1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс ДА, но без задоволство!

Дискусија во 'Секс' започната од Ros, 7 декември 2009.

  1. Ros

    Ros Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    pred nekolku meseci bese i mojot prv seksualen odnos na 19 godini , od togas imame seks megutoa vo nieden moment ne sum pocustvuvala zadovolstvo a i toj mi go kaza istoto za nego ednostavno e premnogu bolno ili premnogu tesno ili vremeto ne e pogodeno ili raspolozenieto i red drugi raboti , devojki kako da se spravam so ova i kako da ja pocustvuvam ubavinata na seksot kako site drugi normalni luge , posakuvam da bese se kako kaj drugite !!!!!!!!!!!!!!!! :| Zagrizena sum i da ne ne e nesto vo red so mene !
     
  2. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ros, ja ovoj problem go imav dobri 5-6 meseci pred da pocnam da uzivam vo seksot. prviot pat me bolese...i vtoriot...i tretiot i sekoj nareden. nikako nemozev da se opustam. prvo mislev deka e normalno a kako si pominuvase vremeto se poveke se maltretirav sto ne e vo red so mene. mi se desavase da me boli i dopir, i penetracija...strasno.bev i na ginekolog-se bese ok. e togas dojdov do resenieto na problemot-prsihata. normalno deka ja sakav da imam odnosi so decko mi, ama mozoceto se uste ne mi bilo spremno. togas pocnavme da rabotime na opustanjeeeeee..kaj mene dobitna kombinacija bese casa crveno vino i doooolga predigra..dovolno dolga da ja samata posakam seks. taka da ja te sovetuvam da ne panicis-toa sto ti se desava e minlivo VERUVAJ MI. otkri samata sto te opusta...i prepusti se na momentot. misli na seksot kako na nesto ubavo zosto stvarno e toa i so tek na vreme ke prestanes da go dozivuvas kako nesto bolno ;)
    se nadevam deka pomognav malce ;) pozzz
     
    На matilda258 и bilebt им се допаѓа ова.
  3. Ros

    Ros Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    fala ti Newring .. na sovetot se nadevam deka ke dojde i toj den za mene !!! ednostavno nikako da dojde i se custvuvam tolku mnogu neprijatno i glupavo , da primetiv deka i kaj mene vinoto pravi cuda hm, ;) mozda treba pogolema kolicina :lol: :lol: devojki sto e so vas drugite???????? :?:
     
  4. kristin4e

    kristin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    122
    Да ти кажам Рос не ме бива многу за делење совети ама се пронајдов некако во твојава приказна и се чувствувам должна да ти напишам некое зборче.
    Прво да ти кажам дека е се е во ред со тебе и дека е нормално во прво време да чувствуваш болка при сексуалниот чин.Ова ти кажувам од мое искуство,а и од искуството на моите другарки со кои отворено си разговаравме и горе-долу сите поминувавме низ истите фази.
    Друго да ти кажам дека Newring86 убаво те советува долго да си се опуштате и да уживате во гушкање,бакнување и милување.Предиграта е многу важен момент за да можете да се опуштите и целосно да се предадете едниот на другиот.Секој нареден пат нека ви биде ново искуство и ново доживување.Разговарајте и кажувајте си едниот на другиот што ви се допаѓа,а што не.И не се секирај.Ќе дојде време и ти да ги почувствуваш убавините на сексот и да гориш од страст во прегратките на твојот сакан. ;)
     
  5. Ros

    Ros Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    najgolemiot problem e vo toa sto se vlaznam se do momentot koga treba da se sluci odnosot i potoa se e suvoooo zatoa e i bolno
     
