1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самохрани родители

Дискусија во 'Брак' започната од TinaK, 28 јануари 2010.

 1. TinaK

  TinaK Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Dali samohranite roditeli se zastiteni od drzavata?:?: :?
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Мислам дека се прима некој минимален надоместок несто како социјална помош, ама да ти најдат работа или да добиеш државен стан без врски тешко :roll: позз
   
 3. TinaK

  TinaK Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Za da ja dobies taa minimalna suma,treba da se okozis so dokumenti od salter na salter. Taka da ke si ostanes so onoj iznos"ALIMENTACIJA" koja e sprovedena so zakon, ama ne se pocituva!!!!!Taka da ako drugiot roditel ti plati alimentacija ,dobro ako ne nikomu nisto, nikoj ne go goni!!!!!Toa treba da go sproveduva,"Centarot za Socijalni Grizi" , megutoa tamu e "bagra" nevidena, isfrustrirani babi,tako zvani alapaci!!!!!Nema sansi so niv!!!!Si praat kako si sakaat,normalno ako ne im tutnes nekoj denar!!!!
  A, za onie na kogo navistina im e potrebna pomos, ne te ni poglednuvaat a, kamoli da te zastitat
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. vesna

  vesna Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2009
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Potpolno se slozuvam za ovie vraboteni vo centarot za socijalni grizi , bi rekla i tolku me nervirat i koa te gledat ko so prezir , a po cel den samo kafiwa i tracarat .
  I sea koa mi rece deka tie treba da go sproveduvat toa ,jas i taka ne mozam da se resam na razvod zatoa sto sum valjda slaba licnost se plasam dali ke uspeam , pa i so tie tracarki vraboteni tamu da se soocam pak.
   
 5. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  мајка ми е самохран родител и во оваа наша мила државичка самохраните родители воопшто не се заштитени односно обезбедени од социјалните служби што е мн тешко како и за родителот така и за детето да ја немавме инвалитската пензија на тако ми не знам од што ќе живеевме мисам алоооооооо со 6000 ден месечно не може да се излезе на крај,на социјалниве работници и служби не им е галје дали ти имаш кај да живееш со когхо живееш и дали имаш дете кое треба да се школува,и уште ако закасниш со поднесување на дукументи 1-2 дена ти ја кратат пензијата ова што се случува е стварно за срамота треба нешто конечно да се превземе за самохраните родители
   
 6. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  Да си самохран родител и дете на самохран родител во оваа наша државичка е ужасно! Изумрена категорија во нашите ни мили закони! Ни социјална помош, ни стипендии, детски додаток.. :( ништо! Алиментација кога како и тоа ако на господинот му се даваат пари. Ако не, влечи се по судови, и потроши повеќе на адвокати и рочишта отколку што ќе добиеш :worried: При делба на имот ги нема децата никаде, ко да не постоеле за време на бракот и сега ко да не треба негде да се сместат а што е најтрагично она дека по половина од имотот стекнат во брак припаѓа на брачните партнери и тоа се изопачи па добива повеќе оној што платил повеќе! Ужас! Последното нешто што ме извади од такт беа “социјалните станови“ во Аеродром. Становите се над 40000 евра, и тоа колку повеќе учество тоа подобро. Од каде на самохрана мајка, како мојата, со две деца студенти, 40000 евра во кеш ??? :@ :@
   
 7. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Mnogu losa rabota e da si samohran roditel :( osobeno vo nasava ni drzava.
  majka mi e samohran roditel,zemame penzja(koja e mnogu mnogu mala)od tatko mi,edvaj se svrzuva kraj so kraj ke gi platis smetkite i tolku ke otide cela penzija.mikoj ne saka da ti pomogne a za rabota?da ne zboram!
  mislam aloooo gi vrabotuvaat onie taze diplomiranite ,ko da treba familija da izdrzuvaat,a ne gi vrabotuvaat onie na koi m treba!!!sramota :@ od iskustvo kazuvam kako se maci majka mi kako se moli za rabota-a so fakultet e,abe nikoj ne saka ni za cistacka da i pomogne a kamo li za drugo!!! samo ke te nateraat da se pises vo partija ,da soberat glasovi ke ti vetat a potoa nisto :( sramota e!!! samo Gopod gleda.......
   
