1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сеговија-Шпанија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од alf, 12 август 2019.

 1. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Машки
  Сеговија се наоѓа во покраината Кастиња и Леон. Вом Сеговија живеат околу 50 000 жители и се наоѓа 50км северно од Мадрид и претѕставува дневна туристичка атракција ( од Мадрид се возат дневни тури на многу агенции за Сеговија ).Главна атракција е аквадуктот кој се користел за водоснабдување на Мадрид.
  20190716_140854.jpg
  20190716_142331.jpg
  Во центарот на градот се наоѓа црквата Iglesia de San Martín
  20190716_143340.jpg

  а после нејзе на главниот плоштад е катедралата
  20190716_144256.jpg
  И најголемата атракција - замокот Alcázar de Segovia
  20190716_151439.jpg
  Ова е еден од најубавите замоци во Шпанија и а и во Европа.
  20190716_151555.jpg
  Спомениот на хероите од 2 Мај ( не знам што е поентата со 2 Мај)
  20190716_151852.jpg

  Во секој случај вреди да се посети Сеговија.

   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 12 август 2019