1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабокрвност и нејадење

Дискусија во 'Дете' започната од rozalija, 4 февруари 2011.

 1. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  Нерви кинам додека го нахранам синчето кое е на возраст од 3 годинки и 4 месеци,не сакам да јаде нисто сто е здраво и сто треба да јаде дете на таа возраст :( не ја јаде супата(како пример земено) ми вика дај ми путер и сиренје,тоа ли е јаденје?! :@ навистина не знам сто ке правиме со исхраната,планирам да тркнам до аптека деновиве и да земам несто за апетит доколку има такво несто
  Ајде мамички дајте некој совет,имате ли вие некое вакво искуство,и дали имате давано некои додатоци во исхраната за зголемуванје на апетитот?
   
 2. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Јас не сум мајка, но имам помал брат кој го имаше истиот “проблем“ :?: Мајка ми мака мачеше со јадењето....Се сеќавам дека почна да пие Пиковит и му помогна, за да му го отвори апетитот.
  Сепак мислам дека треба да се приспособува јадењето според вкусот на детето (во вакви случаи), прашајте го со што сака супа, што најмногу ужива да јаде и вметнувајте му ги тие состојки во оброците (ова бар и успеа на тетка ми ) :)
   
  На rozalija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  знам со сака да јаде но тоа мозе да се јаде како појадок, узинка или пред спиенје но не и за руцек како главен оброк, и секое јаденје ни е со залазуванје на секое залце ставаме или кечап или сиренце за да се изеде-а сака да јаде путер,сиренје,сувомеснато,палента...
  Ке се консултирам и со матичната да видам сто она ке ми препорача,ама како и да морам да земам несто а мозе и пиковит
   
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Истиот проблем го имав со ќерка ми само обратно, нон стоп сакаше супа ништо друго, секој оброк смрт ми беше, молење, лажење види го пилето, ене го мачето....
  Купив Пиковит пастели и ги давав да ги лиже како бонбончиња. Навистина и се зголеми апетитот дури се поправи некое килце. Ако ми веруваш сега не можам од маса да ја станам, веќе не и давам Пиковит туку Centrum junior. Најдобронамерен совет-ако тоа му е слатко нека јаде, еве ќерка ми еден период само зденка и маслинки јадеше ништо друго, потоа само леб и патлиџан, па сврте еден период на сувомеснато..Сепак сега кога е поголема (има 4 год. и 2 мес.) и повеќе разбира доручекот и вечерата и се по нејзина желба во смисла и нудам 2 опции и и давам можност да избере што сака, а ручекот е задолжителен. Ако не сака да јаде тоа што ќе му понудиш остави го гладен, да видиш како ќе дотрча да јаде ;)
   
 5. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  Ако не сака да јаде тоа што ќе му понудиш остави го гладен, да видиш како ќе дотрча да јаде ;)[/quote]
  Сум пробала и вака ама некако ми е зал да го оставам гладени колку се нервирам лелеееееее,а и ние сакаме зденки, не е добро да јаде сто он сака пред се поради тоа сто не е здраво(путер,сувомеснато)
  проверувавме крвна слика вчера и сестрата од лабараторијата рече дека се покачени лимфоцитите(мислам така се викаа) според неа има некоја вироза и сега усте повеке се нервирам кај крванат слика не му е добра усте да не јаде задрава храна :x
  понеделник одиме кај матичната па ке видиме сто она ке казе и сто ке ни предлози да земеме како додаток во исхраната,а мозе и неки антибиотик да падне :(
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Без нервози од искуство ти кажувам, џабе се нервираме, тие ќе си пораснат а ние само помалку нерви ќе имаме. Еве ти кажав мојава сега се јаде, кога и правиме крвна слика не прашуваат дали живееме во село толку што и е добра крвтаа, а ние сме од другата страна на Вардар...чисто чисто што да ти кажувам :D :rofl:
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Јас сум ппротив тие хемии ама кога мора, мора. Јас 2-3 год борба водев за тоа јадење и со голема сила и мој инает :) истрајав и сега е како што треба.
  Пробај со Киндер имун, прашок е кој се става во јадење или сок. Ги има сите витамини и минерали и го подобрува имунитетот кај детето а и отвара апетит. Исто добар е и Саностол, тоа е сируп кој се пие по 1 лажиче на ден. Малце се скапи ама имаат ефект. Друга битна работа е што се даваат 6 месеци без престанок па потоа правиш пауза. Најубав период е да почнат да се даваат од есен до пролет, затоа што во пролет веќе почнуваат да излегуваат свежите овошја и зеленчуци.
  Само со истрајност и упорност ќе го убедиш детето да јаде што е здраво.
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.945
  Ќерка ми еден период (од 1 до 4 години) ништо не јадеше. Кога доаѓаше време за оброк се нервирав уште пред да почнеме. Хранењето траеше по 2 часа за еден оброк, ма така половина ден ни поминуваше во хранење :)
  Тогаш земаше и пиковит, и секакви додатоци за подобрување на имунитет, ама немаа никакво влијание на апетитот.
  Откако наполни 4 години, почна да јаде. Не ми е јасно ни мене како дојде до таков пресврт, ама немаше никаква потреба од молење, сама бараше, сама јадеше, а јас никако да и се изначудам на апетитот :D
  Сега има 6 години, и уште ја држи апетитот. За чудо, и многу е свесна за здрава храна, па ако и кажам дека нето не е здраво, го избегнува :)
   
