1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сообраќај

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bella*, 5 јули 2018.

 1. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  14.603
  Пол:
  Женски
  Незнам дали постои темава,ако се повторува избришете ја.Тука може да зборуваме Општо за сообраќајот во државава,возење,патишта,паркинг места,пајаци,коли,гориво,се во едно :)

  И доколу имате информација сакам да прашам дали некој знае како се движат цените за месечна карта во катниве гаражи низ Скопје ? ​
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 2. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е од 1000 до 1500 ден ама не сум сигурна
   
  На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  14.603
  Пол:
  Женски
  -.- значи не се исплати баш...мислев поефтино искача од тоа да праќаш пораки на зонско скоро секој ден:)
   
 4. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  Најубаво отвори на нет или ако познаваш некој што работи по паркинзи колку е цената

  едит:мислам дека нешто најдов види отовори
  http://poc.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=210

  http://www.adsdp.mk/adsdpmk/index.php?option=com_content&view=article&id=556&Itemid=389
   
  На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  14.603
  Пол:
  Женски
  па барав нема цени по нет,затоа тука пишав..ај може ќе каже некој што знае
   
 6. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  еве најдов уште еден линк
  http://www.gradskiparking.com.mk/javni-parkiralishta-i-zonsko.nspx

  или јави им се на телефоните прашај
   
  На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  14.603
  Пол:
  Женски
  На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  Кога зборам за собраќај сакам да кажам дека народов многууу безобразен стана во собраќајот на сите им се брза немат осет ни дали брза помош поминува,сакам да им кажам а јас што да кажам што секој ден накај работа ми требат 40-50 мин и накај дома исто
  И јас сакам да стигнам дома побрзо да јадам да одморам ама ете тоа е

  Сакам да ги поздравам шоферите што неможат да чекат долга колона по булевариве па се качуват по тротоарите и воедно не стават во ризична позиција што еден ден незнаеме дали дома ке си дојдеме живи.
  Браво бе многу сте паметни вие тие другите глупи се што чекат по булевари семафори и ред др.
  Многу пати имав дешавки да ми се случи за влакно да бидам прегазена од ваквите ПАМЕТНИ си викам ах да бев идиот некој па да ме згазеше имаше маста да му ја извадам од судови и др раб.
  Многу пати се имам карано со ваквите и на крај поднесов желба до општина карпош и мвр
  Се надевам дека кога ќе почнат да ве маваат по џебовите ќе се опаметите!


  едит:Дали уште е блокирана улицата кај собрание ако некој знае?
   
  На La.loca, Joi, КикиМаус и 4 други им се допаѓа ова.
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.525
  Допаѓања:
  25.565
  Пол:
  Женски
  Во држава недржава, како оваа пуста наша испатена, измачена, крвава родна земја, во која живее еден интересен феномен од менталитет на луѓе, ретко уникатен прост, зајадливо, циничен и недисциплиниран, не одговорен и тако даље...значи, НЕМАМЕ ШАНСИ ДА ИМАМЕ СООБРАЌАЈНА КУЛТУРА..катастрофално, возила, пешаци, велосипедисти, моторџии...абе се е отидено у курац...само господ да не чува на улица...лудило!
   
  На orevka, КикиМаус, Bella* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.662
  Допаѓања:
  49.317
  Пол:
  Женски
  Катастрофална ни е сообраќајната култура.

  Пред некое време поминував на пешачки и одозгора идеше една кола и возачот кога ме виде дека ќе поминувам на пешачки, па кога забрза со колата и јас наеднаш се вратив назад, да продолжев сигурно ќе ме згазеше и кога помина намали со брзината. Не знам што му е била намерата, но јас смртно се преплашив.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jas licno

  Jas licno Активен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2015
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Машки
  Sakam da se isklucam od glavnata ulica koja minuva niz Madzari i da svrtam desno kon Singilic so navremeno vklucen trepkac.

  Od sprotivnata strana vozilo na avtoskola polno so lugje (najverojatno imase polaganje) doagja so vklucen trepkac za da se iskluci i svrti isto kon Singilic.

  Se vklucuvam prv vo ulicata kon Singilic bidejki spored desno pravilo imam prednost pred avtoskolata no i pred nego bev vlezen vo samata raskrsnica.

  Vozilovo se zalepi do mene na samo nekolku santimetri.

  Se prasuvam dokolku bese polaganje dali trebase da rizikuvaat i mozen sudir so mene samo za da padne kandidatot?

  Vtora rabota kolku toj instruktor ili uste poloso clen na komisija dokolku bese polaganje voopsto zasluzuva da bide na takvo rabotno mesto koga si dozvoluvaat soucesnistvo vo zagrozuvanje na bezbednosta vo soobrakajot?

  Mnogu vozam znaci mnooogu sto mi ovozmozuva da vidam sekakvi slucuvanja i poradi toa mozam slobodno da kazam deka kaj nas soobrakajnata kultura e dno so cest na isklucoci.
   
 12. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.425
  Допаѓања:
  50.642
  Пол:
  Женски
  Катастрофа е сообраќајот во нашава држава. На пешачки без семафор да му е страв на човек да помини. Сите брзаат некаде не гледаат дали поминува некој. Во 70% од случаите кога сум поминувала на пешачки не ми застанувале да ме пуштат. Треба детално да анализирам со каква брзина возат за да заклучам дали ако почнам да преминувам ќе ме пуштат. А да не зборувам за тоа како и на сред пешачки некој паметен ќе прелета пред тебе.