  6. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    ros i jas go imav istiot problem i kako sto ti kazaa pogorem se e do psihata opusti se i uzivaj eve jas bev celosno opustena smirena za vreme na predigrata i koga ke dojdese vreme za sex nekako se stegav i me bolese i mi trebase nekoe vreme za da se opustam ama ete sega poleka poleka se sreduva toa kaj mene mislam bese zatoa sto prviot pat me bolese premnogu i od togas sekoj nareden pat mislev me boli isto ama poleka isceznuva toa cuvstvo sega mislam samo kolku e toa ubavo a ne i bolno
     
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Srcka, stvarno ne treba da se sekiras. i ja i soledad sme pominale bukvano niz istoto a sigurno i uste mnogu devojki. i mene mi se desavase da sum vlazna se do momentot koga nesto treba da se desi i posle sum suva i me boli i sum stegnata skroz. najbitno od se vo ovaa situacija e decko ti da te razbere, da ne brza, nikako da ne se obiduva da penetrira dodeka si suva, da se obidete so stimulacija na klitirisot dodeka penetrira... i so tek na vreme se ke si bide ok. problemot ti e samo vo glavceto veruvaj mi. ednas doziveanata bolka ja dozivuvas kako definitivna i povtorliva. samo opusti se i probaj so ovie soveti... ;)
     
  8. babygirl

    babygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    65
    :D i jas da kazam nesto vo vrska so ova , i mene mi se sluci istoto :))) na pocetokot mnogu me bolese i se prasuvav kako mozat lugeto da go sakaat sexsot , da uzivaat vo nego koga mene ne mi prstavuva nikakvo zadovolsto....noooo so tek na vremeto se se izmeni ....mi stana nesto bez koe ne mozam da funkcioniram i maksimalno uzivam vo nego :))) se e prolazno , nemoj da se sekiraj , ke si se namestat rabotite samo za se treba vreme.... :) pozzzz
     
  9. Crveno-bonbonce

    Crveno-bonbonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    10
    Ros kako sto mozam da zabelezam ova mu se slucilo na mn pa i mene i tebe:D
    Znaci kako sto bese prethodno spomenato se e do psihata...koga imav prv pat seks ne protece voopsto krv(verojatno zatoa sto sum nemala himen-a toa e mn redok slucaj) i taka veruvav deka imam elasticen himen i deka naredniot pat ke se skinam-i deka toa ke e mn bolno(i neso vo toj stil) pa narednite 2 meseci voopsto ne uzivav...i vo eden moment dodeka imav seks i se tresev celata sfativ deka ustvari i mi e ubavo samo sum preplasena za bezveze...i odtogas uzivam:D
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не грижи се, се е во ред. Се сеќавам и јас долго време не можев да уживам, болки ненормални.
    После тоа зедовме лубрикант (има и во тинекс), и колку-толку се олесна. Па пробајте со овој начин, и секако мисли позитивно и опушти се. ;)
     
  11. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Насловов на темава би отишол во позитивна насока, доколку се препуштите на уживање, а не да го сфаќате сексот како нешто што мора да се направи за барем еден да е задоволен.

    Се претпоставува дека е измислен за обострано задоволство, т.е. уживање. И тргнувајќи од смислата на уживањето, значи целосно опуштање за да се доживее убавото.

    Мене истово твое ми се случуваше на почетокот, во првите сексуални односи, кога не знаев што ми се случува. Се чудев што операција се изведува врз мене па не се влажнев. Значи :!: одговорот се состоеше во мојата стегнатост, т.е. не бев опуштена и посветена на моето уживање.

    Доколку имаш проблем со влажнењето, разговарај со гинеколог. Или како што ти пиша Лакри, пробај со лубрикант. Нема ништо страшно или срамно тука.
     