 9. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  Ви благодарам за советите...
  Денес си го изедовме целиот ручек лебче со гравче чорбичка оо колку сум срекна :rofl:
  И колку да кажам свежо овошје јадеме скоро секој ден,ама ситно изрендано за да биде лапни голтни :)
  а ако не јадеме овошје пие цеден сок(соковникот од топ шоп е супер)
   
 10. ANITA5

  ANITA5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  13
  и двете мои керки не се многу што би рекла јас по храната ,повеке им бече уживање да јадат бисквити,млеко,банана и други глупости но сепак со сила не ке можете да го натерате да јаде ,нормално остави го да побара самото :!: а ако не побара тогаш можес да превземиш нешто што би го задоволило неговото мало желудниче :* кажувајки му дека ако го изеде ручекот ке добие изненадување :) поззз за сите мајки и не се секирајте ке си почнат да си јадат.
   
 11. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Здраво, имам еден проблем кај братучетка ми, има 2 ипол годинки и во последно време не јаде, јаде ептен ретко, што ја загрижува многу тетка ми... Пробале со лажење, со молење, абе не сака лажичка да види кога и се доближува кон неа за да јаде (на пример лажиче со Пиковит за да почне да јаде да придобие апетит). Јас студирам педагогија и ќе отидам вечер кај нив и ќе пробам нешто од нешто да ја натерам Дани да јаде. Почна пред некоја недела во градинка да оди, па и таму не јаде. Смислувам решение кое би можело да и помогне, да и кажам на тетка ми па така она да постапува после тоа со Дани. Сепак би ми годело и ваша помош, доколку знаете, за да и помогнам на братучетка ми. И мене многу ме загрижува пошо премногу си ја сакам...
   
 12. zoceeee

  zoceeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  70
  i jas go imam istiot problem so sin mi koj e 2 i pol godini ne saka da jade jade samo supsa jajca i pasteta drugo nesaka a krvta mu e slaba od koga re roden

  [mod-kirilica:1jxpeczr][/mod-kirilica:1jxpeczr]
   
 13. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Јас го имав истиот проблем со мојата ќерка, траеше подолго време, но за среќа го надминавме.
  Крвната слика не и беше најфантастична, не сакаше ич да јаде, живееше само од млеко.Ја водев сегде и ништо.Почнав на своја рака.Купив јајца од преперица и по две изматени секое утро и ставав во млекото. Купив киндер имунал па тоа и давав, плус Б-комплекс за отворање апетит. И на соковник правев сок од свежо цвекло, морков, јаболко, лимон и помаранџа, заблажено со мед.
  Крвната слика ептен се подобри и детето почна и да јаде.
   
  На Black.Beauty му/ѝ се допаѓа ова.
 14. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  73
  моето детенце е 2 години и ние го поминавме тој период кога бесе околу година не јадесе ама 2-3 залцинја и толку и случајно ми каза баба ми да му ставам во млекото пред спиенје по едно тазе тврдо барена золчка.така и направив секоја вечер варев по едно јајцеја пасирав золчката во млекото и не ни пиметуваше разлика за недела дена поцна да јаде а после 1 месец крвната слика беше одлична.сега повторно го имаме истиот проблем и повторно поцнав да додавам золчка во млекото и еве после 3 дена ставање на золчка денес немозев да го сопрам значи нема сто не изеде....така да не си ги тросете залудно парите золчка му е мајката Ч)
  јас ова на сите пријателки им го казав и верувале или не кај сите сто имале проблем со децата да не им јадат и да имале слаба крв на сите им помогнало
   
  На Poisoon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  керка ми има 5 години и има едвај 16-17 килограми
  алергицна е на скоро се знаци млеко и млечно бело брашно кикиритки лесник бадем орев цитрон патлиган лимон портокал свинско телешко месо абе незнам усте со не а за храна речи и се не е гладна па дај препорацајте ми нешто ама да не е ена база на мед и прополис оти и на тоа е алергицна
   
 16. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.945
  Обично Б-комплекс отвора апетит.
  Има едни гранули Бевиплекс, многу се вкусни, моите деца многу ги сакаа.
   
 17. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.924
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Пиковит доста помага, и јас имав еден период кога немав апетит.

  Исто така имам читано дека бојата на храната го подобрува апетитот кај децата, на пример да се готват јадења кои естетски добро изгледаат, храната да биде украсена, што ќе ги привелкува децата, да се направат очиња, уста, носе со храната...итн.
  Да се цедат сокови од овошје и зеленчук од портокал, мандарина, праска... :)
  Или да се остават децата гладни, па кога ќе огладнат ќе побараат самите. :)
   
 18. Poisoon

  Poisoon Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  и,јас си помислив пред некој ден,да купам јајца од препелица и да му ставам во млекото,ама ми е страв да не го осети,па потоа да нејќе и млекото да го пије,инаку му ставам по една лажицка чоколино во млекото,не го пије без него.има 14мес а ништо не јаде,живее од млеко и чај,штом ке ме види дека носам јадење моментално бега од мене,уста несака да отвори,и много сум загрижена поради тоа .
   
 19. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  416
  Мајки како се справувате со Слабокрвноста? Кажете некои рецепти за слабокрвност фала однапред
   
  Последна измена од модератор: 29 март 2017
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  731
  Колкави сте маченце.