Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скијатос (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од little-butterfly, 13 јули 2011.

 1. little-butterfly

  little-butterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Дали некој ова лето бил на Скијатос? Пишете детали
   
  На LANA83 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mona-li

  mona-li Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  9
  ајде девојќи, сеуште никоја од вас нема патувано Скијатос? Јас резервирав за на 14ти август и сум happy :)
   
 3. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  4.417
  Пол:
  Женски
  Јас бев,и местенцето не е лошо,само е мн питомо,значи не е пензионерско(Да не ме сватите така),мегутоа не е се превртено и да не му се знае крајот ни почетокот ,како на други места во Грцоја конктетно.Градчето е 46 километри,и има 61 плажа,најпознати се Кокунарис и Банана.Овие плажи ти се на заеднички паркинг,до каде и вози автобусчето(26та плажа се по ред,последна станица) и право е Кокунарис,а нагоре по крш пат се банана(ако одите со сопствен превоз не би ви препорачала да се качувате со кола,бидејки ке се изгребе и уништи премногу,ние имавме рент кола и не се замаравме,ама за сосптвена кола и греота,а и 5 мин нема пешачење од паркингот доле.)Денски на банана журката е феноменална,атмосферата е лудило,млади и само млади.Најјакото почнува околу 15 часот,сите во купачи со коктели денсаат на најпознати мискови од хитчиња и никој не се замара со никој,мн е опуштено.На оваа плажа банана се само 2 кафичи каде е стационирана журката а и плажата не е мн голема,мала е.Кокунарис е мн долга,исто има кафич,ама е онака лајт,да си испиеш кафе,ручече да истераш и сл,нема журка,и мислам на оваа плажа се најраспространети зезањата у вода со банани,гуми,падобранци и сл.Има и уште една плпажа,Агиос параскевис,таму е како хаваи,вода тиркиз,песок бел,(лежалка+коктел =5 евра).Марата е исто убаво плажиче...
  Ноктниот живот пак ке речам е во граници на нормала,доагаш да се опуштиш и изжуркаш,далеку од скопскиве комплекси,мегутоа нема ваму дроги и пијанчења како на др места,сосема коректен нокен живот.Од центарот ,одма се диско улицата,со неколку клубови,би ги препорачала Калуа(претежно гршка музика)ама мн е јако,ББЦ(странска+грчка музика,и влезот сегде е бесплатен,но те напињаат за пијачка да земеш,чија цена оди од 6-7 па нагоре).Автобусчето вози постојано од центар па до банана и назад,и најскапата карта е банана 2 евра,зависно од местата има и поефтини билети,а рент кола оди со цена од 35 на ден па нагоре,и убаво е да си изнајмите за да шетнете поубаво,поготово ако сте во планинскиот дел на островот сместени и ке ви треба превоз и за навечер,бидејки тогаш нема автобуси а таксите е скапичко ептен.
  Како место е скапо,лебот е 3 евра,краосанче најобицно е 1 евро,кафе на плажа е од 4 нагоре зависно,коктелите од 10 евра,цеден портокал од 5 нагоре(ова зборам цени на плажи),додека гирото ви е 2,5,палажинките од 3 нагоре..Локалните маркети се скапички,но има по патото за накај плажите керфур со ок цени,и ви препорачувам таму да си пазарите,поефтини се во секој случај од локалните маркети и супер маркети.Патот е ок до плажите,се вози мн споро и мислам дека не е воопшто опасен за вожња,не се плашете,(у случај да сакате да изнајмите кола).И како за крај,најдоброто ,плажите!! се се со ситен песок,а водата е милина,ем топличка ем шиста,без животинки од доле и тревки :D Лежалка на банана е 4 евра.Ако ве интересира нешто прашајте :) ПС.Преку која агенција одиш?
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  4.417
  Пол:
  Женски
  ЕВЕ СЛИКИ ОД БАНАНА ЖУРКИТЕ
   

  Прикачени фајлови:

 5. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  4.417
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 6. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  4.417
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 7. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  4.417
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 8. mona-li

  mona-li Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  9
  Фала ти најмногу Rubiii, јас одам на 14ти август преку Iguana, во вила Cyprus, ги бројам деновите :)
   
 9. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  6.008
  Rubiii со која агенција одеше ти и како си задоволна од нив?
  Мене ми се свиѓа местово, таман е погодено, добри забавни плажи за мене и сестра ми и мирни чисти за мајка ми и една нејзина пријателка.
  Многу ни е битно плажите да се со ситен песок, чиста и топла вода!
  Со каков транспорт одевте до островот?
  И да, во апартмани(студија) бевте сместени?

  Инаку, уживав во описот :wasntme:
   
 10. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Jas odam na 9ti odnosno zadutre :D preku Iguana,i sega prv pat citam iskustvo nekoj da bil na skiatos,me plasi ova za skapo sto vikaat site,me interesira kolku e motorce da se iznajmi ...pa se nadevam ubavo ke si pominam ;)
   
 11. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Jas odam na 9ti odnosno zadutre :D preku Iguana,i sega prv pat citam iskustvo nekoj da bil na skiatos,me plasi ova za skapo sto vikaat site,me interesira kolku e motorce da se iznajmi ...pa se nadevam ubavo ke si pominam ;)
   
 12. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. topce25

  topce25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  48
  Јас одам од 3 август на Скијатос,ќе бидам сместена во Трулос,дали некој бил да каже импресии,дали навечер има места за забава,таверни,кафици и сл??
   
 14. mesecinka91

  mesecinka91 Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  Ние планираме да одиме летово на Скијатос само покасно накај крајот на август, ако некој бил оваа година нека пише импресии и доживувања ,цени,места и слично :)
   
 15. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Super e na Skiathos,amalce e oskapo ali se izdrzuva:D,nema gradska plaza ako si smestena vo gradot,a ako si vo Trulos togas toa e na sama plaza,megjutoa nema nisto drugo osven plaza pa ke treba popladne so bus nakaj gradot.
   
 16. topce25

  topce25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  48
  А на самата плаза нема таверни,кафици,забава некаква????
   
 17. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Jas ednas bev VO Trulos na plaza,ima ubava plaza i more ima edno za sednuvanje mesto kako taverna za jadenje i tolku mislam,onaka mirno mesto,i eden market za hrana onaka pomal
   
 18. Vodolija88

  Vodolija88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Дечки дали некој од вас бил на одмор во Скиатос во јуни, има мн. добри и ефтини понуди, само ми е страв да не е мн. празно, не сакам многу гужви ама пак не сакам и да е пусто да нема туристи.
   
 19. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Јас лани бев од 20 јуни,супер беше,не беше празно,но водата беше ладна и пензионери врие,Англичани доминираат на островот.
   
 20. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  4.417
  Пол:
  Женски
  Јас бев пред 2 лета, од 18 јули и беше преполно. Ме изненади сега кога прочитав дека англичани има, јас кога бев вриеше од македонци ( навечер се осеќав како да сум во Парадизо или Сектор искочена, а не како да сум во Грчка), и грци имаше премногу. Пред 2 години беше скапичко, за разлика од други места каде сум била, и немаш градска плажа, рачунај си ќе мора или да изнајмите кола/мотор или со автобусите да се клацкате( а не препорачувам зошто се полни до тој степен игла да нема да се фрли). Не беше остров со ненормални пијанчења, журки и такви дешавки, онака неколку дискотеки и кафичи се во еден ред до обалата на иста улица, со различна музика, пијачки над 10 евра , и сосема нормални луѓе( неначукани, нашмркани, и сл). Мене мн ми се допадна се што видов и доживеав од ова островче. :)