1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Светли/темни кафеави дамки на гаќите!

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Delilahh, 16 октомври 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Delilahh

  Delilahh Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво =)
  Има веќе една недела како наоѓам кафеави дамки на гаќичките ..некогаш светли, некогаш темни =/
  Имам нередовна менструација, требаше да дојде на почетоков на месецов, ама не дојде ..наместо тоа се појавија овие кафеави дамки.
  Сексуално сум активна, да, ама не верувам дека сум бремена зошто направив тест и беше негативен =) ..а и плус секогаш користам кондом.

  Сакав само да прашам зошто траат овие дамки олку долго овај пат =/ ..ми се појавувале и порано ама траеле ден-два ..па ми стигнувала менструацијата после.

  =/ ??
   
 2. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  678
  Ако си веќе сексуално активна посети гинеколог :)
   
  На MajaDaMa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.309
  Дај ги ваму гаќите на анализа ]:)

  Најверојатно е хормонално пореметување или нешто др. посети си гинеколог!
   
 4. funnyyyyyyyyyyyyy

  funnyyyyyyyyyyyyy Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Имам последниве неколку денови кафени дамки на гаќите, мислам дека е вагинален секрет но секогаш ми бил со бледо бела боја, прв пат сега кафеаво. Од што може да е тоа?
   
  На Sandokan28 и tanjusskat им се допаѓа ова.
 5. Jasmina.mina

  Jasmina.mina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Го имам истиот проблем. Дали некој знае за што станува збор?
   
 6. Lauri4ka

  Lauri4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  здраво феминки
  Вака веке два дена имам темнокафеав секрет, се работи за некоја инфекција или е знак за нешто по сериозно .
  фала однапред
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.367
  Пол:
  Женски
  Најверојатно се работи за хормонално пореметување. Најдобро ќе биде да посетиш да посетиш гинеколог, за да видиш за што всушност се работи.
   
  На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  4.261
  Пол:
  Женски
  Бев на гинеколог и ја прашав докторката што е работата кажа дека не е ништо страшно и дека овулираш ми рече и да се прегледам ама несакав кога слушнав што е работата.. И да ме праша дали имам односи :lol: тогаш се случувало тоа 8)
   
 9. Confused11

  Confused11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Здраво
  имам нередовна менструација и прв пат денес забележав кафеав исцедок дали треба да бидам загрижена?
   
 10. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.013
  Пол:
  Женски
  Според ова што го кажуваш не можам да знам да ти одговорам. Ти доцни а имаш само кафеав исцедок? Биди појасна. Можеби се мачи да пробие, а некогаш може да значи и бременост. Ако не добиеш и си сексуално активна, најдобро посети гинеколог или во најмала рака земи си тест за бременост.
   
 11. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.295
  Допаѓања:
  17.170
  Пол:
  Женски
  Уште ли не го сменија насловот на темава, втор пат го читам и по втор пат на друго ми текнува, на вицот со Мујо кога го учел син му како да ги облекува гаќите-жолтото напред, кафеавото позади. :rofl:
   
  На kavadar4anka, Dennings, MilaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  значи да,сосема истиот проблем го имам и исто сум сексуално активна,само што имам инфекција и примав терапија и во вторникот правев пап тест, а треба да добијам утре,ама најверојатно утре или вторник одам кај гинекологот
   
 13. gabs

  gabs Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Zdravo,
  Prvpat pisuvam...vo petokot imav nezastiten odnos so soprugot sto bese eden den pred ovulacijata, a vcera zabelezav mn mala kolicina na kafeav iscedok koj denes go nemase. Mislenje?
   
 14. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  zdravo, ne znam dali si znaela do sega ama i jas prv pat vidov denes statija deka ako imas odnos/i den/ovi pred ovulacija deka ima sansi da zabremenis,sepak mislam deka zavisi i od toa dali i prethodno si imala taka ili e prv pat... inaku za kafeaviot iscedok ne znam so da ti kazam,mislam deka mi se ima slucuvano ama sepak mislam deka ako imas nesto poseriozno najdobro e da si otides na ginekolog oti vaka samo mozeme da pogoduvame so e
   
 15. gabs

  gabs Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Pa prv pat mi se slucuva da imam kafeav iscedok, a da ne mi e vreme za dobivanje...ako ne ti e tesko mozes li da mi dades link od statijata, mislam, ako mozes brzo da ja najdes? Fala :)
   
 16. blagica_a

  blagica_a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2015
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  lady.mk/9-soveti-kako-da-zabremenite-polesno/2/
  po se izgledaa malce sum gi zbrkala rabotite ama nadevam se ke ti posluze,nema problem :)
   
  На gabs му/ѝ се допаѓа ова.
 17. larrachi

  larrachi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  920
  Пол:
  Женски
  Здраво членови на форумот.
  Имам едно прашање па се надевам на ваша помош.
  Веќе 2 месеци сум сексуално активна, а пред 5 дена го имав последниот сексуален однос, А партнерот сврши надвор од мене (95%..). Јас имам цистит веќе подолго време и не примам никакви лекарства. Завчера на гаќите имав кафеав исцедок, а претходните дена имав само бел и проѕирен исцедок, бело прање, а вчера светло кафен исцедок..денес имсм жолт со непријатен мирис(често го имам). На интернет читам дека кафеавиот исцедок значи бременост, па малку сум испаничена. Прв пат ми се појавува ваков исцедок вон менстурација, обично секогаш го имам само пред и по менструација, инаку менструацијата ми заврши на 3ти јануари и кога го видов кафениот исцедок мислев дека ќе ми дојде ама ете абер нема..
  Од што читам по интернет за бременост ми се чини дека и стомакот ми е подуен и ме болат јајниците...
  Ве молам за помош, дали сум бремена, исцедокот е од циститот или некоја бактерија/инфекција? (немам можност да посетам доктор....)
   
 18. gabs

  gabs Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  прво, мислам дека е многу важно да почнеш да примаш лекарстав за циститот за да не ти предизвика поголеми проблеми, мислам дека може со антибиотици да се среди, ако не можеш да посетиш доктор тогаш прашај во аптека, мислам дека ќе можат да ти помогнат....Второ, купи си тест барем да утврдиш која е причината за исцедокот и каснењето....Тешко дека ќе може некој од тука да ти помогне со точна дијагноза, ама вака барем ке ги намалиш опциите за тоа што би можело да биде.
   
  На larrachi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Мое мислење е дека не трбе да се претерува со муабетите оклу цисти. Навистина не знам што важност им се придава на такви да не речам банални работи. Едноставно не разговараш.
   
 20. Diona

  Diona Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Дали знае некој да ми каже на што се должи кафеав исцедок 2-4 дена пред циклус. Тоа ми се случува скоро на секое добивање последниве 3-4 години. Го имам прашано гинекологот, ми рече дека не е ништо страшно, може е заостанато од претходниот циклус. Ме загрижува што се случува скоро пред секој циклус веќе подолго време, а редовно одам на преглед и се е во ред. На интернет наведуваат многу причини што може да го предизвикаат тоа, ама доколку ти се случи еднаш, а не редовно.
   
  На muth му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.