1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Се затвора книжарницата „Табернакул“

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lilit, 27 октомври 2016.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.845
  На rose60, Dust, Lella и 15 други им се допаѓа ова.
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.733
  Допаѓања:
  116.945
  Eднаш на форумов пишав, се додека 300 денари за гаќи се малку, а за книги многу, ќе имаме неписмена младина. После стана твит на некој, па дури и статсус на лажен профил на Џамбазов. Тоа беше моментот кога знаев дека кога таа младина ќе почне да заработува, парите ќе одат на гаќи, а не не книги, и дека ќе затворат книжарниците. Оваа не е прва, нема да биде ни последна која се затвора. За жал, ова е баш онаа која имаше најдобри преводи и лектури, за разлика од Матица, или не дај Боже Ѓурѓа.

  Од Табернакул ги купив сите дела на Достоевски, онакви мали, ситни компактни и кафени, и едноставни за носење во ташна. Пропатуваа тие книги со мене низ земјите каде одев, ги обожавав.
   
  На irenadaniel, Lolipop23, rose60 и 21 други им се допаѓа ова.
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.629
  Јaс сум oд клубoт нa читaтели нa Мaтицa, пa сo рaбoтaтa нa Тaбернaкул не сум зaпoзнaенa...и мoжеби ќе згрешaм вo oнa штo ќе гo пишaм.
  Кoлку штo се сеќaвaм Тaбернaкул ги прoдaвaше учебниците и сите прoпрaтни книги зa учениците. Некoлку гoдини нaнaзaд тoa им е oдземенo, сo бесплaтните учебници и зaбрaнaтa зa зaсoлжителнo кoристење нa рaбoтни тетрaтки.
  Другa рaбoтa, слaб мaркетинг.
  Мaтицa вo тoј пoглед се шaмпиoни.
   
  На rose60, Gosh, Mr. Right и 13 други им се допаѓа ова.
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Матица се можда шампиони за маркетинг, ама ко издавачка куќа се с***е. Колку пати имам пишано не знам, и сама сум свесна дека сум досадна со тој муабет, ама револтот не можам да го опишам со зборови. Од нив почна пропаста. Тие почнаа драфт верзии да објавуваат, па по нив сите други. И Култура, оф леле мајко. Ѓурѓа ич да не ги спомнувам.Kако им е дозволено на копуциве да земаат култни дела, да ги кратат и касапат, па да ги објавуваат со грешки во секоја можна реченица?

  @Cka, Табернакул ќе си продолжат со издаваштво, ќе можеме нивните изданија да ги купуваме уште. Само книжарницата ќе ја нема. Ама и тоа е трагедија.
   
  Последна измена: 27 октомври 2016
  На Novecento, irenadaniel, Lolipop23 и 26 други им се допаѓа ова.
 5. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.146
  Матица, Топер и Сакам книги дефинитивно ми се најдобри издавачи на книги. Се имам излажано да земам книги од Култура, Ѓурѓа ама немаат квалитет, не ми се допаѓаат. Подобро ќе платам поскапа книга ама барем е вредна да ја имам и со задоволство да ја читам.
   
  На rose60, Victorian, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.733
  Допаѓања:
  116.945
  Не знам колку има врска ова со учебниците, разликата е што сега не го плаќаат родителите туку министерството, а и Табернакул и други печатници печатат за нив.
  Книжарата е директно за обичниот народ да си купи, а обичниот народ веќе не купува книги. Порано кога децата си одеа по родендени поколонот беше книга или тетратка... па на книгата ќе ти пише нешто и цел живот си ја чуваш и се сеќаваш. „Среќен роденден од Саше од втора клупа“. Сега децата по родендени одат со мама и тато и носат се освен книги.

  Уствари не знам оти се чудам. Градот во кој живеев веќе 15 години нема ни една книжара. Ама затоа кладилници ехееее...

  А Матица неколку пати пробав да ги читам. Не можам да преминам преку лоши преводи. А Топер па... грев е таква книга да дадеш на дете да чита...
  Топер превод - both dressed up were sitting ... Превод, двајцата облечени во фустани си седеа. Браво.
   
  На Novecento, Outlook, rose60 и 40 други им се допаѓа ова.
 7. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  7.677
  Пол:
  Машки
  Ерата на компјутерите ни дозволува да читаме електронски книги.
  Може еден од излезите за Табернакул е и правење книги во електронска форма.
   
