болни личности од историјата и оние кои пропагираат самоубиство.
   
  Последна измена: 20 април 2016
  На Papillon.Papi и theowndemon им се допаѓа ова.
 4. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  И такви раѓа Македонија....
   
  На SuperGirl24 и daylight им се допаѓа ова.
 5. Gerbera

  Gerbera Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  769
  Можеби според мене херојство е да се соочиш и да се избориш до крај, колку и непријатели да имаш околу себе, ниту мене не ми е јасен тој чин со самоубиство кога си опколен од непријатели, но тоа е мој проблем и на крај памет не ми паѓа сатанизирање на кои било борци кои за крајна цел и некоја поента на постапките го имале ослободувањето на државата. Ниту сте биле таму, ниту сте ги познавале лично за да им ги знаете побудите, ама може малку повеќе почит да се покаже, особено од луѓе кои пропагираат духовен начин на живот и денес живеат слободно во иста држава. Нели за умрените требаше само убаво да се зборува?

  Самоубиството е страшен грев, кој дури и разни околности тешко го оправдуваат, не знам за светец кој така го завршил животот, не верувам дека некогаш ќе има, но и ним би им било покомотно да се предадат и пребегаат и да живеат убав живот со жената, фамилијата, да си се радуваат на младоста и силата, а не да ја положат како жртва за слобода. Секој со својата борба во животот. Нема човек без грев. Но, тоа не значи дека секој од нас пропагира грев.
   
  На HellAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Треба да правиш разлика од самоубиство и давање на својот живот за нешто/некого.Самоубиството е меѓу најтешките гревови без разлика зошто и како е направено.Православната Црква на оној кој ќе проба самоубиство му забранува 12 години да се причести,за да биде пример на другите дека билетот во еден правец,за пеколот е тој.Е сеа нашите војници во минатото,опколени од секогаш многу поброен непријател се самоубивале поради својот непокор,чест и достоинство.Еве ти пример,во Сирија.Живите војници кои ќе бидат фатени од ИСИС гледаш како ѕверски ги убиваат? Живи ги палат,ги газат живи со тенкови,ги колат пред ТВ итн.. така било и порано,и они не сакајќи така неславно да завршат одбирале да умрат со чест.

  Е сеа има тука и давање на сопствениот живот за нешто/некого.Христос рекол: „Од оваа љубов нема поголема некој животот свој да го даде за својот ближен" (Јован 15:13).Како што знаеш,и Он самиот умрел за сите нас,не за себе.И ова според Библијата е целосно оправдано.Односно,да умреш херојски во борба 1 против 1000(што иако не е директно самоубиство т.е пресудување сепак е еднакво на тоа бидејќи нема назад).Сега гледаш,има разни секташки (не)христијански учења кои и ова го отфрлаат.Викаат ова е лудост,глупост,ненормално да се умре за другите... ама на крај краева,Исус умрел за другите не умрел за себе.Порано нашите дедовци и баби биле воспитувани според ова,еден за друг дека треба и да умрат ако е потребно.Затоа и многу од нив не се жалеле да изгинат херојски.Сега,кога нема вакви учења,ние здраво не си викаме еден на друг а камо ли па да умреме еден за друг,како Македонци,како Христијани.Резултатот го имаш на ТВ секој ден.Македонци против Македонци,Христијани против Христијани...
  П.С И Апостолите можеле на Исус да живеат како што рече убав живот,па сите од нив биле убиени т.е го дале животот за Христијанството,освен еден,Јован кој го видел Откровението на светот и умрел од природна смрт.
  Да не ме сфати некој малолетник или возрасен погрешно овде.Самоубиство за својата девојка или дечко зошто тој/таа не те сака е забрането и тоа е директен правец во пеколот,ВЕЧНАТА СМРТ.
  Војна е друго.
   
  На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.257
  Пол:
  Женски
  Колку милосрдна е црквата,Анѓелу од Пеколот. Просто... чирот да ти пукне од она што си го напишал во првиот пасус.
  Место да ти излезе во пресрет, да ти помогне да се интегрираш,да ти се „успокои душата“.. да ти подаде рака, она да не ти дозволи да се причестиш?! Да те казни?! Пих. Уште малку и етикета да ти стави работава и да те шета наоколу, да парадира со твојата мака за да им покаже на другите дека тоа не е патот до Бога.:)
  Жално и срамно.
   
