1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сеноќно бдение

Дискусија во 'Религија' започната од СВН, 2 декември 2017.

 1. СВН

  СВН Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2017
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  28
  Многу пати имам слушано и читано за сеноќно бдение, не се уште не знам што е тоа. Па доколку некој знае нешто повеќе за тоа, би можел да ни каже ако сака. :)
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.190
  Допаѓања:
  70.241
  Пол:
  Женски
  И мене не ми е ова баш познато. :|
   
 3. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.703
  Допаѓања:
  4.211
  Пол:
  Машки
  Сеноќно бдение е заедничко служење на сите богослужби од дневниот литургиски циклус. Што значи во себе ги вклучува: деветти час, вечерна, повечерие, полуноќница, утрена, први, трети, шести час и светата литургија.
  Бдение - ги вклучува во себе вечерната, утрената и првиот час.
  Бденијата се карактеристични за манастирите. Во парохиските цркви праксата е да се служат само вечерните и утринските богослужби (освен во Великиот Пост кога се служат и часови и повечерија).
   
  На СВН, Rama, orevokrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.