1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сила (Sila)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ane.bella, 11 февруари 2013.

 1. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  Сила е турска серија од 79 епизоди,снимeна е во периодот од 2006-2008 година
  Актери:Cansu Dere, Mehmet Akif Alakurt, Zeynep Eronat, Menderes Samaniclar, Fatoş Tez, Fatoş Sezer, Muhammed Cangören...

  еве кратка содржина(претежно) од првата епизода

  Приказната за една млада девојка која како мала сопствениот татко ќе ја продаде на едно богато семејство во Истанбул,Сила знае дека овие не и се вистински родители,но не знае дека вистинските родители и се живи.Нејзиниот вистински брат Aзат ќе се заљуби и се обидуваат да избегаат со Нарин сестрата на Боран-Ага,еден од главните аги во Мардин, но нивниот план ќе пропадне. За да се избегне смртна казна, што е според обичаите во ова место Боран мора да се ожени со сестрата на Азат.Азат има уште една единаесет годишна сестра,но мајката не сака да ја мажи толку мала, па на крајот изборот падна на Сила.Џелил таткото на Сила и Азат одат во Истанбул да и кажат на Сила дека се живи но ја лажат дека нејзината мајка е на смртна постела и ја бара Сила да ја види пред да умре.Сила оди во Мардин да ја види мајка си и останува за свадбата на нејзиниот брат,не знаеќи дека во едно тоа е и нејзина свадба. На сила е принудена да се омажи за Боран-Ага, и од тој момент нејзиниот до тогаш прекрасен живот се претвара во кошмар...

  Знам дека е уште една од многуте турски серии,но верувајте дека нема да зажалите ако ја гледате :!: моментално мислам се прикажува на хрватската Нова ТВ и се до 37 еп.мислам во Македонија се уште ја немаат прикажано,ако некој е заинтересиран може да ја следи на Balkanje.com
  http://www.youtube.com/watch?v=9dWGg7xgzmw
   

  Прикачени фајлови:

  • sila.jpg
   sila.jpg
   Големина на фајлот:
   67,8 KB
   Прегледи:
   2.429
  На eliesaab и heart.stealer им се допаѓа ова.
 2. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  гледам многу ја фалат тие што ја гледале убава била серијата а и има доста интересна содржина би сакала да ја дадат и кај нас
   
 3. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  навистина е пре добра,уште од првата епизода почнува драмата :) нема врткање,содржината е оригинална,цело време држи во неизвесност,не е баш предвидливо да знаеш што ќе се случи понатаму, местото каде што е снимана серијава е прекрасно,и глумците се супер,макар што јас и не сум баш некој обожавател на оваа Cansu Dere,ама си ја бидува женската си глуми без мана.
  еве линкови за гледање http://www.balkanje.com/browse-sila-videos-1-date.html

  http://www.natabanu.com/serija/sila.html
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  8.905
  Допаѓања:
  59.412
  Пол:
  Женски
  искрено серијава ми е малака. Ја изгледав цела, на турски, уште пред две години. Ама вреди да се гледа само заради лепотанов

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.967
  Допаѓања:
  27.103
  Пол:
  Женски
  А ќе ја даваат серијава, на Канал 5? Или на Сител? Кај? :talk:
   
 6. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  не знам дали ќе ја даваат,за сега не верувам,а се надевам за брзо ќе им се згреши па ќе ја пуштат,многу е добра серија вреди да се емитува на некоја од македонскиве канали,ама како што гледам се збудалеја па и грчки глупи серии даваат |( ,така да можи на оваа никогаш нема да и дојди ред :( .моментално на Тв Нова хрватската игра
   
 7. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  8.905
  Допаѓања:
  59.412
  Пол:
  Женски
  Што се однесува до мене не мора да ја даваат ни оваа ни ниедна друга зашто и онака ги уништуваат со синхронизацијата.
   