  И во кола кога си не е поарно. Не се почитуваат никакви сообраќајни правила. Навечер возат со долги светла и не ги намалуваат кога иди некој од спротива. А се случило еднаш кога си идевме од град со дм тој од спротива намерно да ги вклучи долгите светла во моментот кога се разминувавме. Безобразлук невиден.
   
  На cresa-jagoda, lovestoneddd, КикиМаус и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Bella*

  Bella* Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  14.603
  Пол:
  Женски
  Малце чудно што викаш можеби полагање било,јас немам слушнато некој да полага накај Маџари-Сингилиќ,ама како и да е и со инструктор само да било и ти мислиш па многу врскаа имаат да учат некој да вози не се замараат многу (а може и инструкторот си натоварил некој да пренесат од овде до онде па затоа пуна била колата ) :) мене така ми се случи два пати на времето кога идев на часови и инструкторката вика ај ако сакаш помини од центар да собереме една пријателка и таман ќе ја остаиме до аеродором :) хаос
   
  На cresa-jagoda и Jas licno им се допаѓа ова.
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  51.002
  Пол:
  Женски
  Возам кратко време и конечно сфаќам зошто возачи се нервозни во Скопје.
  Во една недела ми се случија три различни небезбедни ситуации заради други несовесни возачи.

  Исто така, нема сила што ќе ме натера да возам повеќе од максималната дозволена брзина низ град, а секој ден ми свират други возила да убрзам.
  Пред некој ден ме заобиколи еден додека чекав на семафор за да помине на црвено. |(
   
  На cresa-jagoda и "Zoki" им се допаѓа ова.
 15. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  Јас се чудам како може да има волку некултураа!!
  Порано не беше ваков народов сега се бетер и бетер сме срам сме најголем.
  Во мало каде што улиците се тесни и полни со деца секој ден од сабалје до вечер гледам ненормални ВОЗАЧИ ГНАСИ ИДИОТИ и незнам веќе како да ги наречам возат со 80/100 па добро бе човеку дали размислуиваш што правиш таму ни 50 не се вози болесници!
  Никогаш нема да се опаметиме ни за 10години !!!

  Пред некој ден кога се враќав од работа еден ќе ме собереше па уште и ми викаше да се тргнам ДА СЕ ТРГНАМ ОД ТРОТОАР ЗА ОН ДА ПОМИНЕ АЛО БЕ селајк!
  Му се спротиставив и го прашав кој му е проблемот и дали знае каде се наога а он ми свиреше долго и ми викаше тргни се ма браво дечко за речникот и за идиотизмот
  Може и тука ќе се пронајде со пезо црно 208 5-dr/GTi
  Неможев да му запамтам таблица во тој момент на нервоза и нозе ми се пресекоа затоа што ми дојде со колата до нозе, иначе имаше да биде најголем срам во државава,нема да можеше да искочи од дома.
  На место каде што пешаци се движат на господинот му се брзало па ајде ке поминам ќе бидам најпаметен селајк!


  За ваквите искрено илјада евра казна и мој да е близок ако нема да се жалам ,секој треба да ја заслужи казната која ја направил.
  За на пешачки да не збориме и каде што има семафори и каде што нема не ти застанува колку пати ќе ме собрале на зелено за пешаци па уште и се расправа со мене ама тоа ти е народ гасна сме !


  Знаете кога ќе се опаметиме НИКОГАШ!
   
  На "Zoki" и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.809
  Пол:
  Женски
  Едно нешто не ми е јасно, зошто се поставени знаците?
  Кога никој, ама баш никој не ги почитува. А, тие што ги почитуваат, за жал во многу мал процент ги има, страдаат од тие што не почитуваат.
  Па имало трагедии и страшни сообраќајни несреќи, епа ќе има. Ние, народот сами си правиме.

  И ова, што ви се криви сообраќајните знаци по автопат што ги уништувате, што кога ќе го испрскаш со спреј или ќе го свиткаш.
  Што корист се има од тоа?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  Тоа се вика селјачизам!
  Се нема основна култура па ајде ке кршиме знаци ,немаме друга работа досадно ни е
  Никој не почитува знак тоа е веке јасно и поради тоа не се казнува иако во други земји за во врска со собракајот мн казни има
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  12.487
  Допаѓања:
  103.990
  Пол:
  Женски
  Немаат култура,а ни совест.Возат брзо без да помислат дека тоа може да ги направи убијци.
   
 19. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  568
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно немаме сообраќајна култура. Никогаш нема да се опраиме.

  Иначе, особено многу ме нервираат велосипедистите. Се они несфатени, се они за жалење биле, се они обесправени, ма даааај!
  Секој ден проаѓам по Партизанска и секој ден се чудам како може да возат по тротоар за пешаци а имаат велосипедска патека!
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.456
  Пол:
  Женски
  Немаме сообраќајна култура. Автомобили не застануваат на пешачки премин, поминуваат на црвено, дивеат по улиците, разговараат на телефон додека возат, пешаците поминуваат на црвено, поминуваат кај што нема пешачки. Често сме сведоци на случки со смртни последици. Моторџиите возат по пешачка патека или по патеката за велосипедисти. Ужас.
   
  На Mini90, cresa-jagoda и orevka им се допаѓа ова.