1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабо железо во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Dace_dare.123, 11 ноември 2015.

  1. Dace_dare.123

    Dace_dare.123 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите јас сум 7 недела од бременоста. Докторката ми рече да проверам крвна слика кога ја проверив крвта ми е супер но железото ми 1.8 многу слабо. Постојано размислувам дали може да му наштети нешто на бебето :( и што би требало да примам за да го подобрам? позз
     
    На Change. и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Jadi crveno meso (Dobro termicki obraboteno), proteinska hrana, cveklo, seme od kopriva, med I prasaj dali da pies nekakov lek za podobruvanje. Pozdrav
     
    На Ressana и Eli23 им се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Можеш да земаш суплемент железо, ама искрено ќе ти направи запек, што ете е уште еден голем проблем во бременоста. Јади си калинки, цвекло, пиј какао и јади црно чоколадо, сите тие имаат железо... и други работи што напомена феминката погоре. Јас сум секогаш повеќе за природно :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Najprvin chestito i so lesno da si pominesh vo bremenosta :) Jas bi ti preporachala da se konsultirash so doktorkata taa da ti preporacha dali treba nekakvi lekarstva da piesh. A za doma cveklo,spanakj,proteinska hrana.. So srekja (fingers)
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Rano ti e za zelezo da zemes kako dopolnitelno sega, vo mn.rana bremenost si, tek posle 3,4 mesec kje pocnes so zelezo, a sega gledaj preku hrana da vnesuvash se sto sodrzi zelezo, a od vitamini za sega samo folna zemaj i ponataka kje ti kaze i doktorot sto se treba.
    Cestitki za bremenosta i so lesno :)
     
  6. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Прави секој ден сок од едно јаболко, една главица цвекло, еден морков и половина лимон. За месец дена ќе ти се подобри крвната слика. Исто така земи и замрзната аронија и секој ден одмрзнувај по 8 зрна и јади ги. Јас само со сокот и аронијата го поправив железото во бременост.
    Добро е и какао да пиеш ;)
     
    На jacqueline.s, makedonkamak и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Јас секое утро земам 1 лажичка какао помешано со 1 лажичка мед и 1 лажичка сусам или таан! Добро е и за хемоглобин и за имунитет...а и многу е вкусно!
    Многу била добра и Спирулината ама јас не сум ја пробала.
    И секако како што ти пишаа и другите: месо, аронија, цвекло и многу витамин Ц.
     
  8. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Jas imav problemi so zelezoto doktorkata mi preporaca da piam tothema so vitamin c,si napraviv med so seme od kopriva (ja kupiv od apteka) so malku limon i nasabajle i navecer po 1 lazicka od nea jadev,zemav zamrznata aronia ne gi broev zrnata kolku se od prilika jadev,crno cokolado i kakoa pomaga,cveklo,spanak..sigurno ke te sovetuva i doktorkata sto da praves zasto ti e slabo zelezoto no ne se sekiraj ke se podobri,tvoe e samo da uzivas vo bremenosta.So lesno :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    На толку слабо железо и ампули тотхема и плус природно нешто (ете рецептот со семе од коприва, мед и лимон е многу добар), јас имав 6ка на крај од бременоста, а после пораѓај кога ми проверија 3ка железо, хемоглобин 9ка и се онесвестив после пораѓајот едвај ме освестија и после првиот ден неможев да одам до веце паѓав одма, следниот ден тек станав со помош од докторка... Обавезно да се грижиш и често да пиеш препарати за железо, бебето влече, јас со јако железо а паднав така ниско на крај. После пораѓај 22ка ми се качи за 2 месеци :)

    а инаку и да кажам дека едвај го држев и подоле од 6ка да не падне, а што не бутав. Природно цвекло салата, тој рецептот, ампули тотхема, апчиња едни пиев исто некое време што се за железо, секој ден здрава храна и месо, цедени сокови...
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
    На Eli23 и MilaP им се допаѓа ова.
  10. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Mene pak zelezoto mi e 13 no hemoglobinot i eritrocitite mi se niski. Najverojatno e nedostatok na C vitamin, cim zelezoto e dobro.
     
  11. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Женски, не сум многу убедена но само пренесувам мислење од доктор нутриционист од Систина, мината среда имаше предавање за исхрана во бременост и докторката рече дека семето од коприва можело да биде штетно во бременост и не го препорачува посебно во првите 3-4 месеци заради контракциите што ги правела копривата на матката. Препорача да се обидат трудниците со Спирулина Пацифика - многу била богата со Б12 и незнам што друго што е поволно за хемоглобинот!
    Како ни кажаа, така пренесувам ;)
    Убав ден ви посакувам!
     
    На slobodka и monik55 им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Jas se utepav od jadenje, pa se porodiv 42ra nedela so 4400g zivo zdravo bebe oceneto so najvisok apgar :D
     
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас ниту во првата ниту во вторава бременост немав проблеми со крвта , но како помала имав ниско железо и често се онесвестував , по проверка на крвната слика докторката препорача апчиња , но мајка ми не сакаше веднаш со апчиња да проба предложи со храна , докторката се согласи и ми препорача спанаќ , брокула , цвекло , свежо цедени сокови , телешко месо но само варено , семе од коприва со мед и лимон , и какао :) . Но секако , консултации со стручно лице прво :) .
     
    На Sunshine_1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    20.843
    Било какво ли чоколадо за готвење помага во покачувањето на железото ?
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Da srcka.Crno cokolado
     
    На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Чоколадо со поголема концентрација на какао 72% 75% и нагоре
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Па не баш било какво.Има чоколади за готвење од 20 ден па ни 20% какао немаат во нив. Поделотворно е да изедеш еден ред чоколадо со 75% какао отколку ова другото штого спомнав. Значи процентот на какао е важен, тоа е битно за железото. Поздрав
     
    Последна измена: 2 март 2017
    На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Мешиња што земате за железото и хемоглобинот? Пред бременост ми беше 2 (минимално е 6) а хемоглобинот ми беше на долна граница. Сега железото ми е ок (12 заради витаминските таблети за трудници Прегназон) ама хемоглобинот ми е 10 а треба 12 минимум. Ми даде матичниот Легофер сируп ама ми се гади пробав со хеферол и тотхема ама па ми прават огромен проблем со столицата. Неможам да јадам семе од коприва со мед исто така :( некој совет од вас?
     
  19. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    @fana истиот проблем гоимав и јас. Доаѓав до ситуација да неможам од кревет да станам. Се оправив само со Прегназон. Се што пробав пропратно ми ствараше проблеми со столицата и желудник ми страдаше. Пиј ги Прегназонот ќе се средиш, колку имаш до терминот?
     
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Фала мила. За термин е рано 15та недела сме (со Господ напред ќе се гушкаме во Ноември:inlove:)