Слабо железо во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Dace_dare.123, 11 ноември 2015.

1. Dace_dare.123

Dace_dare.123 Активен член

Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите јас сум 7 недела од бременоста. Докторката ми рече да проверам крвна слика кога ја проверив крвта ми е супер но железото ми 1.8 многу слабо. Постојано размислувам дали може да му наштети нешто на бебето :( и што би требало да примам за да го подобрам? позз

На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blessed2

blessed2 Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Jadi crveno meso (Dobro termicki obraboteno), proteinska hrana, cveklo, seme od kopriva, med I prasaj dali da pies nekakov lek za podobruvanje. Pozdrav

На Ressana и Eli23 им се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

jacqueline.s Популарен член

Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.497
    Допаѓања:
    10.816
    Можеш да земаш суплемент железо, ама искрено ќе ти направи запек, што ете е уште еден голем проблем во бременоста. Јади си калинки, цвекло, пиј какао и јади црно чоколадо, сите тие имаат железо... и други работи што напомена феминката погоре. Јас сум секогаш повеќе за природно :)

На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mariangel

Mariangel Форумски идол

Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.631
    Допаѓања:
    46.052
    Najprvin chestito i so lesno da si pominesh vo bremenosta :) Jas bi ti preporachala da se konsultirash so doktorkata taa da ti preporacha dali treba nekakvi lekarstva da piesh. A za doma cveklo,spanakj,proteinska hrana.. So srekja (fingers)

5. kallias

kallias Популарен член

Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.968
    Rano ti e za zelezo da zemes kako dopolnitelno sega, vo mn.rana bremenost si, tek posle 3,4 mesec kje pocnes so zelezo, a sega gledaj preku hrana da vnesuvash se sto sodrzi zelezo, a od vitamini za sega samo folna zemaj i ponataka kje ti kaze i doktorot sto se treba.
    Cestitki za bremenosta i so lesno :)

6. Miss.Sweet

Miss.Sweet Популарен член

Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    4.170
    Прави секој ден сок од едно јаболко, една главица цвекло, еден морков и половина лимон. За месец дена ќе ти се подобри крвната слика. Исто така земи и замрзната аронија и секој ден одмрзнувај по 8 зрна и јади ги. Јас само со сокот и аронијата го поправив железото во бременост.
    Добро е и какао да пиеш ;)

На jacqueline.s, makedonkamak и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. Sunshine_1979

Sunshine_1979 Популарен член

Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.921
    Јас секое утро земам 1 лажичка какао помешано со 1 лажичка мед и 1 лажичка сусам или таан! Добро е и за хемоглобин и за имунитет...а и многу е вкусно!
    Многу била добра и Спирулината ама јас не сум ја пробала.
    И секако како што ти пишаа и другите: месо, аронија, цвекло и многу витамин Ц.

8. MilaP

MilaP Форумски идол

Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.107
    Jas imav problemi so zelezoto doktorkata mi preporaca da piam tothema so vitamin c,si napraviv med so seme od kopriva (ja kupiv od apteka) so malku limon i nasabajle i navecer po 1 lazicka od nea jadev,zemav zamrznata aronia ne gi broev zrnata kolku se od prilika jadev,crno cokolado i kakoa pomaga,cveklo,spanak..sigurno ke te sovetuva i doktorkata sto da praves zasto ti e slabo zelezoto no ne se sekiraj ke se podobri,tvoe e samo da uzivas vo bremenosta.So lesno :)

На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

mariz Форумски идол

Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    13.035
    Допаѓања:
    64.125
    На толку слабо железо и ампули тотхема и плус природно нешто (ете рецептот со семе од коприва, мед и лимон е многу добар), јас имав 6ка на крај од бременоста, а после пораѓај кога ми проверија 3ка железо, хемоглобин 9ка и се онесвестив после пораѓајот едвај ме освестија и после првиот ден неможев да одам до веце паѓав одма, следниот ден тек станав со помош од докторка... Обавезно да се грижиш и често да пиеш препарати за железо, бебето влече, јас со јако железо а паднав така ниско на крај. После пораѓај 22ка ми се качи за 2 месеци :)

а инаку и да кажам дека едвај го држев и подоле од 6ка да не падне, а што не бутав. Природно цвекло салата, тој рецептот, ампули тотхема, апчиња едни пиев исто некое време што се за железо, секој ден здрава храна и месо, цедени сокови...

