Симит погача

Дискусија во 'Рецепти' започната од elizabeta2us, 3 јуни 2010.

1. elizabeta2us

elizabeta2us Истакнат член

Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    zdravo
    jas mnogu sakam da gotvam ama i mnogu sakm da rabotam so testenini taka da mi se jade simit pogaca a ziveam vo USA a tuka ima samo burek a nema simit a meni mi se jade dali znae nekoj da mi kaze ako ne tocna barem priblizna recepta vi blagodaram mnogu pozdrav

2. fibimk

fibimk Истакнат член

Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
  3. Tweety10Tweety

Tweety10Tweety Активен член

Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Посни јадења

Да прашам, доколку некој од вас знае, каков е составот на симит погачата, ме интересира дали може да се јаде во пост за време на викенд?

4. Ani.cka

Ani.cka Истакнат член

Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Симитот е посен, празен бурек и лепче, ако мислиш на ова, значи нема јајца, млеко и слично во него,само што ке си прашаш од бурекџилницата каде што ке купиш дали користат зејтин или свинска маст односно ке си прашаш дали симитот ви е посен, јас од каде што купувам со сигурност знам дека се користи зејтин овие месеци а иначе во време кога нема пости си користат и маст и зејтин значи мешаат.

Само ме интересира што има врска викедов во постењево?? :^) ако постиш за време на викенд може да јадеш симит, а друг ден не?? :^)

5. zaguben

zaguben Истакнат член

Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    165
    Иако ретко јадам симит погача, можам да кажам дека ја обожавам :D

Предходната година имав изедено 7-8 симит погачи . А оваа година сеуште не сум пробал :D.

Ми се пријаде симит погача ке одам да си купам иако е касно, во моја близина има фурна па работи до касно навечер :D