Смоки

Дискусија во 'Бебе' започната од maja.ivona, 28 јануари 2010.

 1. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Јас мислам дека е најдобро додека детето не разбира сеуште да не му се даваат смоки бидеќи несе баш здрави,а со самото време како што ќе расте веќе ќе неможете да го спречите да не конзумира смоки,КОЈ МОЖЕ БЕЗ СМОКИ БРЕ.
   
  На girl.23 и koritsaki им се допаѓа ова.
 2. NB86

  NB86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  68
  Ги јаде и ги обожава, посебно со јогурт сабајле.
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Да де, порано сите јаделе се е па еве гледам поцркаа!? |( Мислам во ова така наречено модерно време веќе се претера со тоа ... ова не смее, тоа не смее ... испаѓа ништо да не се смее да се јаде, пие и воздухот ќе го забранат нели е загаден, и после?? Ајде ... колку повеќе еден организам посебно на мало дете го лишуваш од доста работи толку тоа е посклоно на болести, алергии и сл. И самиот имунитет слабее. Не треба и да се претерува ама и ако ептен се пази и намали од се во исхраната само има ризик да добие некое заболување.
   
  На NB86 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.340
  Допаѓања:
  70.782
  Пол:
  Женски

  Извини ама не се согласувам со твојот пост. Па не ли е подобро да му дадеш да грицка ореви , бадеми , лешници. Што има толку добро во смоките и др. грицки? Тоа е се хемија внатре , мириси , и други глупости. Ако ние сме јаделе сега треба и детето да го трујам? И не е точно колку повеке му забрануваш да не јаде толку повеке ке фати болести , алергии. Па од смоките поголем алерген не постои. Сега ајде да оди на роденден па ке проба малку и толку. Но родителите уште од 7 месец со јогурт ги растопуваат па им ги даваат така смоките , на што личи тоа? Не е само алергијата , има можност и да залетне некое парче и да се задави детето. Додека е мало треба да го научиш што е добро , што не. Кога постојат подобри работи зашто овие пржени глупости да ги јаде? А кога ке порасне , кога ке почне да излегува итн. неможеш да го спречиш да не купува такви работи , треба самото да си знае дека тоа не е добро ;) Не се лути сепак ова беше мое мислење :hai:
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.754
  Многу родители не се думаат што да им дадат на децата за јадење, само бапни им смоки, бисквити во рачето и демек се најало....
  Дека не се здрави сите знаеме, полни со адитиви се, и тогаш зошто со сила да им даваш од мали кога не разбираат ништо нездрава храна??? :?:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  немам деца рано ми е (дај боже да имам) но смоките се лепат многу по цревата не се здрави за да се даваат на малецко дете :!:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.553
  Пол:
  Женски
  Ќе се навратам на претходните размислувања во кои се зборува за тоа што смее, а што не смее да јаде мало дете до година дена.
  Искрено, како медицинско лице, сметам дека докторите малку претеруваат кога забрануваат некои работи. Се сложувам во однос на артиклите кои што се познати и докажани алергени, ама за останатото, мислам дека колку повеќе рестрикции се прават, толку повеќе е на штета на детето во однос на имунитетот, но и општо за организмот. Затоа јас на син ми сум му дала доста работи кои докторите ги забрануваат до 8 месец, па фала му на Бога, не сме имале никаков проблем.

  Што се однесува до смоките, јас не би му дала до година дена, ама после тоа не можам пак да го чувам под стаклено ѕвоно, ниту пак ќе му бранам ако сака да проба. Затоа што, нели, ако му браниш, послатко е. А никогаш не би му ги дала како замена за оброк, секогаш инсистирам да се јаде она што треба, а не грицки. Ама ќе видиме како ќе биде со малиов.
   
