1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сопствен бизнис

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy, 17 февруари 2010.

  1. fairy

    fairy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Драги пријатели, ме интересира какво е вашето мислење во врска со започнување на сопствен бизнис.
    Без разлика што и да е, дали е сега вистинско време за започнување? Колку сега нашите услови во земјава го дозволуваат тоа? Го очекувам вашето размислување околу оваа тема...
     
    На Ana1234567890 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jessica22

    jessica22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    зависи што бизнис планираш, инаку условите на пазарот ја мислам се пресудни, ма да не се занемарливи и оние економски состојби во дрзавава ни наша....
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.362
    И јас сум размислувала доста на оваа тема, ама немам одговор. Сопствен бизнс е тоа кон што дефинитивно сите треба да се стремиме, затоа што додека си млад и убав, сите те сакаат, а после некое време веќе никој не те прима на работа.
    Тоа што мене ме плаши е нелојалната конкуренција, а таа како и да е, не може да се избегне.
    Мислам дека многу зависи и од бизнсот - ако нема голем влог на почеток, дефинитивно вреди да се проба. А знам и луѓе кои превземале многу голем ризик, и успеале. За жал знам и некои на кои им тргнал бизнисот супер, па поради промена на одредени услови им пропаднал...
    А од друга страна нема некое ветување дека ќе се подобрат условите на пазарот кај нас, што значи дека мора да се проба во овие услови.
    Јас дефинитивно би пробала ама за 3-4 години. До тогаш треба да завршам некои други работи, а и да создадам мрежа на луѓе - на ова веќе работам, и да научам уште нешто. Мислам дека многу е подобро прво негде да поработи човек, на „туѓи“ пари да повежба, па после со свои да работи :D
     
    На Mameha му/ѝ се допаѓа ова.
  4. StudioAmajlija

    StudioAmajlija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Почнување на нов сопствен бизнис е многу убава но и макотрпна работа. Ова пред се ви го зборувам од сопствено искуство. Јас неодамна отворив мое студио за дизајн. Со новиот закон бирократиите во земјава верувале или не се сведени на минимум. Се на се без брзање процесот трае една недела, уплатата е околу 2 илјади денари, печатот чини од 600-1000 ден и пријавувањето во централен регистар, добивање на решение од таму, отворање на жиро сметка во банка и тоа е тоа. Значи за да се фрлиш во морето не треба многу but here comes the fun part...

    Зависно од бинисот и се разбира од инвестицијата која би ја вложиле, парите многу брзо се јадат, конкуренцијата е многу голема, а луѓето барем од она што јас го работам (уметност), многу многу и не се разбираат. Од она што овие месеци можам да го заклучам е тоа што сега не е поволен момент за отворање на бизнис. Овие 3 месеци се многу слаби, буквално за сите фирми. Речиси сите работиме со загуба. Но, со добра подготовка и испитување на пазарот, мислењето на другите луѓе во врска со бизнисот што сакате да го отворите, и добар тим, нагласувам добар тим, бидејќи тоа е една од клучните основи за здрав и успешен бизнис, мислам дека може да се успее. Но, верувајте сака истрајност и многу мнооогу трпение:)

    Се надевам моево искуство ќе ти помогне барем малку, што и да те интересира поконкретно тука сум
    StudioAmajlija
     
    На Lorry08 и Natalyy123 им се допаѓа ова.
  5. fairy

    fairy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Да, тоа е супер да поработиш на туѓ грб, меѓутоа по некое време сваќаш дека речиси никој не ти го вреднува трудот.
    Дека колку и да се влозуваш никој не го цени тоа. А, во право си кога велиш дека секој човек треба да се стреми кон тоа. Колку ќе бидеш успешен тешко е да се знае однапред и тоа е тоа што ме кочи, стравот да не не успеам во она што ќе го започнам. Во секој случај благодарам на сите за искрените ставови ;)
     
  6. fairy

    fairy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Твоето искусто ми е особено значајно, бидејќи релативно скоро си почнала со сопствен бизнис. Така што сметам дека навистина ми користи твоето искуство.
    Се согласувам со се шо си навела како клучни и значајни нешта да се започне нешто свое. Но исто така битна работа е поддршката од своите, која во моментов ја немам. Токму поради сегашната ни наша економска ситуација. Велат дека сега не е вистинскиот момент за било што да се работи. Затоа и побарав ваши мислења. Ви благодарам на сите за своите ставови и размислувања. А, тебе Студио Амајлија ти посакувам многу успех во работата...
     
  7. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    ......NE
     
  8. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Еве татко ми работи во странство и баш вчера го прашав што ќе праи коа кје се врати у септември сеа .. викам што не напраиш свој бизнис некој .. вика одма ќе пропаднам , подобро табла на колата и секој месец ако работам по 25 дена ќе вадам по 30 иљади .. негов пријател што се врати .. отворил кафана .. месец дена нема еве ќе ја затвара.. се затвараат кафичи завчера видов ..татко ми прашувал луѓе му рекле не доаѓај овде не праи ништо , се е хаос и катастрофа .. И јас мислам дека не е сеа вистинско време во кризава со сопствени бизниси .. за време на криза..
     
  9. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234

    Hahahaha,kolku me nasmea...kratko i jasno NE... :lol:
     
  10. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    32
    Дефинитивно едно големо ne !!!
     