  На Lolo5, kim.k, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
 8. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Не бе жабо,не е црквата лоша туку ти не ја разбираш нејзината доктрина :) Тоа Црквата го прави од милосрдие за и тој што посегнал по тоа и тие што знаат за него(неговиот обид) да се освестат дека кога еднаш тоа ќе се направи(успешно) назав веќе нема.Подобро емпатија 12 години него смрт во вечноста,ETERNAL DEATH жабо... не е тоа 100 години..капиши :)?
  П.С Кога планираш да ми се обраќаш може да ме означиш па да ми се обратиш со Анѓелу од пеколот,вака неможем да те бркам по форуми па да читам дали ми се обраќаш мене или не :D
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.257
  Пол:
  Женски
  Сори,мислев и заборавив да те тагнам.:D

  Не се прави тоа така.Тоа јас ти велам. :) Каква сака нека е нејзината „доктрина“. Мора да има опцијата (дури и си велам дека можеби ја има.. @Bulgarian можеби повеќе знае) да му се пружа помош на таквиот човек, а не дополнителен товар само да му создаде. Никој од убавина во животот не се решава за самоубиство. Ретко е само заради нешто што се случило сега, во моментот.:) Мора да си има протокол по кој постапува. Дали е духовна институција или не, ич не е битно. Знаеш зошто, бидејќи некои луѓе можеби само во твојата православна црква ќе се обратат за помош,само таму ќе си го раскажат проблемот и никаде на друго место.:) Мора да има советување,ако не го нудат они, некој друг да повикаат итн. Такво нешто..не се причестува за да се покаже бррр. Средновековие..најцрната доба. Ама, ништо не ме чуди. Знам за организации, кои треба да се похумани кон категориите за чии права се залагаат и кои имаат баш СОС линии за таква намена па се...брр.
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 10. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Ах бе жабо... :D
  Емпатијата(забраната за причест) не е осуда за тој човек што пробал да се самоубие.Напротив,тоа е за негово добро,Црквата нема апсолутно никаква корист со некаква зла намера да постапува со него а и плус според самите нејзини канони и е забрането да постапува со нејзините верници лошо.За да разбереш зошто е ова вака треба да знаеш дека Библијата има грев за кој самиот Бог,лично и персонално вика дека никогаш нема да го прости,а човек ако не му бидат простени сите гревови нема да добие Вечен Живот туку Вечна Смрт.Тој грев се вика ''хула на Светиот Дух'',a самоубиството и обидот за тоа е чиста хула-грев.
  “Ви велам: на луѓето ќе им биде простен секој грев и секоја навреда, но ако Го навредат (похулат) Светиот Дух нема да им биде простено.” (Матеј 12:31)

  “Но нема простување за оној што ќе го навреди (похули) Светиот Дух; таквиот грев вечно ќе го товари.” (Марко 3:29)

  Инаку има советување,ако самиот верник пристапи кон Духовен отец за се и сешто.Кога ќе почнеш да се исповедуваш ќе видиш,вака шта да ти причам :)
  Знам за духовни отци во МКД кои за своите верници-поединци(наркомани,криминалци и секакви) направиле толку многу,им помогнале,што тоа не го направиле ни 10 хуманитарни организации заедно.Правник си,ама си ја пропуштила изгледа лекцијата кај што ве учеле дека не смееш да зборуваш(не помагала Црквата,помагале овие или оние) за она за кое немаш докази и знаење.Тоа е ваљда е фундаменталниот закон на кој се потпира целото право :) Сум учел право и политикологија па знам..
  Ако сакаш и оној патријархот на Цариградската патријаршија викни го,ова е вака и ова ќе ти го кажат у секоја црква на светов,Христијанска мислим :)
   
  Последна измена: 21 април 2016
 11. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Epitimijata ne e tovar.Tuku naprotiv obid za vernikot da se utvrdi kon podobriot pat.Porano epitimii se davele i po mnogu godini vo vizantisko vreme. Ama togash imalo mnogu poboznost kaj narodot i pomali iskushenija.A sega e bezpolezno i ako na chovek mu se dade mnogu godini epitimija prashanje e dali ke se vrati popraven.I zatoa toa se dava na pokratok rok.Ako chovek dobie epitimija toa ne znachi deka e isfrlen od crkvata tuku naprotiv e pod zashtita na Boga se dodeka vernikot si ja pochituva taa epitimija.
  Ne gledam nikakov tovar vo toa.Ponekogash duhovniot otec moze da odredi i ne samo zabrana za prichest na odredeno vreme tuku i da mu zadade da napravi dobro delo.Na primer ako uvidel deka na vernikot mu se povtoruva grevot kradenje,da mu odredi da dade milostinja na siromashni itn.
  Kolku poveke pobozno ziveesh tolku ke naiduvash na pogolemi iskushenija.I vernikot treba i da bide spremen i na takvo iskushenie da ne padne.Bidejki nekogash ke dojdat vreminja i dushata ke te zamrazi.Ama post i molitvi i :( .
   
  На Pontif му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Јас реков нешто поразлично?
   
 13. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.257
  Пол:
  Женски
  Крадење и мисли за самоубиство се различни работи, Булгариан. Сосема различни состојби на умот и „душата“. Од тој аспект, мене ме интересираше конкретно, што освен ваквото нешто нуди црквата? Бидејќи, логично ми е да нуди... да има протокол по кој постапува..советување или било што. Пред многу години, да не беше една утринска емисија во која Отецот објаснуваше за исповед во црква... немаше да знам, а верувам и голем број луѓе немаше да разберат дека, не само во филмови и не само во католичката црква тоа постои.
  А, се надевам дека верниците кои и се обраќаат на црквата по таквите состојби, гледаат на емпитијата не како на товар, т.е изолација, одбивање и редица..неубави чувства кои, мене на пример,можеби би ми се појавиле. Ама,затоа веројатно сум избрала поинакви патишта...да, на поинаков начин живеам и делувам.

  @HellAngel абе дете,:D ме интересира повеќе од емпитијата на црквата. Булгариан го знам како некој кој сум го читала во теми: дали смее и видео игри или што беше да игра за време на пости и сл. Ништо не беше речено против тебе.:shake::D
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 14. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  @zhap4e За тоа што јас зборам,за Христијанство,не викам ниеден член за консултација туку слободно прашајте во црква кај кој сакате отец :)
   
  На Pontif и zhap4e им се допаѓа ова.
 15. Bulgarian

  Bulgarian Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2015
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Машки
  Epa davanjeto milostinja nasproti kradenjeto go spomnuvam za da ti opisham opshirno shto pretstavuva epitimija.Za da ne se chudish ili nalutish ako duhovniot otec ti nalozi neshto takvo pa da si kazesh,ovoj e strog ke odam kaj drug.Ako takvo neshto napravish dodeka trae epitimijata ti znachi si prekrshila epitimija i otpagash.Za da se vratish ti treba pokajanie i da ti se prochita molitva od trebnik za prekrshuvanje na epitimija.Shto taa moltva e malku porazlichna od drugata molitva za razreshuvanje na grevovi koga odish na ispoved.

  Vo odnos zoshto postavuvam ednostavni prashanja vo vrska za postot, a od druga strana sum pishuval sovrsheni temi za pravoslavieto e poradi toa shto za nekoi raboti znam mnogu bidejki sum chital poveke knigi.A za nekoi raboti koi gi postavuvam e za da se osiguram i da vidam shto mislat drugite,a tebe ti izgledaat ednostavni bidejki neznaesh deka bash za tie raboti i nema jasno objasnuvanje.

  Kako na primer nigde vo kalendar nema da najdesh obichni sreda i petok koga ne e golem post kako se posti,dali so maslo ili bez maslo.Nitu pak vo molitvenikot ke najdesh.Eve otvori i uveri se.Nitu pak na internet,nitu na youtube po temite za post.

  Nigde nema da naidesh vo pravoslavni knigi i youtube dali se slusha muzika za vreme na post.

