Слабо железо во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Dace_dare.123, 11 ноември 2015.

 1. Dace_dare.123

  Dace_dare.123 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите јас сум 7 недела од бременоста. Докторката ми рече да проверам крвна слика кога ја проверив крвта ми е супер но железото ми 1.8 многу слабо. Постојано размислувам дали може да му наштети нешто на бебето :( и што би требало да примам за да го подобрам? позз
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. blessed2

  blessed2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Jadi crveno meso (Dobro termicki obraboteno), proteinska hrana, cveklo, seme od kopriva, med I prasaj dali da pies nekakov lek za podobruvanje. Pozdrav
   
  На Ressana и Eli23 им се допаѓа ова.
 3. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  11.523
  Пол:
  Женски
  Можеш да земаш суплемент железо, ама искрено ќе ти направи запек, што ете е уште еден голем проблем во бременоста. Јади си калинки, цвекло, пиј какао и јади црно чоколадо, сите тие имаат железо... и други работи што напомена феминката погоре. Јас сум секогаш повеќе за природно :)
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mariangel

  Mariangel Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.631
  Допаѓања:
  46.067
  Пол:
  Женски
  Najprvin chestito i so lesno da si pominesh vo bremenosta :) Jas bi ti preporachala da se konsultirash so doktorkata taa da ti preporacha dali treba nekakvi lekarstva da piesh. A za doma cveklo,spanakj,proteinska hrana.. So srekja (fingers)
   
 5. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.969
  Rano ti e za zelezo da zemes kako dopolnitelno sega, vo mn.rana bremenost si, tek posle 3,4 mesec kje pocnes so zelezo, a sega gledaj preku hrana da vnesuvash se sto sodrzi zelezo, a od vitamini za sega samo folna zemaj i ponataka kje ti kaze i doktorot sto se treba.
  Cestitki za bremenosta i so lesno :)
   
 6. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  4.276
  Прави секој ден сок од едно јаболко, една главица цвекло, еден морков и половина лимон. За месец дена ќе ти се подобри крвната слика. Исто така земи и замрзната аронија и секој ден одмрзнувај по 8 зрна и јади ги. Јас само со сокот и аронијата го поправив железото во бременост.
  Добро е и какао да пиеш ;)
   
  На jacqueline.s, makedonkamak и okcenzi им се допаѓа ова.
 7. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.922
  Пол:
  Женски
  Јас секое утро земам 1 лажичка какао помешано со 1 лажичка мед и 1 лажичка сусам или таан! Добро е и за хемоглобин и за имунитет...а и многу е вкусно!
  Многу била добра и Спирулината ама јас не сум ја пробала.
  И секако како што ти пишаа и другите: месо, аронија, цвекло и многу витамин Ц.
   
 8. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.113
  Пол:
  Женски
  Jas imav problemi so zelezoto doktorkata mi preporaca da piam tothema so vitamin c,si napraviv med so seme od kopriva (ja kupiv od apteka) so malku limon i nasabajle i navecer po 1 lazicka od nea jadev,zemav zamrznata aronia ne gi broev zrnata kolku se od prilika jadev,crno cokolado i kakoa pomaga,cveklo,spanak..sigurno ke te sovetuva i doktorkata sto da praves zasto ti e slabo zelezoto no ne se sekiraj ke se podobri,tvoe e samo da uzivas vo bremenosta.So lesno :)
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.135
  Допаѓања:
  65.020
  Пол:
  Женски
  На толку слабо железо и ампули тотхема и плус природно нешто (ете рецептот со семе од коприва, мед и лимон е многу добар), јас имав 6ка на крај од бременоста, а после пораѓај кога ми проверија 3ка железо, хемоглобин 9ка и се онесвестив после пораѓајот едвај ме освестија и после првиот ден неможев да одам до веце паѓав одма, следниот ден тек станав со помош од докторка... Обавезно да се грижиш и често да пиеш препарати за железо, бебето влече, јас со јако железо а паднав така ниско на крај. После пораѓај 22ка ми се качи за 2 месеци :)

