1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сомбре

Дискусија во 'Коса' започната од Mimi123, 19 март 2015.

  1. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Сомбре е начин на бојосување на косата така што прамените се посветли во долниот дел од косата, а нагоре благо, постепено и суптилно преминуваат во природната боја кон темето.
    Сомбре техниката е слична на омбре, со таа разлика што на косата се нанесува посветла боја на долниот дел, но за разлика од остриот премин кој можевме да го забележиме кај омбрето, овде тоа изгледа поелегантно и малку поформално, давајќи ѝ на косата „исончан“ ефект. Светлите прамени во долниот дел постепено се шират нагоре кон темето, па на тој начин се постигнува природен ефект и бујност.
    [​IMG]
    Untitled.png
     
    На SwanMay, mims-89, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Ја отворив темава со цел да прашам за совет и мислења, а и ако ви е вас вака бојадисана вашата коса може да споделите искуства и ваши слики.

    Ова е мојата коса и сакам многу да и направам некоја промена. Досега ја немам фарбано. А несакам ни да ја фарбам во блиска иднина и затоа сакав да пробам некој ваков начин на промена. Секако со тек на време косата ќе порасни па лесно може ако не ми се допаѓа да ја скратам и пак ќе си биде мојата боја :)
    Но бидејќи ми е црна, темна незнам колку ќе биде изводливо зошто на посветла боја доаѓа повеќе до израз. Па ако има некој слично искуство нека сподели :)
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.png
      Untitled.png
      Големина на фајлот:
      312,9 KB
      Прегледи:
      297
    На mims-89, koritsaki и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  3. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допаѓа начинов на боење на косата,за сомбрето разбрав пред некој ден хаха,мислам дека ќе го применам на себе имам светло смеѓа коса со посветло супер ќе ми излезе ,не сум се фарбала до сега ама мислам со сомбрево ке се сефтосам ;)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Баш темна ти е косата,па можеш да ја обоиш цела па после сомбре
     
    На Mimi123 и b.u.tt.e.r.F.L.Y им се допаѓа ова.
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Jas odamna sakam da napravam vakvo nesto na mojata kosa so prirodni kafeavi pramencinja,ama mn mi e strav da ne mi ja zgresat mojata kosa e mn meka i tanka i mn tretiranje na vakov nacin ne mi treba a od druga strana sakam da napravam promena...
     
  6. lealealea

    lealealea Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2013
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    и јас сакам да напрам промена ама се плашам да не ми се оштети цела коса пошто и така мие танка...иначе многу ми се бендисва овај тренд поприродно изгледа од омбре
     
  7. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Лелее немој да ја фарбаш никако! Прекрасна коса имаш, верувај се вљубив во косатаа твоја! Уф се би дала да имам таква коса! и бојата ти е преубава!
     
    На Taa2506, Sunshine.Sunshine, Mimi123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.017
    Пол:
    Женски

    Се согласувам со Векичка , имаш убава и долга кога ќе треба да ја осветлуваш со бланшеви , мене ми е криво што 1 година ставав бланшеви ама еве сега памет ми дојде скоро црна ја фарбав пред некој ден од плава :)
     
    На Mimi123 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  9. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    @koritsaki Па си црнокоса? Јееее :rofl:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.017
    Пол:
    Женски
    Дааа векичкее :) а тебе каква ти е сега?
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбав со кна во септември и од тогаш се немам фарфано, сега имам некој кафен сјај, решив да не се фарбам веќе да си ја оставам мојата кафена, и онака ми е темна нема потреба да ставам црна веќе, нешто како на аватарот ми е бојата :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Ее баш убаво изгледа тоа сомбре, поубаво е од омбре. Ај можи па овој пат ќе ја реализирам желбата да го направам тоа, а не како со омбрето. Ми беше страв да не не ми ја погодат, па да ми се упропасти косата...
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.017
    Пол:
    Женски

    супер :) мене лично косата подобра ми е со фарба некако има убав сјај , ама со плавата дека се фарбав двапати месечно ми се уништи и сега пак црна.. пробав и тоа видов дека не ми стои ко темно кафена и црна така да веќе не се фарбам посветла , сакам и косата долга да ја пуштан ти имаш баш убава долга коса :inlove:
     
  14. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато од фризерка косата кога се фарбала имала поубав сјај и била поздравај, а пуштија долга, ја обожавам долга коса. ама сега малку ја скратив до градите ми е, оштетена ми беше, и се каам ;( па го купив тврдиот шампон за побрз раст од лаш што е 500 ден. Се надевам дека ќе ми порасте побргу. ама мене посекако и бргу ми расте, така да не е страшно ;)
     
  15. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Фала ви многу, си ја сакам и јас косата ама ми здосади некако и затоа сакав некоја промена за пролетва а да не биде тоа фарбање. И фризерката ја прашав да ми даде совет што да правам и рече јас не ти дозволувам ништо да и правиш на косата ти е преубава вака :D единствено промена правам со фризурата некогаш на степени некогаш рамна и тоа е. Па затоа сега почнав да размислувам и за боја. А со ова се оштетува косата? Бидејќи коренот не се чепка :?:
     
  16. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    @Mimi123 Мила убаво ти кажала фризерката! Послушај ја! :*
     
  17. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Секој сака да промени боја ,фризура,така да коса расте,смени зс да не ;)
     
  18. dafe993

    dafe993 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    12.707
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми се допаѓа овој стил, и да имам можност веднаш би го направила, но дека косата ми е црна, а и бремена сум, несакам да правам сега експерименти со косата.
     
  19. narcis98

    narcis98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да прашам некој што има сомбре дали многу се оштетува косата или..? :)
     
  20. maca.21

    maca.21 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Јас имам сомбре коса и можам да ти кажам дека не се оштетува многу барем не мојата. Последно кога бев на фризер да ја скратам ми скратија како и нормално кога претходно сум била а и косата ми расте со ист интензитет како порано