1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семејно насилство

Дискусија во 'Брак' започната од aneta.oh-36, 29 ноември 2009.

 1. aneta.oh-36

  aneta.oh-36 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  16
  КРАЈНО ВРЕМЕ Е ДА ПОЧНИМЕ ДА ГО ВАДИМЕ ОД НАФТАЛИН СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО
  ИНФОРМАЦИИТЕ И ИЗЈАВИТЕ ШТО ИМАВ ПРИЛИКА ДА ГИ СЛУСНАМ ПОСЛЕДНИВЕ НЕКОЛКУ ДЕНА МЕ ЗАПРЕПАСТИЈА . АЈДЕ ЗАЕДНО ДА ЈА ПОДИГНЕМЕ САМОДОВЕРБАТА НА ЖЕНИТЕ
   
  На tigrica92 и srcekrsacka им се допаѓа ова.
 2. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  a nemozam da razberam sto nekoi za izneveruvanje se razveduvaa a za maltretiranje trpat
   
  На Gosh, verica81, avita и 2 други им се допаѓа ова.
 3. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  1.994
  Пол:
  Женски
  Многу се радувам што лугето почнаа да разговараат за семејното насилство. Многу добра беше кампањата ''ВИСТИНСКИОТ МАЖ НИКОГАШ НЕ УДИРА ЖЕНА''. Mислам дека по оваа кампања многу жени ке почнат да пријавуваат ако се тепани...
  Ама стварно неможам да сватам зошто некои жени го трпат семејното насилство, зошто по првиот удар не го пријават, а потоа веднаш да го остават насилниот маж... и не ги прифакам оправдувањата во стилот '' Го сакам и неможам да го оставам''- како може некој да сакаш ако кон тебе се однесува како кон животно и воопшто не те почитува или пак ''Не го оставам заради децата'' - какво детство ке имаат тие деца ако секој ден гледаат насилство и карање, што е со нивната психа, какви ке бидат тие деца кога ке пораснат, или ке го прават и тие тоа, или ке очекуваат и на нив да им се случува истото, затоа што секое дете се поистоветува со некој од родителите...
  А најлоша варијанта на семејното насилство ако се тепаат и децата или не дај боже сексулно малтретирани. Има и мајки што ги малтретираат своите родени деца како што беше случајот што скоро го кажуваа на вести за мајката што го имаше претепано до смрт своето дете. Па какви се тие мајки... зошто воопшто раѓале деца ако несакаат да ги чуваат и со што заслужило тоа мало невино дете некој така да се иживува врз него...
  Ама не е само тепањете насилство, во семејното насилство спаѓа и психичкото малтретирање,кое е можеби и поболно од физичкото, иако мислам дека тоа ретко кој сваќа дека е психички малтретиран, и мислам дека многу потешко може да се докаже ова насилствоо...
  НИКОЈ НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ТЕПАН... ЗАТОА ПРИЈАВУВАЈЕ ВЕДНАШ!!!
   
  На vujna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  a sto e so nasilstvoto nadvor od potesniot krug na semejstvoto ? :?
  najmnogu znaci najmnogu sto mrazam e koga de4koto pri raspravija ke si ja udri devojkata a ona ke kaze ZOSTO ME UDRI? a on PA DOBRO DE,NE TE UDRIV SILNO ! :o
  Mislam ....mizerija! :twisted:
   
  На Mother of 2boys, Водолија и butterfly2 им се допаѓа ова.
 5. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  Мислам дека не е толку едноставно да си ги спакуваш куферите и да го напуштиш домот, особено ако имаш деца. Но ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ниту една жена не заслужува да трпи насилство.
  Мислам дека (барем се надевам) младите жени не го трпат ова, затоа што се пообразовани. Постарите живеаат со мислата дека тој е мажот, дека треба да се почитува без разлика на се и не ни помислуваат да го остават, затоа што во минатото срам било да се разведеш.
  Ако една жена се почитува себе си НИКОГАШ нема да си дозволи такво понижување, ако не за друго треба да мисли на своите деца.
   