  На rose60, Victorian, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.032
  Пол:
  Женски
  Што се не се затвори веќе..
  Што се не се забрани..
  И што остана?
  Останаа само пензионерите и ние младите по некои позацутани така.
  И избори секоја година, многу ќе се едуцираме од политиката.
  Немам зборови, сопствената држава не брка самата.
  Последниот што ќе си оди нека го изгаси светлото.
   
  На SURF, NOVAVON, Mr. Right и 4 други им се допаѓа ова.
 9. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Без разлика дали е од матица ѓурѓа или било која издавачка куќа жално е луѓе жално да се затвори книжарница без разлика на се е вие се карате која била подобра боже мили нека ни е на помош нас македонците кога наместо да читаме се коцкаме .

  Браво навистина само во македонија на денешен ден се затвораат книжарници додека во светот книжарниците изгледаат како музеи кои се полни со читатели.!
   
  На SURF, rose60, RedWine и 9 други им се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.279
  Допаѓања:
  30.809
  Што се криви кладилници, турски серии и други бакрачи за затварање на книжарница?

  Јас читам во просек 5 книги месечно, во денари тоа би било минимум 1,000 денари, ама ако ценам по тоа која литература ја читам, би ме коштало минимум 2,500 денари месечно.
  Тоа ти е петтина од просечната македонска плата. Да не правиме муабет за тоа дека најголем дел од населението ни е на истата оваа плата, и плус тоа и нема време дома да се сврти, па камо ли книга да прочита.
  А за тоа младината дека не чита, не се виновни ни родителите, туку образовниот систем кој не им дава нови и современи опции за читање преку лектирите, за да ги заинтригира.
  Па и јас, страствен читател, дали имам прочитано бар 10 лектири, од кои пола ми се допаднале на тие години.
  Дома имам билблиотека со тврди повези од кожа со скоро сите наслови од големите писатели на српско-хрватски, преку 500 книги, ама тоа баба ми со платата го купувала.
  Имам купено само 5 книги, од кои најскапата била 500 денари. Се друго од интернет симнувам нелегално, оти не можам да си дозволам.

  Времињата се менуваат, не било исто ни во мое, ни во твое, ни во на баба ми времето. Преживуваат оние што се адаптираат.
  Нека земат Табернакул нека се свртат кон електронското издаваштво, ем поевтино за нив, ем подостапно за читателите, ем поекологично.
   
  Последна измена: 28 октомври 2016
  На SURF, irenadaniel, Adi888 и 17 други им се допаѓа ова.
 11. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Точно е и тоа што кажуваш ама има многу што за книга немаат е за во кафич 50 денари за кафе се најдени (нормално млади се ама а секој ден на е нормално) и после немале време да се свртат дома .
   
 12. Felony

  Felony Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  47
  Тропањето дека народот немал пари за да купи книга се само изговор за оправдување на својата игнорантност. Сите знаеме кои приоритети си ги има поставено (малку вулгарно ќе се изразам) „просечниот македонец“.
  А за Табернакул ќе кажам дека беше и се` уште е книжарата на мојата рана и средна адолесценција. Од неа се запознав со историографските книги, созревав со Кундера, Барико, Еко, Шницлер, Чарлс Веб плус уште некоја инцидентно купена... И во подоцнежниве времиња острев заби за да ги докомплетирам гореспоменативе писатели... Знаев секогаш кога ќе поминам по Рекорд да застанам да пробуричкам низ излогот да видам некое староново публицирано дело, влегував внатре да продискутирам со човекот-со-наочарчиња да се позезаме малку, да излезам и да продолжам со својот исполнет ден.
   
  На Captain-Omni, Ana Chio, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
 13. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.012
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  Па јас мислам дека книгите повторно се вратија во мода и дека многу луѓе читаат. Кога имам време читам книги и бидејки колку и да имам пари 2000 денари ми се многу да дадам за книги, се зачленив во библиотека. Плус проблем ми беше каде да ги сместам сите купени книги до сега. Сега купувам дали 4 5 книги годишно.

