Снежното дете (Ејовин Ајви)

Дискусија во 'Книги' започната од Stefani999, 23 февруари 2014.

 1. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Значи моментално ја читам и многу ми е интересна.

  По напуштањето на своето родно место и по смртта на нивното дете, Џек и Мејбел се населуваат во дивата Алјаска, со цел да создадат нов дом, и да започнат од почеток со своите животи.Но, и таму не е се како што си замислувале.Таму владеат поинакви сурови закони на природата, а секој нов ден е нова борба за опстанок. Мејбел сеуште е обземена од тагата за бебето што го загуби пред многу години, а Џек, нејзиниот сопруг, ги исполнува деновите со тешка, еднолична работа.Нивната голема љубов им помага да преживеат, а во една игра, радувајќи му се на првиот снег, нивниот Снешко добива облик на снежно дете.
  Нареднто утро,снежното девојќе го немаше-беше останал само безобличен куп снег.Исчезнаа и ракавиците и шалот кој и го обвиткаа околу главата.А детските траги на снегот водеа од дворот накај густата непроодна шума.
  А потоа на нивниот праг се појави девојче со сини очи и руса коса која себеси се нарекуваше Фиона...
  Сега во книгата името го пишува Фаина а не Фиона

  Ја има некој читано,ви се допадна?
   

  Прикачени фајлови:

  • imagesm,mm.jpg
   imagesm,mm.jpg
   Големина на фајлот:
   9,2 KB
   Прегледи:
   111
 2. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  од библиотека ја зеде или ја купи некаде? би сакала да ја прочитам.
   
 3. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Библиотеката ми ја даде како награда..Би требало да ја има во сите библиотеки :)