  На Mother of 2boys, girl.23, vivadani и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Zenite ne treba da se plasat da prijavat. Policijata zatoa e tuka. Nikoj ne zasluzil da bide maltretiran!
   
 7. aneta.oh-36

  aneta.oh-36 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  16
  ]ПОЗДРАВ ДО СИТЕ ВАС МОИ МИЛИ КОИ САКАТЕ СЕКОЈА НА СВОЈ НАЧИН ДА ПРИДОНЕСИМЕ ВО ОХРАБРУВАЊЕТО НА СИТЕ ЖЕНИ ДА ГО ПИЈАВАТ НАСИЛСТВОТО ИНСТИТУЦИИТЕ НА ДРЖАВАТА ВЕКЕ НЕ СЕ ГЛУВИ ПОЧНУВААТ ДА ГИ ГЛЕДААТ РЕАЛНИТЕ ПРОБЛЕМИ . НА ДОБАР ПАТ СМЕ И САМО ДА ПРОДОЛЖИМЕ НАПРЕД КОН ЗАЈАКНУВАЊЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА СИТЕ ЖЕНИ . ПОСЕБНО ДЕВОЈКИТЕ КОИ МИСЛАТ ДЕКА ЕДЕН ШАМАР ОД ДЕЧКОТО НЕ Е НИШТО И ГО ПРЕМОЛЧУВААТ ТОА ,А ПОТОА СЕ НАВИКНУВААТ И МИСЛАТ ДЕКА ЕДНОСТАВНО ТОА Е ДЕЛ ОД ЕДНА ВРСКА

  НЕ Е ЉУБОВ АКО ИМА НАСИЛСТВО
   
  На vujna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  izvini a da te prasam samo me interesira ne te razbrav bas najdobro dali razveduvanjeto od toj maz go smatras za ponizuvanje na zenata ili nasilstvoto vrz nea e toa sto za tebe e ponizuvanje ,bi sakala ako sakas da mi odgovoris potocno da pojasnis koe od ovie dvete e za tebe ponizuvanje razvodot ili nasilstvoto
   
 9. zdravkova

  zdravkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Eve i jas da progovoram za semejnoto nasilstvo.Edno golemo NE za semejnoto nasilstvo .Imajte golema samopocit i ne dozvoluvajte maltretiranje od nikoj....Pozdrav do site
   
 10. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  Мислев за насилството :!: Затоа што со секоја крената рака од страна на мажот, тој ја понижува својата жена, а ниту една жена не го заслужува тоа.

  Разводот не е понижување. Секој има право да одлучи како и со кого сака да го помине својот живот.
   
 11. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  E sega mi e jasno mislam da ne me svatis pogresno ama navistina ne te razbrav vo vrska so toa.Sekaja ama bas sekoja zena da ne zasluzuva nasilstvo ama bas za niedna rab ,vistinskiot maz razgovara a onoj sto neznae kako udira,Mizerni se tie raboti a mnogu mi e zal za zeni koi znam deka se maltretirani a nesakaat da potegnat nisto vo vrska so toa.
   
 12. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  NE NE I NE
  NESMEE DA GO IMA
  NIKOGAS
  NIKOJ
  NESMEE
  DA ZLOUPOTREBUVA
  DA TRPI
  NASILSTVO
  :oops: :oops: :oops: :oops:
   
 13. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  во сите постови се осврнувате само на физичкото насилство, а што со психичкото насилство над жените, него неможат дури ни да го пријават во полоиција, а мислам дека голем број на жени се изложени на истото
   
 14. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  kiki riki za ova si vo pravo nekogas psihickoto boli mnoguuuuuuuuuu povece od fizickoto maltretiranje ,znam kako e ,no samo jaka zena moze da izdrzi,a i zivotot ponatamu uci kako da se spravuvas so toa
   
 15. lowely

  lowely Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  vaka sea ke ve zamolam za malu pomos?ziveam so roditelite so koi ne se podnesvam znaci do pred nekolku god fizicki me maltretiraa a sea psihicki.sakav da gi prijavam ama me premislija taka da sea veke ne znam so da pram pls ako znajt nekoj neka mi kazt oti ova neke ne se izdrzvit
   