Последна измена од модератор: 30 март 2017
    На Eli23 и MilaP им се допаѓа ова.
  10. slobodka

slobodka Популарен член

Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    2.669
    Mene pak zelezoto mi e 13 no hemoglobinot i eritrocitite mi se niski. Najverojatno e nedostatok na C vitamin, cim zelezoto e dobro.

11. Sunshine_1979

Sunshine_1979 Популарен член

Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.921
    Женски, не сум многу убедена но само пренесувам мислење од доктор нутриционист од Систина, мината среда имаше предавање за исхрана во бременост и докторката рече дека семето од коприва можело да биде штетно во бременост и не го препорачува посебно во првите 3-4 месеци заради контракциите што ги правела копривата на матката. Препорача да се обидат трудниците со Спирулина Пацифика - многу била богата со Б12 и незнам што друго што е поволно за хемоглобинот!
    Како ни кажаа, така пренесувам ;)
    Убав ден ви посакувам!

На slobodka и monik55 им се допаѓа ова.
  12. mariz

mariz Форумски идол

Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    13.035
    Допаѓања:
    64.125
    Jas se utepav od jadenje, pa se porodiv 42ra nedela so 4400g zivo zdravo bebe oceneto so najvisok apgar :D

13. CrazyGirl15

CrazyGirl15 Популарен член

Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    3.354
    Допаѓања:
    17.277
    Јас ниту во првата ниту во вторава бременост немав проблеми со крвта , но како помала имав ниско железо и често се онесвестував , по проверка на крвната слика докторката препорача апчиња , но мајка ми не сакаше веднаш со апчиња да проба предложи со храна , докторката се согласи и ми препорача спанаќ , брокула , цвекло , свежо цедени сокови , телешко месо но само варено , семе од коприва со мед и лимон , и какао :) . Но секако , консултации со стручно лице прво :) .

На Sunshine_1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. V.odolija

V.odolija Популарен член

Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    13.448
    Било какво ли чоколадо за готвење помага во покачувањето на железото ?

На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stevemila

stevemila Форумски идол

Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    4.975
    Допаѓања:
    37.117
    Da srcka.Crno cokolado

На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly87

Butterfly87 Истакнат член

Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    580
    Чоколадо со поголема концентрација на какао 72% 75% и нагоре

На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Artemida81

Artemida81 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    291
    Па не баш било какво.Има чоколади за готвење од 20 ден па ни 20% какао немаат во нив. Поделотворно е да изедеш еден ред чоколадо со 75% какао отколку ова другото штого спомнав. Значи процентот на какао е важен, тоа е битно за железото. Поздрав

Последна измена: 2 март 2017
    На V.odolija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fana

fana Популарен член

Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    4.940
    Допаѓања:
    18.986
    Мешиња што земате за железото и хемоглобинот? Пред бременост ми беше 2 (минимално е 6) а хемоглобинот ми беше на долна граница. Сега железото ми е ок (12 заради витаминските таблети за трудници Прегназон) ама хемоглобинот ми е 10 а треба 12 минимум. Ми даде матичниот Легофер сируп ама ми се гади пробав со хеферол и тотхема ама па ми прават огромен проблем со столицата. Неможам да јадам семе од коприва со мед исто така :( некој совет од вас?

19. Mama25

Mama25 Популарен член

Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.943
    @fana истиот проблем гоимав и јас. Доаѓав до ситуација да неможам од кревет да станам. Се оправив само со Прегназон. Се што пробав пропратно ми ствараше проблеми со столицата и желудник ми страдаше. Пиј ги Прегназонот ќе се средиш, колку имаш до терминот?

20. fana

fana Популарен член

Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    4.940
    Допаѓања:
    18.986
    Фала мила. За термин е рано 15та недела сме (со Господ напред ќе се гушкаме во Ноември:inlove:)