1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Себореа

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SunFlower94, 16 јуни 2010.

  1. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Девојки имам еден проблем во пределот околу носот црвено ми е ме чеша понекогаш,односно ми се има појавено себореа и се имам пробано, неколку пати имам одено на кожно но без успех..дали има некој што знае како се лечи или имал ваков сличен проблем? Однапред благодарам и се извинувам ако има слична тема.
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Да си купиш крема од апотека РЕКОНАЗОЛ..Ќе ти помине и нема да имаш проблем после.
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    леле фала многу а отприлика да не знаеш колку е?
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    не е скапа не знам точно околу сто нешто денари изгледа беше..татко ми ја користеше и за скоро една недела му се среди лицето и сега нема потреба од крема зашто му се изгуби себореата..и треба да пазиш на исхрана..не јади многу зачинета, лута храна..кечапи такви обработени сосови или храна избегавај, нормално цигари не, алкохол малку и кафе ако не пиеш уште подобро..е сега и да не се нервираш ама тоа е нели потешко али гледај да избегаваш стрес...тоа е
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  5. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    И јас имам себореа ауууу многу е гадно и нервозно :@ Мене ми беше распространето по цело лице многу гадно другаркиве уплав добиваа од мене :( бев кај др.А....... (да не биде како реклама или нешто сл.) и ми даде маст Кутерид, ми помина за 3 дена лицево стакло ми стана но сега повторно ми се појавува околу носот на челото аххх многу ме нервира , и ке се намачкам со маста и ке ми помина вака веќќе година дена се мачам :( Но на денешницава не се може без стрес ...
    Ке пробам со Реконзол па ке видиме
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    SunFlower94 Кажи ми дали ја нанесе маста ,дали ти помина и дали пак ти се враќа себореата???
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Реконазол купи и немај гајле.Ама пази на исхрана и на стрес.
     
    На thatnorma и moni24 им се допаѓа ова.
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    тие што патат од сабореа дали доволно внесуваат вода, млечни производи и месо?
     
  9. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Вода и млечни производи да но месе мн ретко зависи од финансии
    А зошто ?
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Не треба да јадат многу зачинета храна, мајонези, кечапи и сл., слатки, кафе...цигари и алкохол по можност да избегнуваат...а зеленчук и овошје како и млечни производи па и месо е дозволено. Стресот е најголем ризик фактор за појава на себореата. Е сега и надворешните промени и загадениот воздухот и сл. можат да влијаат на појавата.
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  11. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    епа се прашував да не е предизвикана сабореата од недостик на одредени прехрамбени производи, а најчесто овие производи луѓето ги изостануваат особено ако се на диета.
     
  12. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Јас кога бев кај Др.Анчески тој ме виде и ми рече да нејадам конзервирани продукти,кобасици , виршли,паштети...повеке на зеленчук и овошје,да немешам кафе со млеко итн.Сето тоа го избегавам можеби и затоа ми се намали појавувањето на себореата но од друга страна тука е стресот секојдневните проблеми со работа-без работа па ми рече секој ден од сабајле и навечер да пијам по едно бедоксинче-но кога-како.
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    сакам да прашам дали знаеш нешто за себореа на кожата на главата ,јас не бев на доктор на своја рака купив Реконазол шампон едно време ми помогна а после пак се врати црвенило и чешање на кожата. Ако сменам друг шампон е уште полошо ако имаш некое искуство те молам кажи.
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Може да се јави себореата пак ... ете кај татко ми се појави малку. Пробај со маслиново на главата ... не знам што да ти кажам. Едноставно треба да се пази на стрес, на исхрана , ама ќе кажам тешко, плус воздухот е загаден така да затоа не може да исчезне тотално.
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Себореата е многу страшна работа, ја имав на главата, односно на скалпот. Ја лечев околу половина година со Фитовал, давав страшни пари за него и ми помина, неколку месеци немав и ете сега пак. Претпоставувам се појавува летно време кај мене од што ми се поти главата интензивно и ми се потхранува скалпот таму кај што е зафатен и на тој начин се раширува. Досадно е, ужасно досадно, ама ете пак наскоро ќе ја започнам битката, да го довршам моментално шампонот што го користам и почнувам јовонаново.
     
    На Pea и thatnorma им се допаѓа ова.
  16. Fema

    Fema Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    I jas imam problem so Seborea na skalpot. Inaku porano mi se pojavi na celoto telo ama toa se resi so dieta i rekonazol. Inaku primetiv deka dosta samponi mi smetaat, pa zatoa kosata ja mijam so samponite na kerka mi. Bebeski.
    [mod-kirilica:3w33c6xp][/mod-kirilica:3w33c6xp]
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    повторно со фитовал ли ќе почнеш??? и јас го имам истиот проблем ми рекоа да земам Дукри -против првут чини 750 ден па се мислам да не имаш искуство со овој шампон писи те молам поз :) :)
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KidCudi

    KidCudi Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Дали некој имал досега искуство со користење на Avene колекција за лечење на себореа на лице?
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Мене за себореа ми препорачаа Kelual na Ducrey , кремата е околу 620 денари . помага во периодот на самото воспаление, да го убрза процесот на поминување наместо да трае црвенилото 4 дена , со неа трае 2 дена. Ако имате некој друг начин , метод или препарат слбодно советувајте
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Каква диета е препорачана? Дали и какво месо смее? Која храна ја избегнувате и какви креми користите за заштита?
     
    На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.