1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со училишна матура повеќе нема упис на факултетите

Дискусија во 'Образование' започната од Dream-Girl, 23 август 2019.

  1. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Секој треба да добие шанса да биде таму каде што сака и има желба, сигурно нема на пример некој што се плаши од крв да појде медицина или некој што не знае разлика од кривична и прекршочна пријава да појде на правен.
     
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ама не сфаќаш!! Има многу талентирани деца што стварно многу учат ама за жал немаат некој да ги бутне на медицински и тие што појма си немаат од животот фаќаат место. Викаш после ќе се види кој може кој не ама секој мора да биде свесен за своите можности да процени сам колку може еве пример ја појма си неам од животот ама еве бе доктор ќе бидам и ај ќе ме запише тато и да си одам одма затоа што тешко ми е и не се снаоѓам и што сега? Што да праат децата што не се примени ради овие ваквиве? Ова медицинскиов играчка го напраија

    Пример дадов со мене.
     
    На wings12, злоба, Hellobeautiful и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Абе едно е да имаш желба друго е да можеш. И јас сакам да сум уметник ама здрава линија не знам да повлечам. Да се запишам сеа на факултет за уметност? Пошо желбата тука е.
     
    На злоба, ElenaOfRivendell, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Не разбирам што е толку контроверзно во моите мислења, па дали сум озбилна?
    Да, озбилна сум.
    Да, матура не е најсјајно решение.
    Ама е подобро од ова „без матура“.
    Друго е да се запишуваш средно, друго е факс. Факс е крајната точка од образованието и не смее да се дозволи примање на ученици со оценки само од средното образование.
     
    На wings12, ElenaOfRivendell, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Ти свесна си и приемен да има пак ќе има врски пријатели ова она, јас да се прашувам ќе ти дозволам и Харвард да се запишеш а останатото ќе оставам на тебе.
    Тие со врски ќе ги има и со матура и со приемен тоа е веќе друг проблем и треба на друга врата да се чука.
     
  6. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Верувај познавам личност која се плаши од крв и се онесвестува штом види. Се запиша општа мед и сакала за хирург да специјализира. На прашањето: нели се плашиш од крв како ќе бидеш доктор? Добив одговор: па докторот нема никаква допирна точка со крвта, се тоа сестрата го средува. :o :tmi: 8-| :x
    Само си се насмеав. :rofl:
    Ако ти донесат човек од сообраќајка на пример, цел во крв, што ќе им рече, дај избањајте го неможам да гледам крв па после ќе го прегледам?:?:
    Сами проценете колку им сечат мозоците на денешниве медицинари, со оглед на тоа дека секој втор ќе станува доктор.
     
    На cresa-jagoda, wings12, Kimberly11 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Напротив има многу такви, допирна точка немаат со факултетот ама се запишуваат, некои ќе научат, некои ќе поминат така и пак нема да научат, некои ќе се откажат.
    Сама пиша врските секаде и секогаш ќе ги има, ама ќе можат да дојдат до израз со знаење тие без врски.
    Не треба да ми е дозволно да се запишам, па пота на мене останува. Самиот упис од старт е на мене, ако имам желба треба да се потрудам многу и да го заслужам местото на одреден факултет/универзитет.
     
    На wings12, злоба, Kimberly11 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Викаше претходно дека треба да се потрудиш за да успееш, епа еве им шанса сега да се докажат што сакаат што знаат и што се способни да научат.
    Еве јас искрена ќе бидам у прва и втора година средно бев багабонтка голема ајде да не кажувам слаби отцени и така натаму. Но во трета година си ја чукнав малку главата и си реков чекај малку каде тераш каде се улавиш тато ќе те запише на правен но што кога ќе немаш знаење на факултет, подоцна и на работа зар ќе му го валкаш презимето на тато и на дедо кога на тебе ќе остане канцеларијата и ќе ги уништиш сите клиенти на тато за кои со мака и труд стигна до таму каде што е.
     
  9. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Ова муабетов со тато не знам дали е за тебе или општ пример даваш.

    Ако е за тебе значи си се запишала тато кај што сакал, а не ти кај што имаш желба. И муабетине ти паѓаат у вода тогаш.
     
    На Dream-Girl, wings12, Snow-Star и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Да тоа е мој личен пример.
    Јас сакам да студирам право бидејќи и дедо и тато се адвокати и уште од мала ги слушав како со тоа се занимаваат и добив желба да го студирам тоа. Освен правен не би студирала ништо друго.
     
  11. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    17.433
    Пол:
    Женски
    И тоа е супер, желбата нели, ама тоа што на почеток не си била со даден просек треба да одрази последици. Не треба да можеш да земеш место на некој друг, особено без никаков квалификационен тест.
    Без тато и дедо мислам... а ти сакај што сакаш, колку што сакаш.
     
    На GirlRose, Glowy, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Не не сум со никакви врски апсолутно бидејќи повеќе од пола се останати слободни места бидејќи ние сме мала генерација.
     
  13. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    И сега ти не убедуваш дека ако еден ден заглавиш со некој предмет, тато и дедо нема да помогнат и фанат врски? Не заебавај жити се.
     
    На wings12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    А зошто тогаш ги изнавреди останатите?
     
  15. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Мене ми боде очи делот, тато ќе те запише на правен. ТАТО, не она. Тато ќе те запише, тато и ќе ти го заврши ко шо тргнало.
     
    На злоба, tinka-mace, Snow-Star и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    @Luciferka девојче да си учела или учиш немаше да бидеш толку против приемни и матури.
     
    На Kimberly11, tinka-mace, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
  17. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Според мене, на факултет заслужуваат да одат, тие кои се труделе за да одат на тој факултет, односно тие кои учеле. Сметам дека секој еден треба да се потруди и да го заслужи своето место на факсот.
     
    На Kimberly11, tinka-mace, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Модератор: Ве молам да се држите до темата и да се воздржите од навреди и непотребни провоцирачки коментари.
     
    На Glowy и Luciferka им се допаѓа ова.