  На Iceberg и sonce777 им се допаѓа ова.
 8. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.247
  Допаѓања:
  89.773
  Пол:
  Женски
  Мајка ми е самохран родител веќе 18 год. Кога починал татко ми јас сум имала 3 год, сестра ми 1 год. Земаме пензија од татко ми, и помогнале со тоа што и додале инвалиднина во пензијата на татко ми, па е малку поголема од останатите семејни пензии. Среќа што беше вработена, инаку не верувам дека ќе најдеше работа. Како самохран родител не требаше да ја пуштаа на принуден, но таа еден месец одеше на работа еден не. Ни следуваше детски додаток и тој го земавме година дена и после ни го укинаа бидејќи работела. Незнам дали тие знаат колку пари се потребни за чување на деца. Уште кога и требаше слободен ден, за да не носи на лекар, не и даваа, и дозволуваа да излезе од работа на 2 часа и пак да се врати, или пак и викаа седи си дома, никој не те тера да работиш. Треба во државава да се поведе сметка за самохраните родители.

  Не само државата и народот е крив, никој не сака да помогне, а се потсмеваат. Воопшто не е смешно некој сам да чува деца и да се мачи.

  Извинете може забегав од темата, ама се изнервирав.
   
  На SummerGirl, ♡BuBaLe♡, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Mujer

  Mujer Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Ја сум среќна што немам потреба од вакви работи и покрај тоа што сум самохрана мајка. Ама знам како им е на другите. Затоа мислам дека секој мора да биде упорен до крај, да не се плаши од бирократија и сл. за да си го оствари сопственото право.
   
 10. Iceberg

  Iceberg Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Оф Мори Мацооо :@
  Шо да ти кажувам со иста приаказна сме....трчи по партии -и тоа не бивало...последно се одлучуваше меѓу мајка ми и една госпожа-која има парфимерија и бутик,која има кола,мало детенце ,која иде 3 пати на одмор летоска-ама била помлада а такви им требале :!: :fubar: сепак не заборавија да ја потапшаат мајак ми по рамо-велејќи и дека следната вработена ќе биде таа :clap:
  ми се гади од нив :puke:
  сега мама работи у конфекција,јас работев во бутик и се снаоѓавме,сега се запишав на постдипломски па пак ќе побарам работа
   
 11. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Клуб на самохрани родители во Неготино
  Пред една недела беше отворен нашиот Клуб на самохрани родители во Неготино
  Па ако имате едеја, пофалба, критика слободно кажете ни ја.

  А за тие кои имаат FB еве ја страната па слободно нека лајкуваат :)

  http://www.facebook.com/pages/%D0%9A%D0 ... 5466964845
   
 12. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.808
  Допаѓања:
  122.718
  Никаде не сум слушнала државата да помогне на самохран родител,самоиницијативно,без на сета мака,да го тера да се зачлени по партија :puke: На темава ако се распишувам -од искуство,не само што ќе се изнервирам премногу сабајлечки туку и ќе почнам да навредувам,пцујам и што ти не ,а не сакам на некои да им давам до значење толку :@
  Таков беше и случајот со мајка ми.Да,сите се запишавме во ценетата партија.Трчаше насекаде ,да била активна де.Така неколку години.Потоа била стара за работа,они вработувале млад кадар :!: .Да чекале да дипломираме ние.Јас дипломирав ама со мојот смер немало работа,на сестра ми смерот бил понадежен да ја чекаме нејзе да дипломира! Мајка ми најде работа во приватно,јас најдов ма нека пукнат од мака :@ Само знам дека ќе дојдат и нашите 5 минути ,не сум многу одмаздољубива,ама овојпат едвај чекам!!!

  Самохран родител во нашата држава е исто како да не си.Ете толку :@
   
  На marchi-cool, SummerGirl и verica81 им се допаѓа ова.
 13. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  55
  Точно така знам и јас слично искуство имама. Иако струката ми е перспективна ама нема везе.
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.968
  Пол:
  Женски
  Самохран родител, било мајка или татко, за мене претставува херој. Херој кој жртвува и се одрекува од многу работи во животот за животот на сопственото дете.

  Самохраните родители се пример за лојалност, пожртвуваност и постојаност (секако, зборувам за родители во вистинска смисла на зборот). Луѓе со такви карактеристики се добредојдени во секое општество, на секое работно место, би дале голем придонес во сето она кое го прават. Да беше до мене, прво ќе се погрижев за оваа група на луѓе. За жал, нашево општество веќе одамна е ориентирано кон бркање и запоставување на луѓето кои му се најпотребни. Жално.
   
