1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симит погача

Дискусија во 'Рецепти' започната од elizabeta2us, 3 јуни 2010.

 1. elizabeta2us

  elizabeta2us Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  zdravo
  jas mnogu sakam da gotvam ama i mnogu sakm da rabotam so testenini taka da mi se jade simit pogaca a ziveam vo USA a tuka ima samo burek a nema simit a meni mi se jade dali znae nekoj da mi kaze ako ne tocna barem priblizna recepta vi blagodaram mnogu pozdrav
   
 2. fibimk

  fibimk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
 3. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Посни јадења

  Да прашам, доколку некој од вас знае, каков е составот на симит погачата, ме интересира дали може да се јаде во пост за време на викенд?
   
 4. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26
  Симитот е посен, празен бурек и лепче, ако мислиш на ова, значи нема јајца, млеко и слично во него,само што ке си прашаш од бурекџилницата каде што ке купиш дали користат зејтин или свинска маст односно ке си прашаш дали симитот ви е посен, јас од каде што купувам со сигурност знам дека се користи зејтин овие месеци а иначе во време кога нема пости си користат и маст и зејтин значи мешаат.

  Само ме интересира што има врска викедов во постењево?? :^) ако постиш за време на викенд може да јадеш симит, а друг ден не?? :^)
   
 5. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  170
  Пол:
  Машки
  Иако ретко јадам симит погача, можам да кажам дека ја обожавам :D

  Предходната година имав изедено 7-8 симит погачи . А оваа година сеуште не сум пробал :D.

  Ми се пријаде симит погача ке одам да си купам иако е касно, во моја близина има фурна па работи до касно навечер :D
   
 6. chadorche16

  chadorche16 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2022
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  Најубавиот доручек.
   
  На cresa-jagoda, Anie93 и Anika55 им се допаѓа ова.