1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сапиосексуалност

Дискусија во 'Врски' започната од Cka, 6 август 2014.

 1. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.958
  Допаѓања:
  119.804
  Не знам дали сте се сретнале со овој термин. Сапиосексуланоста значи вљубување кон некој само поради интелегенцијата и знаењето кое го има личноста, а не поради изгледот, местото во општеството, финансиската состојба или други работи. Чисто само поради тоа што е паметен.

  Зборот доаѓа од латнинскиот sapio кој значи умен, разумен, паметен. Сапиофил е некој кој сексуално се возбудува на паметни луѓе.

  Значи, да ја рашириме темава - дали сте сапиосексуалци, сапиофили, колку ви значи паметен дечко и што подразбирате под паметен дечко. Дали може некој да ве заведе само заради тоа што е паметен, или ви е битна неговата коса, заби, начин на облекување и сметка во банка?
   
  На Lolo5 и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 2. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Вистина прв пат го слушнав терминот:)
  Инаку лично јас сметам дека вљубувањето доаѓа од пакет особини а не само лепота, само пари и сл. На пр.мене ми се случило да ми се свиѓал некој дечко ама а отвори уста тресе глупости, памет нула, детско понашање- и одма го 'бришев':)
  Конкретно за темата, можно е такво вљубување, зошто да не (да се запримети убавината одвнатре што би се рекло) ама мислам дека претежно се гледаат повеќе особини, или барем јас така мислам ( така и го одбрав маж ми:) ).
   
 3. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Терминот прв пат го слушам. Не има секакви на планетата земја па можно е и да се вљуби некоја во таков тип.
  За мене не е пресудно како некој изгледа ако нема памет у глава. Убавината не ги решава проблемите кои доаѓаат подоцна. Точно е дека физичкиот изглед не привлкува меѓутоа тоа може да стане и одвратно.
  Јас не сум човек кој би се вљубил во некој заради пари интелигенциј... нели хемијата си го прави свото ;)
   
 4. nat17

  nat17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  џабе е надворешниот изглед ако има понашање на нула..ми се има случено некој да е убав ама чим отвори уста :puke: ...или пак обратно да не ме привлеква физички ама понашање баш на ниво :D
   
 5. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  234
  Баш љубов не, но со едно дете контактирав долго време само на интернет без да го видам воопшто, сме зближивме и навистина се приврзав со него и мислев како би било да сме заедно, бидејки главна карактеристика му беше тоа што беше навистина многу интелигентен и успешен - оваа пролет славеше, стана пилот!

  Се знаевме уште од 2004-5, чисто мали, се запознавме така еднашка и не беше воопшто тоа што го очекував - дефинитивно грд.. но мене сепак ми беше мил и не се промени ништо.. Минатата година се доселив во Англија блиску до неговиод град но тој е веке верен и секако го почитувам тоа, но иако надворешноста му е катастрофа сепак да не беше пред земање мислам дека ке пробав нешто :)
   
  На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
 6. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.147
  Првпат го сретнувам овој термин и ми се допаѓа неговата дефиниција.Според мене убаво е да се вреднува интелегенцијата и знаењето на тој начин ќе имате доста теми на разговор ,да споделувате мислења искуства и да се надоградувате себе си преку врската.
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pepelaska25

  Pepelaska25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  Според она што го читам по форумот скоро сите сме сапиосексуалци, бидејки во темата какви машки ви се допагаат, или какви машки најмногу ве привлекуваат, скоро сите ги привлекуваат памети мажи, со карактер.... бла, бла, додека физичкиот изглед е на последно место. Но сите забораваат дека колку е човек по паметен се помали се шансите некој да те воодушеви со својата интелигенција.
  Значи тоа дали некој ќе те воодушеви со памет е обратно пропорционално на твојата интелигенција, што е човек по глуп толку се поголеми шансите да се вљубиш во некој кој е малкууу попаметен од тебе и обратно, колку е човек по паметен се помали се шансите некој интелектуално да те воодушеви.
  Јас не сум од оние кои се воодушевуваат на нечија интелигенција и не пагам на прва со два сврзани збора.

  Секако дека ми е битен и физичкиот изглед и сексуалната привлечност, инаку да се вљубам во некого само затоа што е паметен не. Сакам убави манири кај мажот немора да е научник.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  25.010
  Добро сеа ова само на форум го има , во живо е друга работа, поточно 90% од работите што ги пишуваат во секс/врски и сингл се едно а после во живо е нешто сосема друго и така да не верувај многу многу тука што пишат.
   
 9. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Па не сум сигурна до која мера спаѓам овде. Ме возбудува интелигенција и остроумност, ама не и кога не е присутен добриот физикус. Ако не е убав дечкото, не можам да го гледам на сексуален или романтичен начин... тука паметот не му врши работа.
   
  На ADOKI, blonde_supergirl и Anon им се допаѓа ова.
 10. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.413
  Допаѓања:
  6.037
  Убавината кај мене речиси секогаш претставувала релативна работа. Сум била со преубави момци, баш надвор од мојата лига што би се рекло, а сепак имало нешто заради кое не ми се допаднале, не сум се заљубила во нив, дали било тоа одредена нивна карактеристика, недостаток на шарм, харизма... А баш тој што најмногу го сакав не беше нешто убав, просечен дечко, ама јас искрено не му ја гледав убавината ни кога го запознав, имаше нешто друго што ме привлече.

  Е сега, нормално дека мора да постои некоја основа за било кој да те привлече кога ќе го видиш, но не би рекла дека тоа е стрикно убавина, туку некој спој на шарм, харизма, енергија, начин на кој тој некој се носи себе си... И нели подоцна кога подобро ќе се запознаете, следува вистинскиот негов карактер. Ама, јас секако не барам некој научник, зошто не сум ни јас :D ,не сакам да биде некој којзнае колку начитан и да е најдобар баш во сите полиња од животот, што некако не е ни можно... Туку, едноставно сакам да бидеме на иста бранова должина, да се согласуваме и надополнуваме на некој начин, а убавината понатаму не ја ни гледам толку.

  Имаше еден дечко што го знаев само од фејсбук, и кога почна да ми пишува, искрено воопшто не ми се допаѓаше физички, ама ич ич не ми беше убав, ни во лице, ни во тело... И колку и убаво да ни одеше муабетот, изгледа цело време тоа ми стоеше во глава и несвесно го одбивав. После некое време, сфатив дека изгледот воопшто не ми е важен, зошто одамна немав сретнато некој кој толку добро ме разбираше, се согласувавме, не интересираа исти работи, и ден денес да имам шанса со него би направила нешто.

  Според мене, не ми е главен фактор дечкото да биде манекен или Ајнштајн, има и некои други работи кои се во игра. :)
   
  На blonde_supergirl и Anon им се допаѓа ова.
 11. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.207
  Допаѓања:
  28.495
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  First of all, what?

  Наводно, за да бидеш сапиосексуалец треба сексуално да те привлекува нечиј интелект.
  Ај вака, сексуалноста се одредува според полот, односно бројот на полови кои те привлекуваат.
  Ако те привлекува еден пол, или си стрејт или геј, ако те привлекуваат два, тогаш си би. Ако те привлекуваат нула, тогаш си асексуалец.
  Ако те привлекуваат повеќе од два пола тогаш си пан.

  За да се наречеш сапиосексуалец или демисексуалец или џинџерсексуалец или сини-очи-сексуалец мора прво да бидеш еден од оние погоре, а ако сакаш тоа да ти е основата на сексуалноста тогаш мораш да бидеш пансексуалец.

  Sapiosexual more like hetero-wanna-be-special-sexual.

  А и да бидеме реални, буквално никој од сапиосексуалците не би сакал да има секс со, што знам, Ајнштајн. Calm down. :lol:
   
  На Matotheja, kravce, Bender Rodriguez и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.993
  Akctschually, нaучнo дoкaжaнo е декa имa мaл прoцент нa луѓе штo вистински сексуaлнo се вoзбудувaaт нa изливи нa интелигенцијa, a не декa сaмo ги привлекувaaт убaви луѓе сo нaoчaри кoи имaaт oснoвни пoзнaвaњa oд филoзoфијa, aстрoнoмијa или литерaтурa, знaaт дa сoстaвaт слoженa реченицa кoјa сoдржи гoлеми збoрoви и имaaт хaризмa нa Илoн Мaск.

  Не мoжaм дa нaјдaм линк oд стaтијaтa кaде штo читaв, тaкa дa немaм друг aргумент oсвен pls trust me. 8-|

  Ја најдов статијата ама истражувањето се заснова на анкета и тестови за интелегенција на испитаниците, нема физиолошки докази дека некои луѓе буквално се палат на интелегенција. http://www.psypost.org/2018/01/stud...-really-sexually-attracted-intelligence-50526
   
  Последна измена: 16 јануари 2018
  На Читател, Gosh, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.207
  Допаѓања:
  28.495
  Пол:
  Женски
  Тие луѓе се дефинитивно чудни. :D Ако сака некој да има секс со Стивен Хокинг, I mean... Попрво би го нарекла екстремно чуден кинк отколку сексуалност.
  Леле, дали сум сапиофоб? Oh how the tables have tabled.
   