  На rose60, okcenzi, slobodka и 3 други им се допаѓа ова.
 15. AnimeHQ

  AnimeHQ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  246
  Бројот на самохрани родители значително се зголемува од месец на месец. ;(
  Во денешно време да се организира работата, семејството, децата не е лесно за сите родители, особено за самохраните родители, тие треба да бидат и татко и мајка истовремено.

  Да се биде самохран родител е тешко, без оглед дали станува збор поради смрт на едниот партнер или родителот сам решил да се разведе од ХХХ причини.

  Сите родители кои што сте самохрани, имајте трпение, ви стискам палци за среќа и успешен живот. Се надевам дека и владава наша конечно ќе се осврне на овој проблем.
  Борете се до крај, остварете си ги сопствените права, не се плашете од бирократијата и од злобните луѓе , поттиснете го стравот во себе. :!:
   
 16. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.552
  Без да се расплинувам само едно ќе кажам - ако не си помогнеш сам, никој нема да ти помогне. Во однос на алиментацијата, без да го фатиш таткото за уши и да ги истресеш тие пари од него, нема ни денар да видиш.

  Мене вчера ми се јавија дека пак е отворен мојот случај, а покренав тужба пред 2 ипол години еј. Немам доверба дека ќе успеат да ги извлечат парите од него, а и не ми ни требаат, клети пари се тоа.

  Затоа секој ден и бакнувам рака на мајка ми - зошто смогна сили во најтешкиот период да ме дошколува и да биде тука секогаш кога ми е потребна.
   
  На marchi-cool, okcenzi, eliesaab и 10 други им се допаѓа ова.
 17. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  55
  Ако студираш мора да ти плака алиментација до 27 ако нема ништо на негово име ке се изврши извршување во местото во кое живее. А за парите бори се не се клети зашто така мислиш и тој ти е родител. Гадови се татковците знам од искуство па ако се измешат бабите тетките и девците катстрофа . Според нив нас мајките од дома не донеле . Знам имам еден таков кој дозволи нејкој памет да му соли демек јас само за пари сум го барала не зборам веке три години ама фала му на господ и на мајками не ми фали ништо.
   
  На rose60 и Saya им се допаѓа ова.
 18. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.972
  ^ И што ако му ги земам јас него масите и столовите од дома? И каучите? Ќе ги продадам и колку пари ќе земам? 500 евра, максимум, зашто кој денес купува стар мебел? За 18 години 500 евра? Ептен ќе го потрошам, ау. :D

  Не ми требаат, фала, нека си седи САМ на нив. Толку години не прашал дали имам пари или ми требаат, посебно сега студент, во Скопје, ќе ми шутне по некое јаболче и портокалче еднаш во два месеца и мисли дека е родител. Ептен, се прекрши од родителствување.

  Ние порано мислам дека поднесовме тужба, пред 10 и кусур години, јас бев радосна дека ќе си купам нешто од парите. Дете, планирав компјутер да си купам. :geek: Ама го викаа во социјално, во судови, не идеше. Ако сака да ми помогне, ќе најде начин, знае каде сум, комотно може да се потруди.

  Ама кога некој нешто не сака.... :puke:
   
  На marchi-cool, SummerGirl, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  55
  Многу добро те разбирам за што збориш ама не треба да се откажуваш.
  Нема ти да ги продадеш судот поточни извршителот ке го стори тоа додека не се исплати сумата во целост која треба да ти ја даде. Треба упорност ,време нерви и пари знам ама на крај ке добиеш тоа што ти следи зашто да му се прости .
   
 20. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.719
  Вчера седев со самохрана мајка.
  По 17 години брак се разведоа со тој нејзин маж, бидејќи веќе подолго време имал 20 годишна швалерка,а дома ги малтретирал нив. Имаат две ќерки. Постарата остана кај таткото, а помалата со мајката. Жената си подигна кредит и си купи стан. Зема плата околу 15.000ден ама има плус си работи дома приватно. Си го среди станчето тип топ. И баш даде коментар дека за толку кратко време многу успеала. Браво :clap: , навистина е така. И што е најбитно, не и е ни малку жал за разделбата, но се кае што порано не го превземала овој чекор. Сега е без нервози, без некој да и ги зема заработените пари па да ги дава на швалерки. Сега живее спокојно. :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
   
  На marchi-cool, НаталиЛили, SummerGirl и 9 други им се допаѓа ова.