  На sofi2107, julie77 и Sunshine88 им се допаѓа ова.
 8. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11

  Е извини ама јас не се согласувам со тебе. Ај дај му на дете од 7 месеци да грицка бадеми, ореви и лешници па после пофали се. Велиш ако ние сме јаделе нетреба да го труеме нашето дете, па зарем нашите мајки не труеле нас. Јас уште како бебе сум јадела смоки па до ден денес немам никаков проблем ни со алергија ни со нешто слично.
  Плус еве на пример јагодите се природен производ без вештачки мирис, вкус и хемикалии а сепак се алергени.
   
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.754
  Таа сигурно не мислеше на 7 месечно бебе да му дадеш ореви, лешници!! Туку на поголемко, кога ќе почне да грицка. А, замена за смоките сигурно има! Но, не, малку пари имаат прехрамбените индустрии, па уште ние мора по цена на здравјето, да ги богатиме. :^)

  Јагодите биле алергени, ама не сум чула на некој да му е нешто поради јадење јагоди. :?: И сигурно никој на едно јадење нема да ги изеде едно кило.

  За тоа дека ништо не ти било од смоките - млади сме, енергични и ништо не ни е, ама на постари години ќе си платиме за се` што сме го труеле организмот. (уште на 40 год. колку луѓе имаат дијабетис, штетен холестерол, срцеви проблеми, мигрени итн.)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.537
  Допаѓања:
  132.553
  Пол:
  Женски
  Малку смирете ја топката. Секој има право да му даде на своето дете што сака и кога сака, ама има правила кои мора да се почитуваат пред се' поради здравјето на самото дете.

  Биле смоките здрави или нездрави - јас не ги препорачувам додека детето не наполни една година, поради тие кикириките што ги содржат (макар и во траги). После полна година може да јаде скоро сe', ама и тогаш претпазливо.

  Ореви, бадеми, лешници, кикирики, јагоди, малини, шумско овошје, киви, чоколадо - сето тоа се дава на дете после година дена, или пак после три години ако во блиското семејство има докажана алергија на некој од овие продукти - се работи за силни докажани алергени кои можат да бидат опасни по живот!

  Girl23, не е работата дали ќе изеде едно кило јагоди или не, работата е што кај некој само со лизнување на јагода може да се јави многу силна алергиска реакција, а за другите овошја и артикли да не зборувам.
   
  На koritsaki и ph.orhideja им се допаѓа ова.
 11. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.792
  Јас место смоки на ќерка ми и давам да си грицка корнфлејкс, експандиран ориз и сл. житарки, најмногу кога гледа некој да грицка, па и таа сака. И вкусни и се и се радува кога ќе си види во чинивче. Се е навика. И ОК, секој има право да му даде на бебето/детето што сака, ама и секој има право да си каже мислење. Мене секогаш многу повеќе ме напаѓале мајки кога ќе кажам дека на ќерка ми не сум и дала (и немам намера) да и давам смоки и дека не сакам ни синот, ако е поголем, да ги јаде. И тие мајки што даваат веднаш рипаат во напад „па под стаклено ѕвоно ли ќе ги чуваш“ (аман бе, за смоки зборуваме, не за нешто од животно значење!), па „што им фали на моите што јадат“, па „глупости, смоки да не се давале“ итн итн. Мислам, не ми е јасно зошто (скоро) секогаш мора да се нападне оној кој ќе каже нешто такво.
   
  На blond, girl.23, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.340
  Допаѓања:
  70.782
  Пол:
  Женски
  Кој рече дека на 7 месечно бебе би давала ореви, лешнаци..? Мене зборот ми беше некои мајки на таа возраст им даваат смоки на децата да ги шмукаат. Па постојат поубави работи од смоките.Еве на пример корнфејкс, оризни снегулки итн. А за јагодите, има луѓе што се алергични не само на јагоди туку и на др. работи , но сакам да кажам дека овошјето и зеленчукот се далеку поздрави, а во смоките да не има случајно витамини?? Детето незнае што значи грицки каков е вкусот се додека мајките не им ги `тупнат` во уста.Или некои деца не јадат па дај му смоки барем да јаде нешто, не е важно што. Ова е жива глупост. Па нека огладне убаво па да видиш како ке јаде и спанаќ, и морков и брокула, а не како ужинка дај му смоки.
   