 8. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  и ти си во право,значи колку и да се трудат со синхронизација не можат да го стигнат она оргиналното,а да не правиме муабет што овие нашиве не ни се обидуваат,на пример еден актер го позајмува гласот за 3 разлини ликови во истата серија |(
   
 9. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
 10. cansuuuu

  cansuuuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  111
  Исто мислам :) И за ифет објавија вака на некои сајтови и се сетија да ја дадат ;)
  Да се надеваме стварно би било убаво.. :inlove:
   
 11. sevda91

  sevda91 Активен член

  Се зачлени на:
  28 март 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  MNOGU UBAVA SERIJA JAS JA IZGLEDAV SO PREVOD SRPSKI SE NADEVAM DEKA KE JA DADAT I KAJ NAS :)
   
 12. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.012
  Пол:
  Женски
  Еве ја конечно ќе биде и кај нас.... Мене ми делува како интересна серија, па ќе видиме. :)
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  Многу е интересна посебно почетокот е предобар,докај 50-та епизода е да земеш и да ја изгледаш во еден ден,е после тоа почнува да биди досадничка многу работи се повторуваат и се вртат во круг,заради тие причини ја немам догледано до крај НО си ветив морам да ја завршам кога тогаш.лично јас не ја многу сакам главната глумица Џансу Дере,ја бидува си глуми ама многу ми е антипатична,а актерот Мехмет Акиф Алакурт прв пат го гледав во оваа серија и да си признаам се заљубив од прв поглед :inlove:
  А кога точно почнува серијава на тв?
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 14. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  363
  Единсвена турка серија што ја имам гледано и тоа заради што ми ја препорачаа во Турција!
  Како што кажа една феминка погоре дека е така лесна за гледање, мене она што ми привлече внимание во серијава е како Турците се борат против откорнување на нивните обичаи!

  Убаво е да се погледне како еден маж се бори против сите, а исто времено сака да ја заштити својата епизода.

  Серијава ти го дрзи вниманието до кај 50епизода да, после тоа е досадна се па исто е, за на крај,за последната епизода да се изненадите како ќе биде нејзиниот Крај!

  Како информација,во местот каде што е снимен филмот и ден денес се борат за укинување на обичајот, ама како што знаете на чело на Турција е Ердоган(човек кој се потпира на верата,обичаите и традицијата) и многу е тешко да се изборат луѓето!

  Го препорачувам филмов дефинитивно!

  За оние кои се нестрпливи..Го имате на филмовизја филмов со српски превод!
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.967
  Допаѓања:
  27.103
  Пол:
  Женски
  Има ли среќен крај?
   
 16. cansuuuu

  cansuuuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  111
  Што стана со серијава па нели ја рекламираа,и сега прекинаа /????
   
 17. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  На сител рекламираа дека ќе ја даваат оваа сезона ама не кажаа точно кога, можеби кога ќе заврши со Фатмаџул на нејзино место ќе ја дадат.
  Велат дека е убава серија, па може некој да пиши дали има среќен крај зашто обилно не почнувам да гледам турска серија без да знам дали на крајот ќе заврши среќно или ќе умрат тие што се во главна улога
   
 18. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.757
  Сила ја изгледав во еден здив, иако воопшто не сакам сапуници. 79 епизоди по 1 час и 20 мин ама мислам ако ја даваат ќе ги скратат. На ју туб ги имате сите епизоди сила са преводом со српски превод. Почетокот феноменален, после малку некоја епизода тапкање така ама се на се супер серија.
  Крајот н го кажувам, нема да е интересно. Топло ја препорачувам
   
 19. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Барем кажи дали завршува убаво
   
 20. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.869
  Пол:
  Женски
  Абе 6 епизоди изгледав од серијава и се дупнав плачејќи,ја уништија девојката...Стварно се надевам дека ќе тргне на подобро,не бива вака,солзи не ми останаа :lol:
  Боран ага е прекраснотија,какво тело,каков карактер,да го грабнеш и да бегаш
  А глумицата иако ми беше антипатична во Езел,тука ми се допаѓа и стварно ја бива,професионалец.

  [​IMG] :inlove: