Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

 1. fairy

  fairy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Драги пријатели, ме интересира какво е вашето мислење во врска со започнување на сопствен бизнис.
  Без разлика што и да е, дали е сега вистинско време за започнување? Колку сега нашите услови во земјава го дозволуваат тоа? Го очекувам вашето размислување околу оваа тема...
   
 2. jessica22

  jessica22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  зависи што бизнис планираш, инаку условите на пазарот ја мислам се пресудни, ма да не се занемарливи и оние економски состојби во дрзавава ни наша....
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.268
  Допаѓања:
  81.129
  И јас сум размислувала доста на оваа тема, ама немам одговор. Сопствен бизнс е тоа кон што дефинитивно сите треба да се стремиме, затоа што додека си млад и убав, сите те сакаат, а после некое време веќе никој не те прима на работа.
  Тоа што мене ме плаши е нелојалната конкуренција, а таа како и да е, не може да се избегне.
  Мислам дека многу зависи и од бизнсот - ако нема голем влог на почеток, дефинитивно вреди да се проба. А знам и луѓе кои превземале многу голем ризик, и успеале. За жал знам и некои на кои им тргнал бизнисот супер, па поради промена на одредени услови им пропаднал...
  А од друга страна нема некое ветување дека ќе се подобрат условите на пазарот кај нас, што значи дека мора да се проба во овие услови.
  Јас дефинитивно би пробала ама за 3-4 години. До тогаш треба да завршам некои други работи, а и да создадам мрежа на луѓе - на ова веќе работам, и да научам уште нешто. Мислам дека многу е подобро прво негде да поработи човек, на „туѓи“ пари да повежба, па после со свои да работи :D
   
  На Mameha му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StudioAmajlija

  StudioAmajlija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Почнување на нов сопствен бизнис е многу убава но и макотрпна работа. Ова пред се ви го зборувам од сопствено искуство. Јас неодамна отворив мое студио за дизајн. Со новиот закон бирократиите во земјава верувале или не се сведени на минимум. Се на се без брзање процесот трае една недела, уплатата е околу 2 илјади денари, печатот чини од 600-1000 ден и пријавувањето во централен регистар, добивање на решение од таму, отворање на жиро сметка во банка и тоа е тоа. Значи за да се фрлиш во морето не треба многу but here comes the fun part...

  Зависно од бинисот и се разбира од инвестицијата која би ја вложиле, парите многу брзо се јадат, конкуренцијата е многу голема, а луѓето барем од она што јас го работам (уметност), многу многу и не се разбираат. Од она што овие месеци можам да го заклучам е тоа што сега не е поволен момент за отворање на бизнис. Овие 3 месеци се многу слаби, буквално за сите фирми. Речиси сите работиме со загуба. Но, со добра подготовка и испитување на пазарот, мислењето на другите луѓе во врска со бизнисот што сакате да го отворите, и добар тим, нагласувам добар тим, бидејќи тоа е една од клучните основи за здрав и успешен бизнис, мислам дека може да се успее. Но, верувајте сака истрајност и многу мнооогу трпение:)

  Се надевам моево искуство ќе ти помогне барем малку, што и да те интересира поконкретно тука сум
  StudioAmajlija
   
  На Natalyy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fairy

  fairy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Да, тоа е супер да поработиш на туѓ грб, меѓутоа по некое време сваќаш дека речиси никој не ти го вреднува трудот.
  Дека колку и да се влозуваш никој не го цени тоа. А, во право си кога велиш дека секој човек треба да се стреми кон тоа. Колку ќе бидеш успешен тешко е да се знае однапред и тоа е тоа што ме кочи, стравот да не не успеам во она што ќе го започнам. Во секој случај благодарам на сите за искрените ставови ;)
   
 6. fairy

  fairy Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Твоето искусто ми е особено значајно, бидејќи релативно скоро си почнала со сопствен бизнис. Така што сметам дека навистина ми користи твоето искуство.
  Се согласувам со се шо си навела како клучни и значајни нешта да се започне нешто свое. Но исто така битна работа е поддршката од своите, која во моментов ја немам. Токму поради сегашната ни наша економска ситуација. Велат дека сега не е вистинскиот момент за било што да се работи. Затоа и побарав ваши мислења. Ви благодарам на сите за своите ставови и размислувања. А, тебе Студио Амајлија ти посакувам многу успех во работата...
   
 7. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  ......NE
   
 8. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.912
  Еве татко ми работи во странство и баш вчера го прашав што ќе праи коа кје се врати у септември сеа .. викам што не напраиш свој бизнис некој .. вика одма ќе пропаднам , подобро табла на колата и секој месец ако работам по 25 дена ќе вадам по 30 иљади .. негов пријател што се врати .. отворил кафана .. месец дена нема еве ќе ја затвара.. се затвараат кафичи завчера видов ..татко ми прашувал луѓе му рекле не доаѓај овде не праи ништо , се е хаос и катастрофа .. И јас мислам дека не е сеа вистинско време во кризава со сопствени бизниси .. за време на криза..
   
 9. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  229

  Hahahaha,kolku me nasmea...kratko i jasno NE... :lol:
   
 10. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  30
  Дефинитивно едно големо ne !!!
   
