1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слатко кравајче - Турте

Дискусија во 'Рецепти' започната од ana.8, 6 јули 2013.

 1. ana.8

  ana.8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  52
  Состојки
  1 килограм брашно и уште малку за посоп
  1 пресен квасец
  ½ мало лажиче сода бикарбона
  5 лажици шеќер
  2 кесички ванилин шеќер
  150 мл масло  Подготовка
  1. Се заваќа квасецот со топла вода, се додава брашното, шеќерот, сода бикарбона, ванилиниот шеќер, сокот од лимон, сокот од портокал, маслото и по потреба млака вода. Сето убаво се меси така што тестото да не е многу тврдо. Потоа се остава да нарасни.
  2. Нараснатото тесто се дели на 8 дела, секој дел посебно се меси и од секој дел се формира по едно кравајче и на секое кравајче се ставаат од шеќерчињата.
  3. Кравајчината се редат на плех кој е посипан со брашно и се оставаат уште малку да нараснат.
  4. Се печат најпрвин на 200 степени додека да се заруменат, а потоа намалуваме на 150 степени.  Како ги правите вие овие слатки мали кравајчиња? :)
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.