1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Себореа

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SunFlower94, 16 јуни 2010.

 1. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Девојки имам еден проблем во пределот околу носот црвено ми е ме чеша понекогаш,односно ми се има појавено себореа и се имам пробано, неколку пати имам одено на кожно но без успех..дали има некој што знае како се лечи или имал ваков сличен проблем? Однапред благодарам и се извинувам ако има слична тема.
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Да си купиш крема од апотека РЕКОНАЗОЛ..Ќе ти помине и нема да имаш проблем после.
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  леле фала многу а отприлика да не знаеш колку е?
   
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  не е скапа не знам точно околу сто нешто денари изгледа беше..татко ми ја користеше и за скоро една недела му се среди лицето и сега нема потреба од крема зашто му се изгуби себореата..и треба да пазиш на исхрана..не јади многу зачинета, лута храна..кечапи такви обработени сосови или храна избегавај, нормално цигари не, алкохол малку и кафе ако не пиеш уште подобро..е сега и да не се нервираш ама тоа е нели потешко али гледај да избегаваш стрес...тоа е
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  И јас имам себореа ауууу многу е гадно и нервозно :@ Мене ми беше распространето по цело лице многу гадно другаркиве уплав добиваа од мене :( бев кај др.А....... (да не биде како реклама или нешто сл.) и ми даде маст Кутерид, ми помина за 3 дена лицево стакло ми стана но сега повторно ми се појавува околу носот на челото аххх многу ме нервира , и ке се намачкам со маста и ке ми помина вака веќќе година дена се мачам :( Но на денешницава не се може без стрес ...
  Ке пробам со Реконзол па ке видиме
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 6. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  SunFlower94 Кажи ми дали ја нанесе маста ,дали ти помина и дали пак ти се враќа себореата???
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Реконазол купи и немај гајле.Ама пази на исхрана и на стрес.
   
  На thatnorma и moni24 им се допаѓа ова.
 8. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  тие што патат од сабореа дали доволно внесуваат вода, млечни производи и месо?
   
 9. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  Вода и млечни производи да но месе мн ретко зависи од финансии
  А зошто ?
   
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Не треба да јадат многу зачинета храна, мајонези, кечапи и сл., слатки, кафе...цигари и алкохол по можност да избегнуваат...а зеленчук и овошје како и млечни производи па и месо е дозволено. Стресот е најголем ризик фактор за појава на себореата. Е сега и надворешните промени и загадениот воздухот и сл. можат да влијаат на појавата.
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 11. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  епа се прашував да не е предизвикана сабореата од недостик на одредени прехрамбени производи, а најчесто овие производи луѓето ги изостануваат особено ако се на диета.
   
 12. moni24

  moni24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  Јас кога бев кај Др.Анчески тој ме виде и ми рече да нејадам конзервирани продукти,кобасици , виршли,паштети...повеке на зеленчук и овошје,да немешам кафе со млеко итн.Сето тоа го избегавам можеби и затоа ми се намали појавувањето на себореата но од друга страна тука е стресот секојдневните проблеми со работа-без работа па ми рече секој ден од сабајле и навечер да пијам по едно бедоксинче-но кога-како.
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  сакам да прашам дали знаеш нешто за себореа на кожата на главата ,јас не бев на доктор на своја рака купив Реконазол шампон едно време ми помогна а после пак се врати црвенило и чешање на кожата. Ако сменам друг шампон е уште полошо ако имаш некое искуство те молам кажи.
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Може да се јави себореата пак ... ете кај татко ми се појави малку. Пробај со маслиново на главата ... не знам што да ти кажам. Едноставно треба да се пази на стрес, на исхрана , ама ќе кажам тешко, плус воздухот е загаден така да затоа не може да исчезне тотално.
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 15. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.579
  Допаѓања:
  91.456
  Пол:
  Женски
  Себореата е многу страшна работа, ја имав на главата, односно на скалпот. Ја лечев околу половина година со Фитовал, давав страшни пари за него и ми помина, неколку месеци немав и ете сега пак. Претпоставувам се појавува летно време кај мене од што ми се поти главата интензивно и ми се потхранува скалпот таму кај што е зафатен и на тој начин се раширува. Досадно е, ужасно досадно, ама ете пак наскоро ќе ја започнам битката, да го довршам моментално шампонот што го користам и почнувам јовонаново.
   
  На Pea и thatnorma им се допаѓа ова.
 16. Fema

  Fema Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  I jas imam problem so Seborea na skalpot. Inaku porano mi se pojavi na celoto telo ama toa se resi so dieta i rekonazol. Inaku primetiv deka dosta samponi mi smetaat, pa zatoa kosata ja mijam so samponite na kerka mi. Bebeski.
  [mod-kirilica:3w33c6xp][/mod-kirilica:3w33c6xp]
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  повторно со фитовал ли ќе почнеш??? и јас го имам истиот проблем ми рекоа да земам Дукри -против првут чини 750 ден па се мислам да не имаш искуство со овој шампон писи те молам поз :) :)
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 18. KidCudi

  KidCudi Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Дали некој имал досега искуство со користење на Avene колекција за лечење на себореа на лице?
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 8petre8

  8petre8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  582
  Пол:
  Машки
  Мене за себореа ми препорачаа Kelual na Ducrey , кремата е околу 620 денари . помага во периодот на самото воспаление, да го убрза процесот на поминување наместо да трае црвенилото 4 дена , со неа трае 2 дена. Ако имате некој друг начин , метод или препарат слбодно советувајте
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  657
  Допаѓања:
  4.449
  Каква диета е препорачана? Дали и какво месо смее? Која храна ја избегнувате и какви креми користите за заштита?
   
  На thatnorma му/ѝ се допаѓа ова.