  На Matotheja, Bender Rodriguez, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.993
  Чудно е ама човекот успеал два пати да се ожени, така да имал некој кинк, е сега дали за паметот или за парите си знае втората жена.. :sun:
   
  На Читател, Someonespecial и Lella им се допаѓа ова.
 15. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.676
  Пол:
  Женски
  @Lella да бидам искрена, со твојот пост ме потсети на една чудна и морничава случка која ми се има случено, можеби пред неколку месеци.

  Имено, бев повикана да ја презентирам мојата научна критика за еден познат концепт на Кули од психолошки аспект која инаку беше објавена во едно научно списание и откако завршив со презентацијата ми пријде едно момче кое беше неколку години постаро од мене и почна да ми зборува за тоа како феноменално сум предавала, како сум толку интелигентна, а многу млада, па не знам таму што... мислам нормално е некој да те пофали за трудот, и можам да ги препознаам овие комплименти ама ова беше навистина чудно и неповрзано, и тоа го забележав и по неговите изрази на лицето и говорот на телото. Не покажуваше знаци на почит кон мене, туку и знаци на страст :puke:
  Откако салата веќе се испразни, му се заблагодарив и му се оправдав дека треба да одам. Како што почнав лаптопот и книгите да ги ставам во торбата, момчево буквално се залепи позади мене и почна да ме гуши и сакаше да ме бакне! :worried: :x
  Навистина се налутив и се вознемирив истовремено и само што сакав да му се свртам да му удрам шамар, влезе менторот и за среќа го избрка, односно побегна од салата.
  Никогаш не го видов момчето повторно, и мило ми е заради тоа, ама во секој случај беше многу непријатно ...
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.207
  Допаѓања:
  28.495
  Пол:
  Женски
  Од каде си сигурна дека бил сапиосексуалец, а не крипи типец кој пробувал да ти се пикне в гаќи? :D
   
  На Mishela, Читател, Yowannty и 8 други им се допаѓа ова.
 17. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.937
  Допаѓања:
  51.223
  Пол:
  Женски
  Мене па овој твој коментар ме потсети на еден крипи чиче од 60 и нешто години, со расипани заби. Ако кажам кај се случило, може ќе го познае некој, а не би да се замарам со идиоти.

  Како и да е, дојде, ми фалеше нешто што имав сработено, екстремно многу, а јас прво се израдував, затоа што беше важен човек на настанот. На крај заврши со тоа што ми кажа дека штиклите секси ми стојат и нозете ми биле добри.
  Татко ми стоеше до нас.

  Овој сигурно не беше сапиосексуален.
   
  На Matotheja, Gosh, Bender Rodriguez и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.676
  Пол:
  Женски
  Претпоставував по тоа што сакаше по презентацијата да имаме разговори за наука, психологија, интелигенција, и ми рече дека го привлекувале екстремно интелигентни девојки.

  Ќе го разберев тоа да сака да научи нешто повеќе или да се интересира за она кое го проучувам, ама свесна бев дека не се работеше само за тоа.
  Мислам, можеби и тие разговори биле само изговор ама ова ми беше прво погодување што ми дојде на ум.

  Во секој случај, навистина непријатно ...
   
  На Lella и crimson им се допаѓа ова.
 19. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.446
  Пол:
  Женски
  Да! :doh: :devil: А и партибрејкер :lol: :*

  А бе, можеби терминов е gone too far со онаа форма -сексуалност, ама да не цепидлачиме сеа... :D Се знае дека не е поделба на ниво на она стрејт, хомо, би – туку се однесува на интелигенцијата како главна атрактивна карактеристика кај луѓе од полот што те привлекува, која дури и те „пали“. :D Исто, секако дека има и многу позери сапиосексуалци (врв на cringe ми беше кога тука некаде читнав дека Лајлица Грејс меѓу своите лигави редови спомнала сапиосексуалност или се декларирала како сапиосекшуал, не сум сигурна)... But this thing does exist :smirk: 8-|

  Поздрав со моето омилено мото на Ајрин (ова посебно за Лелка :P) :D

  [​IMG]
   
  На Yowannty, Читател, MagsDestiny и 7 други им се допаѓа ова.
 20. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Можеби не бил сапиосексуалец, ама дефинитивно опишуваш типичен млад и неискусен манијак во своите почетоци. Ми се случило да налета таква будала, среќа не дошло до „гушнување“, оти имам познавање од карате, и рефлексите ми работат при првичен допир. Плус, гласна сум кога треба да се одбранам. Не мора љубезност кон секого, ако забележуваш дека е чудак, слободно биди неучтива.
   
  Последна измена: 16 јануари 2018
  На Someonespecial, Briar Rose и crimson им се допаѓа ова.