1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сирење и кашкавал

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Fearless, 18 октомври 2011.

 1. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Јас како голем обожавател на сирење и добар кашкавал, неделава си пребарав ваква тема ама немаше. Чисто поради тоа што во последниов период, сите сирења вакумирани ми се грди и не можам да си најдам некое убаво, и како по навика ај викам да видам што јадат женскиве, али не сме отрвориле до сега.
  Какво сирење и кашкавал јадете вие?
  Дали имате пробано некои специфични видови на сирења (од оние мувлосанине)? :)
  Дали знаете рецепти за нивно приготвување, како на пример за топено сирење?
   
  На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
 2. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  И јас многу ги обожавам, ги комбинирам со скоро секое јадење. :lol: Дури ми се чудат луѓето околу мене...
  Инаку немам некое кое ми е омилено, сирењето сакам да е тврдо и многу солено, а најмногу го сакам оној кашкавалот со дупчиња. А многу сакам и топен кашкавал ммм :inlove:
   
 3. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Кашкавал ОБОЖАВАМ секаков, млечен, растителен, важно кашкавал да е.Додуше овој растителниов поубав ми е, ама ни на млечен не се жалам. :lol:
  Абе цел живот може да јадам кашкавал, кечап и леб.
  Ама сирење МРАЗАМ!
  Пробав еднашка и такво едно никакво солено, па и како мириса ау.Гадно. :puke:
  Тоа уште еднаш во моја уста нема да влезе.:shake:
   
 4. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Обожавам млечни производи, а сирењето и кашкавалот ги конзумирам во скоро секое јадење. Многу сакам овчо сирење и тоа исклучиво Беровско, другите некако ми мирисаат. Пред еден месец прв пат пробав козјо, ама не го можам. А од кашкавалите омилен ми е на ,,Кожув,,.
  Често ги пржам намачкани со јајца и презла, сирење додавам и во салати, во макарони потпечени, а со ајварче ми е омилено јадење. Едно време бев навлечена на Фета, ама ми се згади пошо цело канче во два дена сама го јадев, а мувлосано сирење едниствено имам пробано во пица со четири сирења.
  Кашкавалот е посебна прича. Кога се пости јадам пушен и многу ми се допаѓа, инаку кравјиот често го топам врз Патос чипс или го јадам така со путер и лебче.
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Кашкавал само во пици, тостови или растопен врз леб во рерна, поинаку не ми е многу убав.
  Од сирење само кравјо и мешано, биено никако :)
   
 6. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  И сирење и кашкавал. Кашкавал секаков. Битно кашкавал да е. А сирење, посебно сакам посоленко да е :) Обожавам млечни производи. Кашкавал обожавам во тост, пица. Посебно растопен, кога се тегне. Мххх... Најубаво ми е. Си правам јајце и кашкавал помешани. А сирење, со се значи. Со ајвар, макарони, топено сирење :inlove: Макарони од Подравка со четири сирења ми се омилено од сите тестенини на Подравка... Абе што пишувам олку, јасно е дека обожавам и тоа и тоа :D
   
 7. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  без сиренце, мојот живот веќе нема да има значење :D
   
  На cute-32, crazylady, la-chicka и 4 други им се допаѓа ова.
 8. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Од мувлосаните би пробала што значи не сум досега, а ме привлекуваат но цената ме одбива ептен е скапо а незнам дали ќе ми се допадне, исто така имам мерак на она француското Брие и Камберт мислам се викаше, но тоа понатаму имам во план да ги пробам, досега имам пробано од Гауда, Ементалер и тоа ементалер со дупчиња некој специфичен вид кој е преубав и мој омилен инаку не сум го здогледала тука и секако италијанска Моцарела која одлично ми оди на салата со свеж патлиџан но најубаво во пица или тост.

  Покрај мувлосан исто така специфичен тип на кашкавал кој наводно во Италија е најскап е кашкавалот со дупчиња и црви, :o да тоа го дознав од роднини кои живеат таму и тој бил најскапиот кашкавал и највкусниот. :^) Мора тоа да се проба кога тогаш :) .

  Од кашкавали најомилен ми е Гауда и тоа Олдемберг и Ливада
  [​IMG] и [​IMG]

  од нам досатпните видови на кашкавали и фирми најубави ми се германските и словенските.

  Сирење само преферирам македонско, ги имам пробано сите видови но најомилено ми е козјо, најчесто го зимам она Беровското или Пелистер, а млекара Николовски имаат најубаво овчо според мене.


  Без кашкавал или сирење не ми почнува денот, и едното и другото се застапени во секојдневната исхрана.
   
  На ADOKI и Fearless им се допаѓа ова.
 9. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Сирење многу сакам. Дури и премногу. Најмногу го сакам сочен и малку посолен. А кашкавалот го јадам само во пици, сендвичи, и похован. Онака "жив" не ми е убав. Ич. :wasntme:
   
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.688
  Повеќе сакам сиренце него ли кашкавал.
  Во кафанка секогаш со винцето мора да има и едно парче сиренце на скара а потоа и се друго.
  Кашкавал онака не јадам многу,освен во пица,топли сендвичиња или тост.Ама сиренце знам со лепче да си јадам само,ај лајк ит :mm:
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Без сирење денот не ми поминува и најчесто со се‘ го јадам.
  Омилено ми е биеното, затоа што ми е најсолено.

