1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Северина Вучковиќ

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од ocila, 16 август 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Стилот на Северина може да се опише како поп со елементи на фолк и кабаре. Како дете зазела мал дел во театарски и оперски продукции во нејзиниот роден Сплит. За време на 1980-тите, добивајќи неколку награди на локални фестивали, таа ја претстави нејзината рана професионална кариера на, чиј резултат беше нејзина преселба во Загреб во 1989 со цел да направи поголеми чекори. Истата година таа го снима нејзиниот прв студио албум насловен по нејзиното име Северина. Во следните години таа создаде имиџ на национална поп икона со број 1 хитови како „Далматинка“ (1993), „Палома нера“ (1993), „Трава Зелена“ (1995), „Од роѓендан до роѓендана“ (1996), „Дјевојка са села“ (1998), „Пријатељице“ (1998), „Ја само пјевам“ (1999), „Анте“ (1999) и други.

  Следуваше огромниот успех на нејзиниот албум од 2001 насловен како Поглед испод обрве, а по него следеше турнејата Вијурен у те. Со тоа Северина го потврди нејзиниот статус како една од најпопуларните хрватски артисти. По неколку години пауза таа го издаде и нејзиниот 8 по ред албум под насловот Севергрин (2004). Во 2006 година победи на хрватскиот избор за песна за Евровизија Дора и ја претставуваше Хрватска во Атина, Грција на 20 мај 2006 со песната „Моја штикла“. Заврши на 13-тото место со 56 поени. Големи контраверзни реакција се јавија за стилот на песната, посебно од хрватските фанови, критичари и новинари. Критиките се однесуваа на аранжманот за кој се велеше дека потсетува на традиционална српска ритмика. Тоа Северина и авторите на песната го негираа и произлегоја со став дека тој е хрватски ритам и потекнува од Загора.

  Дологоочекуваниот 10-ти албум на Северина насловен како Здраво Маријо, во кој поголем дел од песните се дело на Горан Бреговиќ, беше издаден во мај 2008. Првиот сингл од албумот е „Гас, гас“ кој стекна голема популарност, не само во Хрватска, туку низ целиот балкан. Музиката на оваа песна потсетува на српски турбофолк. Албумот доби негативни критики бидејќи Северина со имиџот кој го создаде за албумот имаше цел да го исмејува христијанството. Сепак албумот достигна голема популарност и Северина сними музички видеа за повеќе песни како „Тридесете“, „Гаде“, „Хаљиница боје лила“ и „Здраво Маријо“. На 15 декември 2009 Северина реализираше нов сингл - „Лола“ кој е дел од Милиграм компилацијата.
  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B8%D1%9C
  дали ја слушате ?
  Кои ви се омилени песни?
  И нормално постирајте песни од неа ....
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Право да си кажам, порано апла сељанка беше со песните како „Гас, гас“, „Моја штикла“, и таквите слични, и крајно ми беше антипатична.
  Сега не знам зашто, многу мила ми стана женава. :) И поубави песнички почна да прави...„Град без људи“ и „Бред Пит“ ги утепав слушајќи. :D :wasntme:
  Сега во последно време актуелна ми е:
  http://www.youtube.com/watch?v=9Y4mOaflm-4
  Баш летна песна.
   
 3. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.658
  Многу битен момент во кариерата сте заборавиле за нејзе. Прав уметник е женава :D
  [​IMG]
   
  На karenin, Hkikica и chocolate.chick им се допаѓа ова.
 4. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Порано песните ми беа сељачки и не сум ја слушала. Кога излегоа Бред Пит и Италијана не ги имав ни ислушано зошто мислев дека се како претходните. Но, сега гледам дека напредува полека полека. Може ќе почне да напредува и во областа која ја спомна Артемишн :lol: Впрочем, и тоа ја направи толку славна.
  Сега омилена ми е Италијана.
  http://www.youtube.com/watch?v=9Y4mOaflm-4
   
 5. Marbella

  Marbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  342
  Последнава нејзина песна Италјана ми е најомилена :rock:
  Андиамо
  Андиамо тути куести
  Андиамо тути куести
  Аааавантииии .... :lol:
   
 6. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Морам да признаам дека има убави песни и пее убаво,ама како личност воопшто не ја сакам,премногу ми е антипатична.Да може за пари би се слекла на улица да ја гледаат сите,срамота е за една пејачка да снима порничи :tmi: Мислам како можела да си дозволи? :?: Од време на време ја слушам ја сакам како пејачка а како личност ја мразам :devil:
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  Севе стварно не ми е за пејачка, повеќе ми е да се појавува во спотови :D

  Шала на страна, оваа и‘ ја сакам:
  http://www.youtube.com/watch?v=PPfByVISDhM
  А и оваа ми е интересна од постарите:
  http://www.youtube.com/watch?v=B07X2FDm298
  Ako si prvi covjek ti na svjetu
  prvi uopce
  sto ne kazes moj Adame :D
   
  На antonina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WhoisShe

  WhoisShe Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Сакам да прашам дали знае некој колку се картите за концертот во април и каде во Скопје се продаваат ? Фала од напред
   
 9. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.031
 10. Glorich

  Glorich Активен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2012
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  16
  И мене истото ме интересира :)
   
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  162.199
  Пол:
  Женски
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  Ќе оди некој на концерт? Мене некако не ми се даваат толку пари за на Северина |(
   
 13. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  А колку е картата? :)
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  600 и 700 денари.
   
 15. AwesomeGirl

  AwesomeGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2013
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски
 16. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.038
  Срцка е бе Севе :)
  Сите песни и се баш позитивни,и за размрдување на газина :)
   
 17. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  437
  Јас многу ја сакам Северина..Прво, преубава ми е...
  Ги сакам старите песни, пред гас гас... :D
  незнаев дека ќе иам концерт...каде, кога?
   
  На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
 18. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  И бев и на минатиот концерт а планирам да одам и на овој.Едноставно ја обожавам!Општо, многу повеќе ги сакам хрватиците од србинкит.а За Севе можам само да кажам дека е вистинска дама, изгледа преубаво, преубаво пее и има супер песни.Нема да згрешите ако одите на концерт, од лично искуство ви кажувам.А друг битен фактор за мене е што публиката и се убави и весели луѓе. ;)
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  13ти Април во Борис.
   
  На encimenci му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Иако не сум љубител на ваква музика, сепак има некои нејзини песни кои ми се допаѓаат.