Сомбре

Дискусија во 'Коса' започната од Mimi123, 19 март 2015.

 1. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.185
  Сомбре е начин на бојосување на косата така што прамените се посветли во долниот дел од косата, а нагоре благо, постепено и суптилно преминуваат во природната боја кон темето.
  Сомбре техниката е слична на омбре, со таа разлика што на косата се нанесува посветла боја на долниот дел, но за разлика од остриот премин кој можевме да го забележиме кај омбрето, овде тоа изгледа поелегантно и малку поформално, давајќи ѝ на косата „исончан“ ефект. Светлите прамени во долниот дел постепено се шират нагоре кон темето, па на тој начин се постигнува природен ефект и бујност.
  [​IMG]
  Untitled.png
   
  На SwanMay, mims-89, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.185
  Ја отворив темава со цел да прашам за совет и мислења, а и ако ви е вас вака бојадисана вашата коса може да споделите искуства и ваши слики.

  Ова е мојата коса и сакам многу да и направам некоја промена. Досега ја немам фарбано. А несакам ни да ја фарбам во блиска иднина и затоа сакав да пробам некој ваков начин на промена. Секако со тек на време косата ќе порасни па лесно може ако не ми се допаѓа да ја скратам и пак ќе си биде мојата боја :)
  Но бидејќи ми е црна, темна незнам колку ќе биде изводливо зошто на посветла боја доаѓа повеќе до израз. Па ако има некој слично искуство нека сподели :)
   

  Прикачени фајлови:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина на фајлот:
   312,9 KB
   Прегледи:
   296
  На mims-89, koritsaki и Veki4kaa им се допаѓа ова.
 3. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  529
  Пол:
  Женски
  Многу ми се допаѓа начинов на боење на косата,за сомбрето разбрав пред некој ден хаха,мислам дека ќе го применам на себе имам светло смеѓа коса со посветло супер ќе ми излезе ,не сум се фарбала до сега ама мислам со сомбрево ке се сефтосам ;)
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  529
  Пол:
  Женски
  Баш темна ти е косата,па можеш да ја обоиш цела па после сомбре
   
  На Mimi123 и b.u.tt.e.r.F.L.Y им се допаѓа ова.
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.953
  Допаѓања:
  6.878
  Пол:
  Женски
  Jas odamna sakam da napravam vakvo nesto na mojata kosa so prirodni kafeavi pramencinja,ama mn mi e strav da ne mi ja zgresat mojata kosa e mn meka i tanka i mn tretiranje na vakov nacin ne mi treba a od druga strana sakam da napravam promena...
   
 6. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  264
  Пол:
  Женски
  и јас сакам да напрам промена ама се плашам да не ми се оштети цела коса пошто и така мие танка...иначе многу ми се бендисва овај тренд поприродно изгледа од омбре
   
 7. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  Лелее немој да ја фарбаш никако! Прекрасна коса имаш, верувај се вљубив во косатаа твоја! Уф се би дала да имам таква коса! и бојата ти е преубава!
   
  На Taa2506, Sunshine.Sunshine, Mimi123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.488
  Допаѓања:
  80.284
  Пол:
  Женски

  Се согласувам со Векичка , имаш убава и долга кога ќе треба да ја осветлуваш со бланшеви , мене ми е криво што 1 година ставав бланшеви ама еве сега памет ми дојде скоро црна ја фарбав пред некој ден од плава :)
   
  На Mimi123 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
 9. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  @koritsaki Па си црнокоса? Јееее :rofl:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.488
  Допаѓања:
  80.284
  Пол:
  Женски
  Дааа векичкее :) а тебе каква ти е сега?
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  Јас се фарбав со кна во септември и од тогаш се немам фарфано, сега имам некој кафен сјај, решив да не се фарбам веќе да си ја оставам мојата кафена, и онака ми е темна нема потреба да ставам црна веќе, нешто како на аватарот ми е бојата :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oneo

  Oneo Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2014
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  1.242
  Пол:
  Женски
  Ее баш убаво изгледа тоа сомбре, поубаво е од омбре. Ај можи па овој пат ќе ја реализирам желбата да го направам тоа, а не како со омбрето. Ми беше страв да не не ми ја погодат, па да ми се упропасти косата...
   
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.488
  Допаѓања:
  80.284
  Пол:
  Женски

  супер :) мене лично косата подобра ми е со фарба некако има убав сјај , ама со плавата дека се фарбав двапати месечно ми се уништи и сега пак црна.. пробав и тоа видов дека не ми стои ко темно кафена и црна така да веќе не се фарбам посветла , сакам и косата долга да ја пуштан ти имаш баш убава долга коса :inlove:
   
 14. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато од фризерка косата кога се фарбала имала поубав сјај и била поздравај, а пуштија долга, ја обожавам долга коса. ама сега малку ја скратив до градите ми е, оштетена ми беше, и се каам ;( па го купив тврдиот шампон за побрз раст од лаш што е 500 ден. Се надевам дека ќе ми порасте побргу. ама мене посекако и бргу ми расте, така да не е страшно ;)
   
 15. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.185
  Фала ви многу, си ја сакам и јас косата ама ми здосади некако и затоа сакав некоја промена за пролетва а да не биде тоа фарбање. И фризерката ја прашав да ми даде совет што да правам и рече јас не ти дозволувам ништо да и правиш на косата ти е преубава вака :D единствено промена правам со фризурата некогаш на степени некогаш рамна и тоа е. Па затоа сега почнав да размислувам и за боја. А со ова се оштетува косата? Бидејќи коренот не се чепка :?:
   
 16. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  @Mimi123 Мила убаво ти кажала фризерката! Послушај ја! :*
   
 17. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  529
  Пол:
  Женски
  Секој сака да промени боја ,фризура,така да коса расте,смени зс да не ;)
   
 18. dafe993

  dafe993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  332
  Пол:
  Женски
  Мене многу ми се допаѓа овој стил, и да имам можност веднаш би го направила, но дека косата ми е црна, а и бремена сум, несакам да правам сега експерименти со косата.
   
 19. narcis98

  narcis98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да прашам некој што има сомбре дали многу се оштетува косата или..? :)
   
 20. maca.21

  maca.21 Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Јас имам сомбре коса и можам да ти кажам дека не се оштетува многу барем не мојата. Последно кога бев на фризер да ја скратам ми скратија како и нормално кога претходно сум била а и косата ми расте со ист интензитет како порано