 16. nasmejse

  nasmejse Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Уффф Lowely .... во принцип родителите се тие што ни мислат најдобро и не сакаат најмногу, што понекогаш значи да преземат погрешни мерки за да не спречат да направиме некоја глупост што понатаму во животот многу ќе не чини. Посебно во пубертетот кога почнуваат да работат хормоните и самите мислиме дека сме најпаметни и не ни треба никој да ни „соли памет„... најчесто родителите ги гледаме како најголем непријател. Е за жал има и родители кои не го заслужиле името РОДИТЕЛИ. Искрено се надевам дека твојот случај не е таков.
   
 17. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Kazi mi ako ne e tajna misla za da mozeme da ti pomogneme podobro zosto se tie maltretiranja sto e obicno pricinata,da ne me svatis pogresno dali si ti ili se tie ,mislam podobro e koga se znae pricinata do sto doagja do toa inaku mnogu mi e zal,navistina .pisi pozdrav
   
 18. lowely

  lowely Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  pa neznam tocno sto e pricinata na tie goidini mirna bev ni problemi praef ni nisto a i tatko mi takov i porano ja tepal na majkami poradi nego majka mi izgubila detence na 8 meseci t.s pred da se rodit koe go imala pred mene i vo policija bil prijavuvan od strana na tetka mi i baba mi.a sea sum problematicna ovaja god od ko pocnav naskola i sekogas vikaat ti vakva ti takva ama i tetka mi mi rece so se bunet sega koga tie vakva te napraja da bidis problematicna od seto so go cuvav celo vreme i sea izlegvit.pred dva meseci tatko mi mi go pukna nosot zs sum i se sprotistavuvala na majka mi a sea pred mesec negde im kazav so praet i deka nesakam da ziveam so niv.pa sea popraeni se malce ama pak ne e naj naj.majka mi mi vikat "Zimi gospod ke te ubijam ili invalid ke te napram" znaci jas stvarno veke nemozam.sea pred dva ili tri dena gi naprajv siskite rozovi so preliv ona pocna da vikat vecerta ama ne bese samo to sabajle ko stanav mi gi imase izisano kako majka ic ne ja bivat a ni onoj kako tatko.i + to mi zabranuvaat mnogu raboti ne smeam da izlegvam da se druzam so tie so sakam.stvarno neznam so da pram ovaja godina zivotov mi e PEKOL.sekoj den zakanvenja neznam stvarno
   
 19. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Dusicke mislam ako navisitina sakas nekoe iskreno mislenje ama bez da se uvredis i da me svatis pogresno citam deka navistina ti e tesko ,ama bi te posovetuvala , da ne pravis nikakvi gluposti i ludorii za da ne se ti kaes podocna vo zivotot,za da ne se upropastis samata sebesi ,da po sevo ova tie ne se dobri roditeli voopsto ,no sepak ne mi e jasna taa doza na tolkava voznemirenost kaj tvoite ,mene mi e jasno deka ti donekade si prepustena samata na sebesi ,no probaj da bides primerna da bides svoja ne im upagjaj vo oci ,sepak si seuste maloletna nemas kade da odis pak ke ti naglasam bez nikakvi gluposti ,begjanje i taka natamu za se ima resenie vo zivotot,smeni se i ti malku bidi podobra licnost ,pred tebe e zivotot,nema nisto ponatamu plus da dobies ako pravis raboti za koi mislis deka se ekstra a vsusnos ke stetat na tvojata idnina ,razgovaraj so e te vikas deka tetka ti e na tvoja strana imaj licnost na koja mozes da i se doveris probaj samata da se izgradis vo jaka licnost bidejci tie neuspeale vo toa ,se na se sakam da ti kazam TIda bides pametna devojka,ne se upropastuvaj ti iako tie vece pocnale da te upropastuvaat ,se nadevam deka ke svatis sto sakam da ti kazam .Ti posakuvam se najdobro vo zivotot,bidi jaka i pred se pametna
   
 20. lowely

  lowely Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  фала многу