1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети и искуства од мајки за деца од 2-3 години

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 4 февруари 2016.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    не памтам а немам овде . ај ѕирни гугле што ќе рече..
     
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.613
    Допаѓања:
    170.440
    Пол:
    Женски
    Овој е? SYP.AVIL 60ML-700x700.jpg
     
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.190
    Допаѓања:
    235.185
    Алергијата најверојатно е на сонце. Излеговме и целиот се вцрви. Се консултирав со матичната и појдовме на Итна. Додека ни дојде ред, кожата се смири. Така ми кажа дежурниот, наводно фотосензативен дерматит. Се стемни и кожата се смири. Има сеуште ама не е до толку.
    Утре ќе го носам и дерматолог да го види.
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.302
    Пол:
    Женски
    @JuLleE Мм има алергија на сонце. Другарите секогаш го зафркаваат што во најголемата жештина, он носи светли блузони по долги ракави. :)
    Кај мм има флеки на горниот дел од телото, кои кога е жешко се вцрвенуваат многу и се шират. Кога се бања со потопла вода исто се вцрвенуваат.
    Покрај мастите препишани од дерматолог, мм како што напоменав особено внимава да не се изллжува директно на сонце.
    Побргу да ви мине.

    П.С
    Како реагирате кога во даден момент, одредено дете на вашето му се обраќа со погрдни зборови,притоа неговата баба е со него и го поддржува во тоа?
    Денес синко беше сам во блиското место со лулашки( пред куќа ни е) и таму беа комшивката баба со внуката. Кога се врати по некое време ме праша што значи зборот ,, гаден, смрден,будала,, а воедно и беше гризнат од девојчето.
    Му објаснив дека тие зборови не се употребуваат а он ми кажа дека бабата и внуката така му се обраќале.
    Помислив да отидам и мене да ми објасни ама си викам кој да се расправа со луѓе со потпросечен iq и ниво на култура.
     
    Последна измена: 21 мај 2018
    На marchi-cool, M&M и JuLleE им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Еве ме мајки, да не ме мислите да пишам на сите тука. Денеска ми стигнаа резултатите од храна, тест за интолеранција што правевме во СинЛаб. Синчето како што и претпоставувавме интолерантен е и тоа ептен во црвена фаза на млеко, млечни производи (се можно што содржи кравји протеини), овчо исто така, голема реакција исто така и на пивски и пекарски квасец, белка од јајце, жолчка од јајце, лешник, портокал, печурки, се ова не смее да внесува. Во првите две фази (жолта и окер боја се прикажани), има некои работи на кој има помала реакција..
    Пред неколку месеци имавме и страшен осип кој траеше и за кој само летизен му даваа, па мислам дека на некои од овие работи е и алергичен па ке барам и тест за алергија бар на млеко и јајце. Сеуште немам мислење од доктор. Изминативе денови имаше лигава столица и чатпат крв (млеко не давав), помалку од порано имаше, но сепак имаше и најверојатно од другата храна што ја внесувал (јајце и квасец). Се надевам дека крвта е од храната, ке исклучиме се можно што дало реакција, дури и малку што дало.. за да се стабилизира организмот. Ако некој нешто повеќе знае за интолеранција нека ми пише лп... Денес ке одиме до кај матичната, па наредниве денови и до клиника и Систина.
    Инаку се израдував бар на козјо млеко, сирење нема реакција, тоа може да внесува.. а за јајцево се шокирав..
     
    На 24.07, alana, M&M и 15 други им се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Da ne recam ti rekov :) tesko e znam mnogu tek doprva koga ke treba da smisluvas specijalni jadenja bez odredeni namirnici. No pominuva ne se sekiraj, nie eve posle dve godini maka so alergii i netolerancija imame podobruvanje masala da ne podrecam, samo vreme i mnogu zivci i trpenie treba kako sto ke raste taka poleka ke ja nadminuva netolerancijata. Tuku kazi mi poveke za sinlab moze i vo lp uste tamu ne sme bile :)
     
    На 24.07 и mariz им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Ми го вртеа паметот многу докторите и збудалев, а сама видов големо подобрување по исфрлање на млекото, млечни производи од мени. Детево се разјаде како дупнато неможам да го доранам... и поретко, помалку имаше крв. Е сега ке мора да барам чаре за леб без квасец и да исфрлам јајце. Се израдував за козјото млеко.. бар има и намази и к.млеко и сиренце такво. Инаку тестот се прави во Германија, таму се праќа крвта, се подетално ке ти пишам лп..
     