  За Табернакул, мислам дека слаба реклама имаа. Ете јас колку многу книги имам купено а ниедна од нив не е на табернакул. Имам купувано од нив само стручна литература и во тоа беа најдобри. (баш сега ми треба една книга од таму како ке ја најдам не знам )
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.805
  Пол:
  Машки
  Последната книга купена од табернакул беше за роденденски поклон на мојот другар :D
   
 15. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.772
  Пол:
  Машки
  Наздравје.
   
 16. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.775
  Пол:
  Машки
  Табернакул ја памтам уште од кога се отвори и некако, од сите други, баш највише ми имаше атмосфера на книжарница - со амбиентот, со мирисот на стари книги, итн. И највише ја сакав, пошто таму можеа да се најдат и постари изданија на српски/хрватски преводи.

  Книги у задње време многу ретко купувам, пред се затоа што по дома веќе немам ни место, ама и затоа што книгите што сакам да ги читам не се ни преведуваат на македонски, па ги читам оригиналите на компјутер или на киндл.

  Проблемот кај нас не е ни толку во лошите преводи, туку во неквалитетните ствари кои се преведуваат - или е чик-лит, или е некојси „бестселер“ или нешто трето, ама у секој случај, со интелектуална стимулација еднаква на турска серија. Ваквите „дела“ кои се преведуваат кај нас служат само за некој да се удри у гради и рече „Јас читам книги!“ или за слика на инстаграм со чајче од страна - за друго и не ги бива. Додека автори како Гришам и слични на него, у светот се продаваат на аеродроми, за луѓе да утепаат време додека патуваат или чекаат лет, кај нас се претставени како врвни интелектуални достигнувања. (facepalm)

  Муабетот ми е - не е толку проблемот во квалитетот на преводот, туку во квалитетот на она што се преведува и продава кај нас.

  У секој случај, се надевам дека Табернакул ќе продолжи со издавачката дејност, затоа што, да не беа они, немаше ни да може да ги прочитаме на македонски авторите како Саган, Хокинг, Еко, Кундера, Киш, Селимовиќ, Пекиќ и многу други. Навистина жално.
   
  Последна измена: 29 октомври 2016
  На Novecento, SURF, Rebecca_R и 21 други им се допаѓа ова.
 17. NOVAVON

  NOVAVON Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  440
  Пол:
  Женски
  Книга си е книга, да ја држиш во рака,да помирисаш како мириса тоа книжната миризба. Ама да ова е ко вицот еј у кафич видов еден ненормален чита книга и нема мобилен у рака како сите нас останативе да чита.
  Табернакул кои убави спомени од средношколскиот период ми буди. Застанувам на Рекорд и влегувам во позатемнета книжара-антикварница на стари книги оддел имаше,нови итн. Тоа човечето со наочарчиња или чита нешто или внесува база на податоци на книги на пц,го прашуваш ти објаснува-насочува. Можев животот да си го изживеам таму со книга во рака. Штета што ќе го нема.
   
  Последна измена: 29 октомври 2016
  На Captain-Omni, Mishela, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
 18. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  7.677
  Пол:
  Машки

  Искрено одамна немам читано од книга во рака.И тие дома шо ги имам ги спакував у кутија да не се барем оштетат од прашината.
  Веќе со години ги читам електронски.Сите ги нема на македонски ама комшииве се имаат потрудено да ги имаат онлајн.
  Сепак сметам дека треба да се потрудиме барем оние побитни изданија да ги има на македонски и во електронска форма.
   
 19. NOVAVON

  NOVAVON Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  440
  Пол:
  Женски
  Не е исто е-книгата,иако како форма на пренесување содржина тоа е тоа. Но според мене го пропушташ најинтимното а воедно и најтаинствено дружење со книгата. Читаш,размислуваш,разменуваш мисли со буквите,зборовите на авторот преку неа,а никој не ти ги дознава(освен ако не напишеш коментар до исчитаното).:)
  Сакам да читам,сакам да одам во книжари,порано киснев во библиотека,но извесно време си купувам книги и си правам моја лична колекција. Нај книжара ми е ТРИ сега за сега.
   
  На LanaSGirl и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 20. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Јас не знам што уште остана салам во оваа држава.
  Се затворија сега е ред на книжарниците??
  За гревота станавме, смешни сме веќе колку можеме далеку да стигнеме со ГЛУПОСТИ, наместо со памет!
  Ми иде да си заминам од тука и името да не го споменам на државава. Понекогаш се страмам што сум родена тука, токму заради вакви работи!