1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сончање во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Tini-mini, 30 август 2021.

 1. Tini-mini

  Tini-mini Нов член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво женски, ме интересира дали некоја знае дали е дозволено сончање во бременост? Бидекќи топлина нели не е убаво за плодот, па незнам сончањето како може да влијае на тоа дали змаете?
   
 2. NovaMamaToBe

  NovaMamaToBe Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2021
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Мене ИВФ докторот ми рече дека директното изложување на сонце во саатите кога сонцето е најјако, може да попречи во развојот на мозочето на бебето. И рече обавезно под сенка. Затоа јас оваа година го скокнав одморот. Можеби на планина, кога ќе попуштат температурите. Рече дека планинскиот воздух супер влијае и на крвната слика.
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda и Tini-mini им се допаѓа ова.
 3. Bubamaricka

  Bubamaricka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  486
  Допаѓања:
  776
  Матичната мене исто ми рече дикрено изложување на сонце не. Искрено не прашав зошто не се препорачува но ја послушав. Инаку нема ни да можеш да издржиш на сонце многу верувај со хормоните. Седи под шарена сенка тоа е дозволено таман и малку витамин д да те фати :)
   
  На Tini-mini му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Honny

  Honny Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2021
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Јас прашав во Германија, таму ептен лабави ми викаат смееш се, само нормално да не изгориш, користиш заштитен фактор итн. Се дури тебе ти е пријатно, не ти е прежешко, не дехидрираш, на голиот стомак му годи сончева светлината( му прелева и на бебушко). Во Мк. ми вика не ти препорачувам, подобро не итн. Во Мк. на контрола бев после фул одмор со авионско летање, со капење, со сончање и ми вика малку ти е ниска постелката, не треба да стоиш, да имаш односи поретко и така ме загрижи малку. Се вратив Германија пак авион, бев на контрола супер се, вика не ниска постелката, функционирај нормално, имаш супер бременост. Така да...не знам, некако нашите гинеколзи се попретпазливи, тука ептен лабави ☺
   
  На WildMk, Bebe2021 и Tini-mini им се допаѓа ова.
 5. Honny

  Honny Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2021
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  By the way супер боја си фатив ]:)
   
  На Tini-mini му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  Плодот ја осеќа сончевата топлина и светлина 100%, така да влијае на самиот плод, преку стомакот. Светлина може да гледаат штом им се развие доволно сетилото за вид, околку 20-та недела ретината е развиена. Во 4-5ти месец од бременоста имав многу мал стомак, не се ни приметував дека сум бремена, иако имав осетено движење на плодот. Одев на плажа наутро или доцна попладне, па секој пат кога бев на директно сонце, бебето мрдаше како лудо. Ова истото го правеше и кога бев со стомакот блиску до извор на топлина, шпорет, печка и гледав да веднаш да се тргнам.
  Второ, печење со саати на јако сонце кога телото веќе се носи со товарот на бременоста и се што таа му носи како промена, не е баш паметно. Притисок покачен, вени проширени, ризик од дехидрација, сончаница...Со усул треба да се излегува на сонце.
   
  На Guns N` Roses и Tini-mini им се допаѓа ова.
 7. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  4.002
  Допаѓања:
  25.428
  Пол:
  Женски
  Во Македонија дека им е тешко да зборуваат и најлесно е да речат “не”, во Германија кога ќе прашаш ќе ти објаснат се до детали.
  Се разбира зависи и од гинеколог до гинеколог во иста држава.
  Мене и македонскиот и германскиот исти ми се погодија, се е ок и чао пријатно ми беа контролите. :D
   
  На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
 8. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.939
  Допаѓања:
  65.216
  Јас бев во 11 та недела на одмор. Бевме цел ден на плажа. На сонце не лежев на пладне, бев или под сенка или во вода. Користев детска крема за сончање на природна база и не изгорев. Гинеколог не прашав за совет.
   
  На Tini-mini му/ѝ се допаѓа ова.