    На M&M, kankus и TheSecret им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.987
    Пол:
    Женски
    Вака кога имате насоки е многу полесно, барем да знаете на што сте. Ќе биде во ред, ќе се среди сигурно. Лека полека и со исхраната ќе си фатите ред.
     
    На eli25 и mariz им се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Kako vikaat slusaj patalec ne gatalec ;) leb bez kvasec ti e hrono lebce odi na fb vo grupata hrono ishrana i baraj na lupata ima mnogu recetpi mozes doma da si pravis a i pozdravo e. Aj bas koga ke mozes pisi mi za ova podetalno.
     
    На kankus, JuLleE и mariz им се допаѓа ова.
  11. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    @mariz фала богу што е ова бар да знаете на што да внимавате,а и со тек на време и ќе помине само трпение
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.190
    Допаѓања:
    235.185
    Бевме и ние на дерматолог. На матичната и личеше на уртикарија, на дерматологот на вирус. Правевме КС и ЦРП 12 а останато мирно.
    Ни даде Зиртек и течна пудра.
    Инаку Аериус се дава за распираторни алергии, Зиртекот за на храна, и оние кои се манифистираат на кожа како уртикарија.
    И јас кај мене приметив дека летезин подобро ми делува.
     
    На TheSecret, kankus и mariz им се допаѓа ова.
  13. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.190
    Допаѓања:
    235.185
    Ова на син ми сепак ќе испадне алергија.
    Вчера бев во Ск на контрола за очите па заврши со уртикарија. Бевме на итна, му ставија урбазон и пиеше Зиртек.
    Денес сме дома цел ден. Јаде речиси се и беше во ред. Сега му дадов сируп и јадеше компир манџа, но ја правев со компир, морков, кромид, домат. Ставив сол и масло.
    Не е како вчера, ама пак е црвен.
    Памет немам, пак ли урбазон да му стават.
    А инаку он си е весел, цел ден скока.
    Од минатата среда е ваков. Вирус не ми се верува да е.
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Давај му диетална храна додека не му се повлече осипот, а потоа постепено воведувај останата храна. Вака може полошо да си направиш доколку алергијата е на храна. Посебно избегнувај млеко и млечни производи, месо, јајца, цитруси, јагоди... И домати избегнувај или лупи ги пред да ги дадеш. Ќерка ми долго време имаше реакција од домат додека не откривме дека всушност лушпата е проблем.
    Ќе се среди, само треба време :)
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Domatot e alergen
    Edit: ne e luspata kako luspa problem, nego pesticidite na nea najcesto site alergii na hrana vsusnost se od pesticidite i drugata hemija sto se prska na zelencukot i ovosjeto :(
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Мојот се исфрла околу уста по јадење домат, ама се смирува после миење и мислев од киселоста е што му ја иритира кожата. А многу сака па. Ама има логика да е од пестицидите, кој знае колку се прскани. :(
     
  17. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.190
    Допаѓања:
    235.185
    Еве јадеше млеко и бисквити и нема реакција.
    Месо не јаде, ама без млеко и бисквити неможе да помине|(.
    Јајца не давам, од овошје банана и круша само, и ете млекото од кое реакција нема.
    Сепак мислам од сонцето е проблемот. Дали да го мачкам со фактор? Или може да го иритира?
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.397
    Фактор мора ама многу нежен крем. Да не пецка. Алергија на сонце боли и пецка. Мине само со студ и ладна вода. Мене од мај ме фаќа. Не на цело тело туку каде што има сонце допрено. Ставај ладни облоги. Лоратадин се пие 5 дена пред изложување на сонце и постојано понатаму. Сончање никако.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки на керка и се појавуваат како флеки бели кругови лишаи кај нас ги викаат..Лани имаше едно оваа кодина три четири и излегуваат април мај месец..Дали да ставам нешто или..И јас ги имав како мала и тоа до 12 13год дали е можно да е наследно..?
    @mariz нека поминува само..Керка беше алергична на млечни производи ниту кравјо ниту козјо ништо не смееше..После 2год еве почнува да јаде и к.м и јогурт нема никакви реакции
    Се надевам и кај вас ке помине за некоја година
    Исто и таа не смееше портокал јагода кива праска
    Малку е мачно ама се навикнуваш и ти и детето
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Мајки нешто ме буни... Тука кај нас направивме тест за интолеранција на Лактоза и тој испадна 100% дека е интолерантен. А тестов што го правевме за храна, само на овчо и кравјо млеко/сирење покажува дека е интолеранцијата, а на козјо не.... Нели и козјото би требало да има лактоза? Ај хелп малку ако некој нешто повеќе знае..