  На Li0ness и girl.23 им се допаѓа ова.
 13. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  180.769
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште немам деца но ќе напишам за мене, кога бев дете не јадев ни смоки ни еурокрем, чипсови и останати грицки исто не! Сето тоа беше од едноставна причина што не секогаш но често добивав алергиска реакција од нив, најинтересно е што и сега на 30 години ми се случува ако ги јадам во подолг временски период (да најверојатно ми се презасити огранизмот) па да се нафрлам пак :devil:
  На крај краева убаво написа Лионес не се смоките нешто од животно значење за детето па да неможе без нив.
  Секое дете е различно па така и мајките се однесуваат кон нив-индивидуално.
   
  На ana-banana и koritsaki им се допаѓа ова.
 14. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.754
  Навистина, не дај Боже да кажеш нешто против денешната `мода`. Се` што е нормално не чини!

  Ај за мене да кажам, ме хранеле со здрави намирници, но ми купуваа еурокремче, смоки, чоколади, итн. Никогаш не сакале да ми ускратат на тие слатки задоволства (иако ми кажуваа дека се штетни). Но со тоа добив само повеќе расипани запчиња како дете, поголема тежина, а и голема зависност од таа храна, која и ден денес не можам да ја оставам!
  Да ми бранеа тогаш, можеби ќе се лутев, но денес сигурно ќе ги разберев и ќе им бев благодарна за тоа.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  475
  Смокичкиии :clap: :clap: Кога ке имам дете ке ги делеме пола мене пола него!!!!
   
 16. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Смоки треба да се избегнуваат ...особено кога детето е болно односно има секрет...со смоките уш :) те повеќе му се залепува за грлото и го тера уште повеќе да кашла...е сега не чини па никогаш да не му се даде..ама со ред.. :)
   
  На jana31 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Смоките се голем алергенс за детскиот организам, освен што имаат пченкарно и пченично брашно кое е пржено во зејтин има и конзерванси кои се претерано штетни за младиот организам. Наместо тоа ако толку сакате дајте му обична палента на бебушот разматена со јогурт.
  Се е ствар до навика. Ние бидејќи како мали имавме аутопичен дерматитис и за да го нормализирам колку можам не сум давала ни смоки ни грицки, ништо од тоа. И ден денеска не купувам тоа по дома и тој не ни знае што е тоа, па нешто да се тегли по смоки. Кога одиме на родендени гледам дека не ги ни приметува грицките.
  За разлика од мене, на една пријателка малиот само тоа јадеше со јогурт. Живи маки беше, ама се тешеше дека бар јогурт ќе се напиеше, али затоа имунитет 0.
  Кога ќе порасне и ако сака нека јаде, ама кога веќ ги јаде ќе ги јаде после оброк. Уште од мали сме научени дека ако сака чоколадо, сокче, ужинка само после оброк (и до ден денес не му попуштам во тоа, ако треба само пола чинија нека изеде ама потоа десерт-поголем инат сум од него :) )
   
  На Natasha2012, girl.23, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
 18. natasanina

  natasanina Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  7
  Јас на моето му давам смоки,ужива да јаде и кога имам работа ке и остабам отворено кесе и само едно по едно ги грицка :rofl:
   
 19. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  157
  Мене досега сите ме прашуваат зошто не и давам смоки, ама јас одолговекувам, гледам до година дури не направи такви работи да не јади, не само штетни биле или не, туку помалку ќе ми јади друга храна, а и има кикирики во смоките...
   
 20. pipi1975

  pipi1975 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  jas na moite deca im davam, dodusa ne precesto no smokite se gricki koi se omileni skoro kaj site deca