Смоки

Дискусија во 'Бебе' започната од maja.ivona, 28 јануари 2010.

 1. maja.ivona

  maja.ivona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  9
  pozz.koga pocnavte da im davate na vasite deca smoki,i dali ste za toa da i se dava da jadat,zosto site znaeme kolku decata samo gi sakaat smokite.ali mene pedijatarot mi rece da izbegnuvam da i davam na kerka mi da jade smoki,zosto postoel rizik od alergija,bidejki sodrzat kikiritki,a i deka deteto ke stanelo zavisno na niv i ke gi zamenuvalo smokite so obrokot koj treba da go izede.pozz i kazete mi koe e vaseto mislenje vo vrska so ova.
   
 2. bibitri

  bibitri Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  13
  I jas ne sum za smoki. Pocnav da mu davam posle polna godina. No, bidi mnogu vnimatelna. Ne samo sto sodrzat kikiriki tuku i mnogu se lepat, pa ne daj boze moze da se zadusi. Mu davam smoki i razni gricki ama posle jadenjeto, treba da vnimavas da ne se navikne na niv posto decata mnogu gi sakaat i da i davas posle jadenje, nikako kako zamena za obrok (nemaat nikakva hranliva vrednost).
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  4.992
  Допаѓања:
  75.429
  Ни јас не сум за смоки. Децата многу ги сакаат, ама се прејадуваат смоки и после не јадат тоа што треба. Се трудам да им давам здрава храна колку што можам (сепак влијанието на баби, тетки, стрини и слично е неизбежно :D ).
  И јас после полна година почнав со смоки, ама сега буквално им ги кријам и смоките и чоколадите.
  Инаку за алергијата - знам дека во Америка е многу распространета, и дури и путер од кикиритки веќе не им даваат на децата, а тоа порано им беше главна храна.
   
 4. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  638
  Po smoki ne sum ni jas ,a ne ni moeto dete.
  Ama po blago i cokolada....uhuhuuuuu....
  Gledam da ne se pretera,ama pak koga ke se setam kolku sum se raduvala na cokolado ,kako dete,pa ne mu go uskratuvam toa na sin mi.
  Koga mu se jade blago sam mi doadja,a posto e 2 god.i ne znae da zbori ubavo mi vika:"Sakas kolace!"
  Posto kolace e se sto e blago ,ako imam nesto,a obicno imam...mu davam :)
   
 5. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  40
  Јас не планирам никогаш да и дадам смоќи на Сара и јас не сум по смоќите, кај многу деца предизвикуваат алергиски реакции и како што кажа бибитри содржаат кикиритки и многу се лепаат. Па може и без нив :)
   
 6. samovilla

  samovilla Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Зависи со кои смоки. Има некои што повеќе ни одговараат од други
   
 7. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.024
  сега баш кај комшика ми нејзиното дете има 13 месеци,и луѓе го седна му отвори стоби флипс црвени,и детето си зема и само си земаше по една смокичка-научено е само да ги јаде,потоа ги истуре и пак сите си ги изеде,ама една по една смока,многу беше слатко :$ :$
   
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.346
  Пол:
  Женски
  Вујна ми му даваше смоки попарени со топла зовриена вода, малку јогурт внатре и некогаш сиренце ќе измегчеше заедно во смоките и јогуртот и тоа му беше замена за оброк ( ама после тоа за брзо време пак му даваше нешто друго да јаде за да не биде гладен )
   
 9. mili4kask

  mili4kask Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  6
  И јас сум против смоките мислам дека можат да створат алергија, доколку би сакало детето несто да грицка нутриционистите ги препорацуваат пуканките, без да се посолат сепак тоа е здраво се работи за зрна зитарици.
   
 10. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Моето дете до 2 години немаше пробано смоки,се додека не отидовме на роденден во една игротека каде главно за јадење на масите за деца се токму смоките.Моето дете научено да си земе од маса што има за јадење се посегна по смоките и проба.Толку му се допаднаа што сигурно изеде колку што има во едно кесе.Јас продолжив да си се придржувам на тоа да не му купувам дури до сега (6 години)и тоа задоволство си го пружа единствено во игротека. Инаку не ги сакам смоките заради големата маснотија која ја имаат . Наместо смоки му давам палента .
   