  а инаку и да кажам дека едвај го држев и подоле од 6ка да не падне, а што не бутав. Природно цвекло салата, тој рецептот, ампули тотхема, апчиња едни пиев исто некое време што се за железо, секој ден здрава храна и месо, цедени сокови...
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
  На Eli23 и MilaP им се допаѓа ова.
 10. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  2.677
  Пол:
  Женски
  Mene pak zelezoto mi e 13 no hemoglobinot i eritrocitite mi se niski. Najverojatno e nedostatok na C vitamin, cim zelezoto e dobro.
   
 11. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.922
  Пол:
  Женски
  Женски, не сум многу убедена но само пренесувам мислење од доктор нутриционист од Систина, мината среда имаше предавање за исхрана во бременост и докторката рече дека семето од коприва можело да биде штетно во бременост и не го препорачува посебно во првите 3-4 месеци заради контракциите што ги правела копривата на матката. Препорача да се обидат трудниците со Спирулина Пацифика - многу била богата со Б12 и незнам што друго што е поволно за хемоглобинот!
  Како ни кажаа, така пренесувам ;)
  Убав ден ви посакувам!
   
  На slobodka и monik55 им се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.135
  Допаѓања:
  65.020
  Пол:
  Женски
  Jas se utepav od jadenje, pa se porodiv 42ra nedela so 4400g zivo zdravo bebe oceneto so najvisok apgar :D
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.680
  Допаѓања:
  18.611
  Пол:
  Женски
  Јас ниту во првата ниту во вторава бременост немав проблеми со крвта , но како помала имав ниско железо и често се онесвестував , по проверка на крвната слика докторката препорача апчиња , но мајка ми не сакаше веднаш со апчиња да проба предложи со храна , докторката се согласи и ми препорача спанаќ , брокула , цвекло , свежо цедени сокови , телешко месо но само варено , семе од коприва со мед и лимон , и какао :) . Но секако , консултации со стручно лице прво :) .
   
  На Sunshine_1979 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  14.647
  Било какво ли чоколадо за готвење помага во покачувањето на железото ?
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  4.975
  Допаѓања:
  37.123
  Пол:
  Женски
  Da srcka.Crno cokolado
   
  На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Чоколадо со поголема концентрација на какао 72% 75% и нагоре
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  293
  Пол:
  Женски
  Па не баш било какво.Има чоколади за готвење од 20 ден па ни 20% какао немаат во нив. Поделотворно е да изедеш еден ред чоколадо со 75% какао отколку ова другото штого спомнав. Значи процентот на какао е важен, тоа е битно за железото. Поздрав
   
  Последна измена: 2 март 2017
  На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.447
  Допаѓања:
  25.435
  Пол:
  Женски
  Мешиња што земате за железото и хемоглобинот? Пред бременост ми беше 2 (минимално е 6) а хемоглобинот ми беше на долна граница. Сега железото ми е ок (12 заради витаминските таблети за трудници Прегназон) ама хемоглобинот ми е 10 а треба 12 минимум. Ми даде матичниот Легофер сируп ама ми се гади пробав со хеферол и тотхема ама па ми прават огромен проблем со столицата. Неможам да јадам семе од коприва со мед исто така :( некој совет од вас?
   
 19. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.942
  Пол:
  Женски
  @fana истиот проблем гоимав и јас. Доаѓав до ситуација да неможам од кревет да станам. Се оправив само со Прегназон. Се што пробав пропратно ми ствараше проблеми со столицата и желудник ми страдаше. Пиј ги Прегназонот ќе се средиш, колку имаш до терминот?
   
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.447
  Допаѓања:
  25.435
  Пол:
  Женски
  Фала мила. За термин е рано 15та недела сме (со Господ напред ќе се гушкаме во Ноември:inlove:)