  Nigde nema da najdesh vo knigite i na youtube za teesnite odnosi koj vid na seks e odobren.I koi odnsoi se odobreni.I ova ako ne prashuvav i barav objasnuvanje nemashe da znam.

  I jas sum obichen chovek ne sum se pretstavil nikogash deka se znam i deka sum mudar hristijanin.I jas sum seushte moze da se kaze pochetnik i seushte nekoi raboti ucham.Ali normalno onie shto gi znam gi pishuvam.

  Normalno se toa veke znam deka ne e zabraneto no e preporachano da se vozdruva chovek i od igri i od muzika za vreme na post.Bidejki site koi se podvizuvale od svetiite i se obrnuvale na post toa im bilo podrzuvano so plach i molitvi.Dobar primer e so Ezdra.

  Normalno vo kanonite i pravilata imash se opishano,no jas gi nemam sega za sega.
   
  На Pontif и zhap4e им се допаѓа ова.
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.511
  Убаво пиша - ДОКТРИНА.

  А ти @HellAngel си духовен егоист чинам?
  Не е тоа спротивно на верата?

  Тие духовни отци создадоа многу егоистични верници кои мислат дека имаат право да ми трубат што треба да правам во животот и дали мојата форма на верување е добра или лоша.

  Многу ми е тажно кога не се согледува метафората во христијанството. Кога би се согледувала, би го сакале Бог, а не би му се плашеле и би играле по правилата за да бидете помилувани и сакани.
  Веројатно такви требало да бидете за да ве сакаат вашите родители.

  Никогаш нема да се молам за помилување, за простување. Ќе се молам за да бидам подобар човек и ќе живеам во љубов. За мене животот е љубов, верувањето во нешто е љубов и тоа е највисоката вибрација на постоење.

  Ми се гади од богобојазност.
  Гледам низ повеќе цркви почнале да ги тераат да клечат на колена додека читаат молитви и литургии.
  Гледам и нов тренд на петолебие (порано ако ги прашате моите баби, никогаш немало такво нешто), па се собираат женишта кои наводно постат и после тоа седнуваат и лапаат како недоветни од посните им јадења. Јер умереност...

  Жабо...џабе си бркаш раатот, ќе те убедуваат до утре.

  Бог да ве чува:D од учени недоучен верници без духовност. До утре ќе се трудат да ве учат за ПРАВИЛАТА, а ништо нема да ве научат за духовноста затоа што нели...не знаат. Кај нив гледам само страв да не бидат казнети и ништо друго, а тоа не е верба, тоа е кукавичлук/
   
  На Someonespecial, Marossa, kim.k и 7 други им се допаѓа ова.
 17. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Не само што сум егоист,многу сум и грд.Да ме видиш во живо би избегала...

  Се извинувам на сите затоа што ќе отидам малце во офтопик,ама кога некој е теолошки комплетно и апсолутно незапознаен со тоа што го збори,грев е да го оставиш таков.Табула раза.

  На кои духовни отци мислиш? Св. Ѓорѓи,Никола,Атанасиј,Нифонт,Серафим,Пајсиј кои цел живот служеле на другите? Ги советувале,лекувале и воскреснувале? Или можеби мислиш на отците Климент и Наум кои те описмениле(?)? Или сигурно мислиш на 12те Апостоли на Исус кои умреле за другите? Или не,чекај... ти сигурно мислиш на отците во Македонија кои излекувале многу наркомани кои денеска се нормални луѓе,на многу други нормални кои нашле решенија за своите проблеми? На која група отци мислиш?

  Така викаш,со страв владее Бог.А ти дамо,го знаеш на пример значењето на Велигден? Што и зошто се случило на тој ден? Или само тресеш...
  Гледам дека Бог за тебе е именка со непознато значење,па ја вака да пробам да ти објаснам како стојат работите.Во 5.Мојсеј 30:1-20 тој твој Бог за кого ти немаш појма а го пикаш носето да го критикуваш рекол(а се однесува и на тебе ова) ,,Ете, денес пред тебе ставам живот и добро, смрт и зло'' а потоа подоле продолжувам ,, Ги земам денес за сведоци против вас небото и земјата:дека пред вас ставам живот и смрт, благослов и проклетство. Затоа избери го животот за да останеш жив, ти и твоето потомство''.Гледаш Бог колкав демократ е? Ти дава избор.. е сеа ти тоа што сакаш да живееш поразлично од ова,и не сакаш да сносиш казна за твоите (не)дела,тоа е твој а не проблем на Богот кој не го познаваш.