    На MaceMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. StudioAmajlija

    StudioAmajlija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    :) Во секој случај дајте ова НЕ нека не биде толку обесхрабрувачко! Имајте милост за нас што почнавме тек сеа и што ќе ни треба уште мноооогу време да застанеме на нозе. Пак ќе речам зависи од бизнисот и инвестицијата. На крајот на краиштата ако човек не проба нема ни да знае дали некогаш ќе успее. Моите прогнози викаат дека од мај се ќе се мрдне во нагорна линија, до тогаш хибернација ;)
     
  12. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека се би тргнало по нагорна линија само треба да бидеме трпеливи ама за жал тоа мислење не го дели со мене и мојот сопруг :( .
    Сакам да почниме нов бизнис а да продолжиме и со стариот ама него не можам никако да го убедам во тоа и од тој толку песимистички став што го има заземено во последно време почнав и јас малку да се замислувам,а во почетокот бев скроз позитивно расположена макар што сега времето не е нај нај за било што,но мислам дека треба позитивно да гледаме на работите макар што тоа не го прават и луѓето што сме ги гласале наместо да даваат пари за да заживее стопанството во земјава тие ке градат БАРОКНИ згради............смешки.
    Но мислам дека секој можи на свој начин да успее и со повеќе работа се разбира :) .......
     
  13. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    многу имам желба да започнам сопствен бизнис,но имам страв дека нема да успеам :geek:
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    И јас се пронаоѓам во оваа група..Идејата ми е од поодамна ама мислам се уште нема услови за тоа..И сама ако си тешко. :worried: Инаку Марли мене ми подшепна од поодамна дека НЕ е време за приватен бизнис. ;) :)
     
    На ozbilnazena му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Ако се нема почетен капитал, добар бизнис план.добра математика,ако не се знае да се врти девизата и познавање на домашниот и странскиот пазар...Заебете Бизнис во МК.....
    Само ќе тапкате во место и ќе се вртите во круг од кој никогаш не можете да излезете како победници ...секогаш ќе бидете вечити должници.А, да - треба да се има дедо Владика ,И да се познава курвата Политика....Ова беше најискрено што една жена може да ви го каже ...А сега ако мислите дека сето ова го поседувате среќно нека ви е :)
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    Take e julie,..toa shto sum go napishal i pred 6 meseci go mislam i sega...
    a na kratko kje kazam i zoshto..:
    ...edna od prichinite e i shto nekolku godini nanazat realniot profitot vo 90%
    od firmite koi rabotat bez zaguba, se sveduva na prosechna plata odnosno plati
    shto vo prevod znachi se radoti bez dobivka ili istata e fiktivna...nenaplatliva...
    Od tamu se nametnuva logigata da sekoja investicija e neisplatliva...
    odnosno od aspek na dobifka, rizik, odgovornost pa duri i krivichna...
    podobro e istoto da se ostvaruva kaj nekoj rabotodavec...
    Edinstveno bi bilo opravdano ako sopstveniot biznis e edinstven nachin
    da se najdete vo radota...no samo pod uslov eventualnata kapitalna dobivka
    na invesriranite pari da e pomala od bruto platata koja bi ja imale...

    Inaku bluberry,..toa shto go pishuvash e sostaven del od sekoj biznis...
    zelbata e idea a stravot e rizik...se drugo e matematika koja treba da te
    ubedi dali zelbata e ostvarliva ili ne...a za toa se pravi eladorat...
    koj ako znash kje si go napravish sama...ako ne kje angazirash nekoj koj
    znae,.. normalno koga kje dojde vreme....a se drugo e lotarija... ;)
     
  17. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Откако се изјаснив на темава сфатив дека направив грешка која може да биде погрешно разбрана ...и сега сакам да ја исправам.Она горе што е наведено се е потребно за да се започне бизнис , грешката е во дедо владика , и политика.Сакав да кажам за да се започне бизнис во МК покрај тие работи треба и ''благослов''многу среќа и знаење, затоа што државата каква што е знае да ве тенчи од сите страни.А она курва политика значи дека системот каков што ни е , е катастрофа и ако не се познаваат законите ќе завршите во еден лавиринт од кој тешко ќе излезете. Е ова беше мојата грешка која сакав да ја исправам.И јас сум човек и јас грешам ...Но секогаш сакам ако може грешката да се поправи да биде поправена Поздрв до идната бизнис генерација. :)
     
  18. blondie99

    blondie99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Наидов на многу различни мислења овде :D Епа јас велам најголемо Да за сопствен бизнис тоа отсекогаш ми било сон... да бидам независна од мажот да имам сопствен бизнис и баш планирам кога ќе завршам со образованието да пробам нешто што не бара многу капитал ...можеби сум премногу амбициозна но таа особина си ја сметам за позитивна...имам позитивен став кон животот и голем оптимист сум мислам дека овие се важни предуслови за да се успее во бизнис треба голема самодоверба цврст карактер и се разбира во секој момент да се спремен за ризик.... :)
     
  19. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    За почнување на сопствен бизнис колку треба да имаш минимален капитал? Не се разбирам баш во тие работи ама прашувам за блиска личност што сака да почне свој бизнис.
     
  20. MaceMalo

    MaceMalo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ако имаш страв дека нема да успееш не почнувај ... за започнување на бизнис најпрво е најважна самодовербата ! Зборувам од икуство, верувај !
    Зависи од тоа што сака да работи ... меѓутоа минимален капитал на фирма и минимален капитал за да го започнеш и развиеш тој бизнис е различно .