Сличности меѓу луѓето

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Theodora, 28 септември 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.561
  Преку широката лепеза науки и средствата за масовна комуникација осознавајќи ги луѓето секојдневно воочуваме разлики, но и сличности меѓу себеси и др. луѓе. Без разлика дали станува збор за надворешен изглед, темперамент, карактер, ставови или било која др. карактеристика веројатно побргу ни паѓаат во очи и побурно реагираме на разликите, како да сакаме да го одбраниме несвесно своето, често навидум наивна забелешка се сфаќа како атак врз сопствената личност. Луѓето кои поседуваат одлична смисла за хумор често во вакви случаи реагираат смртно сериозно бидејќи секој се сфаќа и сака себеси сериозно, да се разбереме :D .

  Разлики има веројатно колку и луѓе на планетава, но ајде да ги разгледаме сличностите. Еве, прва сличност сите имаме заеднички потреби за изобилство од љубов, грст мир во себе и во светот и трошки среќа(сам себеси се инспирирал од пост :lol: ).

  Друго, мислам дека сите луѓе тераат инает, сега некои се поистрајни и подемонстративни при чинот, ама мислам дека нема човек кој ама баш никогаш не се инаетел за нешто.

  Трето, мислам дека сите имаме по некој каприц, сега славните се на тапет за исмејување бидејќи нивните каприци се јавни, меѓутоа верувам дека ама баш секој од нас има по некоја малку налудничава каприциозна цртка во однос на јадење, гардероба, активности и така натаму.

  Ајде да видиме, по што друго луѓето се слични меѓусебе? Слободно изнесување претпоставки и тези од лично туѓо и слично искуство :lol: апсолутно е дозволено, не мора само научни факти да се во игра :) .
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.820
  Пол:
  Женски
  Само ќе нафрлам неколку сличности без анализирање, преуморна сум....

  Сличности...па секој од нас сака понекогаш да биде во центарот на вниманието, секој од нас посакува да биде приметен дека нешто ново има на неговиот/нејзиниот надворешен изглед, секој сака комплименти, секој сака да му се укаже макар и мало внимание на посебен за него/неа значаен ден....итн.во иднина ќе дополнам. :)
   
 3. reddevill

  reddevill Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  21
  vo coveckata priroda e seto toa mislam covecki e sekoj da saka da bide zabelezan da dobiva komplimenti skoro kaj site luge e slicno kako sto spomnav toa e vo coveckata priroda
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.512
  Најголемата сличност која ја имам забележано досега кај луѓето - е нивната реакција кога дознаваат дека некому му се допаѓаат.
  И реакцијата која ја имаат потоа, кога тој / таа им врти грб и ги игнорираат.

  Оваа сличност е универзална - не дискриминира пол, ниту место на живеење.
  :)
   
  На sugarlips и manja666 им се допаѓа ова.
 5. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Кога ќе положат или ќе паднат испит. Сите се радосни кога ќе положат,а не им е сеедно кога ќе паднат.


  Кога некоја мува им ги тестира нервите. Мислам дека сите сме исти тогаш,и кога тогаш,ќе ти пукне филмот и мораш да ја убиеш. :D Исто и комарците.


  Што сите велиме ''само да видам што има на фб,одма станувам'',а таму заседнуваме два саати.


  Сите сме исти кога станува збор за нашиот Тоше или пример,за 11 септември.


  Уште нешто за учењето. Најдобрата универзалка - се е поинтересно кога треба да учиш. И тогаш почнуваш да периш,да чистиш,да си го средуваш шкафот или собата.. :D Се освен учењето.

  Мислам дека сите ја имаме истата реакција кога ќе се видат со некоја личност со која не се виделе со години,или случајно ќе се присетат на неа.. Мислам дека сите го имаме оној поглед во далечина,како да сме се вратиле во времето и повторно сме искусиле нешто...

  Не ми текнуваат други моментално...
   
 6. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Секој човек има некој комплекс! Безразлика колку и да е површна личноста и да се смета за совршена, сепак длабоко во себе крие некој комплекс кој го таи и не сака да си го признае.
  Секој човек има потреба од психички и физички задоволства.
  Секој човек се плаши од смртта.
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.694
  Допаѓања:
  50.206
  Пол:
  Женски
  Можам да најдам сличност со некој но не и со друг. Е сега ако се земат сите, ама баш сите луѓе и меѓу нив да се бара сличност...тешко. Од моиве карактеристики нема ниту една што може да ја поседуваат баш сите луѓе.
   
 8. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Сите некогаш сме биле на некој љубоморни,сите имаме озборувано(барем еднаш).Тоа ми текнува сега за сега,ќе дополнам другпат.:P
   
 9. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.604
  Пол:
  Женски
  Сличности помеѓу луѓето постојат, можеби и тоа е хемијата што ги привлекува и зближува, иако има и некое мислење дека спротивностите се привлекуваат, но јас мислам дека напротив сличностите се тие што ги спојуваат луѓето. Или, накратко, сличностите се препознаваат!
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.