  Нема да се молиш за простување.Океј,твојот Бог рекол ,,“Зашто, доколку вие им ги простувате гревовите на другите, ќе ви ги прости и вам вашиот небесен Татко. Но, ако вие не им простувате на луѓето, ни вашиот небесен Татко нема да ви ги прости вашите гревови.” (Матеј 6:14-15).Ова е директно повржано со болдот погоре.

  За ова нема да коментирам бидејќи ти коментираш однесување на луѓе а не нешто што е поврзано со Христијанството.

  Уште еднаш,се извинувам на другите што отидов офтопик.Немам намера да те едуцирам теолошки.Ако такво нешто сакаш, имаш за приватна порака,пиши слободно.И да,драго Лилит,мој Христијански совет ти е да не го пикаш носето таму каде што нити му е местото,нити го собира.Moже да се изгреба или раскрвави :)
   
  Последна измена: 21 април 2016
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.511
  ^ Не можеш да ми зборуваш за религија кога не си научил ништо за себе.
  Од тоа што читам - врска немаш, а потценуваш јако многу на форумов.
  А за кого мислам, мислам на отец Партениј кој им ги билда егата на неговите пуленки кои се се освен добри луѓе. Оговараат, суетат, замараат и што уште не.
   
  На Јунона му/ѝ се допаѓа ова.
 19. HellAngel

  HellAngel Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2016
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  133
  Пол:
  Машки
  Тој отец Партениј на колку има помогнато,ти толку леб немаш во животот изедено.Затоа на исповед кај него се чека по 2 саати од редица луѓе,зошто е таков како што ти го преставуваш.
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.511
  Има луѓе кои не им е работа да помогнат, па помогнале многу повеќе. Јас не реков човекот каков е и кому и колку помогнал, кажувам дека храни со суета средновечни тетки кои се богобојазни и се среброљупки.
  А ти прочитај малку за охолост.
  Што знам, мене вокацијата не ми е свештено лице, спасив човек од алкохолизам, лице од длабока депресија...дали треба да се поставувам над нив сега или да продолжам да ги почитувам како личности?

  А еден друг отец таму ќе ме избркаше зошто зборував за обединување на сите религии, мир и љубов. Тоа се тие ваши отци, што ви посакуваат убавини. Среќа па Партениј ме разбра.
  Одам во Бигорски, многу често, од други причини и гледам кој се оди и кој што прави. И гледам како и евра се даваат под рака. Што правите? Давате мито за пред господ? Тоа е вашата религија?
  Знаете зошто пропаѓа Христијанството? Ете заради такви верници и отци кои ги убедуваат верниците дека пари ќе ги искупат од грев и дарови.
  Јас не се плашам од господ, се плашам од луѓе кои се плашат од господ. За мене господ е љубов.

  Јас не верувам во се она што сее страв, доволно стравови имаме и онака. Религијата треба да нуди ослободување од стравовите и љубов, метафорички некој паметен многу убаво пишал.

  Кога ќе ги прочиташ сите духовни книги, кога ќе поработиш на себе и ќе исплукаш крв, кога ќе се најдеш на бездната на самата смрт и ќе се спасиш, кога ближниот ќе видиш како се крева од крајот, е тогаш дојди ќе зборуваме.

  Чекајте кај Партениј ама со потврда од психијатар, тро егоцентрици сте се збрале што бегате од својата одговорност, а не се предавате на нешто универзално и возвишено. Чест на исклучоците.
  Си ги имам муабетот таму, нареден пат ќе прочитам како нивни верник пишува и ќе образложам зошто луѓето ги одбива религијата заради таквите како вас, па ќе ти кажам што ми рекле.
   
  На Someonespecial, Lella, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.