1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сончање во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Tini-mini, 30 август 2021.

  1. Tini-mini

    Tini-mini Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, ме интересира дали некоја знае дали е дозволено сончање во бременост? Бидекќи топлина нели не е убаво за плодот, па незнам сончањето како може да влијае на тоа дали змаете?
     
  2. NovaMamaToBe

    NovaMamaToBe Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Мене ИВФ докторот ми рече дека директното изложување на сонце во саатите кога сонцето е најјако, може да попречи во развојот на мозочето на бебето. И рече обавезно под сенка. Затоа јас оваа година го скокнав одморот. Можеби на планина, кога ќе попуштат температурите. Рече дека планинскиот воздух супер влијае и на крвната слика.
     
    На gjoker4e, cresa-jagoda и Tini-mini им се допаѓа ова.
  3. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Матичната мене исто ми рече дикрено изложување на сонце не. Искрено не прашав зошто не се препорачува но ја послушав. Инаку нема ни да можеш да издржиш на сонце многу верувај со хормоните. Седи под шарена сенка тоа е дозволено таман и малку витамин д да те фати :)
     
    На Tini-mini му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Јас прашав во Германија, таму ептен лабави ми викаат смееш се, само нормално да не изгориш, користиш заштитен фактор итн. Се дури тебе ти е пријатно, не ти е прежешко, не дехидрираш, на голиот стомак му годи сончева светлината( му прелева и на бебушко). Во Мк. ми вика не ти препорачувам, подобро не итн. Во Мк. на контрола бев после фул одмор со авионско летање, со капење, со сончање и ми вика малку ти е ниска постелката, не треба да стоиш, да имаш односи поретко и така ме загрижи малку. Се вратив Германија пак авион, бев на контрола супер се, вика не ниска постелката, функционирај нормално, имаш супер бременост. Така да...не знам, некако нашите гинеколзи се попретпазливи, тука ептен лабави ☺
     
    На WildMk, Bebe2021 и Tini-mini им се допаѓа ова.
  5. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    By the way супер боја си фатив ]:)
     
    На Tini-mini му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.971
    Допаѓања:
    7.709
    Пол:
    Женски
    Плодот ја осеќа сончевата топлина и светлина 100%, така да влијае на самиот плод, преку стомакот. Светлина може да гледаат штом им се развие доволно сетилото за вид, околку 20-та недела ретината е развиена. Во 4-5ти месец од бременоста имав многу мал стомак, не се ни приметував дека сум бремена, иако имав осетено движење на плодот. Одев на плажа наутро или доцна попладне, па секој пат кога бев на директно сонце, бебето мрдаше како лудо. Ова истото го правеше и кога бев со стомакот блиску до извор на топлина, шпорет, печка и гледав да веднаш да се тргнам.
    Второ, печење со саати на јако сонце кога телото веќе се носи со товарот на бременоста и се што таа му носи како промена, не е баш паметно. Притисок покачен, вени проширени, ризик од дехидрација, сончаница...Со усул треба да се излегува на сонце.
     
    На Guns N` Roses и Tini-mini им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Во Македонија дека им е тешко да зборуваат и најлесно е да речат “не”, во Германија кога ќе прашаш ќе ти објаснат се до детали.
    Се разбира зависи и од гинеколог до гинеколог во иста држава.
    Мене и македонскиот и германскиот исти ми се погодија, се е ок и чао пријатно ми беа контролите. :D
     
    На Honny му/ѝ се допаѓа ова.
  8. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Јас бев во 11 та недела на одмор. Бевме цел ден на плажа. На сонце не лежев на пладне, бев или под сенка или во вода. Користев детска крема за сончање на природна база и не изгорев. Гинеколог не прашав за совет.
     
    На Tini-mini му/ѝ се допаѓа ова.
  9. драганаск

    драганаск Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    A dali nekoj bil na odmor na ezero vo 8 nedela fala premnogu
     
  10. драганаск

    драганаск Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    I dali smee da se banja ili podobro e bazen
     
  11. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Ниту езеро ниту базен се препорачливи во бременост од аспект на бактерии и инфекции.
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    4.359
    @драганаск трудници не смеат да се капат во езеро и базен поради зголемен ризик од инфекции.
     
  13. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Ниту базен ниту езеро не се дозволени во бременост. Можеш само во море да се бањаш.
     
  14. Sofi***¥

    Sofi***¥ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2021
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Се утепав од бањање 8) сончање под сенка преку ден, рано наутро и пред зајдисонце од вода :sun: најголем рај ми е трет триместар ко ќе влезам во море, само тогаш ништо бе ме боли, се ми е лесно :music:
     
    На Mari-Li му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mari-Li

    Mari-Li Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    1.213
    Допаѓања:
    2.639
    Скоро цело лето го пројдов на море и плажа во трет семестар. Последно во 37 недела се прибрав во Скопје. На плажа цел ден, ама под сенка. Многу течности, овошје, лесна храна. 50 ка фактор низ текот на денот, посебно после бањање во море. Одма пресоблекување со суви купачи и ептен пријаше позитивно. Да лежам да се сунчам тоа не правев ради склет и жешко, ама и под сенка фатив супер боја:) Од докторката имав дозвола само во море. Базен и езеро не.
     
    На Sofi***¥ му/ѝ се допаѓа ова.