1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сирење и кашкавал

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Fearless, 18 октомври 2011.

  1. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас како голем обожавател на сирење и добар кашкавал, неделава си пребарав ваква тема ама немаше. Чисто поради тоа што во последниов период, сите сирења вакумирани ми се грди и не можам да си најдам некое убаво, и како по навика ај викам да видам што јадат женскиве, али не сме отрвориле до сега.
    Какво сирење и кашкавал јадете вие?
    Дали имате пробано некои специфични видови на сирења (од оние мувлосанине)? :)
    Дали знаете рецепти за нивно приготвување, како на пример за топено сирење?
     
    На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И јас многу ги обожавам, ги комбинирам со скоро секое јадење. :lol: Дури ми се чудат луѓето околу мене...
    Инаку немам некое кое ми е омилено, сирењето сакам да е тврдо и многу солено, а најмногу го сакам оној кашкавалот со дупчиња. А многу сакам и топен кашкавал ммм :inlove:
     
  3. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Кашкавал ОБОЖАВАМ секаков, млечен, растителен, важно кашкавал да е.Додуше овој растителниов поубав ми е, ама ни на млечен не се жалам. :lol:
    Абе цел живот може да јадам кашкавал, кечап и леб.
    Ама сирење МРАЗАМ!
    Пробав еднашка и такво едно никакво солено, па и како мириса ау.Гадно. :puke:
    Тоа уште еднаш во моја уста нема да влезе.:shake:
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Обожавам млечни производи, а сирењето и кашкавалот ги конзумирам во скоро секое јадење. Многу сакам овчо сирење и тоа исклучиво Беровско, другите некако ми мирисаат. Пред еден месец прв пат пробав козјо, ама не го можам. А од кашкавалите омилен ми е на ,,Кожув,,.
    Често ги пржам намачкани со јајца и презла, сирење додавам и во салати, во макарони потпечени, а со ајварче ми е омилено јадење. Едно време бев навлечена на Фета, ама ми се згади пошо цело канче во два дена сама го јадев, а мувлосано сирење едниствено имам пробано во пица со четири сирења.
    Кашкавалот е посебна прича. Кога се пости јадам пушен и многу ми се допаѓа, инаку кравјиот често го топам врз Патос чипс или го јадам така со путер и лебче.
     
  5. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Кашкавал само во пици, тостови или растопен врз леб во рерна, поинаку не ми е многу убав.
    Од сирење само кравјо и мешано, биено никако :)
     
  6. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    И сирење и кашкавал. Кашкавал секаков. Битно кашкавал да е. А сирење, посебно сакам посоленко да е :) Обожавам млечни производи. Кашкавал обожавам во тост, пица. Посебно растопен, кога се тегне. Мххх... Најубаво ми е. Си правам јајце и кашкавал помешани. А сирење, со се значи. Со ајвар, макарони, топено сирење :inlove: Макарони од Подравка со четири сирења ми се омилено од сите тестенини на Подравка... Абе што пишувам олку, јасно е дека обожавам и тоа и тоа :D
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    без сиренце, мојот живот веќе нема да има значење :D
     
    На cute-32, crazylady, la-chicka и 4 други им се допаѓа ова.
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Од мувлосаните би пробала што значи не сум досега, а ме привлекуваат но цената ме одбива ептен е скапо а незнам дали ќе ми се допадне, исто така имам мерак на она француското Брие и Камберт мислам се викаше, но тоа понатаму имам во план да ги пробам, досега имам пробано од Гауда, Ементалер и тоа ементалер со дупчиња некој специфичен вид кој е преубав и мој омилен инаку не сум го здогледала тука и секако италијанска Моцарела која одлично ми оди на салата со свеж патлиџан но најубаво во пица или тост.

    Покрај мувлосан исто така специфичен тип на кашкавал кој наводно во Италија е најскап е кашкавалот со дупчиња и црви, :o да тоа го дознав од роднини кои живеат таму и тој бил најскапиот кашкавал и највкусниот. :^) Мора тоа да се проба кога тогаш :) .

    Од кашкавали најомилен ми е Гауда и тоа Олдемберг и Ливада
    [​IMG] и [​IMG]

    од нам досатпните видови на кашкавали и фирми најубави ми се германските и словенските.

    Сирење само преферирам македонско, ги имам пробано сите видови но најомилено ми е козјо, најчесто го зимам она Беровското или Пелистер, а млекара Николовски имаат најубаво овчо според мене.


    Без кашкавал или сирење не ми почнува денот, и едното и другото се застапени во секојдневната исхрана.
     
