1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сок од Ајдучка трева (Schweeps)

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од ELIDavor, 5 август 2017.

 1. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  25 Китки Ајдучка трева.
  5 Литри вода.
  2-3 сечени лимони.
  Да стои од 24-48 часа се цеди низ газа, се дотура уште 5 литри вода и 2 пакетчиња лимонтуз, 1,300 грама шеќер се меша да се стопи па се собира.
  Собран стои 12-15 денови по што е готов за пиење.
   
  На Vitaly, LollySky, Jas! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Snow white

  Snow white Популарен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  1.943
  Пол:
  Женски

  И мајками мислам дека слично го праеше ии е многу вкусноо аеее сега кај да барам ајдучка трева завршена е мислам ( мисла ми стави)
   
  На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  И мајка ми го прави овај сок убав е за пиење само што мн кратко трае.

  И мене ми текна утрово на овој сок

  Рецептот е од кај незе од тетратка
   
  На Jas! и Snow white им се допаѓа ова.
 4. Snow white

  Snow white Популарен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  1.943
  Пол:
  Женски

  Знам во стаклени шишиња се собира и сличен вкус има на швепс мајками стално дупла доза го праеше знам некои го прават со ајдучка трева и како сок за растворање ама нз како.. Ама сок за растворање домашен од дренки мхмм милина.. и еден пробав со лимони кај една пријателка преубав
   
  На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  Незнам за тој што е за растворање од таа трева можеби има рецепт и за тоа ама овај сам си од себе е газиран и е мн јак за пиење, а е мн фкусен
   
  На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
 6. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.817
  Допаѓања:
  36.438
  Пол:
  Женски
  Јас знам за ваков рецепт за сок од бозел, а за ајдучка трава прв пат слушам.
   
  На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.450
  @ELIDavor

  Друштво, не знам дали добро разбирам, ако не коригирајте ме, но дали соков има сличен вкус на оригиналниот швепс? (знаете, оној сок кој го купуваме во продавница).
   
 8. ELIDavor

  ELIDavor Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  Мислам дека сок од Бозев има малце поинаква подготовка.
  Па и јас првпат слушнав за овај сок од како го пробав, малце не верував.
  И викам на мајка ми:
  - Де бре мајко и од трева сок, што нема да ви текни на вас жениве и сок од мртовци.
  Па после по неколку дена видов како го приготвува и се уверив.

  Па сличен фкус не баш таков но е доста добар и фкусен.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jas!

  Jas! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  6.313
  Пол:
  Женски
  Побарај рецепт и сподели, посебно тој од лимон, имам домашни лимони па ќе го пробаме :)
  Исто се подготвува само не се чека 14 дена туку после 24 часа се цеди и се складира во стаклени шишиња. И тој има вкус како швепс слично :)
   
 10. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.429
  Пол:
  Женски
  Имам пробано да правам сок од нане ... 20китки нане ги зовривате ги оставате 24саати после 2кила шеќер и 2лимонтус и пак 12саати да отстое по желба ако сакате повеќе да стое конзерванс ... И доаѓа како раствор го раствараш или со обична или со кисела вода ... Преубаво е :)
   
  На Dimaja, Vitaly, Jas! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.997
  Пол:
  Женски
  Вкусот не е сличен на швепс.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.648
  Пол:
  Машки
  Квас од лимон - нешто слично на ова
  2 литра вода
  2 лимона
  250 грама шеќер
  8 грама квасец од кесичка
  грст суво грозје - 20 зрна

  Се топли водата и во неа се растопува шеќерот и се остава да се излади. Додека водата се лади од едниот лимон ситно се ренда кората (претходно добро измиен) Потоа од двата лимона се цеди сокот. Изденданата кора од едниот лимон и сокот од двата лимона се додава во водата со шеќер и се меша и се остава да се излади до 40-35 степени. Квасецот се размешува во мал сад или чаша со топла вода 150мл (35 степени) и се остава 15 минути. Потоа квасецот се додава во изладената течност се размешува и се точи во пластични шишиња од 1,5 литри-по еден литар во две. Во шишињата претходно се додава по 10 зрна суво грозје. Шишињата со подотворени капачиња се оставаат на собна температура 3 дена потоа се затвараат и се ставаат во ладилник и по неколку часа може да се послужите.
  Напомена: За време на тридневната ферментација никако не ги затворајте шишињата бидејќи може да експлодираат поради бурната ферментација од квасецот и сувото грозје.
  Исто така да напоменам дека содржи алкохол неколку проценти.
   
  На Jas! и ELIDavor им се допаѓа ова.
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Немам пробано никогаш такво нешто.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.