  На MaceMalo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. StudioAmajlija

  StudioAmajlija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  :) Во секој случај дајте ова НЕ нека не биде толку обесхрабрувачко! Имајте милост за нас што почнавме тек сеа и што ќе ни треба уште мноооогу време да застанеме на нозе. Пак ќе речам зависи од бизнисот и инвестицијата. На крајот на краиштата ако човек не проба нема ни да знае дали некогаш ќе успее. Моите прогнози викаат дека од мај се ќе се мрдне во нагорна линија, до тогаш хибернација ;)
   
 12. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека се би тргнало по нагорна линија само треба да бидеме трпеливи ама за жал тоа мислење не го дели со мене и мојот сопруг :( .
  Сакам да почниме нов бизнис а да продолжиме и со стариот ама него не можам никако да го убедам во тоа и од тој толку песимистички став што го има заземено во последно време почнав и јас малку да се замислувам,а во почетокот бев скроз позитивно расположена макар што сега времето не е нај нај за било што,но мислам дека треба позитивно да гледаме на работите макар што тоа не го прават и луѓето што сме ги гласале наместо да даваат пари за да заживее стопанството во земјава тие ке градат БАРОКНИ згради............смешки.
  Но мислам дека секој можи на свој начин да успее и со повеќе работа се разбира :) .......
   
 13. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  316
  многу имам желба да започнам сопствен бизнис,но имам страв дека нема да успеам :geek:
   
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.993
  И јас се пронаоѓам во оваа група..Идејата ми е од поодамна ама мислам се уште нема услови за тоа..И сама ако си тешко. :worried: Инаку Марли мене ми подшепна од поодамна дека НЕ е време за приватен бизнис. ;) :)
   
  На ozbilnazena му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.164
  Пол:
  Женски
  Ако се нема почетен капитал, добар бизнис план.добра математика,ако не се знае да се врти девизата и познавање на домашниот и странскиот пазар...Заебете Бизнис во МК.....
  Само ќе тапкате во место и ќе се вртите во круг од кој никогаш не можете да излезете како победници ...секогаш ќе бидете вечити должници.А, да - треба да се има дедо Владика ,И да се познава курвата Политика....Ова беше најискрено што една жена може да ви го каже ...А сега ако мислите дека сето ова го поседувате среќно нека ви е :)
   
  На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.119
  Пол:
  Машки
  Take e julie,..toa shto sum go napishal i pred 6 meseci go mislam i sega...
  a na kratko kje kazam i zoshto..:
  ...edna od prichinite e i shto nekolku godini nanazat realniot profitot vo 90%
  od firmite koi rabotat bez zaguba, se sveduva na prosechna plata odnosno plati
  shto vo prevod znachi se radoti bez dobivka ili istata e fiktivna...nenaplatliva...
  Od tamu se nametnuva logigata da sekoja investicija e neisplatliva...
  odnosno od aspek na dobifka, rizik, odgovornost pa duri i krivichna...
  podobro e istoto da se ostvaruva kaj nekoj rabotodavec...
  Edinstveno bi bilo opravdano ako sopstveniot biznis e edinstven nachin
  da se najdete vo radota...no samo pod uslov eventualnata kapitalna dobivka
  na invesriranite pari da e pomala od bruto platata koja bi ja imale...

  Inaku bluberry,..toa shto go pishuvash e sostaven del od sekoj biznis...
  zelbata e idea a stravot e rizik...se drugo e matematika koja treba da te
  ubedi dali zelbata e ostvarliva ili ne...a za toa se pravi eladorat...
  koj ako znash kje si go napravish sama...ako ne kje angazirash nekoj koj
  znae,.. normalno koga kje dojde vreme....a se drugo e lotarija... ;)
   
 17. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.164
  Пол:
  Женски
  Откако се изјаснив на темава сфатив дека направив грешка која може да биде погрешно разбрана ...и сега сакам да ја исправам.Она горе што е наведено се е потребно за да се започне бизнис , грешката е во дедо владика , и политика.Сакав да кажам за да се започне бизнис во МК покрај тие работи треба и ''благослов''многу среќа и знаење, затоа што државата каква што е знае да ве тенчи од сите страни.А она курва политика значи дека системот каков што ни е , е катастрофа и ако не се познаваат законите ќе завршите во еден лавиринт од кој тешко ќе излезете. Е ова беше мојата грешка која сакав да ја исправам.И јас сум човек и јас грешам ...Но секогаш сакам ако може грешката да се поправи да биде поправена Поздрв до идната бизнис генерација. :)
   
 18. blondie99

  blondie99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Наидов на многу различни мислења овде :D Епа јас велам најголемо Да за сопствен бизнис тоа отсекогаш ми било сон... да бидам независна од мажот да имам сопствен бизнис и баш планирам кога ќе завршам со образованието да пробам нешто што не бара многу капитал ...можеби сум премногу амбициозна но таа особина си ја сметам за позитивна...имам позитивен став кон животот и голем оптимист сум мислам дека овие се важни предуслови за да се успее во бизнис треба голема самодоверба цврст карактер и се разбира во секој момент да се спремен за ризик.... :)
   
 19. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.744
  За почнување на сопствен бизнис колку треба да имаш минимален капитал? Не се разбирам баш во тие работи ама прашувам за блиска личност што сака да почне свој бизнис.
   
 20. MaceMalo

  MaceMalo Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ако имаш страв дека нема да успееш не почнувај ... за започнување на бизнис најпрво е најважна самодовербата ! Зборувам од икуство, верувај !
  Зависи од тоа што сака да работи ... меѓутоа минимален капитал на фирма и минимален капитал за да го започнеш и развиеш тој бизнис е различно .