  Омилен кашкавал, може ќе ми се смеете: посниот :tmi:
   
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  Едно од омилнетите ми е
  [​IMG]
  А си го сакам и овчото сирење, а добро е и биенотот сирење на скара само некогаш ми е многу солено.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Обожавам овчо строго беровско :!: сирење. И најчесто моите не купуваат од маркет, туку од некој Беровчанец во канта :lol: И фета сирењето ми е убаво, ама јас јадам многу солено а тоа е не ми е толку по вкус. Ама како за мезе - одлично е.
  Кашкавал јадам или мешан или кравји, сега хит ми е кумановски
  [​IMG]
  Сирењето и кашкавалот се дел од мојот секојдневен оброк :)
   
  На karina8 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.275
  Допаѓања:
  144.492
  Од понеделникот у мојот топол дом,стапи на сила законот за строго контролирано и ограничено конзумирање на кашкавали и сирења,особено на особите над 40 години,а тоа се добри 80 посто од членовите дома :D А и оние со проблеми со варењето,читај 100 посто сме опфатени со новиов закон.
  Така што,ова зло од производ,а толку вкусно и потребно (леле кој сирењејадач сум,уништувач,фашист за сирење),со тешко срце ќе го јадам ретко.
  Остај ти мувлосано сирење,горгонзоли (да де со ајвар ги јадат некои ако не сте знаеле :D ).Убаво,мрсно,богато,овчо шарско сиренце,онака тамам зрело...леле...абе крици на убавина!
   
  На Fearless и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 15. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.964
  УУУУУУУ, можам до утре да јадам сиренце! :D

  Летно време посебно го форсирам. Со патлиџанчиња, со чувчиња, со салати, тестенини, а мајке ми, и со ајварот не заостанува. Многу сакам топено/пржено и топло, само што ептен ретко го правам така. Најомилено јадење - кифлички, патлиџанче, маслинче и СИРЕНЦЕ. Их, сега да имаше да си каснам, мњам. ]:)

  Имам јадено и мувлосано сирење. Додуша, прво помислив дека е нешто како зденка измешано со спанаќ, и се заграбав да пробам. Не е лошо, има прилично јак и горчлив вкус. Кој е љубител на тие вкусови, сигурно ќе му се допадне. Разни видови има, некои веднаш горчат, а некои дури по 10тина секунди ,,експлодираат,,. :rofl:

  За кашкавалот, го јадам, омилен ми е кога е топен. Сепак секојдневна предност му давам на сирењето. :wasntme:
   
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  СИРЕЊЕ :inlove: Моја најголема љубов...го обожавам, неможам без него, мора нон стоп да го има дома :D
   
 17. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Ајвар и сирење-кој пробал знае 8) .
  Сирење овој период јадам најчесто со ајвар, многу ретко уз некој друг ручек.
  Иако некогаш ме маваат тачки па си правам олд скул сендвич со салама и сирење.
  А летно време рендам на салата често, најчесто купуваме Мешано од Здравје Радово, и навистина не е лошо.

  Кашкавал најчесто во сендвичи, тостови, пица. Прибидејки Петко е пребирлив и доста специфичен што се тиче кашкавал дома се јаде строго Едамер, вкусен е додуша, не е воопшто лош.
  Ама дека нон-стоп само таков јадеме кога ќе каснам друг вид многу поубав одколку претходно што бил ми делува.
   
 18. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  Обожавам сиренце и тоа на далеку познатото малешевско сирење, овчо и мрсно. Незнам дали некој има пробано ама прекрасно е со извонреден вкус е сирење со пиперки (така си е правено и се е исто само што мириса на пиперки). Кога немаме вакво малешевско овчо си јадам фета, ама без сирење неможам, барем 2 пати во неделата си каснувам.
  Кашкавал јадам и кравји и овчи, ама најубав ми е мешан. Единствено неможам да го јадам растителниот, многу ми е грд. Преубав мешан кашкавал (овчи+кравји) ми е оној од Рудине-Делчево.
   
 19. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Cирењето ми е најголемата слабост,ако не каснам во денот -не сум јадена :D
  и кога сум на диета-пак јадам.... :wasntme:

  Cакам секаков вид на сирење,солено биено,не биено,мешано со лукче,кајсија...го сакам на секаков начин,и секогаш си јадам полека со уживање.... :D

  Kашкавал сакам но не како сирењето,имам пробано мешано со лукче и преубав беше,во Mакедонија најмогу го сакав Aјдамерот,може и овде го има-не знам не ми текнало да побарам :|
   
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
  Јас јадам само Здравје радово сирење и понекогаш биено.