1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скијатос (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од little-butterfly, 13 јули 2011.

  1. little-butterfly

    little-butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Дали некој ова лето бил на Скијатос? Пишете детали
     
    На LANA83 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    ајде девојќи, сеуште никоја од вас нема патувано Скијатос? Јас резервирав за на 14ти август и сум happy :)
     
  3. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас бев,и местенцето не е лошо,само е мн питомо,значи не е пензионерско(Да не ме сватите така),мегутоа не е се превртено и да не му се знае крајот ни почетокот ,како на други места во Грцоја конктетно.Градчето е 46 километри,и има 61 плажа,најпознати се Кокунарис и Банана.Овие плажи ти се на заеднички паркинг,до каде и вози автобусчето(26та плажа се по ред,последна станица) и право е Кокунарис,а нагоре по крш пат се банана(ако одите со сопствен превоз не би ви препорачала да се качувате со кола,бидејки ке се изгребе и уништи премногу,ние имавме рент кола и не се замаравме,ама за сосптвена кола и греота,а и 5 мин нема пешачење од паркингот доле.)Денски на банана журката е феноменална,атмосферата е лудило,млади и само млади.Најјакото почнува околу 15 часот,сите во купачи со коктели денсаат на најпознати мискови од хитчиња и никој не се замара со никој,мн е опуштено.На оваа плажа банана се само 2 кафичи каде е стационирана журката а и плажата не е мн голема,мала е.Кокунарис е мн долга,исто има кафич,ама е онака лајт,да си испиеш кафе,ручече да истераш и сл,нема журка,и мислам на оваа плажа се најраспространети зезањата у вода со банани,гуми,падобранци и сл.Има и уште една плпажа,Агиос параскевис,таму е како хаваи,вода тиркиз,песок бел,(лежалка+коктел =5 евра).Марата е исто убаво плажиче...
    Ноктниот живот пак ке речам е во граници на нормала,доагаш да се опуштиш и изжуркаш,далеку од скопскиве комплекси,мегутоа нема ваму дроги и пијанчења како на др места,сосема коректен нокен живот.Од центарот ,одма се диско улицата,со неколку клубови,би ги препорачала Калуа(претежно гршка музика)ама мн е јако,ББЦ(странска+грчка музика,и влезот сегде е бесплатен,но те напињаат за пијачка да земеш,чија цена оди од 6-7 па нагоре).Автобусчето вози постојано од центар па до банана и назад,и најскапата карта е банана 2 евра,зависно од местата има и поефтини билети,а рент кола оди со цена од 35 на ден па нагоре,и убаво е да си изнајмите за да шетнете поубаво,поготово ако сте во планинскиот дел на островот сместени и ке ви треба превоз и за навечер,бидејки тогаш нема автобуси а таксите е скапичко ептен.
    Како место е скапо,лебот е 3 евра,краосанче најобицно е 1 евро,кафе на плажа е од 4 нагоре зависно,коктелите од 10 евра,цеден портокал од 5 нагоре(ова зборам цени на плажи),додека гирото ви е 2,5,палажинките од 3 нагоре..Локалните маркети се скапички,но има по патото за накај плажите керфур со ок цени,и ви препорачувам таму да си пазарите,поефтини се во секој случај од локалните маркети и супер маркети.Патот е ок до плажите,се вози мн споро и мислам дека не е воопшто опасен за вожња,не се плашете,(у случај да сакате да изнајмите кола).И како за крај,најдоброто ,плажите!! се се со ситен песок,а водата е милина,ем топличка ем шиста,без животинки од доле и тревки :D Лежалка на банана е 4 евра.Ако ве интересира нешто прашајте :) ПС.Преку која агенција одиш?
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    ЕВЕ СЛИКИ ОД БАНАНА ЖУРКИТЕ
     

    Прикачени фајлови:

  5. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  6. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  7. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  8. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    Фала ти најмногу Rubiii, јас одам на 14ти август преку Iguana, во вила Cyprus, ги бројам деновите :)
     
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Rubiii со која агенција одеше ти и како си задоволна од нив?
    Мене ми се свиѓа местово, таман е погодено, добри забавни плажи за мене и сестра ми и мирни чисти за мајка ми и една нејзина пријателка.
    Многу ни е битно плажите да се со ситен песок, чиста и топла вода!
    Со каков транспорт одевте до островот?
    И да, во апартмани(студија) бевте сместени?

    Инаку, уживав во описот :wasntme:
     
  10. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Jas odam na 9ti odnosno zadutre :D preku Iguana,i sega prv pat citam iskustvo nekoj da bil na skiatos,me plasi ova za skapo sto vikaat site,me interesira kolku e motorce da se iznajmi ...pa se nadevam ubavo ke si pominam ;)
     
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Jas odam na 9ti odnosno zadutre :D preku Iguana,i sega prv pat citam iskustvo nekoj da bil na skiatos,me plasi ova za skapo sto vikaat site,me interesira kolku e motorce da se iznajmi ...pa se nadevam ubavo ke si pominam ;)
     
  12. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  13. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    Јас одам од 3 август на Скијатос,ќе бидам сместена во Трулос,дали некој бил да каже импресии,дали навечер има места за забава,таверни,кафици и сл??
     
  14. mesecinka91

    mesecinka91 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    3
    Ние планираме да одиме летово на Скијатос само покасно накај крајот на август, ако некој бил оваа година нека пише импресии и доживувања ,цени,места и слично :)
     
  15. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Super e na Skiathos,amalce e oskapo ali se izdrzuva:D,nema gradska plaza ako si smestena vo gradot,a ako si vo Trulos togas toa e na sama plaza,megjutoa nema nisto drugo osven plaza pa ke treba popladne so bus nakaj gradot.
     
  16. topce25

    topce25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    48
    А на самата плаза нема таверни,кафици,забава некаква????
     
  17. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Jas ednas bev VO Trulos na plaza,ima ubava plaza i more ima edno za sednuvanje mesto kako taverna za jadenje i tolku mislam,onaka mirno mesto,i eden market za hrana onaka pomal
     
  18. Vodolija88

    Vodolija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Дечки дали некој од вас бил на одмор во Скиатос во јуни, има мн. добри и ефтини понуди, само ми е страв да не е мн. празно, не сакам многу гужви ама пак не сакам и да е пусто да нема туристи.
     
  19. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Јас лани бев од 20 јуни,супер беше,не беше празно,но водата беше ладна и пензионери врие,Англичани доминираат на островот.
     
  20. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас бев пред 2 лета, од 18 јули и беше преполно. Ме изненади сега кога прочитав дека англичани има, јас кога бев вриеше од македонци ( навечер се осеќав како да сум во Парадизо или Сектор искочена, а не како да сум во Грчка), и грци имаше премногу. Пред 2 години беше скапичко, за разлика од други места каде сум била, и немаш градска плажа, рачунај си ќе мора или да изнајмите кола/мотор или со автобусите да се клацкате( а не препорачувам зошто се полни до тој степен игла да нема да се фрли). Не беше остров со ненормални пијанчења, журки и такви дешавки, онака неколку дискотеки и кафичи се во еден ред до обалата на иста улица, со различна музика, пијачки над 10 евра , и сосема нормални луѓе( неначукани, нашмркани, и сл). Мене мн ми се допадна се што видов и доживеав од ова островче. :)