 11. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.828
  Пол:
  Женски
  И јас му давав смоки на детето со јогурт и баш си ги сакаше. Почнавме да грицкаме после 1 год. ама не и давав стоби флипс зошто се лепеа многу и потешко ги џвакаше, туку од зелените смоки (не ми текнува како се викаат), немам ништо против грицкањето и не и бранам. Сакам да се надоврзам за пуканките, може имаат нутриционистичка вредност ама и денеска кога јаде мене срцево во пети ми оди зашто се засркнува.
   
 12. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  98
  Исто така и јас не сум против смоките, моите деца израснаа со смоки. Поголемото дете има скоро 4 години и ги обожава, а јас не и бранам да јаде. Малата има 1 година и јаде смоки уште од 8 месеци. Немаме никакви несакани последици, а децата мои уживаа јадејќи ги :)
   
 13. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  608
  Пол:
  Женски
  Моето ги обожава. Сака сама да јаде. Си ги зима во едното раче, па во другото и си грицка.
   
 14. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  29
  јас му дадов кога имашE една година и ги избегнувам зосто цел ден само од нив ке бара и нисто др во уста нема да стави ,калорицни се вкусни ама немаат хранлива вредност позз
   
 15. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  100
  Jaс на ќерка ми и давам смоки од 1 год.по малку,а сега и не ги бара многу ,некогаш со јогурт или кисело млеко ама тоа и еко меѓу оброк
   
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.478
  Допаѓања:
  80.191
  Пол:
  Женски
  Моето бебе е уште мало за да јаде , ама никогаш нема да и дадам смоки или такви грицки , ке нема да јаде ништо друго а смоките не се јадење , потоа тоа е пржено и ништо нема здраво внатре.. :hai:
   
 17. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  Јас сум против тоа да му се забранува на дете. Нормално како и сите останати и тоа ќе сака да проба. Но, тоа да не биде пред оброк, или пак дадено како ужинка. Некое залче после оброк сосем е доволно. За родендени, јас прво ќе си го нахранам убаво детето па потоа отидам.
  На разговор за работа, се запрепастив. Малото девојче кое имаше годинка ипол, немаше пробано сокче, цоколатце...Ништо. Они не чистеле со детергенти. Тоа ми е стварно претеризам. Факт е дека мора да се внимава, факт е дека ништо не е здраво, освен домашно приготвената храна.
   
 18. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Заради проблеми со грлото и ларингитис син ми го носевме на испитувања. На испитувањата за алергија прво смоки ни забранија (а бевме кај 4 различни лекари). Мене лекарите ми рекоа и ако излезе дека нема алергија-смоки никако, биле многу штетни, немало ама баш ништо корисно во нив. Ми ги ставија во иста група со конзервите храна и сл. штетни производи. И јас се согласувам. Не ми се допаѓа воопшто кога гледам како мајки им бутаат смоки на мали деца, па уште горди, еве, моево смоки јаде :o Подобро пуканки (само што не се за баш мали деца) нека грицка. Јас не сум била по смоките ни како дете, па не гледам дека ми фали нешто ;)
   
 19. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.389
  Пол:
  Женски
  Имаше на телевизија анализа која вели дека вегета, смоки и супа од кеса се најштетни по здравјето така што не би ти препорачала многу да го навикнуваш на тие работи. Палента во комбинација со млекце е многу поздрав избор.
   
 20. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  Па и хамбургер е штетно да јадеме па сите јадеме. Мислам дека некои мајки малку претеруваат, разбирам алергии и слични работи за да несмее да му се дават смоки на детето ама па ако детето нема никаков проблем 5-6 смоки неможат да му наштетат. Лично јас и давам на ќерка ми да јаде смоки и тоа сама си ги зема со рачето.
   
  На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.