    На ilence му/ѝ се допаѓа ова.
  12. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Истово ова ми се случува и мене. Ме боли, можеби не толку многу како што јас мислам дека боли, ама сепак. Едноставно неможам да се опуштам. Знам дека се е до психата, и се трудам да ја средам, ама не иде. Во глава си викам "аман, не боли толку, не преувеличувај,ќе помине после неколку пати, стегни заби" и што ли уште не. Само еднаш беше успешно ова, тогаш
    ми влезе цел :$
    Престанав и во предиграта да уживам, не ми е убава повеќе. Не ми е убаво кога се бакнуваме, кога ме допира. Не дека ми е гадно или одбивно, ама не уживам.
    Кога сум сама и кога мислам на тоа, добивам огромна желба, ама кога треба да се деси, се згрчувам, се блокирам. Не знам како да си помогнам, и искрено, не знам ни зошто го пишувам ова, кога веќе сте одговориле на истиов проблем, ама морам некаде да кажам. Всушност, и дечко ми го знае ова, и ме разбира. Кога ќе кажам дека ме боли и дека неможам, се трга и тоа е тоа. После ова, расположението ми е на нула, паѓам во некаква си депресија, многу се бедирам.
    Еве, од прееска се мислам дали да одам кај него да пробаме, зошто стварно сакам да се навикнам и да почнам да уживам, ама уште од сега знам дека дома ќе се вратам избедирана.
    Пробавме и со лубрикант, пак исто.
    Не знам што повеќе да направам, стварно не знам... :x
     
  13. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Епа и тоа ако не успева, напиј се чашка-две-три црвено вино (ама немој да претераш па да му заспиеш), или касни си апетисани, помагаат докажано.
     
  14. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Се согласувам за виното :!: исто така гледајте и некој порнич кој на двајцата ви е интересен заедно или зборувајте за вашите сексуални фантазии,па кога ќе сте превозбудени оддолзувајте ја пенетрацијата за некое време,после ова мислам дека ќе е се‘ во најдобар ред ;) .
     
  15. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Девојки, ви благодарам на советите. За црвено вино не знам, не сум пробала. Знам дека
    џоинтот
    ми помага, впрочем така и ја изгубив невиноста после мнооогу мачење. Не сум многу по тие работи, ама ете тогаш така бидна. Само што не сакам да треба да дувам секој пат кога ќе сакам да имам секс.
    Како и да е, благодарение на вашите совети кои ме инспирираа, си фаќам ја бадемите у раце и патот под нозе, и отидов. :D
    Вечерва мора да биде малку подобро. Ќе бидам позитивна и опуштена и мора да биде.
    :*
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    :lol:
    Ме потсети на мојот прв пат... истото и мене ми помогна. Но не можев секогаш, зашто уживав од филмот што си го направив, а не бев сконцентрирана на задоволството што го носи сексот. Треба да си свесен и трезен за да уживаш во сексот.
     
  17. n.a.t.t.y

    n.a.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    763
    Хахаха, леле јас па викам единствена сум била.
    Инаку во право си, сигурно не може да се ужива зошто не знаеш баш кај си, ама барем тие неколку пати ќе ти се "подрашири" :D
    Ајт отидов ја да не ми кидне бусчето :) :hug:
     
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214

    Добро те рзбира дека те боли па се трга, а јас имав еден што не гледаше време и место и дали ми е до секск или не, многу навалуваше, ми вршеше притисок, ама џабе ништо не бива со такво однесување, и сега веќе не сум со тој.
     
  19. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Девојки и јас го имам истиот проблем.. веке 7 месеци сум активна а немам никакво задоволство знаци немам никакво убаво цувство. Јас сум постојано влазна но никако да узивам. Сме пробале и со вино и пак не бидува. Како вие го надминавте тоа после толкав период.?? Мислев дека е до децкоми но знаци не е до него кај повекето е така. Ја изгубив надезта до пред да процитам тука. Знаци сепак имам надез и јас да узивам но се прасувам кога ке биде тоа :(...... ЗНам дека е до психата не мозам да се сконцентрирам секогас мислам сега оак нема да ми е убаво и сл.... Како мозе на сите да им е убав сексот а на мене не многу сум разоцарана .Помогнете ми да го надминам тој космар плссс....