    На ADOKI и Fearless им се допаѓа ова.
  9. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Сирење многу сакам. Дури и премногу. Најмногу го сакам сочен и малку посолен. А кашкавалот го јадам само во пици, сендвичи, и похован. Онака "жив" не ми е убав. Ич. :wasntme:
     
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Повеќе сакам сиренце него ли кашкавал.
    Во кафанка секогаш со винцето мора да има и едно парче сиренце на скара а потоа и се друго.
    Кашкавал онака не јадам многу,освен во пица,топли сендвичиња или тост.Ама сиренце знам со лепче да си јадам само,ај лајк ит :mm:
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Без сирење денот не ми поминува и најчесто со се‘ го јадам.
    Омилено ми е биеното, затоа што ми е најсолено.

    Омилен кашкавал, може ќе ми се смеете: посниот :tmi:
     
    На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Едно од омилнетите ми е
    [​IMG]
    А си го сакам и овчото сирење, а добро е и биенотот сирење на скара само некогаш ми е многу солено.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Обожавам овчо строго беровско :!: сирење. И најчесто моите не купуваат од маркет, туку од некој Беровчанец во канта :lol: И фета сирењето ми е убаво, ама јас јадам многу солено а тоа е не ми е толку по вкус. Ама како за мезе - одлично е.
    Кашкавал јадам или мешан или кравји, сега хит ми е кумановски
    [​IMG]
    Сирењето и кашкавалот се дел од мојот секојдневен оброк :)
     
    На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Од понеделникот у мојот топол дом,стапи на сила законот за строго контролирано и ограничено конзумирање на кашкавали и сирења,особено на особите над 40 години,а тоа се добри 80 посто од членовите дома :D А и оние со проблеми со варењето,читај 100 посто сме опфатени со новиов закон.
    Така што,ова зло од производ,а толку вкусно и потребно (леле кој сирењејадач сум,уништувач,фашист за сирење),со тешко срце ќе го јадам ретко.
    Остај ти мувлосано сирење,горгонзоли (да де со ајвар ги јадат некои ако не сте знаеле :D ).Убаво,мрсно,богато,овчо шарско сиренце,онака тамам зрело...леле...абе крици на убавина!
     
    На Fearless и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    УУУУУУУ, можам до утре да јадам сиренце! :D

    Летно време посебно го форсирам. Со патлиџанчиња, со чувчиња, со салати, тестенини, а мајке ми, и со ајварот не заостанува. Многу сакам топено/пржено и топло, само што ептен ретко го правам така. Најомилено јадење - кифлички, патлиџанче, маслинче и СИРЕНЦЕ. Их, сега да имаше да си каснам, мњам. ]:)

    Имам јадено и мувлосано сирење. Додуша, прво помислив дека е нешто како зденка измешано со спанаќ, и се заграбав да пробам. Не е лошо, има прилично јак и горчлив вкус. Кој е љубител на тие вкусови, сигурно ќе му се допадне. Разни видови има, некои веднаш горчат, а некои дури по 10тина секунди ,,експлодираат,,. :rofl:

    За кашкавалот, го јадам, омилен ми е кога е топен. Сепак секојдневна предност му давам на сирењето. :wasntme:
     
    На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    СИРЕЊЕ :inlove: Моја најголема љубов...го обожавам, неможам без него, мора нон стоп да го има дома :D
     
  17. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Ајвар и сирење-кој пробал знае 8) .
    Сирење овој период јадам најчесто со ајвар, многу ретко уз некој друг ручек.
    Иако некогаш ме маваат тачки па си правам олд скул сендвич со салама и сирење.
    А летно време рендам на салата често, најчесто купуваме Мешано од Здравје Радово, и навистина не е лошо.

    Кашкавал најчесто во сендвичи, тостови, пица. Прибидејки Петко е пребирлив и доста специфичен што се тиче кашкавал дома се јаде строго Едамер, вкусен е додуша, не е воопшто лош.
    Ама дека нон-стоп само таков јадеме кога ќе каснам друг вид многу поубав одколку претходно што бил ми делува.
     
  18. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Обожавам сиренце и тоа на далеку познатото малешевско сирење, овчо и мрсно. Незнам дали некој има пробано ама прекрасно е со извонреден вкус е сирење со пиперки (така си е правено и се е исто само што мириса на пиперки). Кога немаме вакво малешевско овчо си јадам фета, ама без сирење неможам, барем 2 пати во неделата си каснувам.
    Кашкавал јадам и кравји и овчи, ама најубав ми е мешан. Единствено неможам да го јадам растителниот, многу ми е грд. Преубав мешан кашкавал (овчи+кравји) ми е оној од Рудине-Делчево.
     
  19. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cирењето ми е најголемата слабост,ако не каснам во денот -не сум јадена :D
    и кога сум на диета-пак јадам.... :wasntme:

    Cакам секаков вид на сирење,солено биено,не биено,мешано со лукче,кајсија...го сакам на секаков начин,и секогаш си јадам полека со уживање.... :D

    Kашкавал сакам но не како сирењето,имам пробано мешано со лукче и преубав беше,во Mакедонија најмогу го сакав Aјдамерот,може и овде го има-не знам не ми текнало да побарам :|
     
    На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Јас јадам само Здравје радово сирење и понекогаш биено.